Motokaravan Için Firma Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Teppka Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,112

Teppka

Ana Kamp
Arkadaşlar merhabalar,

oncelikle herkese Mutlu Bayramlar dilerim.
Yeni karavan almayı/yaptırmayı düşünüyorum. Sahibinden araştırdım, sıfır motokaravan aşırı derecede seçenek yok. Imaj karavan firmayla ilgili memnun kalmayan müşteriden yorum okuduğum için değerlendiriyorum. Bursa da Viya Karavan dan birkaç model gördüm ve hoşuma gitti. Viya karavan ile ilgili tavsiyeniz nedir, karavan alan arkadaşlar memnun mu, sorun çıktı mı? Bursa da ve İstanbul da almış olduğunuz ve mutlu kaldığınız motokaravan firma tavsiyeniz var mi?

Saygilar

Etiketler
motokaravan
Selamlar iyi bayramlar
Ayni dusunceyle bende arastirmalara basladim. Bursada yasiyorum. Mumkun olursa ortaklasa bir arastirmayada girebiliriz. Viya nin isi standarta doktugunu soyleyenler var. imajla ilgili olumsuzluk okumamistim. Benim dusuncem yari entegreye de kayiyor ama ne derece mumkun gorucez bakalim

Arkadaşlar merhabalar,

Yeni karavan almayı/yaptırmayı düşünüyorum. Sahibinden araştırdım, sıfır motokaravan aşırı derecede seçenek yok. Imaj karavan firmayla ilgili memnun kalmayan müşteriden yorum okuduğum için değerlendiriyorum. Bursa da Viya Karavan dan birkaç model gördüm ve hoşuma gitti. Viya karavan ile ilgili tavsiyeniz nedir, karavan alan arkadaşlar memnun mu, sorun çıktı mı? Bursa da ve İstanbul da almış olduğunuz ve mutlu kaldığınız motokaravan firma tavsiyeniz var mi?

Saygilar

Arkadaşlar merhabalar,

Saygilar
Bildiğim kadarı ile Türkiyede bu işi yapan çok eski firmalar olduğu gibi, bu firmalarda çalışıp kendi firmasını kuran kişiler olarak da birçok firma var.
Ancak bilinen ve göz ardı edilmemesi gereken gerçek, kaliteyi genel olarak bütçenin satın alabileceğidir.
Siz ne kadar ödeyebileceğinize karar verdikten sonra önünüze konulan seçeneklerden en iyisine sahip olabilirsiniz.
Her şeyde olduğu gibi aynı aletin daha bilinen ve kalitelisi, bütçeyi zorlayacaktır.
Bence Başoğlu, Sally, Erba, Viya, Aydos, Emeksan gibi firmaların hepsi iyi malı, sizin talepleriniz doğrultusunda, kabul edeceğiniz proje kapsamında üretebilirler, burada asıl önemli olan yazının başında da belirttiğim gibi bütçedir.
Misal olarak cep telefonu alacak olsanız, hemen hemen bütün markalar telefon işlevini görürler, ancak istekler doğrultusunda fazla para ödenir.
Bu araç alırken de, karavan oluştururken de aynı.
Şimdi gelelim bu giriş/girizgahtan sonra yapılması gerekenlere:
Öncelikle ne tür bir aracı dönüştürmeye karar verdikten sonra bu yukarıda sayılan veya sayılmayan imalatçılardan herhangi birisine giderek önce aracınızda karavan olarak neler istediğinizi belirterek bir ön proje/çizim yaptırınız. Daha sonra bu firma yetkilisine her malzeme için ne malzeme kullanmakta olduğunu sormalı, beğenmediğiniz, alt kalite gördüğünüz kısımlarda nasıl olmasını istediğinizi belirterek arzu ettiğiniz düzeyde bir karavan için nihai projeyi/şartnameyi oluşturmalısınız. Bu projenin oluşmasında mesela 220 volt tesisatta kablo markasının yanında kullanılacak kablo kesitini de sormalı, meselâ 1 mm2 cevabını aldığınızda "hayır, ben 1,5 (veya 2) mm2 istiyorum" diyerek katkıda bulunmalısınız. Bu şekilde oluşturduğunuz proje ile diğer üreticilerden de, herşey aynı olacak şekilde alınacak teklifler içinde en uygun fiyatlı olanı seçerek işlemi nihayetlendirebilirsiniz. Tabii ki her üreticinin kendi üretimi olan bölümlerden (iç kaplama/izolasyon kapakları gibi) ufak örnekler alarak karşılaştırma yapmayı da ihmal etmemek gerekir.
Unutmamak gerekir ki iyi bir karşılaştırma, sadece aynı malların, malzemelerin kullanıldığı ortamda mümkün olabilir.
Mesela ben şahsen bu tür bir aracın (motokaravanın/campervanın) kesinlikle 4 çeker olmasını arzu ederim.
Yine bu tür bir karavanda tuvalet/duş sistemi benim için öncelikli istektir. Bu, kullanıcıdan kullanıcıya değişiklik gösterir. Bazı arkadaşlar kamp yapılan yerlerde veya petrol istasyonlarında bu ihtiyaçların giderilebileceğini düşünürler. Oysaki gecenin 3ünde eşinizin ihtiyacı olan tuvaletin hemen yanı başında olmasının değeri para ile ölçülemez.
Ne diyeyim, size kolay gelsin.
İyi günler dilerim.

Butce kaliteyi satin alabilir ancak ahlakli imalatciya denk gelirseniz.
Bu forum kargodan cikma araca onbinlerce TL yatirim yapan imalatci firma sikayeti gordu.

Butce kaliteyi satin alabilir ancak ahlakli imalatciya denk gelirseniz.
Bu forum kargodan cikma araca onbinlerce TL yatirim yapan imalatci firma sikayeti gordu.
Merhaba,
Yukarıdaki yazıyı dikkatli okursanız, bütçenin kaliteyi satın alabilmesi için, alınacak mal hakkında öncelikle ciddi bilgi birikimi gerektiğinin yazı içine "elektrik tesisatı" konusu olarak gizlendiğini göreceksiniz.
Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Paslanmaz su deposu koyacağını beyan eden üreticiye deponun et kalınlığı ile paslanmaz çelik olarak hangi kalitenin (304, 316 vs) kullanılacağını sormaz iseniz, kazıklamak ve ileride memnuniyetsizlik kaderiniz olur.
Siz tam olarak ne istediğinizi ve istediğinizin kalite anlatımını bilemez iseniz, yapacağınız görüşmelerde satıcılar sizi yönlendirerek cebinizdeki parayı, tam da karşılığını vermeden almaya çalışacaklardır.
Konu hakkında yeterli bilgi sahibi olunduktan sonra oluşturulacak nihai proje/şartnamenin hiçbir değişiklik olmaksızın muhtelif üreticilerden talep edilmesi ile en uygun kalite/fiyat oranına ulaşmak mümkün olur.
Aksi halde her imalatçının kendisinin çizdiği yola gidildiğinde, neyin kaça mal olduğunun tespiti mümkün olmaz, her imalatçı en uygun kendisinin olduğunu iddia eder, memnun olunmayan ürünler ortada dolaşır durur.
Yani sözün özü, imalât öncesi ciddi bir keşif hazırlamak ve hazırlanan bu keşif çerçevesinde hareket etmek, memnuniyetsizlikleri asgari düzeye indirecektir.
Yanlış olan, filan firma iyi falan firma kötü iş yapıyor düşüncesi içinde yol almaya çalışmaktır diye düşünüyorum şahsen.
İyi günler dilerim.

.

Herşeyin temelinin bilgi olduğu doğru olsa da dikkat edilmesi gereken başka noktalar da es geçilmemeli.

Eğer tasarımda evi taklit etmekten yola çıkarsak bilgi gereksinimi büyümekte ve olası sorunlar çatallaşmakta.

Örn.
Oldukça az tüketimli LED yüzünden elektrik sistemini artık akü merkezli yapmak gerekmemekte. Her LED kendi enerji kaynağını yanında bulundurabilir. E-book, tablet için ekstra aydınlatmaya gerek yok. Karavan için daha basit yapılı dalgıç pompa için bile pil kutulu çözümler var. Bu durumda sadece aküden soğutucu ve ısıtıcıya çekilen kablolar yeterli olmakta.
Sonuçta bu elektrikçi ve elektrik harcamalarından tassaruf demek.

Dalgıç pompanın pedalla çalıştırılması da sudan tassaruf ederek daha küçük depoyu mümkün kılmakta ve hiçbir profesyonel yapımcının zaten kullanmadığı fiziksel ve lehim bölümleri kimyasal olarak sorunlu durumdaki metal depo ile uğraşmanızı gerektirmeyebilir.

Ücret açısından olmasa da, genel yaklaşım açısından, izolasyon hatta solar sistemini kendi yapmaktan çekinenlerin, karavan yapımında zaten baştan kaybettikleri düşünülmeli ?

Bence mobilyayı, yapılanları takip etmek şartıyla usta ellere bırakmak çoğu şeyi kolaylaştırıyor. Daha evvelki her çeşit üretimleri referans verebilir.

Isıtıcının montajıyla satın alınması ise kolaylıkla fiyat karşılaştırılması yapılabilen bir bölüm.

Kısaca eğer tasarım; bilgi ve tecrübe bazlı ama herşeyden önce sadece yol gereksinimlerine cevap verecek basitlikte olursa, olası sorunlar baştan minimalize edilmiş demektir, diye düşünüyorum..
Karavan ev değil. Basitlik esas.

Böylelikle tek yapımcıyı hedeflememek pek kolay olmasa da, yerinde bir çözüm olmalı ?...
Ayrıntılı hesap yerine verilen tek ücret de, zaten böyle karavan yapımcılarının lehine çalışan bulanık bir enstrüman durumunda.

Bilmem “iyi satıcı yerine, iyi alıcı vardır” dersek, abartmış mı olurduk ? :yum:

.

Son düzenleme:

.

Herşeyin temelinin bilgi olduğu doğru olsa da dikkat edilmesi gereken başka noktalar da es geçilmemeli.

Eğer tasarımda evi taklit etmekten yola çıkarsak bilgi gereksinimi büyümekte ve olası sorunlar çatallaşmakta.

Örn.
Oldukça az tüketimli LED yüzünden elektrik sistemini artık akü merkezli yapmak gerekmemekte. Her LED kendi enerji kaynağını yanında bulundurabilir. E-book, tablet için ekstra aydınlatmaya gerek yok. Karavan için daha basit yapılı dalgıç pompa için bile pil kutulu çözümler var. Bu durumda sadece aküden soğutucu ve ısıtıcıya çekilen kablolar yeterli olmakta.
Sonuçta bu elektrikçi ve elektrik harcamalarından tassaruf demek.

Dalgıç pompanın pedalla çalıştırılması da sudan tassaruf ederek daha küçük depoyu mümkün kılmakta ve hiçbir profesyonel yapımcının zaten kullanmadığı fiziksel ve lehim bölümleri kimyasal olarak sorunlu durumdaki metal depo ile uğraşmanızı gerektirmeyebilir.

Ücret açısından olmasa da, genel yaklaşım açısından, izolasyon hatta solar sistemini kendi yapmaktan çekinenlerin, karavan yapımında zaten baştan kaybettikleri düşünülmeli ?

Bence mobilyayı, yapılanları takip etmek şartıyla usta ellere bırakmak çoğu şeyi kolaylaştırıyor. Daha evvelki her çeşit üretimleri referans verebilir.

Isıtıcının montajıyla satın alınması ise kolaylıkla fiyat karşıtırılması yapılabilen bir bölüm.

Kısaca eğer tasarım; bilgi ve tecrübe bazlı ama herşeyden önce sadece yol gereksinimlerine cevap verecek basitlikte olursa, olası sorunlar baştan minimalize edilmiş demektir, diye düşünüyorum..
Karavan ev değil. Basitlik esas.

Böylelikle tek yapımcıyı hedeflememek pek kolay olmasa da, yerinde bir çözüm olmalı ?...
Ayrıntılı hesap yerine verilen tek ücret de, zaten böyle karavan yapımcılarının lehine çalışan bulanık bir enstrüman durumunda.

Bilmem “iyi satıcı yerine, iyi alıcı vardır” dersek, abartmış mı olurduk ? :yum:

.
Merhaba,
Benim de yukarıda üzerine asıl bastığım tema, iyi satıcı/tavsiye edilecek üretici yerine "ne istediğini iyi bilen alıcı" dır.
Ne istediğini iyi bilmek ise konu hakkında uzun bir düşünmekten geçer.
İyi günler dilerim.

Merhaba,
Benim de yukarıda üzerine asıl bastığım tema, iyi satıcı/tavsiye edilecek üretici yerine "ne istediğini iyi bilen alıcı" dır.
Ne istediğini iyi bilmek ise konu hakkında uzun bir düşünmekten geçer.
İyi günler dilerim.
.

Tecrübeyi ve tecrübelilerin tavsiyeleri de unutulmamalı. Böyle konulara sadece teorik yaklaşım maalesef yeterli olmuyor.

Ankarada Demir karavan önerebilirim.Temiz işçilik güvenilir ve istediğiniz doğrultuda imalat yapan güvenilir bir aile çalışanları.İşini iyi yapan bir firma.

Anımsatmanız iyi oldu, evet baştan iyi bir sözleşme yapmakta fayda var, kişisel düşüncem araştırıcı ve sürekli bir gelişim içersinde olarak viya karavanı.Benim karavanım geç oldu doğrudur, yine de sezarın hakkını teslim etmek gerekir Avrupa ayarında en yakın karavana Türkiye koşullarında Viya karavandır.

.

Firma tavsiye edilirken neden tercih edileceğine dair nesnel sebep göstermek lazım..
* Verdiği zamana sadık kalıyor mu ?
* Anlaşma şartlarına uyuyor mu ?
* İşler anlaşılan kalitede mi sonuçlanıyor ?
* Çalışanların bilgi, tecrübe ve öğrenim durumu ?
* Referans gösterip, yaptığı işlerin incelenmesine olanak sağlıyor mu ?
* Yapım boyunca takibe izin veriyor mu ?
ve benzeri kriterlerden açıkça bahsedilmeli.

Yoksa sadece tavsiye etmenin, istemeden de olsa, reklam olarak algılayabilme durumu var !

.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR