Niewiadow Nt 126

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cesur can Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 73
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,238
ben de ilk yorumumu yazayim siteye... yeni uyeyim cunku...
bir suredir karavan konusunda okuyor arastiriyorum. ve buradaki bir baska agbimle de ayni gorusu tasiyorum. kucuk bir karavan a bu fiyat verilmez lafini dogru bulmuyorum. cunku karavan kuculmesi belli standartlari sagliyor ise malzemesinin hafif olmasi gerektiginden dolayi maliyetin yukselmesi tabi oluyor... bu karavanin icindeki malzemeler de fiyati yuksek malzemeler . ve 750 alti buyuk avantaj degil mi.. zaten o malzemelerin agirligindan dolayi biraz da kasayi hafif yapmak zorunda kalmamislar mi...

@adirnaz

Bende size katılıyorum. Hatta şuanda öyle bir hale geldik ki, aynı firmanın 750 kg altı karavan modeli ile aynı donanımda 750 kg üstü daha büyük karavanları ile fiyatlar aynı çıkmaya başladı.

Ve ben çok iddalı konuşuyorum ki, Türkiye'de ki markalar karavanda büyükmek istiyorlarsa 750 kg altı iyi ürünler çıkarması gerekecek. Yoksa ayakta durmaları çok zorlaşacak. Çünkü 750 kg üstü çekme karavanlar şuan sadece çok uzun tatil kalmaları sebebiyle tercih ediliyor.
750 kg altı modeller ise hem ağırlıkları düşük olduğu için her türlü araçla çekilebildiği gibi, aldıktan sonra sabit maliyetleri de olmadığı için tercih sebebi oluyor.

Fiyat konusu göreceli tabi, ama donanıma bakarsanız aslında çok da pahalı olmadığını düşünüyorum. Şöyleki herhangi boş bir karavana thetford dıştan kasetli tuvalet, dometic 3 sistem buzdolabı, truma ortam ısıtıcı, truma gazlı su boileri ve dometic ocak donanımlarını alırsanız montajı ile beraber bu karavanın yarı fiyatını buluyor. Ayrıca bu karavanı çoğundan ayıran çzellik monoblok olması, herhangi bir birleşim noktası yok, kalıp halimde banttan çıkıyor. Bu durumda özellikle benim gibi kamping alanı dışında kamp yapan biriyseniz bozuk arazide daha rahat ilerliyorsunuz. Akma kokma derdi yol, sızıntı problemi yıllarca sıfır, 56 amper bir akü ile günlerce kamp yapabiliyorsunuz çünkü aydınlatma ve su pompası dışında herşey gazlı ve yapılışı gereği yolda giderken akünüz şarj oluyor. Güneş paneli yok, invertör yok, büyük aküler yok ve en ömemlisi elde çekomastik tarzı ürünlerle kaçak veya sızıntı arama kapatma derdi yok.
Tabiki herkesin kullanım amacı, kamp şekli ve süresi ile donanım ihtiyaçları farklı.
Bu donanımlarla beraber herçekten 650 kg olan ve ömür boyu sızdırmazlık garantisi veren daha iyi bir marka model varsa inanın ben de değerlendiririm.
Adria nın action modeli de abimizin bahsettiği gibi çok güzel ancak daha ağır ve ruhsata tabi fiyatı da oldukça farklı ama kalitesine ve ferahlığına şapka çıkartırım.
Saygı ve sevgilerimle.

Genel olarak yanlış bir bilgi var gövde ile alakalı. Bu karavanların gövdesi monoblok değildir. Sağ, sol ve ön-arka-üst olmak üzere üç parçadan oluşuyor. Üreticiden gelen mail şöyle:
Q: And last question; is there any big disadvantage N/NT/NTL vs D/E/ET? Someone told me the body of NTL is not monoblock?
A: Body for D/E/ET and N/NT/NTL is make in the same way. Right side + left side + middle (front, back and top in one piece). So both aren’t monoblock. All are made by three pieces.

Niewiadow karavan hakkında 2 haftadır araştırma yapıyorum. Araştırmam sonucu şu bilgilere vardım:
2 farklı kasa ile toplamda 6 model mevcut.

--------
126 D, E ve ET modelleri 388(boy) x 194(en) x 218(yükseklik) dış ölçülerine, 270(boy) x 184(en) x 175-185(yükseklik) iç ölçülere sahip ve tavanı açılarak kullanılmakta.
D: Tuvaletsiz, 185x122 + 185x50 olmak üzere 3 kişi kapasiteli yataklar mevcut. (7750€, sanırım ısıtıcı yok)
E: Tuvaletsiz, 185x122 + 122x146 olmak üzere 2 yetişkin + 2 çocuk kapasiteli yataklar mevcut.
ET: Tuvaletli, 185x122 olmak üzere 2 kişi kapasiteli yatak mevcut. (11000€)
XX: Bu da Aydos'a gittiğimde gördüğüm ancak ürün bilgilerini bulamadığım bir versiyon. Isıtıcılar yok, tuvalet var duş yok, yatak biraz daha uzun. (8750€)

Aynı zamanda bu modeller Aydos tarafından satılan ve sitesinde ET modelini N126ET olarak 10000€+KDV (11000€ KDV dahil) olarak göreceğiniz modeldir. Karavanların ağırlıkları donanıma göre değişmekte olup 650kg civarındadır.
--------
126 N, NT ve NTL modelleri 450(boy) x 205(en) x 255(yükseklik) dış ölçülerine, 305(boy) x 195(en) x 181(yükseklik) iç ölçülere sahip ve küçük bir havalandırması bulunan sabit tavanla kullanılmakta.
N: Tuvaletsiz, 195x125 + 195x66 olmak üzere 3 kişi kapasiteli yataklar mevcut.
NT: Tuvaletli, 195x125 olmak üzere 2 yetişkin kapasiteli yatak mevcut.
NTL: Tuvaletli, 195x185 olmak üzere 3 yetişkin veya 2 yetişkin + 2 çocuk kapasiteli yatak mevcut.

Karavanların ağırlıkları yine donanıma göre değişmekte olup 750kg civarındadır. Ben NTL modeli için karavan üreticisinden 690kg bilgisi aldım ancak buna neler dahil ben de tam emin değilim.
--------
Aralarındaki ortak noktalar:
Tüm karavan modelleri sağ, sol ve ön-üst-arka olarak 3 parça gövdeye sahip.
Hepsi dometic sineklikli ve güneşlikli perdelere sahip camlarla ve yat tipi şık ocak + evye ile geliyor.
Dışardan kasetli tuvalet var.
3 sistem ~50lt buzdolabı mevcut.
Isıtıcı hava üflemeli veya kalorifer peteği gibi olandan var (bu kısım baya bir opsiyonlu sanırım, değişiklikler yapılabiliyor).
Al-ko şase, fren mevcut.
--------
N/NT/NTL avantajları
Daha geniş iç hacim,
Daha geniş banyo,
Tavanı açmaya gerek olmadan 181cm boya kadar kullanım
WC + 3 kişi yataklı versiyon mevcut,
Boyu yüksek olduğu için oturma alanının üstü tamamen dolap (diğer modellerde dar bir raf var)
Karavanın önünde bulunan tüp, su depolama alanı x1,5 daha büyük.
--------
D/E/ET avantajları
62 cm daha kısa olduğu için daha kompakt,
Açılan tavanla yazın daha iyi hava akımı,
Tavanı açarak 184cm boya kadar kullanım
Ağırlıktan sıkıntı yaşama ihtimali neredeyse yok
--------
Ayrıca;
Niewiadow 60 yıllık bir karavan üreticisi olup dünya genelinde 750kg altı olarak en popüler karavan markasıdır.
Başka ülkelerde yüne Polonya menşeili aynı üreticisinin ürettiği ürünler; FREEDOM, BAMBİNA, PREDOM, CADET, POLETTA, POKSİ, FRİTİDSVAGNEN gibi markalar altında satılmaktadır.
Biz eşimle birlikte henüz çocuğumuz olmasa da ilerisi için N126NTL modelini almayı düşünüyoruz. Bu model için Aydos 13.500€ KDV Dahil gibi bir fiyat verdi ancak herhangi bir pazarlık yapılmadı.
Polonyadan bir siteden aldığım fiyatlar da şu şekilde (aksesuarları ve kdv dahil mi bilmediğim için N126ET Aydos fiyatını baz alıp oranlayarak parantez içinde KDV dahil fiyatlama yaptım;
D: 31500zł (10530€)
E: 30900zł (10330€)
ET: 32900zł (11000€)
N: 34900zł (11670€)
NT: 36300zł (12130€)
NTL: 37200zł (12440€)

Bir de dün aldığım şu bilgiyi iletmek isterim.
Daha önce bu karavanın büyük versiyonundan Aydos 6-7 tane getirtmiş ve hepsine ruhsat almışlar. Yani O2 sınıfı olarak kullanılmış. Üretici ağırlık için bana 690kg, Aydos 720-730 bilgisini verdiler.
Şahsi eşyalar ve ilaveler ile 750 riskli bir sınır teşkil ediyor. Büyük versiyonları almak isteyenlerin dikkat etmesi lazım.
Tabi büyük versiyonlar şu anda TR'de satılmıyor ancak 3 ay bekleme süresiyle Aydos getirebileceğini söyledi.

Evet 3 sistem olduğu için gaz tüketiyor ve çok düşük maliyeti var. Ben çadır kamplarımda kuru buz kullanıyorum. bir box ve kuru buz ile yazın uzun seyahat veya kamplarınızda günlerce el değmeyecek buzunuz olur.
Üstad konu dışında ama bir sorum olacak. Bende bir römork yaptırıp römork üstü çadır kullanmak istiyorum. Bununla ilgili benimle tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz?

Fiyat konusu göreceli tabi, ama donanıma bakarsanız aslında çok da pahalı olmadığını düşünüyorum. Şöyleki herhangi boş bir karavana thetford dıştan kasetli tuvalet, dometic 3 sistem buzdolabı, truma ortam ısıtıcı, truma gazlı su boileri ve dometic ocak donanımlarını alırsanız montajı ile beraber bu karavanın yarı fiyatını buluyor. Ayrıca bu karavanı çoğundan ayıran çzellik monoblok olması, herhangi bir birleşim noktası yok, kalıp halimde banttan çıkıyor. Bu durumda özellikle benim gibi kamping alanı dışında kamp yapan biriyseniz bozuk arazide daha rahat ilerliyorsunuz. Akma kokma derdi yol, sızıntı problemi yıllarca sıfır, 56 amper bir akü ile günlerce kamp yapabiliyorsunuz çünkü aydınlatma ve su pompası dışında herşey gazlı ve yapılışı gereği yolda giderken akünüz şarj oluyor. Güneş paneli yok, invertör yok, büyük aküler yok ve en ömemlisi elde çekomastik tarzı ürünlerle kaçak veya sızıntı arama kapatma derdi yok.
Tabiki herkesin kullanım amacı, kamp şekli ve süresi ile donanım ihtiyaçları farklı.
Bu donanımlarla beraber herçekten 650 kg olan ve ömür boyu sızdırmazlık garantisi veren daha iyi bir marka model varsa inanın ben de değerlendiririm.
Adria nın action modeli de abimizin bahsettiği gibi çok güzel ancak daha ağır ve ruhsata tabi fiyatı da oldukça farklı ama kalitesine ve ferahlığına şapka çıkartırım.
Saygı ve sevgilerimle.

Merhaba Berk bey, çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Bende muhtemelen bu karavandan alacağım. Akü karavanın hareketinde mi enerji depoluyor o kısmı açıklar mısınız? Birde bu özellik standart mı?

Merhaba Berk bey, çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Bende muhtemelen bu karavandan alacağım. Akü karavanın hareketinde mi enerji depoluyor o kısmı açıklar mısınız? Birde bu özellik standart mı?
Rica ederim, benim aldığım N126ET modelinde bunlar standart. 3 sistem buzdolabı olduğu için hareket halinde 12 v işe çalışması için araçtan elektrik alıyor, daha doğrusu akü üzerinden alıyor yine araçta aküyü besliyor, tabiki 220 v işe şarj daha iyi oluyor ama gayet yeterli, en azımdan çok zorda kalırsanız bir dağ başında 20 dakika aracınızı çalıştırdığınızda kendne gelir. Zaten herşey gaz ile çalıştığı için 60 amğer akü uzunca bir süre yetiyor.

Rica ederim, benim aldığım N126ET modelinde bunlar standart. 3 sistem buzdolabı olduğu için hareket halinde 12 v işe çalışması için araçtan elektrik alıyor, daha doğrusu akü üzerinden alıyor yine araçta aküyü besliyor, tabiki 220 v işe şarj daha iyi oluyor ama gayet yeterli, en azımdan çok zorda kalırsanız bir dağ başında 20 dakika aracınızı çalıştırdığınızda kendne gelir. Zaten herşey gaz ile çalıştığı için 60 amğer akü uzunca bir süre yetiyor.
Bende sizin deneyimleriniz ve başka kullanıcıları okuduktan sonra dün ben de aldım :smiley: yerli karavanalar maalesef donanımsız uçuk fiyatlar çekiyorlar ve bu şekilde kamp alanlarına mahkum olunuyor. Donanım eklettiğinde bile Niewiadow kadar gene verimli olmuyor. Mesela kış kampında hava kapalı olduğu için elektrik büyük bir sorun ve güneş paneli bu ihtiyacı karşılayamıyor. Ancak Niewiadow gazla çalıştığı için böyle bir sorunda olmuyor. Yerli karavan üreticilerinin bence daha geniş düşünüp temel ihtiyaçları standart hale getirmesi lazım. Yoksa sadece mobilyaya 50000 + KDV para veriliyor.

Son düzenleme:

Minicik karavan 83 bin tl
Çok ucuzmuş
Biz de alalım hemen bir tane

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Minicik karavan 83 bin tl
Çok ucuzmuş
Biz de alalım hemen bir tane

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
sıfır almadım. ayrıca yerli firmalarıda bu özellikleri eklesen zaten bu fiyatları buluyorsun hatta geçiyor. freni opsiyonel koyup 54000 + kdv donanımsız koyan türk firmaları var. bu firmalar mı ucuz? fiyat performans açısından değerlendirmek gerekiyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR