Otomobil Ruhsatlı T4'ü Camper A Çevirdikten Sonra

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan denizhoca Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 45
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,733

denizhoca

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Web
www.denizhoca.com
Herkese selamlar.
İlk mesajım. Vaktimin çoğunu yazılanları okumak ile geçiyor zira ben de bir T4 alıp camper a çevirme niyetim var.
Forumda denk gelmediği için başlık açma ihtiyacı hissettim.
Ruhsata otomobil olarak işlenmiş bir T4 ü camper a çevirince ruhsatta da değişiklik yapmak gerekiyor mu? Malum 2 sene de bir muayene rahatlığının yanısıra Boğaziçi köprüsünü kullanabilmek büyük avantaj.

Tekrardan herkese merhaba. Başka bir başlık daha açıp kendimi mutlaka tanıtacağım.

Deniz Mert İÇÖZ

Etiketler
Otomobil işlenmesi büyük avantaj,t3 sahipleri eskiden beri araçlarını kamp aracı olarak kullanırlar.t3 lerin de çoğu otomobil geçer.Ayrıca karavanlar da M1 sınıfı yani otomobil sınıfında gözüküyor.Proje masrafı, yüksek trafik sigortası,her sene muayene derdide olmaz.

T4 ü kamper yapıp da , ruhsata motokaravan olarak işletmezseniz , TÜV den yıllık muayeneden geçemezsiniz . Ha tak sök yapar da , tüv öncesi sökerseniz problem olmaz . Kısaca içi kamper olarak düzenlenen T4 aracınız , M1 motokaravan okarak ruhsata işletilmek zorunda .

Bakın motorlu araçların ruhsatında araç sınıfı yani hangi amaçla kullanıldığı yazar.Siz aracınızı karavan yaptığınız anda kanun önünde kullanım amacı değişir.Siz aracınıza (bir evye bir ocak, açılınca yatak olan koltuk takınca aracın ruhu mu değiyor) diyerekten kanunu bir şekilde küçük görüp dudak bükecek anlamına gelen yukarıdaki cümleyi yazabilirsiniz ama kanun o yapılan o değişiklikle ve konulan yeni malzeme ile aracın kullanım amacının değiştiğini hükmeder.
Valla ne kadar güzel koskoca Minibus otomobil sınıfında olsun yetmedi bir de karavan olsun ama otomobil avantajlarını kullansın.Nerede böyle bolluk? diger marka Minibus kullananların günahı ne?

Bakın motorlu araçların ruhsatında araç sınıfı yani hangi amaçla kullanıldığı yazar.Siz aracınızı karavan yaptığınız anda kanun önünde kullanım amacı değişir.Siz aracınıza (bir evye bir ocak, açılınca yatak olan koltuk takınca aracın ruhu mu değiyor) diyerekten kanunu bir şekilde küçük görüp dudak bükecek anlamına gelen yukarıdaki cümleyi yazabilirsiniz ama kanun o yapılan o değişiklikle ve konulan yeni malzeme ile aracın kullanım amacının değiştiğini hükmeder.
Valla ne kadar güzel koskoca Minibus otomobil sınıfında olsun yetmedi bir de karavan olsun ama otomobil avantajlarını kullansın.Nerede böyle bolluk? diger marka Minibus kullananların günahı ne?
Kesinlikle haklısınız. Küçümseme değil benimkisi sadece olayı farklı bir şekilde yorumlamak (bilgisizlik - cahillik) Evye - ocak dediğim şey ise en arka kısma eklenecek sade çekmeceli bir bölüm ve bunların çekmecelerine yarleştirilen evye - ocak.

01c 1024x683

Koltuk adedini değiştirmediğiniz sürece hiç bir sorun çıkmaz. Şaşıp yanılıp ruhsat değişikliği yapmayın. Aynı şekilde sınıf değişikliği yapmadan, ama orjinal koltuklara dokunmadan kamp aracına cevirdigim 3. aracımla tatildeyim, en az 7 8 defa muayeneye geçmişimdir. Hem de benim araçlarım bu konuda mimli olan kamyonet ruhsatlıydı. Ben kamyonet ruhsatini bile özel amaçlı araçtan daha avantajlı buluyorum.

Koltuk adedini değiştirmediğiniz sürece hiç bir sorun çıkmaz. Şaşıp yanılıp ruhsat değişikliği yapmayın. Aynı şekilde sınıf değişikliği yapmadan, ama orjinal koltuklara dokunmadan kamp aracına cevirdigim 3. aracımla tatildeyim, en az 7 8 defa muayeneye geçmişimdir. Hem de benim araçlarım bu konuda mimli olan kamyonet ruhsatlıydı. Ben kamyonet ruhsatini bile özel amaçlı araçtan daha avantajlı buluyorum.
İşte aradığım cevap buydu. Çok teşekkür ediyorum Boyraz.

Ducato N1 11.5 M3 kamyonetimin içini kamper yaptım . M1 özel amaçlı SA motokaravan olarak ruhsat değiştirdim .

Avantajlar :

1. M1 olduğum için oto hız limiti var
2. Yol kenarı denetim kantarına girmiyorum
3. Şehir merkezi giriş kısıtlaması yok
4. köprü geçişleri kısıtlaması kalktı
5. Karavanım deyince polisler geç diyor
6. İçinde duş wc mutfak ve sabit yatak var
7. Yüksek tavan kullanım rahatlığı var

Dezenvataj :

1. Yıllık 2.200 TL trafik sigortası

Not: normal N1 sigorta ile fark 1.400 TL

Not 2 : imkanı olanlar hiç düşünmesin kampere dönüşsün . Bir şartla yüksek tavanlı olanları ve en az 11 M3 tercih etsinler .

Ben camper karavana dönüşüp ruhsatı motokaravan yaptığım için memnunum .

Ara
Ducato N1 11.5 M3 kamyonetimin içini kamper yaptım . M1 özel amaçlı SA motokaravan olarak ruhsat değiştirdim .

Avantajlar :

1. M1 olduğum için oto hız limiti var
2. Yol kenarı denetim kantarına girmiyorum
3. Şehir merkezi giriş kısıtlaması yok
4. köprü geçişleri kısıtlaması kalktı
5. Karavanım deyince polisler geç diyor
6. İçinde duş wc mutfak ve sabit yatak var
7. Yüksek tavan kullanım rahatlığı var

Dezenvataj :

1. Yıllık 2.200 TL trafik sigortası

Not: normal N1 sigorta ile fark 1.400 TL

Not 2 : imkanı olanlar hiç düşünmesin kampere dönüşsün . Bir şartla yüksek tavanlı olanları ve en az 11 M3 tercih etsinler .

Ben camper karavana dönüşüp ruhsatı motokaravan yaptığım için memnunum .
Araçlarımız ve amaçlarımız farklı. Şimdiki aracım 5+1 Trafic. Öncekiler yine koltuklu Starex ve Doblo idi. Benim en az 5 kişilik koltuk ve ruhsata, ayrıca şehiriçinde rahat kullanabileceğim ebatta bir araca ihtiyacım var. 2 kişi ve sadece karavan amaçlı kullanabilecek olsam elbette bir Ducato alır adam akıllı bir dizayn ile karavana çevirir ve ona göre ruhsat alırdım.

Konu sahibinin durumunda ise zaten Ducato ebatlarında yüksek bir araç ihtiyacı olmadığından, elindeki aracın da ruhsatı otomobil olduğundan bu avantajı kaybetmemesi için öneride bulundum. Otomobilin avantajları konusunda tartışmaya gerek yok sanırım.

Ara

Araçlarımız ve amaçlarımız farklı. Şimdiki aracım 5+1 Trafic. Öncekiler yine koltuklu Starex ve Doblo idi. Benim en az 5 kişilik koltuk ve ruhsata, ayrıca şehiriçinde rahat kullanabileceğim ebatta bir araca ihtiyacım var. 2 kişi ve sadece karavan amaçlı kullanabilecek olsam elbette bir Ducato alır adam akıllı bir dizayn ile karavana çevirir ve ona göre ruhsat alırdım.

Konu sahibinin durumunda ise zaten Ducato ebatlarında yüksek bir araç ihtiyacı olmadığından, elindeki aracın da ruhsatı otomobil olduğundan bu avantajı kaybetmemesi için öneride bulundum. Otomobilin avantajları konusunda tartışmaya gerek yok sanırım.
Kesinlikle ve kesinlikle otomobil avantajını kaybetmemesi amacım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR