Motokaravanda Banyo Üzerine..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,224

EvliyaCelebi2

Söz insanın aynasıdır..
.

Bu başlıkta motokaravanda banyo kabininin avantaj ve dezavantajları, özel tercih bir kenara bırakılarak işlenmekte.
Konu, bizden daha soğukkanlı ülkelerin karavan forumlarında bile gereksiz polemiğe yol açtığından, kendi tercihimizi karıştırmadığımız her objektif yaklaşım, konuya yeni başlayanlar için yararlı olmalı ?

Umarım hak verirsiniz, tercih yahut yapılanlar, nedenleri açıklanmadıkça, maalesef özel blog konusu olmaktan, genel forum konusu olmaya geçememekte..
Burada konu olanlar da yalnızca bu nedenler..

Karavancıların yollarda yerleşik yaşamdaki ihtiyaçların karşılanması için yaptığı düzenlemelerde özellikle duşun önemli rolü bulunmakta. Karavanda duşun olması tartışmasız büyük avantaj. Olmaması ise bu ihtiyacın dışarıda karşılanmasını gerektirdiğinden bu açıdan ev konforunu tamamen kaybetmek anlamına gelmekte. Bu kadar kesin ve basit.

Motokaravanda banyo kabini üç ana işlev için kullanılmakta.
a. Duş
b. WC
c. Tuvalet lavabosu

* 2-3 günde bir duşa göre günde 3-4 tuvalet ihtiyacı yüzünden , WC en az 10 kere daha fazla kullanılmakta.

* WC’ye banyo kabini dışında da rahatlıkla yer bulunabilmekte.

* Lavabonun duşa göre kullanma oranı da ayni derecede fazla.

* Karavanda her durumda bir lavabo daha var. Onun günlük tuvalet kullanımı için hijyen açısından engel yok. Buzdolabında bile WC kapağından fazla mikrop bulunmakta !

* WC ve lavabonun kapalı alan dışında kullanılması psikolojik açıdan çoğumuz için sorunlu.

* Bu tarzı sorunlu kabul edenlerin önemli bir bölümünün ancak aktif kullanım sonucu önce lavabo olmak üzere bu yaklaşımlarından vazgeçtiği ise bir gerçek.

* Ana duş gerekçesiyle banyo kabini karavanda, yatak, koltuk ve mutfağa nazaran kullanım zamanına göre orantısız yer kaplamakta.

* Banyo kabini özellikle öndeki konumlarda daraltıcı etki yapmakta. Küçük araçlar dolayısıyla daha da sorunlu.

* Duş ekstra temiz ve gri su hacımına gerek duymakta.

* Duş için ekstra su temini ve gri artık sudan kurtulma durumu var.

* Karavanda duşun olmaması enerji tasarrufu anlamına da gelmekte. Kampinglerde çoğu kez zaten ücrete dahil.

* Karavanda alışılmış rahatlıkta duş alınamıyor. Tabi çok büyükleri hariç.

* Karavanını kendi yapanlar başta olmak üzere su sızdırmazlığı sorunlu.

* Karavanda duş ekstra pencere ve nem açısından özen gerektiriyor..

* Her duş sonrası tüm banyonun itina ile kurutulması gerekmekte.

* Duş olmaz ve bulaşık için ocakta su ısıtılabiliyorsa teçhizatta kısıtlama yapılabilir.

* Banyo kabininden vaz geçmek, tasarruf demek.

* Karavanını kendi yapanlarca hızlı bitim ve sinir botoksu anlamına da gelmekte.

Ancak duş tercihi nerede yollarda olduğumuza göre de değerlendirilmeli.
Türkiye, birkaç ülkesi hariç Avrupanın kamping, yüzme havuzu hatta otoban olanaklarıyla karşılaştırıldığında tamamen olumsuz konumda. Hamamların da pratik açıdan devamlı bir çözüm sunamayacağı ortada.
2-3 günde bir duş olanaklı yerleri tercih edenlerin durumu ise farklı olmalı..

Duş ancak yukarıdaki dezavantajları kabul edilerek karavanda yer bulmakta.
Duşun kaçınılmaz ihtiyaç olduğu ortada. Buna kimsenin bir lafı olmamalı.
Konu sadece onun karavanın içindeki avantaj ve dezavantajları üzerine.

Bütün bunlar için en önemli etken ise sonuçta karavancının kendi seçimi.
Bunun önünde zaten bütün akan suların durması lazım... :yum:

.

Son düzenleme:

Etiketler
Ben de karavanını kendi yapanlardan biri olarak duş ve tuvalet konusunda kararsız kalmıştım.İlk çalışmamda duş kabini koymadım ,portatif duş ve portatif tuvaletle idare etmeye çalıştım.Ancak ikisinden de memnun kalmadım.Geziden dönüşte ilk iş duş kabini ekleyip,portatif tuvalete taharet musluğu taktım(fikir için sayın süleyman cirit abime teşekkürler).Ve tekrar geziye çıktığımda gördüm ki duş kabini hakikaten işlevinden çok yer kaplıyor.Ama duş olmadan da katiyen olmuyor.Portatif tuvalette su bağlantısı yoksa işe yaramıyor.Şu an yine tadilattayım:smiley:Niyetim koltuklardan birini 80-70 ölçülerinde yapıp,duşu tuvaleti portatif bir duş perdesi yardımı ile koltuğun içine yapmak.İşe yarar bir şey olursa buradan paylaşacağım.

.......Şu an yine tadilattayım:smiley:Niyetim koltuklardan birini 80-70 ölçülerinde yapıp,duşu tuvaleti portatif bir duş perdesi yardımı ile koltuğun içine yapmak.İşe yarar bir şey olursa buradan paylaşacağım.

Sizin fikrinize benzer bir uygulama resmi.
Raylı çekmece tipi yapıp koltuk yada yatak altından çıkartılabilinir.Duş perdesi ilede banyo alanı da tamamlanmış olu.r

1a77514f29f7b4cd153c78f37383589c

Benzer bir yorumda
F6564157fc3b0413728a5cd564890733

başka alternatifte;

A06a7f69822ec99ebcd1373ced9f347a

Buda çoçukluğumuzdan esintiler taşıyan tasarım.
Tasarım adı: Bana bir leğen verin.
E949d051baa63387e39cdbfc6f2c13b5 600x600

Son düzenleme:

.

Orhan bey,
Leğenmatik :p özellikle küçük karavanlar için en akıllı çözüm. Ben hep düşünsem de uğradığım yerler yüzünden olacak, nedense hala daha acil gereksinimini hissedemedim. Açıkcası, akıllı uslu koyacak yerim bile yok.
@makara60 için de bunun en uygun çözüm olduğunu sanıyorum.

Böyle bir duş perdesi normal duş kabinleri için de zaten bazılarınca uygulanmakta.

En büyük sorunları olan vücuda yapışmayı önlemek amacıyla perdeyi bel bölgesinde gergin tutmak için, ince çelik çember kullanmayı da unutmamak gerekiyor.

.

Son düzenleme:

.

..........
En büyük sorunları olan vücuda yapışmayı önlemek amacıyla perdeyi bel bölgesinde gergin tutmak için, ince çelik çember kullanmayı da unutmamak gerekiyor.

.

Zihni sinir abimizden esintiler gibi olsada fikir fikir'dir.(su kaynama sesi fokur fokur olanla karıştırmayalım Fikir:düşünce)
Duş perdesine hula hop cemberleri eklenmesiyle çözülebilinir.
resize.php

.

Ben de deminden beri bu çemberlerin resimlerini arıyordum. Burada kullanılanların şemsiye teline yakın daha inçe ve hatırladığım kadarıyla içilerine geçirilebilen eklemleriyle katlanabilir özellikleri vardı galiba ?

Son düzenleme:

Benim düşündüğüm şey de duş perdesi dört bir yandan koltuğun içine yerleştirdiğim duş teknesine sabit,perdenin diğer ucu da koltuğun oturma tablasına sabit olacak. Tablayı tavana astığım zaman perde dört bir yandan gergin olacak.Fermuarı çektiğim zaman perdeden bir duş kabinim olacak:smiley:Bunun koltuğun içindeki halini düşünün işte:smiley: B62F062Fe949d051baa63387e39cdbfc6f2c13b5 600x600

Hem su hem de yakıt tasarrufu için mecburi durumlarda sünger banyosu yapılabilir. Ocakta ısıtılan bir tas suya ssbun katılarak vücuda uygulanır. Sonra da duru su ile süngerle tamponlama yapılır. Zoraki durumlarda sünger banyosu-Sponge bath hayat kurtarabilir. Hemde hiç su veya kaynak israf etmeden.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Beyler duşakabin tamam. İmkanlara göre bir şeyler düşünülebilir. Su ısıtıcısı işini ne yapacağız? Ben minik bir elektrikli şofben düşünüyorum. Öyle bir model bile bulamadım ama öneriniz var mıdır?

Beyler duşakabin tamam. İmkanlara göre bir şeyler düşünülebilir. Su ısıtıcısı işini ne yapacağız? Ben minik bir elektrikli şofben düşünüyorum. Öyle bir model bile bulamadım ama öneriniz var mıdır?

En minisi böyle bir şey.
mini elektrikli şofben - Google'da Ara

Birde 15 L termosifon olanları var ama bunları kamp alanı dışında kullanamazsınız. Hatta elektrik sınırlaması olan kamplardada kullanamazsınız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR