Norveç 2017 Gezimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 239
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 63,666
Güzel gezinizi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler,iki yıl önce sizin geçişin tersini yapmış rostcok karavan parkında geceleyip sabah Trelleburg'a geçmiştik,Rostock şehrinide çok beğenmiştik.

Rostock limanına feribotla girerken hava güzeldi, güverteden limanı seyredebildik. Limanın yakınında çok sayıda karavanlar vardı. Herhalde orası karavanpark olsa gerek.
Ilgi ve desteğiniz için teşekkürler.

Etiketler

Hüseyin bey;
bu enfes seyahatinizi aktardığınız foto ve bilgilerle bizleri donattığınız için çok çok teşekkürler.
Sırası geldiğinde o taraflara yola çıkacaklar için başvurulacak bir belgesel gibi oldu.

Türkiye'de yazın güze döndüğü, sıcakların kendini serin esintilere teslim ettiği, leyleklerin yavaaaşşş yavaş toplaşmaya başladığı şu günlerde, biz karavancılardan kimileri kış uykusuna hazırlanırken benim gibi bazıları da zamanlama ve rota arayışlarına kafa yoruyor olabilir.

Her seyahat notu, her foto, kişilere göre değişen gözlemleri aktaran her değerli satır yol heyecanı yaşayan yürekleri daha bir kıpır kıpır ediyor.

Sağlıklı günler ve yeni seyahat hayalleri ve gerçekleşmeleri dilerim.

Avrupa’da karavanparkların büyük bir kısmı kışın bile açık. Hava şartlarına ruhsal ve giyecek eşya bakımından hazırlıklı olunca mevsim sonu gezilerin başka bir güzelliği oluyor.

Teşekkürler ve güzel geziler.

Hüseyin abi bu muhteşem geziyi bizimle paylaştığın için size binlerce kere teşekkür ediyorum, sizin sayenizde oraları yaşadık, gördük. Her gezinin bitiminde insanın aklına o klasik soru takılır;
Bir dahaki gezi nereye?
:smiley:

Iskandinavya gezisinden beklediğimiz hemen her konuda istediğimizi bularak döndük diyebilirim (soğuk ve yağmur hariç ). Önümüzdeki yılı şimdilik düşünecek ruhsal durumda değiliz ama ekim ayında her yıl olduğu gibi şarap yollarından birisini gezme olasılığı yüksek. Salı gecesini geçirdiğimiz bir karavanpark bize 250 km uzak ve her tarafı üzüm bağı dolu.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=1zjOiW5EfDg
Karavanpark video da sakin görünüyor. Salı akşamı Main nehri kenarı bayram yeri gibiydi. Arkada görülen çimenlik karavanla doluydu. Feribotla karşıya geçmek 70 cent. Nehirin karşı tarafında kasap ve uygun fiyata güzel yemek yiyebilecek bir de lokanta var.
Bağ bozumu zamanı, havaların iyi olduğu bir hafta buraya gidebiliriz.

Sonja ve benden ailecek candan selamlar ve teşekkürler.

Son düzenleme:

Merhaba ,Hüseyin bey .Güzel bir Gezi ve Fotograflar ve anlatim hepsi bir birini tamamliyor.Paylasim icin tesekkürler.

Iskandinavya ülkelerinde göze hoş gelen o kadar çok motif var ki resimlerin kalitesi arka planda kalıyor.:yum:

Ilginize çok teşekkürler ve güzel geziler.

Nefis bir derleme olmuş:smiley: Elinize ,gezinize sağlık

Derlemeyi beğenmenize sevindim. Gezilerden sonra bilgisayarıma kısa değerlendirmeler hep yaparım. Bu defa biraz daha detaylı oldu ve olacak. Konakladığımız yerlerin çevresindeki görülmesi gereken müze gibi yerleri ve WC olanaklarını da zamanla ilave edeceğim. Bu benim için de önemli. Çünkü seneler sonra bile gezimizi bir kaç dakika içinde gözden geçirmek ve tekrar yaşamak mümkün olacak. Bazı videolar uzun ama Norveç’ı gezmek isteyenlere faydalı olur diye düşünüyorum.

Ilgi ve değerlendirmeniz için çok teşekkürler.

Gezilerimizde yaptığımız ödemelerde kredi kartları gittikçe vazgeçilmez hale geliyor. Bu gezimizde ödemelerin % 90’dan fazlasını kredi kartıyla yaptık. Kredi kartı ile ödeme yapılan benzin istasyonlarında (otomatlarda) dizel bazen 10 cent civarında daha ucuz. Hafta sonlarında ve tenha yerlerde çok zaman başka olanakta yok. Park yerleri ücreti de kredi kartı üzerinden yapılıyor.

Otomatlarda ödeme yapaken pin kodu gerekli, marketlerde ise makbuzlardan birisini imzalıyoruz. Her yerde aynı işlem olduğu için her şey çok kolay.

Bazı karavanparklarda, kampinglerde ve yol üzerindeki alışverişlerde para bir kutuya atıldıği için yanımızda biraz para bulundurmakta lazım.

Gezi öncesi ciro hesabım olan banka ücretsiz kredi kartı teklif etti. Banka görevlisine kredi kartımda olması gereken olanakları saydım.
- Hesaptan her para ödenmesi bana SMS ile bildirilecek.
- Kredi kartı üzerinden yurt dışı sağlık sigortası olacak.
- Reserve edilen gemi, uçak biletleri (benzer şeyler) iptal/tehir edildiğinde masrafları kredi kartı üstlenecek.
- Kredi kartı kaybolursa yeni kart en kısa zamanda ücretsiz olarak bana gönderilecek.

Banka görevlisi bunları duyunca eski kartınızı muhafaza edin dedi. Uzun zamadır üyesi olduğum Alman Otomobil Kulübünün verdiği kredi kartında bu olanaklar var. Her yıl 80 € kart ücreti ödüyorum ama sanıyorum değer. Kredi kartı alırken sizlere bir fikir versin diye bunları yazıyorum.

Son düzenleme:

Burada kredi kartı kullanımı çok yaygın, ama Norveç'in aksine eskiden kredi kartıyla akaryakıt alana %3 komisyon alınırdı, sonraları bunu kaldırdılar. Bizim bankalar hiç bir hizmet vermeden yıllık 250 lira civarı komisyonu kart ücreti adı altında bizden kesiyorlar :(

Gecelediğimiz ve gezdiğimiz yerler(Googl Maps haritası). Güzergah Almanya’da da paylaşıldığı için iki dilde yazdım.
Skandinavien 2017

Çalışma çok güzel olmuş. verdiğiniz emek için çok teşekkür ederim.
Konaklama yerlerini yolculuğa çıkmadan önce mi saptadınız , özellikle tercih edilenler miydi ?
Yoksa, belirli bir yol güzergahı belirleyip karşınıza çıkan park alanlarımıydı ?
Sizin açınızdan görsel olarak pek cezbedici olmayan yerlerede rastladınızmı . O kadar km yapmaya değmez diyebileceğiniz yer var mı bu çalışma içinde .

Burada kredi kartı kullanımı çok yaygın, ama Norveç'in aksine eskiden kredi kartıyla akaryakıt alana %3 komisyon alınırdı, sonraları bunu kaldırdılar. Bizim bankalar hiç bir hizmet vermeden yıllık 250 lira civarı komisyonu kart ücreti adı altında bizden kesiyorlar :(
Bu arada hazırladığınız bilgi notu çok güzel olmuş, elinize sağlık :smiley:

Kredi kartıyla öderseniz 5 € fazla ödemeniz gerekir diyen kampinglerle de karşılaştık. Kredi kartına ödedikleri komisyonu müşteriden istiyorlar. Benzin istasyonlarında otomat çok yaygın. Otomat sayesinde işçi çalıştırmıyorlar. Çok zaman benzincide otomattan başka ödeme yapacak bir olanak olmuyor.

Bilgi notunu beğenmenize sevindim.

Teşekkürler.

Çalışma çok güzel olmuş. verdiğiniz emek için çok teşekkür ederim.
Konaklama yerlerini yolculuğa çıkmadan önce mi saptadınız , özellikle tercih edilenler miydi ?
Yoksa, belirli bir yol güzergahı belirleyip karşınıza çıkan park alanlarımıydı ?
Sizin açınızdan görsel olarak pek cezbedici olmayan yerlerede rastladınızmı . O kadar km yapmaya değmez diyebileceğiniz yer var mı bu çalışma içinde .

Rota olarak deniz kıyılarını takibederek kuzeye doğru gitmeyi planladık. Aklımızda Bergen, Alesund şehirlerini ve Atlantik yolunu gezmek vardı.
Kalmak istediğimiz yerleri bir iki gün önceden bölge olarak seçtik. Konaklama yerini yanımızdaki gezi rehberinden, Campercontact listesinden ve internetten faydalanarak aradık. Bazen 2-3 yere baktıktan sonra isteğimize uyan bir yer bulabildik. Acelemiz olmadığı için bir kaç yere bakabiliyorduk. Eşimle bu konularda oldukça deneyimliyiz. Şuraya gitmesekte olurdu diyebileceğimiz bir yer yok. Çünkü o yeri çevresiyle değerlendiriyoruz. Gecelediğimiz iki yer sadece yolda gecelediğimiz yerler olduğu için listeye almadım.

Konakladığımız yerlerin çevresinde çok güzel yerler gördük. Fakat hepsini gezi notlarına almak mümkün değil. Bir yerde bir süre kalarak çevreyi iyice tanımak en iyi gezme şekli diyebilirim. Üç gün kaldığımız Atlantikyolu yakınlarından bir örnek.
Küçük bir koy.
SAM 1446

Hertaraf yabanmersini ve ahududu ile dolu.
SAM 1443

SAM 1440

Böyle yerler Norveç’in her tarafında var. Anayoldan ayrılıp çevreyi gezmek lazım.
Konuya gösterdiğiniz ilgi ve sorularınız için teşekkürler.

Rota olarak deniz kıyılarını takibederek kuzeye doğru gitmeyi planladık. Aklımızda Bergen, Alesund şehirlerini ve Atlantik yolunu gezmek vardı.
Kalmak istediğimiz yerleri bir iki gün önceden bölge olarak seçtik. Konaklama yerini yanımızdaki gezi rehberinden, Campercontact listesinden ve internetten faydalanarak aradık. Bazen 2-3 yere baktıktan sonra isteğimize uyan bir yer bulabildik. Acelemiz olmadığı için bir kaç yere bakabiliyorduk. Eşimle bu konularda oldukça deneyimliyiz. Şuraya gitmesekte olurdu diyebileceğimiz bir yer yok. Çünkü o yeri çevresiyle değerlendiriyoruz. Gecelediğimiz iki yer sadece yolda gecelediğimiz yerler olduğu için listeye almadım.

Konakladığımız yerlerin çevresinde çok güzel yerler gördük. Fakat hepsini gezi notlarına almak mümkün değil. Bir yerde bir süre kalarak çevreyi iyice tanımak en iyi gezme şekli diyebilirim. Üç gün kaldığımız Atlantikyolu yakınlarından bir örnek.
Küçük bir koy.

Böyle yerler Norveç’in her tarafında var. Anayoldan ayrılıp çevreyi gezmek lazım.
Konuya gösterdiğiniz ilgi ve sorularınız için teşekkürler.
yanıtlarınız içinde içtenlikle size teşekkür ederim.
İmrenilesi yerler...
Türkiye yaşayan insanlarımızında doğaya ve insana saygı duymasını çok arzu ederdim.
İslam dini ; temizliği emretmesini, insanlar arasında ayırım yapılmamasını emretmesine rağmen ,tüm doğa katliamlarını, çevre duyarsızlığını, insana saygısızlığın olabildiğince artması ,ilk ayet olan "ikra" oku olmasına rağmen kitap satışlarının ve kitap okuma ornalarının yerlerde sürünmesi ,eğitime sadece özellikle yozlaştırımış din eğitimi anlayışı ile yaklaşan bir halktan şu an için hiç bir ümidim yok.
ALLAH, bizim ülkede yaşayanlarada , insan,hayvan ve doğa sevgisini versin .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR