Nordkapp'a Yolculuk

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan a.adalioglu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 105
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,907
lofoten adaları da bitti.

WP 20170724 004

WP 20170724 004
WP 20170724 005
WP 20170724 007
WP 20170725 19 14 01 Panorama
WP 20170726 005
WP 20170726 008

Son düzenleme:

Etiketler

:smiley::sweatsmile::p

Arkadaşlardan gelen bazı fotoğraflar var . Evin duvarında dolu 'kurşun delikleri' gibi izler birakmış , sıvayı kaldırmış resmen !.. Bir arkadaşın arabasının arka camı kırılmış , öbürü Caddebostan'da şişme-bot ve şişme-yatak üzerinde YÜZENLERi çekmiş göndermiş :tearsofjoy:
İlk foto benim , Merter'deki köprüden(Zeytinburnu İstasyonu , Bakırköy yönüne doğru)
Norveç'te hakikaten daha stabil bir hava durumu dikkat çekiyor:smiley: ... Adamların hayatı STABiL (!) zaten ... Sıkıntıdan patlamamak için buralara geliyollar:wink: Yoksa , güneş-müneş bahanesi işin ..... STABiLiTEYi TANIMAK isteyen Türkler de Norveç'e !...:smiley::p:tearsofjoy:

Harika bir yolculuk !..
İzlemeye doyamayacağız galiba :wink:

Oresund Bridge yıllardır ilgimi çeken bi yer . Bir o kadar da pahalı !..
Bir ahbabım Götebourg'da yaşıyor . İşyeri ise Kopenhag'da !..
O da şikâyetçi pahalılığından !..
İşe hergün gitmiyor . Ayda 10-15 gün çalışıyor . Gittiğinde 2-3 gün orada kalıyor falan ...
(Ne güzel işler var çalışacak Yâ rabbiiiiim !..)

BiZ Osmangazi Köprüsü için yakınıyoruz , ama Avrupalı DA bu tip 'fırsatları' vatandaşını ve başka kullanıcıları SOYMAK için kullanmaktan geri durmuyor !..
Benzer şey YAKIT için de geçerli , değil mi? Hepimizin dilindedir ''Dünyanın en pahalı yakıtını biz kullanıyoruz!'' lâfı .... Ama gezip görünce , öyle olmadığı anlaşılıyor .
Kapitalist sistemlerde , VERGi YÜKÜnü halka yaymak için kullanılan yöntemler bunlar sadece !..:weary::weary:
Kâr özelleştirilir , Zarar kamulaştırılır !...

Neyse konumuza dönelim ; Oresund Bridge ....
Link'ini açtığımda , SÜREKLİ KULLANICILAR İÇİN avantajlı tarife sundukları anlaşılıyor ...
Şöyle ki : YILLIK Abonman için 32 Euro alıyor . 1000 Geçişe kadar 17 Euro'luk tarifesi var .
iLK geçişte 50.20Euro ödenmiş oluyor (Yıllık Abonman Bedeli ile beraber) , ondan sonraki her geçiş 17 Euro ...
Ne yazık ki , abonman alacak kadar kalamıyor gezginler bu coğrafyada (!):weary::wink:
Tek geçiş bedeli ise 45 euro ...
BENZER ŞEY yakıt İÇİNDE GEÇERLİ DEĞİL..!
NORVEÇ'te asgari ücret ile çalışan bir işçi 2100 euro alıyor.
BENZİN 1.69 euro yani demek oluyor ki 2100/1.69= 1242.60 litre benzin alıyor bu norveçli arkadaş.
TÜRKİYE'de 1777tl/5.57=319.03litre bizim alabildiğimiz 1 aylık çalışma sonucu. BUDA DEMEK OLUYOR Kİ EKONOMİN ÇÖKMÜŞ VE PARAN DEĞERSİZLEŞMİŞ ve bu şekilde olaya bakıncada belki büyük bir şok olacak sizin için ama üzgünüm bilmende fayda var EN PAHALI BENZİNİ SEN KULLANIYORSUN... en pahalı benzini ülkende kullandığın gibi BUNUN YAN ETKİSİ OLARAKTA ,DÜNYAYI GEZERKENDE EN PAHALI BENZİNİ yine SEN KULLANIYORSUN. :( :( :( Ekonominin çökmesi paranın değersizleşmesi sonucu olarak dünyayı gezerkende Bu durumda yediğimiz kazığın BONUS u oluyor yurt dışına çıkınca.... Sanırım bu konudada Norveç veya başka Ülkelerdeki Hükümetler bu adamlar buralara kadar gelecekler yazık BENZİN fiyatlarımızı Türkiye'deki asgari ücrete göre ayarlayalım. Normalde bu arkadaşların EKONOMİLERİ süper ama BENZİN olayını ve BENZİN olayının PİYASADAKİ OTOMATİK ZAM ile olan kordinasyonunu ORANTISINI çözememişler sadece :D EN ÖNEMLİSİDE EN PAHALI BENZİN KENDİLERİNDE SANIYORLAR ŞİMDİ GELİR GÖRÜRLER BİZDE DAHA PAHALI OLDUĞUNU :smiley: AYIP OLMASIN :smiley: diye düşünmezler galiba. :smiley:

Harika bir yolculuk !..
İzlemeye doyamayacağız galiba :wink:

Oresund Bridge yıllardır ilgimi çeken bi yer . Bir o kadar da pahalı !..
Bir ahbabım Götebourg'da yaşıyor . İşyeri ise Kopenhag'da !..
O da şikâyetçi pahalılığından !..
İşe hergün gitmiyor . Ayda 10-15 gün çalışıyor . Gittiğinde 2-3 gün orada kalıyor falan ...
(Ne güzel işler var çalışacak Yâ rabbiiiiim !..)

BiZ Osmangazi Köprüsü için yakınıyoruz , ama Avrupalı DA bu tip 'fırsatları' vatandaşını ve başka kullanıcıları SOYMAK için kullanmaktan geri durmuyor !..
Benzer şey YAKIT için de geçerli , değil mi? Hepimizin dilindedir ''Dünyanın en pahalı yakıtını biz kullanıyoruz!'' lâfı .... Ama gezip görünce , öyle olmadığı anlaşılıyor .
Kapitalist sistemlerde , VERGi YÜKÜnü halka yaymak için kullanılan yöntemler bunlar sadece !..:weary::weary:
Kâr özelleştirilir , Zarar kamulaştırılır !...

Neyse konumuza dönelim ; Oresund Bridge ....
Link'ini açtığımda , SÜREKLİ KULLANICILAR İÇİN avantajlı tarife sundukları anlaşılıyor ...
Şöyle ki : YILLIK Abonman için 32 Euro alıyor . 1000 Geçişe kadar 17 Euro'luk tarifesi var .
iLK geçişte 50.20Euro ödenmiş oluyor (Yıllık Abonman Bedeli ile beraber) , ondan sonraki her geçiş 17 Euro ...
Ne yazık ki , abonman alacak kadar kalamıyor gezginler bu coğrafyada (!):weary::wink:
Tek geçiş bedeli ise 45 euro ...
BENZER ŞEY yakıt İÇİNDE GEÇERLİ DEĞİL..!
NORVEÇ'te asgari ücret ile çalışan bir işçi 2100 euro alıyor.
BENZİN 1.69 euro yani demek oluyor ki 2100/1.69= 1242.60 litre benzin alıyor bu norveçli arkadaş.
TÜRKİYE'de 1777tl/5.57=319.03litre bizim alabildiğimiz 1 aylık çalışma sonucu. BUDA DEMEK OLUYOR Kİ EKONOMİN ÇÖKMÜŞ VE PARAN DEĞERSİZLEŞMİŞ ve bu şekilde olaya bakıncada belki büyük bir şok olacak sizin için ama üzgünüm bilmende fayda var EN PAHALI BENZİNİ SEN KULLANIYORSUN... en pahalı benzini ülkende kullandığın gibi BUNUN YAN ETKİSİ OLARAKTA ,DÜNYAYI GEZERKENDE EN PAHALI BENZİNİ yine SEN KULLANIYORSUN. :( :( :( Ekonominin çökmesi paranın değersizleşmesi sonucu olarak dünyayı gezerkende Bu durumda yediğimiz kazığın BONUS u oluyor yurt dışına çıkınca.... Sanırım bu konudada Norveç veya başka Ülkelerdeki Hükümetler bu adamlar buralara kadar gelecekler yazık BENZİN fiyatlarımızı Türkiye'deki asgari ücrete göre ayarlayalım. Normalde bu arkadaşların EKONOMİLERİ süper ama BENZİN olayını ve BENZİN olayının PİYASADAKİ OTOMATİK ZAM ile olan kordinasyonunu ORANTISINI çözememişler sadece :D EN ÖNEMLİSİDE EN PAHALI BENZİN KENDİLERİNDE SANIYORLAR ŞİMDİ GELİR GÖRÜRLER BİZDE DAHA PAHALI OLDUĞUNU :smiley: AYIP OLMASIN :smiley: diye düşünmezler galiba. :smiley: sonrasındaki kapitalizm konusunu hiç konuşmayalım bence kapitalizm öyle bir işlemişki içinize olaya bakış açınız kuzey ışıklarını görmek ve dünyayı karavanda gezip doğada yaşamak arzumuzun nekadar isabetli olduğunu gösterdi. :smiley: İNSAN OLARAK ZATEN GEZEGENE ZARARLI BİR TÜRÜZ BU ZARARI KAMULAŞTIRIP BÜYÜTMEMEK İÇİN DOĞADA TEK YAŞAYIP ZARARI MİNUMUMA İNDİRMEK EN GÜZELİ. KAMUYA ZARARI YÜKLEMENİN ANLAMI YOK...!

Son düzenleme:

Benim söylediğim ancak ve ancak 'Cepten çıkan nakit-Depoya dolan Yakit' seviyesinde geçerli tabii ....
Gelir seviyesi-Kalkınmışlık endexi-Gün içinde güneş ışığından yararlanma oranı-kişi başı okunan kitap-evde saksı bitkisi veya plastik çiçek bulundurma oranı vb vb detaylara girmedim..:p

Hökümetlerimiz çok çevreci ve gayetlen EKO-PERVER oldukları için akaryakıt fiyatlarını bu seviyede tutuyollar...
Böylece Türk insanı , cebine göre dünyanın EN EKOLOJiK benzin tüketim seviyesiyle kendini sınırlamış oluyor !..
Maazallah , ya bir de sizin dediğiniz gibi ''maaşına oranla - bir Norveç vatandaşı kadar'' benzin alım gücüne sahip olsaydı,bir düşünün !..

Hava kirliliğine vereceği olumsuz katkı ÇOK DAHA FAZLA olacaktı !..
Bu 'insan türü'nün Gezegen'e daha fazla zarar vermesine -bu tür ekonomik tedbirler(!) ile- ENGEL OLMA amacını taşıyan hükümet politikalarına şapka çıkarılmaz da ne yapılır !...:smiley::sweatsmile::tearsofjoy:

Akaryakıt fiyatları düşsün denildiğinde, sorumluluk sahibi her vatandaşın aklına hemen, oluşan vergi açığının nasıl kapatılacağı sorusu geliyor.

O yüzden sizce;
A. Akaryakıtın fiyatı ne olmalı ?
B. Hangi vergi onun yerine daha fazla alınmalı ?

Son düzenleme:

Akaryakıt fiyatları düşsün denildiğinde, sorumluluk sahibi her vatandaşın aklına hemen, oluşan vergi açığının nasıl kapatılacağı sorusu geliyor.

O yüzden sizce;
A. Akaryakıtın fiyatı ne olmalı ?
B. Hangi vergi onun yerine daha fazla alınmalı ?
Konu 'seyahat'ten 'siyaset'e kayacak sanki ....:(:confused:;) Ben size özelden yazayım , burada devam etmek sitenin ruhuna aykırı olacak:smileycat:

Konu 'seyahat'ten 'siyaset'e kayacak sanki ....:(:confused:;) Ben size özelden yazayım , burada devam etmek sitenin ruhuna aykırı olacak:smileycat:

.
Hayır İklil bey , benim sorum sadece teknik bazlı. Tekrar okuyabilirsiniz. :yum:

Her aktuel politikanın yakıt ÖTV si açısından uzun zamanlı duruşunu bu yaşıma kadar kısa populist yaklaşımlar dışında yalanlayan tek bir politikacıya bile rastlamamış olmam dolayısıyla hesap dışı bırakıyorum. Tersi bir örneği severek öğrenmek isterdim. Bütün politikacılar vergiye aç değiller mi ?
Devletten hizmet bekliyoruz ama vergi de vermek istemiyoruz.

Ama yine de haklısınız, herşeyi politize etme kabiliyetimizi düşünürsek, pek de şansım olmamalı ? :yum:
Böylelikle konunun kayacağı yer hakkında benim garanti vermem pek de olanaklı değil galiba ?

........
Mesela tüketim vergisini gelir bazlı düzenleyemezsiniz.

Orantılı kesimleri mümkün olsa da vergi hukukuna göre, gelir vergisi kişiden, tüketim vergisi meta ya da hizmete yapılan harcamadan kesilmekte. Tüketim vergisi oranı sadece odaklı olduğu mal ya da hizmete göre ( kitap-tuvalet kağıdı, 1500cc-300cc motor) oynamakta.

Gelire göre oranlanmasının verginin tüm karakterini değiştirmesi bir yana, kişinin her sene değişen vergi diliminin pratikte uygulanması ve uygun fiyatla alınan metanın tekrar el değiştirmesine yol açabilme olanağı da var. Uygulayan bir ülke bilgim dahilinde değil.

Hukuku ve tekniği zedelenmeden tabi ki her iki verginin de çevre de dahil sosyal yönü olmalı. Orantısı günlük politikanın alanı, ama dedim ya konumuz bu değil.

Son düzenleme:

Sevgili Haşmet,:yum:
sitem şeklinde anlanabilecek yazınla belki demek istediğin gibi (?), @a.adalioglu ’nun arada yazılanlara kırılarak konuyu kesebileceği düşüncesiyle, kendisinin siteye son giriş tarihine baktım. 9 Eylül 2017 açıkcası bana biraz anlamlı geldi.

Eğer korktuğum doğru ise, söylemek istediğim, adı üzerinde “Forum” un bu çeşit beklentiler için pek uygun bir platform olmadığı yönünde. Yazılanların kesintisiz sunulabilmesi için “Blog”lar bilindiği üzere daha uygun. Hatta burada yazıyı çatlak yorum gazellerinden temizlemek bile olanaklı.:yum:

Umarım belki kendisi geçerken bir uğrarsa, konuya açıklık getirebilir ?

Bizi böylelikle zaten olmayan suçluluk duygusundan kurtarması da fena olmazdı hani ... ;)

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri