Pajero Benzinli mi- Dizelmi + karar için fikir

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan uda4a Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,297

uda4a

Kamp II
Yer
Ankara
Arkadaşlar bir karar aşamasında hikayemi biraz özetledikten sonra 2 konuda fikirlerinizi paylaşmanızı çok isterim.Eskiden işin detayına girmeden jip türü araç diyince, yakıt + vergi vb nedenlerle beni aşar diye düşünürdüm.Ama içimde de hep
4x4 sevdası sönmeseze köz olur, harını yitirir ama bitmezdi.Forumdan bir çok konuları okduktan sonra ve sahibinden yaptığım araştırmalar, bütçeme uygun, eski modelde olsa
alabileceğim araçların olduğunu gördüm.Doğa ile birlikteliğim, hafta sonları gruplarla yaptığımız ,doğa yürüyüşleri çerçevesinde gerçekleşiyor.4x4 aracım olsa senede kaç defa bu araçla dağlara giderim onuda bilmiyorum.(bütçe kısıtlı+eşim çadır olayını sevmiyor).Ayrıca şu anda mevcut aracımı(2000 Honda civic), işyerinin aracını kullanmam nedeni ile bayramlarda, yıllık izinlerde, Ankara dışına bir gezi vb bir şey çıkarsa kullanıyorum.
1993 Model uzun kasa pajero ile kendi aracımı kıyasladığım zaman, arada sene farkı, airbag ve yakıt farkından başka dezavantaj göremiyorum.Ama 4x4 avantajım olacak, off road yapmasamda, dağa gittiğimde altına taş mı vurur endişesi olmayacak en azından.
Bu durumda aracamı değiştirmek doğru karar mı sizce?
Ki sonucun evet olduğunu farz edelim, Pajerolarda fiyatı uygun olan, 2.5 TD ve 2.6 benzinli seçenekleri var.Bu motorlardan hangisi(Uzun kasa) performans ve yakıt ve işletim maliyeti olarak daha mantıklı olur.Fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.Teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Pajero Benzinli mi- Dizelmi + karar için fikir

Sanayideki ustalarla muhabbetiniz biraz artar başka bir farkı yok. Dizel motorların rektefiyesi biraz pahalı, benzinli aracın ise kullanımı (lpg taktırmadığınız sürece).

olasiliksiz' Alıntı:
Sanayideki ustalarla muhabbetiniz biraz artar başka bir farkı yok. Dizel motorların rektefiyesi biraz pahalı, benzinli aracın ise kullanımı (lpg taktırmadığınız sürece).

selamlar...
şuanda 3. pajeromuzu kullanıyoruz. Ve sanayideki ustalarla muhabbetiniz artar kısmına katılmıyorum. Şuanda 3.5 kısa pajero kullanıyoruz. Daha önce 1990 ve 1993 model 2.6 kısa kasa kullandık. Zorlamanın sınırlarını zorladık fakat ne bizi yolda bıraktı nede gereksiz arızalar verdi. Samsun Ladik gezilerine bakarsanız sanırım birazda olsa kullanımımız hakkında fikir sahibi olursunuz. Benzinlimi dizelmi sorusuna gelince 2.6 nın Lpg de yakıtı düşük fakat çekiş hondadan sonra tatminkar olmayabilir. Dizeli daha önce kullanmadım. 88 uzun kasada bir kez 60 km Seyahat ettim tahminimce onunda çekişi 2.6 da üstün deildir. Eğer performansa düşkünlüğünüz yoksa ve sert offroad yapmıcaksanız sizi yıllarca sanayiye rutin bakımları haricinde götürmez.

neyse biraz uzun oldu ama keskin cevap verenleri anlamıyorum. Pajero kullanıcısı olupta sevmeyen memnun olmayan yok tanıdığım çevremdekilerden. Tabi istisnalar olabilir.

Sn Batuhan,
Öncelikle başlık altında vermiş olduğunuz yanıt için teşekkür ederim.Performans konusunda sakin araç kullanan bir yapıya sahibim, Honda seçmemin nedeni altındaki aracımın güçlü olduğunu bileyim, gerekli olduğunda kullanmak istemem.Pajero ile farklı bir sınıfa geçeceğim için otomatikmen alışkanlıklarımda değişecektir.Off road yapmayacağım içinde uzun kasa düşünüyorum.
Sanırım, benim açımdan doğru karar vermek, bir pajero kullanmakla gerçekleşebilir ama bu ortamı nasıl sağlarım bilmiyorum.

3. pajeromuzu kullanıyoruz. Ve sanayideki ustalarla muhabbetiniz artar kısmına katılmıyorum.

Yok ben de onu zaten arıza çıkarır anlamında söylememiştim ama eski araba kullanmak insanı bir miktar kaygılı yapabilir, aynı zamanda henüz 1-2 yaşında olan çok daha yeni bir araba da kullanıyorsanız bir iki fark gözünüze takılabilir, o sebeple aracın problem çıkarma ihtimali olan parçalarını araştırır öğrenirsiniz (meraklı değilseniz belki de öğrenmezsiniz), bunları sorduğunuzda da alacağınız cevap genelde "yok be abi takma kafana", "O ses mi? normal bişey olmaz" türünden şeyler olur ve adamlar genelde haklı çıkar hakkaten birşey olmaz. Tabi arada 100bin km yapmış otomatik vites yağının hala daha değişmesi gerekmediğini düşünenler de çıkabilir öyle bir "uzman" ustaya rastlarsanız başka yere gidin.

Sn olasılıklsız,
Araçlar konusunda biraz meraklıyım, bu düşündüğüm makina karburatorlu olacağı için, bazı karşılaşacağım
problemleri çözebileceğimi düşünüyorum.Hondada öyle değil maalesef zaten motor kısmında insanın elinin gireceği yer yok.
En kısa zamanda tecrübe edip, kararımı kesinleştirmem gerekecek.

Yaşım 19 olmasına rağmen 2 Lada Niva ve sonrasında 3 Pajeroyu sırf offroad amaçlı yancı olarak deil şöför kullandım. Size şunu söyleyebilirimki performans kaygınız yoksa düşünmeden alabilirsiniz tabi alırken orjinal, yoruklmamış, yıpranmamışını aramakta fayda var. Çevremdeki 3 ve 5 kapı vitara Grand Vİtara vs benzeri arazi araçlarının birçoğunu kullandım. Ama pajeroda tadı gerçekten hiçbirinde alamadım. Varsın Vitara kadar atik olmasın ama çamura gömüldüğünde o debriyaj salarken ben halen low 2 ile bayılmadan gaz basabiliyorum ya aynı çamurda bu yetiyor bana... Arkama bağlayıp sanayiye götürdüğüm vitaralar... yada kanallı yolda aralarında kalıp birini öne diğerini arkaya çektiğim vitaralar var :smiley::smiley: (Bu arada kusura bakmayın bizim burdaki vitaracılar beni viatara düşmanı yaptılar:smiley:) Sanırım gene biraz uzun oldu kusura bakmayın... Son sözüm pajerodan pişman olmayacağınız. Önerim 1993 ve üstü almanız...

Sn olasılıklsız,
Araçlar konusunda biraz meraklıyım, bu düşündüğüm makina karburatorlu olacağı için, bazı karşılaşacağım
problemleri çözebileceğimi düşünüyorum.Hondada öyle değil maalesef zaten motor kısmında insanın elinin gireceği yer yok.
En kısa zamanda tecrübe edip, kararımı kesinleştirmem gerekecek.

Ömer bey,

Zevkli araçlar bunlar. Bir kez alıştınız mı birdaha normal arabaya binmezsiniz. Bence tek riskiniz bu. Rahat rahat dağ bayır gezmek çamursa saplanma korkusu olmadan dolaşmak varken kim ikide birde altını sürteceği bir arabayı kullanmak ister. Artık işten eve evden işe gitmekten başka hiçbir amaç için tasarlanmamış olan otomobilleri sevmiyorum ben. Alın pajero'yu (ya da bir benzerini) hafta sonlarınız biraz daha güzel hale gelir.

Merhabalar,
'98 model 3K Vitara JLX aracım vardı, epey kullandım ve hiç başımı ağrıtmadı. İlk aldığımda porya kilidi problemliydi, manueli ile değiştirmiştim.
Gezilerde araca sığamama problemi çıkmaya başlayınca gönlüm Discovery ve Pajero'ya kaydı. İkisi arasında epey gidip geldim ve geçen sene tercihimi ikinci jenerasyon '93 model 5k 3.0 V6 bir Pajero'dan yana kullandım. Nispeten genç olan eski aracımdan çok daha konforlu, rahat, uzun yolda emniyetli ve en önemlisi, araçta standart olarak bulunan çoğu donanım pek çok muadili araçta yok. Ne kadar geniş olduğunu belirtmeme gerek yok sanırım.
Şimdilik benzinli olarak kullanıyorum, yabancı forumlarda '93 öncesi modeller için Mitsubishi'nin LPG kullanımını önermediğini (6G72 motorlar için sübap malzeme kaliteleri yüzünden) okumuştum.

mrb arkadaşlar bursadan ekrem aydın 18 yıldır pajero kullanıyorum 15 yıl 2600 cc 1990 model kullandım 390bin km de sattım ve son 7 yılı lpg ile kesinlikle motor sorunu yaşamadım ve motor yaptırmadım ufak tefek masrafları oldu onlarda rotil başlarındaki plastiklerin eskimesi açıkçası önemli bir masrafı olmadı 3500 cc v6 uzun şase pajerom 3 yılı geçti ve aldığım gibi zavoli marka lpg taktım hiçbir şikayetim yok arzası yok çok memnunum 32 inç lastik taktım basamakları söktüm ve araziye daldım bu aracı yükseltmek orasıyla oynamak burasını kesmek falan o tarz işlere gerek yok batuhan kardeşimin dediği gibi bu aracı bozamassınız çamura gömül istediğin kadar gaz ver çıkmasa bile herhangi bir arza vermez aks kırmaz kol çıkarmaz en basit örnek vereyim size kafanızda 3 jeep tasarlayın farklı marka gidin bu araçların akıslarına şasesine ana yürüyen heryerine bakın birde pajeroya bakın 3500 pajeroda çok fazla konforda var arazide size çok zevk vericek özellikte var tavsiyem benzinli ve lpg üzerine kesinlikle memnun kalacağınız bir araç aksi halde ben ooynıcam aracımla orasını burasını değiştircem derseniz altarnetif çok şunuda unutmayın bir araçla nekadar oynarsanız okadar sorun yaşarsınız bu durumda oynamadan sizi tadmin edicek konforlu ve bi okadarda arazi kabiliyeti bence PAJERO selamlar

Bende de 2.6 uzun şase pajero vardı 1994 model aracımı sattım sırf deparsın diye ama kimse pajeroya sağlam değil diyemez ben yazın 4.5 tonluk bir forklift çektim yük alırken batmıştı yerinden çıkaramadım ama bende olduğum yerden zor çıktım 4 lastiğimde gömülmüştü ogün orda başka bir jeep olsaydı kesin biryeri kırılırdı zorlamaktan hiç tereddüt etmeyin alın derim bende bu aralar 3.5 V6 düşünüyorum ama şehir içi LPG yakıtlarını merak ediyorum kullanan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim uzun şase olması gerekiyor

hagurel' Alıntı:
Bende de 2.6 uzun şase pajero vardı 1994 model aracımı sattım sırf deparsın diye ama kimse pajeroya sağlam değil diyemez ben yazın 4.5 tonluk bir forklift çektim yük alırken batmıştı yerinden çıkaramadım ama bende olduğum yerden zor çıktım 4 lastiğimde gömülmüştü ogün orda başka bir jeep olsaydı kesin biryeri kırılırdı zorlamaktan hiç tereddüt etmeyin alın derim bende bu aralar 3.5 V6 düşünüyorum ama şehir içi LPG yakıtlarını merak ediyorum kullanan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim uzun şase olması gerekiyor
mrb uzun şasi 3500 kullanıyorum lpg ile şehir içi 400 kuruşu geçmiyor 350 ila 400 kuruş 32 inç lastikle benim aracımın yakıtıdır bu

bencede pajero guzel ve etkılı bır arac gercek kullanıcısı olan arkadaslarımızın hıcbırı aractan pısman olmamıs hatta satanların bıle gerı pajeroya donme nıyetlerı var

Ynt: Pajero Benzinli Mi- Dizelmi + Karar İçin Fikir

94 model v6 3000 uzun şase pajero kullanıyorum,2007 yılından beri bende üzerinde kumho kl71 31x10.5 r15 lastik var.dağlara,taşlara,farlara kadar çamura batıyorum,yeri geldimi kayalara tırmanıyorum ALLAHA SONSUZ ŞÜKÜR hala yola devam.Belki inanmıycaksınız ama 7 senedir harcadığım para 1500 tl var yada yok,o masrafda çatlayan fren boruları,aks keçesi,silecek,yağ,filtre,1 adet makas yaprağı,daha ötesine gerek varmı,lpg de istanbul şehir içinde 40-45 yakar,tek kusuru benim aracımda hiç diff.lock yok,şu anda 3 kişi almak için bekliyor ben kime satacağımı şaşırdım doğrusu ;) ;D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri