Nordkapp'a Yolculuk

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan a.adalioglu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 105
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 37,006

Etiketler
Norveç Avrupa Birliğinde değil ama Avrupa Birliğindeki bir çok şey Norveç’te de geçerli. Fakat siz genede trafik sigortasının verdiği yeşil kartı kontrol ediverin.
Norveç’te buzul gezmek planınızda varsa, su geçirmez ayakkabı (çizme) götürmekte fayda var. Benim karavanda kalın/sıcak bir çorapla giyebildiğim ayağımdan biraz büyük bir çizme hiç eksik olmaz.:smiley:

Iyi hazırlıklar..
Teşekkür ederim. Sigorta Norveç te de geçerli.

Gün geldi, Dereköy sınır kapısından Bulgaristan'a çıkış yaptık. Dezenfektan parası 3 euro verdikten sonra pasaport işlemleri yapıldı. Enteresan olan şey polis bana seyahat sigortam olup olmadığını da sordu. Zaten yaptırmıştım ama sorması garip oldu. İşlemler bittikten sonra gümrük kontrol'e geçtik, Burada 6 euro haftalık vinyet aldım. Her şey tamamlandıktan sonra Varna'ya intikale geçtik.

WP 20170706 0021
DSCN0995
DSCN0996
DSCN0997
DSCN0998

Harika bir yolculuk !..
İzlemeye doyamayacağız galiba :wink:

Oresund Bridge yıllardır ilgimi çeken bi yer . Bir o kadar da pahalı !..
Bir ahbabım Götebourg'da yaşıyor . İşyeri ise Kopenhag'da !..
O da şikâyetçi pahalılığından !..
İşe hergün gitmiyor . Ayda 10-15 gün çalışıyor . Gittiğinde 2-3 gün orada kalıyor falan ...
(Ne güzel işler var çalışacak Yâ rabbiiiiim !..)

BiZ Osmangazi Köprüsü için yakınıyoruz , ama Avrupalı DA bu tip 'fırsatları' vatandaşını ve başka kullanıcıları SOYMAK için kullanmaktan geri durmuyor !..
Benzer şey YAKIT için de geçerli , değil mi? Hepimizin dilindedir ''Dünyanın en pahalı yakıtını biz kullanıyoruz!'' lâfı .... Ama gezip görünce , öyle olmadığı anlaşılıyor .
Kapitalist sistemlerde , VERGi YÜKÜnü halka yaymak için kullanılan yöntemler bunlar sadece !..:weary::weary:
Kâr özelleştirilir , Zarar kamulaştırılır !...

Neyse konumuza dönelim ; Oresund Bridge ....
Link'ini açtığımda , SÜREKLİ KULLANICILAR İÇİN avantajlı tarife sundukları anlaşılıyor ...
Şöyle ki : YILLIK Abonman için 32 Euro alıyor . 1000 Geçişe kadar 17 Euro'luk tarifesi var .
iLK geçişte 50.20Euro ödenmiş oluyor (Yıllık Abonman Bedeli ile beraber) , ondan sonraki her geçiş 17 Euro ...
Ne yazık ki , abonman alacak kadar kalamıyor gezginler bu coğrafyada (!):weary::wink:
Tek geçiş bedeli ise 45 euro ...

"Tek geçiş bedeli ise 45 euro ..."
Hayrola İlkil bey, bu sefer otomobilinizle yollardasınız galiba ?

Karavanlar için tek geçişin hediyesi sadece 112 Euro da !!! :(
Øresundsbron

Aaah Ah ! Gözünü sevdiğimin Türkiyesi. Biz o parayla hesaplarsak, kaç kere kıtalar arası fink atarız di mi yani ? :yum:
Aman hesaplamayın, yoksa Türkiye'de kalmak gibi tuhaf şeyler aklınıza gelebilir. ;)

Not
Biraz evvel baktım kasım başında Sabiha' dan daha da uzak olan Stokholm'e hem de gidiş dönüş uçuş sadece 113 € !

Son düzenleme:

"Tek geçiş bedeli ise 45 euro ..."
Hayrola İlkil bey, bu sefer otomobilinizle yollardasınız galiba ?

Karavanlar için tek geçişin hediyesi sadece 112 Euro da !!! :(
Øresundsbron

Aaah Ah ! Gözünü sevdiğimin Türkiyesi. Biz o parayla hesaplarsak, kaç kere kıtalar arası fink atarız di mi yani ? :yum:
Aman hesaplamayın, yoksa Türkiye'de kalmak gibi tuhaf şeyler aklınıza gelebilir. ;)

Not
Biraz evvel baktım kasım başında Sabiha' dan daha da uzak olan Stokholm'e hem de gidiş dönüş uçuş sadece 113 € !
Haklısınız , adamlar Euro bazında zam yapmışlar bir de utanmadan !..:weary::confused:
Yollara çıkmamız zaman alır artık :worried:
Sadece izleyerek idare edelim bir süre :wink:
Siz ''Uçak'' deyince aklıma ne geldi : Stockholm'e uçup , araba kiralayıp gezilse de şu köprü geçişlerindeki paralar cepte kalsa ne iyi olur :smiley:

Haklısınız , adamlar Euro bazında zam yapmışlar bir de utanmadan !..:weary::confused:
Siz ''Uçak'' deyince aklıma ne geldi : Stockholm'e uçup , araba kiralayıp gezilse de şu köprü geçişlerindeki paralar cepte kalsa ne iyi olur :smiley:

.
Doğru. Ayni tarihlerde Oslo bile 138 € !
Üstelik yorulmadan, ~8 gün de kazanılmış olunur.

Ama isterseniz muhabbeti burada keselim, mazallah yoksa @a.adalioglu 'nu yoldan çevirme ihtimalimiz var bu gidişle...:yum:

Son düzenleme:

2003 yılında yaptığım geziyi hatırlattınız bana. Köprü geçişlerinden değil de Yunanistan'ın vize vermekte yan çizmesinden kaynaklanmıştı. O zman Oresund köprüsü varmıydı hatırlamıyorum. Nordkapp tüneli açılmış ve oldukça pahalı bir geçiş ücreti vardı. Ucuz uçak bileti de bulunca Stockholm Arlanda'dan araba kiralayıp kamp malzemelerimizle büyük bir İskandinavya turu atmıştık.

3 farklı arkadaşım Nordkapp'a motorsikletleri ile gittiler. Karavan ile de gitmek çok zevkli olacaktır. Yolunuz açık olsun, takipteyim :wink:

Nordkapp'ciler için önemli bir bilgi var websitesinde !..
Giriş ücreti 118TL görünüyor .....ANCAK !....

Free Entrance

We care about the environment and support sustainable development.
We encourage environmentally friendly solutions by offering free entrance to visitors who arrive by foot, bicycle or other non-motorized vehicles.

''Yürüyerek , bisikletle vb motorize OLMAYAN araçlarla gelene giriş bedava !.. Çevre ile dost çözümleri cesaretlendirmek için bunu öneriyoruz , sürdürülebilir gelişmeye önem veriyoruz'' gibi anlaşılacak bir ifade var !..

Nordkapp fotolarını bekliyoruz :smiley:;)

Nordkapp Tüneli de 2012'ye dek ücretliymiş Hem de bir aile+araba neredeyse 100 TL , daha sonra bu ücretlendirme KALDIRILMIŞ(???Wkikipedia bilgisi???Gerçekten öyle mi şu anda???)
Eğer gerçekten böyle birşey yapılmışsa , insan umutlanmak istiyor : BELKi iLERDE TÜRKiYE'de DE KÖPRÜLER ÜCRETSİZ OLUR (!?!) :tearsofjoy::tearsofjoy:

Norvec te tunellerin parasi cikana kadar ucretli, sonra bedava oldugunu duymustum.
Nordkapp ta karavanda gecelenecekse ucret mecburen verilecek. Ama cadirda kalirim, 2-3 km(farkli olabilir) yürürüm derseniz beles olabilir.

Şimdi anlayamadığım bir şeyi sorup kafamı rahatlatayım.
Google de yol resimlerine bakınca Nordkapp (Kuzey burnu) denen yerde bir turnike var ve turnikeden sonrada ancak yaya yürüyüşü ile 2-3 dakkalık yol sonrası deniz var.Sorum şu Taaa kuzey kutbuna varacak kadar yolu sırf güzel bir manzarayı seyretmek için gidiyoruz tamam da O manzara sadece dünya para ödenipte girilen avuç içi kadar yerdemi görülebiliyor?Ödenen para neyin bedeli? neyi satın almış oluyoruz?
Ben Norveç gezilerini okudukça gördüğüm rakamlardan dolayı bunalıyorum bu memleket galiba benim gibi harcamasına dikkat etmesi gereken gezginler için değil.Eh ne yapalım bende hem daha sıcak ülkelerde gezer hemde Manzarayı seyredecegim diye el yakan giriş ücreti vermem.
Ne demiş usta:İşçisin sen işçi kal gey tulumunu.:weary:

Şimdi anlayamadığım bir şeyi sorup kafamı rahatlatayım.
Google de yol resimlerine bakınca Nordkapp (Kuzey burnu) denen yerde bir turnike var ve turnikeden sonrada ancak yaya yürüyüşü ile 2-3 dakkalık yol sonrası deniz var.Sorum şu Taaa kuzey kutbuna varacak kadar yolu sırf güzel bir manzarayı seyretmek için gidiyoruz tamam da O manzara sadece dünya para ödenipte girilen avuç içi kadar yerdemi görülebiliyor?Ödenen para neyin bedeli? neyi satın almış oluyoruz?
Ben Norveç gezilerini okudukça gördüğüm rakamlardan dolayı bunalıyorum bu memleket galiba benim gibi harcamasına dikkat etmesi gereken gezginler için değil.Eh ne yapalım bende hem daha sıcak ülkelerde gezer hemde Manzarayı seyredecegim diye el yakan giriş ücreti vermem.
Ne demiş usta:İşçisin sen işçi kal gey tulumunu.:weary:

.
Özellikle Nordkapp sanırım, "gitmiş olmuşluğu" , " görmüş olmuşluğunun" önünde gelen bir destinasyon.

Öbür taraftan giden herkezin söylediği işin güzel tarafı ise bütün Avrupa'da Norveç tabiatının toplamda "görmeye değer* yerlerin başında gelmesi...

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,423
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri