Off-Road Araçlarımızı Muayene Yaptırabilmek İçin İmza Kampanyası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Fatih ÖZTÜRK Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 84
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,449

Fatih ÖZTÜRK

dört ayaklı vahşi at :)
Yer
istanbul
Sevgili arkadaşlar bildiniz üzere muayne istasyonları tüvtürk e geçmiş ve araçları kusur tablosuna göre muayne yapmaktadırlar.
Oof road' ta kullandıgımız ve bunun için motifiye etdigimiz 4*4 araçlarımızı, motifiye parçalarının tümünün tüv onaylı olmasına ragmen muayne ettiremiyoruz.
TÜVTÜRK yetkililerinin cevabı muayneleri kusur tablosuna göre yaptıkları ve yaptınız motifikasyonları emniyette ruhsata işletmeniz gerektigi şeklindedir.Fakat malesef bu ayt yapı su anda türkiyede yok bunun için sanal imza kampanyasına katılımlarınızı bekliyorum. Unutmayın nekadar cok katılım olursa okadar ses getirecektir saygılar.

Fatih ÖZTÜRK/ İSTANBUL
Ford Bronco
94 model
34 CBE 34
takılan parçalar TÜV onaylıdır.

Etiketler
Ynt: Off-Road Araçlarımızı Muayene Yaptırabilmek İçin İmza Kampanyası

fatih yeğenim bizim bronco' da yaptırdı sorunsuz geçti , sorunsuz derken hafif kusurlu olarak muayeneyi geçti ; bu salı günü de ben şirketimin iki binek aracını götürdüm onlar da hafif kusurlu olarak geçtiler........
Adamlar üç yaşındaki arabanın motor numarasını bulamamış ve kusur olarak yazmışlar amma oldu işte
Sistemin oturması için zamana ihtiyaç var :smiley:

Bence çok karıştırmamak gerekli...beklemekte fayda var diye düşünüyorum. Kaldı ki ABD'den gelen lift kitlerinde TUV onayı var mı? mesela bendeki 2.5" Rancho lift kitin ne evrağı var ne dokumanı, bunlar ABD'den istesek gelir mi... 2 sene sonra bu işler toparlar...

yakında eski sistem işlemeye başlar merak etmeyin.

Jeepcj7' Alıntı:
Bence çok karıştırmamak gerekli...beklemekte fayda var diye düşünüyorum. Kaldı ki ABD'den gelen lift kitlerinde TUV onayı var mı? mesela bendeki 2.5" Rancho lift kitin ne evrağı var ne dokumanı, bunlar ABD'den istesek gelir mi... 2 sene sonra bu işler toparlar...

Bende herşeyin evrağı vardı, avrupada daha doğrusu ingilterede bu işlerle mot (bizdeki tüv) den ziyade sigorta şirketleri ilgileniyor ve aksesuarlara sigortacılar birliği onay veriyor, onların verdiği onay varsa kimse ses çıkartamıyor, mesela bizde orjinalden büyük veya küçük lastik te kusur ingilterede yok, şöyle bir şart var lastik nekadar büyük olursa olsun çamurluğun dışına taşmayacak, taşıyorsa çamurluk ağızları onaylı kitlerle dışarı alınacak.

Alt yapıyı tam oluşturmadan özelleştirilmesi tam bir fiyasko diye düşünüyorum. Bunun başka açıklaması yok. Tipik bir Türkiye geleneği.

Örneğin renkli camı hafif kusur diye nitelendiriyorlar ve onay veriyorlar. Avrupadada durum aynı. Ama ters bir trafik polisine denk geirseniz hala ceza kesiyorlar. Ama benim jeep orjinal renkli olduğu için bir şey demiyorlar. Ama ruhsatta bununla alakalı bir açıklama yok. Yani trafik polisi hangi aracın orjinal hangisi burada film yapılmış veya lazerle renklendirilmiş nereden biliyor. Yani keyfi uygulama ve cevabı yok...Soramazsınızda !!

biraz bekleyelim bakalım zaman ne gösterecek , aslen çalışan elemanlar bile birbirleriyle çelişkili.Bir tanesi yangın söndürücünün tarihine bakarken hemen yanı başında duran diğer arkadaşı da ne gereği var ki buna diyebiliyor buyrun bu ne perhiz bu ne lahana turşusu !............ :smiley: :smiley:

boşu bosuna bazı fırsatcıların türemesini sağlıyolar biraz azaldı ama hala sakalla iş yapanlar var
lpg ilk çıktıgında muayenelerde böyle yaptılar sonra patlak verdi her yerden

Mesela yeşil CJ hiçbir şekilde muayeneden geçmiyor :smiley: Araç Jeep Yeşiline boyandı, (Haki değil)ona rağmen yeşil geçmez diye geri gönderdiler. Aynı renkteki Rubicon JK geçiyor ama...Sonuçta CJ sanayiye geri geldi, kaputu beyaza boyandı, ruhsat yeşil-beyaz çıktı vs..vs..vs.. bir sürü gereksiz iş...para ve zaman kaybı...

İmzaya ben varım.
Bu en azından bu durumu dikkate almalarını sağlar

Sistemin zamana ihtiyacı var bir iki seneye rayına oturur o zamana kadar allah bizlere sabırlar versin.

Jeepcj7' Alıntı:
Mesela yeşil CJ hiçbir şekilde muayeneden geçmiyor :smiley: Araç Jeep Yeşiline boyandı, (Haki değil)ona rağmen yeşil geçmez diye geri gönderdiler. Aynı renkteki Rubicon JK geçiyor ama...Sonuçta CJ sanayiye geri geldi, kaputu beyaza boyandı, ruhsat yeşil-beyaz çıktı vs..vs..vs.. bir sürü gereksiz iş...para ve zaman kaybı...

;D ;D ;D iyiymiş bu ya , aslında zamanın olacak , her gün bir dava açacaksın, tazminatıyla beraber öttüreceksin, kanun da açıkça yazılı olmayan bir şeyi nasıl zorunlu tuttarlar ben anlamıyorum.

Birazda bizden kaynaklanıyor "köprüyü geçiceye kadar ..." meselesi, kimse işini zora sokmak istemiyor, memurlarda kendini zamanla kanun yerine koymaya başlıyor.

Aynı şey şu motor değiştirme konusundada var, kanunda yok ama birileri "içinden çıkamıyorsan toptan yasak de gitsin" mantığıyla yürütüyor, hiç bir dayanağı yok ama kime sorsan benzinliden dizele geçiş yasak diyor. güya tse onay vermiyormuş, nası vermiyor uygun proje varsa ya verecek ya verecek vermiyorsa kanun önünde hesap verecek , ama işte bunu yapacak uğraşacak bir cengaver lazım. Aradan sakalcılar parayı götürüyor.

Yavuz abi motor konusu zaten kafami kurcalayip duruyor, motoru ruhsata işletsem mi yoksa hic ugraşmaya gerek yok motor numarası kalkacak mi..... Her kafadan ses çıkıyor...

motor numarası bulamama , ruhsattakinden farklı olmayı hafif kusur diye koymuşlar galiba, 2 senedir kalkacak deniyor bende anlamadım gitti.

ben dün TüvTürkün amir yardımcısıyla sohbet ettım size iyi haberlerim var :smiley:

1 motor değişikliği ; araca takılan motorun faturasını kesin istiyolar ve makina mühendisleri odasına gidip motorun araca uygun ( sasenın tasıması ) oldugunu bir mühendisin onaylaması yani bir kağıda sadece bir mühür basması yeterli oluyomuş motorun ne oldugunu onemsemıyolar dizel benzinli olabilir sadece sase tasısın ve fatura olsun yetıyomuş

2 renk değişikliği : sadece söförler odasında ek 1 belgesi almak yeterliymiş

3 camlara film : ön cam hariç her yere film cekılebılıyor muayeneden geçiyor ama polisler durdurabiliyomus

4 off road araclarının muayeneden gecmesı : sis farları 2 tane olucak 1 araca 2 tane takılabılıyormus en fazla
lastıkler, aks üzerindeki lastıkler aynı ise sorun yok ebat önemli değilmiş
tanpon orjinal olucakmış nerden bileceklerse :smiley:
yükseltme kitine bakmıyolarmış
çeki demiri ruhsata işli olucak ama orjinalinde varsa aracın cj ler gibi ruhsata işli olmasına gerek yok

araç üzerindeki tüm değişikleri MMO dan onaylatıp o belgeyle rahatca muayeneden gecırebılıyomusuz
adamın söylediğine göre o kadar sorun olmuyomus arazı araclarının muayenede gecmesi

ve bir tüyo gezici muayene aracı varmıs ılcelerde gezen her gün bir ilçeye gidiyormuş, bunlarda muayene cok daha kolaymıs en çok önemsedikleri frenlermiş onun dısında cok bakmıyolarmış araca hangi ilçede olucağını tüvden öğrenebilrimişiz

ayrıca tüvün muayeneleri 2 yıl gecerlı arazi aracları ıcın. karayollarındaki gibi 1 yıl değilmiş

eeg52' Alıntı:
fatih yeğenim bizim bronco' da yaptırdı sorunsuz geçti , sorunsuz derken hafif kusurlu olarak muayeneyi geçti ; bu salı günü de ben şirketimin iki binek aracını götürdüm onlar da hafif kusurlu olarak geçtiler........
Adamlar üç yaşındaki arabanın motor numarasını bulamamış ve kusur olarak yazmışlar amma oldu işte Sistemin oturması için zamana ihtiyaç var :smiley:

bende şirket kamyonetlerini yaptırdım ama arkada olan basamagı söktürmemi istediler bene basamagı kestirdim öyle muayneden gectim. evet zaman içinde sistem oyurucak veya eski sistem gibi işliycek ama bunların hiç biri çözüm degil bugun bir trafikte giderken memurun bana bu sisler ne bu vinç takman yasak demesi alt yapı eksikligidir.

Jeepcj7' Alıntı:

benim amerikadan getirtigim tüm parçaların tuv evragı var ayrıca parçaların uzerindede baskı şeklinde var. bence satın aldınız yerden bi sormalısınız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.