Pako Şalter Konusunda Yardım Isteği

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ratm Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,287

ratm

Yeni Üye
Konuyu açmadan önce forumda bu konuyla ilgili yazıları kurcaladım ama çok net bir bilgi bulamayınca açmak zorunda kaldım.
Henüz yeni bir karavanım var, çok tecrübesiz ve bilgi yoksunuyum diyebilirim :smiley:
Aslında yapmak istediğim çok basit bir şey ama bir anda kendi içinde karmaşıklaştı , kolayca hallederim diye düşünüyordum olmadı.
Yapmak istediğim basit şey şu ; karavanın üzerinde gelen standart bir 220V > 12Volt dönüştürücü güç kaynağı var. Dışarıdan 220V prizine takıldığında içerdeki 12volt ile çalışan donanımı çalıştırmak için.
Onun haricinde ben buna ek olarak sisteme 12 Volt yaşam aküsü dahil ediyorum. Düşüncem de şu; ortaya bir şalter koymak, aküyü kullanacağım zaman şalteri akü tarafına getirmek, 220v dönüştürücüyü kullanacağım zaman da şalteri o tarafa getirmek. Yani iki güç kaynağı arasında seçim yapmak.
Basit bir şekilde piyasadan bu parçayı bulabileceğimi düşündüm ama o kadar da kolay değilmiş. Bir çok elektrikçiyi gezdim, derdimi anlattım ama ya ellerinde mal yoktu ya da daha hangi parça ile bu işin yapılacağını bile bilmiyorlardı.
Sadece Pako Şalter isminde birşey olduğunu öğrendim. Google dan araştırdım falan ama yetmedi.
Piyasada bir çok çeşit pako şalter var, bunlardan hangisini seçmem lazım, en doğrusu benim için hangisi ve de nasıl bağlantı yapmam lazım, yardımcı olabilecek dostlar var mı?

Salter

Etiketler
Resimdeki şalter doğru aslında şalteri sorarken karavandan bahsetmeyin (kafalar karışıyor akıl veren çok oluyor) elektrikçiye evde yada iş yerinde jeneratörü devreye almak için şalter aradığınızı söyleyin daha kolay bulursunuz.

.
Foruma hoş geldiniz. :smiley:

Karavanda pako şalter kullanılır ama böyle bir yerde değil.

Akü alırsanız onu doldurmak için zaten şebeke dolum cihazına ihtiyacınız olacak. Onu akünüze bağlı bırakın . Bütün tüketicileriniz de aküye bağlı kalmalı.
Böylelikle dönüştrücünüzü artık kullanmanıza gerek kalmaz, tabi şalteri de.. ;)
.

Son düzenleme:

Yukarıdaki kullanım şekli bana mantıklı geliyor aslında, 220 v alma imkanı varken aküleri doldurup devre dışı bırakıp transformatör üzerinden 12 kullanmaya devam etmek. :smiley:

Yapmak istediğiniz şey için Pako şalter kullanılır. Resimdekinin aynısı yani 1-0-2 pako şalter olsun değişik amperlere dayanacak güçlerde olabilir. Amper güçü arttıkça pako şalterin kendi büyüklüğü de artar. Ben Karavanım Çelebi de tam olarak sizin yapmak istediğiniz şey için Pako şalter kullanmıştım. Şimdiki karavanımda da Pako Şalter var ama İnvertörle, dıştan gelen 220 arasında seçim yapıyor benim pako şalterim.

.
Peki akü şebeke dolum cihazı ile dolmayacak mı ?
Teorik hatta pratik olarak yanlış olmayabilir ama çift dikiş bir çözüm.
Yaşam aküsünün de yorulacağını düşünmüyorum.
.

Son düzenleme:

Benim karavanımda sürekli AKü devrededir. Gerekirse Akü redresörle şarj edilir ayrıca Güneş Enerjisi aktiftir. Yani benim karavanımda 220'ye bağlı ayrı bir güç kaynağı yok şu anda. Ama böyle bir Güç kaynağı alınıp takılırsa 220 olduğu zaman Pako şalterle Akü devreden çıkarılabilir. Bu durumda 12V cihazlar doğrudan Adaptör üzerinden beslenmiş olur. Uzun süreler kampta kalacak karavanlar için akü gereksiz yere boşalıp dolmasın diye bu kurulum düşünülebilir bence.

.
Foruma hoş geldiniz. :smiley:

Karavanda pako şalter kullanılır ama böyle bir yerde değil.

Akü alırsanız onu doldurmak için zaten şebeke dolum cihazına ihtiyacınız olacak. Onu akünüze bağlı bırakın . Bütün tüketicileriniz de aküye bağlı kalmalı.
Böylelikle dönüştrücünüzü artık kullanmanıza gerek kalmaz, tabi şalteri de.. ;)
.

Aküyü doldurmak için akü şarj cihazım var zaten. Onu evde şarj ediyorum. Kısa tatiller için doldurup karavana koymak planım. Ne zaman ki karavan kampına gidip 220v alma şansım olacak, o zaman şalterden 220V adaptörünü seçip aküyü devreden çıkarmak istiyorum. Amacım bu. Tabii ki ileride güneş enerjisi ile doldurma sistemine geçicem ama ona geçene kadar böyle devam etmek istiyorum.

Yapmak istediğiniz şey için Pako şalter kullanılır. Resimdekinin aynısı yani 1-0-2 pako şalter olsun değişik amperlere dayanacak güçlerde olabilir. Amper güçü arttıkça pako şalterin kendi büyüklüğü de artar. Ben Karavanım Çelebi de tam olarak sizin yapmak istediğiniz şey için Pako şalter kullanmıştım. Şimdiki karavanımda da Pako Şalter var ama İnvertörle, dıştan gelen 220 arasında seçim yapıyor benim pako şalterim.

Yücel bey sorun şu, pako şalterin çok çeşidi var , benim için doğru olanı ne onu bulmaya çalışıyorum. Tamam 3 pozisyonlu 1-0-2 ama onların da bir çok çeşidi var , hangisi doğru olanı ?

Akü neden devredışı bırakılmak isteniyor, ben anlamadım.

Güneş paneli, akü şarj cihazı ve akü sisteme aynı anda bağlı kalabilir. Neye zararı var?

Ben akü şarj cihazını bir soketle sisteme bağlıyorum, böylece 220V yokken yük gibi davranmaması için elle ayırıyorum. Fakat 220V varken akü şarj cihazı aküyü besler, zaten dolmuş olan akü daha fazla dolmaz, enerji çeken bir yük olduğunda bunun enerjisini zaten akü şarj cihazı verir, akü zaten ayırmışsınız gibi durur.

Diyelim bir yük aniden bir miktar enerji çekti (mesela buzdolabı ya da invertör çalıştı), o esnada ihtiyaç duyduğu yüksek gücü akü şarj cihazı zaten veremeyeceği için aküyü ayırırsanız cihazınız çalışmaya başlayamaz. Ama akü olursa kalkış anındaki gücü hem akü şarj cihazından hem de aküden (özellikle aküden) çeker, birkaç saniye sonra kalkışı tamamlayıp normal çalışmaya geçtiği için aküden enerji çekmeyi bırakır, sadece akü şarj cihazından enerji çekmeye devam eder. Akü de verdiği enerji kadarını akü şarj cihazından 1-2 dakika içerisinde çekip yerine koyar, herkes mutlu olur.

Aküyü karavana bir soketle bağlarsınız, onu anlarım. "Kullanmadığımda aküyü tamamen sistemden ayırmak istiyorum" derseniz, uygun akımlı bir soket kullanabilirsiniz. XT60 ya da XT90 tavsiye ederim. Başka çeşitleri "Lipo batarya için soket" diye arayıp bulabilirsiniz.

Ha bir dakika, yoksa sizin elinizdeki "akü şarj cihazı" olması gereken cihaz akü şarj cihazı değil de bildiğimiz SMPS güç kaynağı (gerilim kaynağı) mı?

Yücel bey sorun şu, pako şalterin çok çeşidi var , benim için doğru olanı ne onu bulmaya çalışıyorum. Tamam 3 pozisyonlu 1-0-2 ama onların da bir çok çeşidi var , hangisi doğru olanı ?
Merhaba. Google"da aku seci anahtar ya da aky srcici salter diye aratin. Sirf bu is icin yapilmis anahtarlar var.

Screenshot 20200730 182835 Chrome

Merhaba. Google"da aku seci anahtar ya da aky srcici salter diye aratin. Sirf bu is icin yapilmis anahtarlar var.
Bu anahtardan kullanıyorum ama pako şalter değil, sadece doğru akım için tasarlanmış. Pako şalter bağlantısını bilmiyorsanız elektrikçi ye baglatin derim ben.

12 V dc kumandalı 2NA+2NK yardımcı kontaktör (Toplam çektiğiniz akım değerinden büyük amperli olmalı)
Normalde kapalı olan iki kontak ucundan aküden gelen kabloyu bağla bu kontak çıkışından varsa yüklere giden sigorta kutusuna bağla
Normalde açık olan 2 kontak uçlarınada 220V/12 V dönüştürücünüz bağlayın.Bu kontak uclarının alttaki uçlarından normalda kapalı olan diğer iki uca alttan köprüleyin.(artı ve eksi uçlara dikkat ters bağlamayın)
kontaktörün bobin ucunun artısına 220/12 V dönüştürcünün artı ucundan köprü bağlantısı yapın
kontaktör bobin eksi ucuna 220/12 V dönüştürcünün eksi ucundan köprü bağlantısı yapın

ekte fikir vermesi için kaba taslak çizim var.
Bu ne işinize yarayacak.
eğer şebeke bağlantısı yapmadığınız sürece doğrudan yaşam akünüzden besleme yapacak,şebekeye bağlandığınızda otomatik olarak yaşam aküsü devre dışı kalıp dönüştürücüden elde edeceğiniz 12 voltla yüklerinizi besleyeceksiniz.
pako şalter çevireyim derdi yok sizin yerinize kontaktör halledecek.

OTOMATK DEVRE EMASI

Aynı düşünce ile çektiğim tesisat ve şemasını ekliyorum, ana sistemi bozmadan, usulüne uygun olmak kaydıyla ekleme/çıkarma yapabilirsiniz. Ben 12v 69 amperlik bir güç kaynağı kullanıyorum, normalde 25amperlik bir güç kaynağı yeterli olur,ben elimde mevcut olanı kullandım. Kolay gelsin.

Tesisat emas

.
Orhan bey, öneriniz sanırım pako şalterden bile daha ucuz galiba. 12V cinsinin Türkiye’deki piyasasından bir örneğini verebilir miydiniz ?

Yalnız Cem beyin söylediği XT90 soket çözümü sizin kontaktör çözümünden bile daha kolay ve belki on misli daha ucuz olmalı.
7C34174C A40F 4C0A 9CA0 0C383352442F

Hatta bence, akü ve transformatörden gelen parelel iki ana kablodaki tek sigorta, bıçaklı yuvasından çıkarılıp yeri değiştirilerek bile ayni sonuca ulaşılabilir. Hem de fazladan harcama yapmadan..
666E256D 4F00 4DFC BFCF 88CD18103FB5

Şebekeye bağlanırken yapılanlar hep iki basamaklı.
*Tüketiciler aküden ayrılmakta.
*Tüketiciler şebeke ceryanı için transformatöre bağlanmakta.

Sizin çözümünüz Pako şalter benzeri bağlantı gerektirse de ayırma/bağlama işini kendi, diğerleri ise birkaç saniyede manuel yapmaktalar. Ama şebekeye bağlanmayı ise her durumda kablo ile karavancının kendisi yapmakta.

Güzel, bütün bunlar akü ve transformatörü ayırma yöntemleri.
Unutmayalım elimizde zaten kontrollü transformatör kabiliyetinde olan bir de şebeke dolum cihazı var. Akü için gerekliliği de tartışmasız durumda. Yalnızca neden bunu kullanmıyoruz ki ?

Yukarıdaki hiçbir yöntem çağdaş karavancılıkta uygulanmamakta. 14-15 seneden beri girdiğim yabancı forumlarda da inanın örneğine rastlamadım.
Dikkat yanlışdır demiyorum!.. Yalnız gereksinimini çıkaramıyorum.

Eğer Cem beyin gayet güzel açıkladığı gibi akü yoruluyor olsa idi belki prensipte böyle ayni işi yapan iki cihazın değişimli kullanımı düşünülebilirdi. Fakat akü beraber kullanımda, diğer bir deyimiyle iletken rolü oynamakta. Üstelik diğer çözümlerde yapılacak montaj ve kullanım çabaları da es geçilmemeli.
Çözümler karmaşıklaştıkça Murfy’nin sizi bulma olasılığı artıyor diye biliyorum.

Bence eldeki aletlerin fazlası var ve çözüm diğerlerinden hem daha kolay ve hem de hiçbir masraf gerektirmiyor, yani bütün tüketicileri ve dolum cihazını aküye bağlayıp unutmak en uygunu. Hatta solar regülatörü de..Benim Westfalia aracımda da böyle. Hem de dokuz senedir. Üstelik ayni aküyle..
Hiçbir karavan üreticisinin de çift dikişli bu yola sapmamasının bir nedeni olmalı ?

Gereksiz aletleri atmak tabi kolay değil. İsterseniz nereden bildiğimi sormayın..:yum:
.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR