Motorhome ile Tazmanya ve Avustralya'da "Yolda Olmak!"

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan maxmajestic Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,823
Ynt: Motorhome ile Tazmanya ve Avustralya'da "Yolda Olmak!"

Bazen 1-2 hafta geriden olsa da blogu güncel tutmaya çalışıyorum. Günlükleri takip etmeyi arzu edenler blog sayfamı ziyaret edebilirler:

www.yoldaolmak.com

Etiketler

eyvah konu erkenmi bitiyor :( büyük bir merak ve heyecan ile konuyu takibe başlamıştım, size kazasız belasız ve cezasız yolculuklar dilerim. blok ta takibe alındı.

Tazmanya canavarı çizgi filminden dolayı bu isme hep sempatiyle baktım,blog isminiz ve bu gezi yazınızda çok güzel.Yeni gördüğüm için blogunuzu inceleyemedim.

Port Campbell National Park

Bu sabah sekiz buçukta, hafif çiseleyen yağmur altında 12 Apostles’i izliyordum. Milyonlarca yıldır kocaman dalgaların ve rüzgarın, kireç taşından oluşan bu kıyıları aşındırmasıyla oluşmuş bu kayalıklara İsa’nın havarileri adını vermişler, ancak bazıları tamamen yıkılmış. Birçok Japon turistle birlikte fotoğraflar çektikten sonra 12 Appostles’in hemencik gerisinde bulunan Gibson’s Steps’e geçtim. Sarp kayalık oyulmuş olup zigzaglar halinde aşağı inen dik merdivenlerler yerleştirilmiş. Aşağıdaki plajda, beş altı balıkçı oltalarıyla bu büyük dalgalı sularda balık avlıyorlardı. Yine burada da gökkuşağı belirince fırsatı kaçırmıyorum.

twelwe-apostles-22.jpg

twelwe-apostles-17.jpg

Tekrar karavana atlayıp Port Campell yönüne doğru 5 dakikalık sürüşten sonra bu defa Loch Ard Gorge’ye varıyorum. Kaptan George Gibb adlı bir kaptan 1878’de, 36 mürettebat, 18 yolcu ve 2275 tonluk kargo ile İngiltere’den yola çıkıp üç aylık bir yolculuktan sonra bu kıyılara vardığında mürettebat bunu bir partiyle kutlamışlar. Ertesi gün yolculak eşyalarını toparlamakla meşgulken kıyıya çok yakın olan gemi hem ufuk çizgisini hem de, dün benim gidip de göremediğim, Cape Otway Deniz Feneri’ni yoğun sisten dolayı görememişler. Geminin güvenliğinden şühe eden kaptan gece boyunca güvertede kalmış. Sabaha doğru sis aralanınca, gözcü mürettebatın “keskin kayalar!” diye bağırması duyulmuş…

loch-ard-gorge-19.jpg

loch-ard-gorge-3.jpg

Kazadan sadece 18 yaşlarında iki genç kurtulabilmiş. King Adası ve Cape Burnu arasında kalan bu dar ve tehlikeli deniz “iğne deliğinden ipliği geçirmek” olarak tarif ediliyor. Yine bu kıyılar birçok filme ev sahipliği yapmış. Bu kıyının iç kısmında ise akan sular sarkıtlar oluşturmuş.

Loch Ard Gorge’ın hemen yakınında, Port Campbell National Park’ının diğer görülesi yerleri olan Broken Head, Thunder Cave, Muttonbird Island ve Sherbrook’ı ziyaret ettim. Bu bölümde otopark ziyaret edilecek yere uzak yapılmış, çünkü bazı yerlerde dalgalar bu kıyıları aşındırdığından çokça mağara ve arch var ve bazı yerler her an çökme tehlikesi altında. Parkın bu bölümünü gezmek bir saatimi aldı.

australia-495.jpg

london-bridge-8.jpg

Port Campbell National Park’ının diğer bir popüler turistik durağı olan London Bridge geçiyorum. Ana karayla bağlantısı, 1990 yılı Ocak ayında denize çökmüş. Bay of Martyrs ve Bay of Islands’ı da ziyaret ettikten sonra “Shipwreck Coast” olarak adlandırılan ve 700’den fazla gemi batığına sahip olan bu kayalıklara olan ziyaretimi sonlandırıp önce Warrnambool’a sonra da Port Fairy’e doğru yola çıktım.

19. Yüzyılda balina ve fok balıkçılarının kurduğu bu kasaba daha sonra önemli bir geçiş noktası özelliği kazanarak büyümüş. Şimdilerde 3.000 civarında kişinin yaşadığı köyde turizm ve balıkçılık önemli gelir kaynakları. Mimari yapısı, kıyılarında balina, fok balıkları ve yunusların olması ile turistler için önemli bir konaklama merkezi. Ancak ben Griffiths Adası’nda 45 dakikalık bir yürüyüşten sonra önce Mount Gambier, sonra da Kingston SE yolunu takip edip gece onda Narrunga vardım. Alexandrina ve Albert gölü arasında kalan bu küçük yarımadadan yarın Adelaide’e geçeceğim.

great-ocean-road-36.jpg

Day 313, AU:58, Port Campbell National Park, Australia, 12 Haziran 2011, Pazar

www.yoldaolmak.com

:smiley: Çok teşekkürler arkadaşlar. İlginiz uzun süre yolda olan ben için büyük bir manevi destek. Tek başınayım ama sayenizde yalnız değilim. Herkese Laos'tan sevgiler.

Adelaide

Dün gece geç saatte karavanı, karavan parkına park ettiğim için nasıl bir yerde olduğumu ancak sabah olduğunda fark ettim. Perdeleri aralayıp dışarı baktığımda gün doğumunun kızıllığı gökyüzünü kaplamıştı. Hemen yanımda mavi bir göl ve park alanı tamamen çimlerle kaplıydı. Yedi sekiz karavanın olduğu parkta, bazı karavan sahipleri balık avından dönüyorlardı. Sanırım burayı görünce bir çoğunuzun aklına “tam kafa dinleme yeri” demek gelir. Duş ve kahvaltı sonrası Adelaide doğru yola çıktım.

Bulunduğum yerin daha önce 2 göl arasında kalan bir burun olduğunu söylemiştim. Bulunduğum yerden karşıya geçmek için feribotu kullandım. Siz oraya varır varmaz sizi hiç bekletmeden, gerekli hazırlıkları yapıp sizi feribota alıyorlar. Feribot dediğime bakmayın, 4 araç ancak sığar. Karşı kıyı oldukça yakın, tek araç olarak karşıya geçtim, 2 saat sonra da Adelaide havalimanının oradaki karavan kiralama şirketinin ofisindeydim.

Şimdiye kadar gördüğüm en geniş ve güzel yollar bu şehirde. Sydney, Melbourne, Tazmanya’da adına highway denilen yolların çoğu tek şerit. Belli yerlerde sıkışıklığı eritmek için sollama bölümleri oluşturmuşlar, ancak Adelaide’de belki 1 saat boyunca 4 şeritli otoyoldan geçip şehir merkezine varmıştım. Tekrar sırt çantalarımı yükleyip otobüsle şehir merkezindeki Adelaide Central YHA Hostelime geçtim.

Aslında bugün yoldayken Help Exchange işi davet alıp, kabul etmiş, birkaç günlüğüne yardım edebileceğimi söylemiştim. Ancak ben hostele yerleştikten sonra mailime cevap yazdığından gitmekten vazgeçtim. Adelaide’de fazla kalmayı düşünmüyorum. Aklımda 3 gün kalmak var. Doğrusu genelde plan yapmıyorum veya yaptığım planlar çok esnek. 3 gün diyip de 10 gün de kalabilirim. Nitekim 5 günlüğüne gittiğim Tazmanya’da 20 günden fazla kalmıştım.

Eşyalarımı odaya bırakıp kendimi sokağa attım. Kraliçenin doğum günü nedeniyle uzun bir hafta sonu geçiren ülkenin sokakları çok sessiz. Doğrusu bu şehri de sevdim. Hoparlörden müzik yayınının olduğu, üzerinde çok sayıda alışveriş mağazası olan uzunca bir sokağı boydan boya yürüyüp Botanica Garden’e vardım. Hani şehir haritasına baktığımda bile inanılmaz gelmişti bana. Bir dikdörtgen şeklinde planlanmış şehri çevreleyen tüm alan tamamen yeşil. Bir şehir düşünün ki kocaman hayvanat bahçesi şehrin içerisinde olsun. Şehri çevreleyen geniş bulvarlara Güney, Kuzey ve Batı Teras olarak adlar verilmiş.
South Australia eyaletinin başkenti olan Adelaide 1.28 milyon nüfusuyla Avustralya’nın beşinci büyük şehri. Nüfusunun dörtte biri inançsız olmasına rağmen şehirdeki çok sayıdaki kiliselerden dolayı “The City of Churches” olarak adlandırılıyor. İşsizlik oranları düşük, gelir düzeyi yüksek, ev ve kira fiyatları diğer büyük şehirler olan Sydney ve Melbourne göre yarı fiyatında. Yine göçmenler konusunda en ılımlı şehir Adelaide. Diğer şehirlere göre daha çok sayıda Uzak Doğulu ve Afrikalıyı şehrin sokaklarında gördüm.

Tandanya National Aboriginal Cultural Institute olarak adlandırılan ve aborjin kültürü etkisinde sanat eserleri barındıran merkezi ziyaret ederek günü noktaladım.
Day 314, AU:59, Adelaide, Australia, 13 Haziran 2011, Pazartesi
www.yoldaolmak.com[/color]

çok güzel bir gezi ve paylaşım,teşekkür ederiz
bir sorum olacak
karavanı bir yerden, ihtiyaç olan başka bir yere taşımak,benzin parasını da firmadan almak süper bir fırsat
karavan kiralamak ve yakıt masraflarını ödeyerek kendi rotanızda gezebilirsiniz ama bu şekilde sadece bir yerden bir yere gidiyorsunuz sanırım
ama yinede avustralyayı gezmek için ekonomik bir yol,bunu nereden araştırabiliriz,siz nasıl böyle bir şey olduğunu öğrendiniz ve uyguladınız?

omnitemporal' Alıntı:
çok güzel bir gezi ve paylaşım,teşekkür ederiz
bir sorum olacak
karavanı bir yerden, ihtiyaç olan başka bir yere taşımak,benzin parasını da firmadan almak süper bir fırsat
karavan kiralamak ve yakıt masraflarını ödeyerek kendi rotanızda gezebilirsiniz ama bu şekilde sadece bir yerden bir yere gidiyorsunuz sanırım
ama yinede avustralyayı gezmek için ekonomik bir yol,bunu nereden araştırabiliriz,siz nasıl böyle bir şey olduğunu öğrendiniz ve uyguladınız?

Ben daha önce bir süre Yeni Zelanda'da yaşadım. Orada da karavan kültürü gelişmiş olduğundan bilgim vardı. Bir arkadaşım bana söylemişti. Avustralya'da bunu denemek istedim.

Ben karavanı aldığımda tamamen yapmak istediğim rotada seyahat ettim. Böylelikle tasmania dan Ana kara Avustral'ya ya uçuş veya feribot masraflarından kurtulduğum gibi, dilediğimce Great Ocean Road'un keyfini çıkarabildim.

http://www.transfercar.com.au/browseall
http://www.standbyrelocs.com/
http://www.drivenow.com.au/onewayrentals.jspc

Bunlar karavan bulabileceğiniz siteler. Bilginize.

teşekkürler,
inceledim,örneğin melbourne ve sidney arasını gezmek istesek,1400 km yi 3 günde yapmamız gerekiyor,buda günde 400-500 km yol yapmak gerekiyor,gezerek gidilebilir

başka bir firmada 3 kişilik campervan ile sydney melbourne arasında 3 günde 962 km gitmeni istiyor,benzin bedava veriyor,ama tarih aralığı esnelk değil
ilginç..
acaba avrupada böyle bir olay varmı?

omnitemporal' Alıntı:
başka bir firmada 3 kişilik campervan ile sydney melbourne arasında 3 günde 962 km gitmeni istiyor,benzin bedava veriyor,ama tarih aralığı esnelk değil
ilginç..
acaba avrupada böyle bir olay varmı?

USA, Kanada, Australia ve New Zealand. Buralarda bu kolaylıkla mümkün ama Avrupa konusunda hiçbir bilgim yok. Verilen kilometreler gidilmesi gereken mesafeler için makul. Yol üzerinde görülmesi gereken yerler için yeteri kadar vakit kalıyor. Konaklamaları şehir ve kasaba dışında yapılması gerekiyor. Şehir içlerinde karavanda uyumak yasal değil. Tuvalet ve banyosu olmayan karavanlar ile yolculuk yapıldığında, yol üstlerinde dilenirse elektrik, tuvalet, banyo hizmeti veren karavan parklarda kalınabilir.

Benim adlığım karavanda herşey olduğundan herhangi bir karavan parkına ihtiyaç duymadım.

merhaba
bir sorum olacak,acaba bizde kış mevsimi iken,yani ocak şubat aylarında australia da yaz mevsimi mi oluyor,yada bizde kış mevsimi varken nerede yaz mevsimi oluyor?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR