Meskun Mahal Dışında Koruma Amaçlı Tüfek Bulundurma?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trek71 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 55
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 64,383

trek71

Özgürsen, Varsın!
Telsiz Çağrı Kodu
TA2OBY
Değerli üyeler,

Avcılık ve atıcılıkla çok ilgili değilim ama soruyu burada yazmak uygun olur sanırım; yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Hayat tarzı gereği karavanımızla daha çok meskun mahaller dışında geziyor/konaklıyoruz. Bu bir orman kıyısı, dağın tepesi vs. olabiliyor. Bazen de en yakın köye 6-7km uzakta olabiliyoruz (teknik açıdan meskun mahal midir bilemiyorum).

Tamamen koruma amaçlı bir tüfek almak istiyorum; zira nadiren de olsa abuk subuk tiplerle karşılaşılabiliyor. Geceleri yaban domuzu ve bilimum hayvanat burnumuzun dibine girebiliyor. Eşim de ben de doğada olmayı çok seviyoruz; şehir hayatında boğuluyoruz. Her ihtimale karşı bir tedbir olarak düşünüyorum tüfeği.

Bu şartlarda karavan gibi bir ortamda bulundurmaya uygun, mümkün olduğunca küçük/kompakt bir tüfek ne olabilir? Bizim durumumuz av mevsimi, avlak vs. ile sınırlı bir durum da değil.

Kısa araştırmalarım; yarı otomatik, pompalı, tek bilyeli (mermi?) fişek kullanırsam amaca hizmet eder yönünde. Ama namlu çok uzun olursa karavanda koyacak yerim olmaz. Gece arabada tutsam o da işe yaramaz.

Mevzuat uzun; ben de konuyu çok bilmiyorum. Kısa yoldan tavsiyede bulunursanız sevinirim. Bir yanıt alabilirsem benim gibi taş-fırın karavancılar için çok makbule geçer.

Peşinen teşekkürler, sevgiler,

Etiketler
Ynt: Meskun Mahal Dışında Koruma Amaçlı Tüfek Bulundurma?

Ayni sebeplerden bende bir av tufegi almayi düşünüyorum. Biraz arastirdigimda avci ruhsati ile sıkıntısiz tasinabilcegi yorumuna vardim ama esasta uygulama nasil oluyor bilmiyorum. Bilgili arkadaşlar umarim yardimci olur

Tüfeği alacağınız satıcının (bayiinin) vereceği belge ile başvuru yapılıyor emniyete.. bir avcılık ve atıcılık derneğine üye olmak bu sürece yardımcı oluyor :smiley:
Meskun mahal geniş bir kavram..
ancak bu konuda söylenebilecek iki şey var..
1) güvenlik amaçlı bulundurabilirsiniz mevzuatta bir engel yok
2) Av sahası dışında ve meskun mahal (yerleşim yeri diyelim :smiley: ) sınırları içinde tüfeği kılıfında ve fişeksiz olarak mümkünse kilitli tutmak gerekiyor. Güvenlik kuvvetlerinin olası tutacağı bir tutanağa da atışa hazır halde tüfek tespiti olarak geçmemesi için. aksi halde tüfek ruhsatlı dahi olsa el konuluyor mahkemece.
3) Av mevsimi dışında yani avlanmanın yasak olduğu zamanlarda, yapılacak bir tespit biraz baş ağrıtabilir.. av yasağı zamanı tüfekle gezmek, avlanmaya delaletttir şeklinde tespitler de çok sık oluyor.. Bunu da yukarıdaki gibi tüfeği atışa hazır halde bulundurmamakla çözebilirsiniz diye düşünüyorum...
NOT: bu tür tespitlerin gecesi gündüzü yok... meskun mahal olmayan yerler jandarma sorumluluk sahası olduğu için kontrol amaçlı her an tespite gelebiliyorlar.
Bilgilerinize

http://www.sarsilmaz.com/tr-TR/av-tufegi-ruhsat-islemleri/407/Page.aspx

Teşekkürler, peki boyut olarak nispeten küçük bir tüfek öneriniz var mı? Benim için menzil önemli değil. Fazla yer tutmasın. Namluyu kestirmek falan yasakmis sanırım.

Gayet güzel bilgi verilmiş ancak bende ilavelerde bulunayım.
Durumumuz benzer. Siz yolun başındasınız ben çok oldu yola çıkalı.
- Dağda evimiz olunca tüfek ihtiyaç dedim ( emniyet bakımından).
- Bir çifte edindim ruhsat çıkardım.
- Av kursu takip ettim ( halk eğitimde açıyorlar) kurs açıldı belgeyi aldım. Avcı derneğine kaydoldum ( zorunlu değil ama bazı şeylerde sizi uyarıyorlar ve bazı ödemelerde dernek üyesine indirim oluyor, dolayısıyla dernek aidatı mühim bir yük teşkil etmiyor).
- Ava gitmesemde tüfek kullanmak için talim etmek lazım dedim ama mevzuatı inceleyince anladım ki tüfek her yerde ve her dönemde talim için bile kullanılamaz. Avın serbest olduğu zaman aralıklarında her türlü belge yanımda iken her türlü emniyet tedbirini alarak ( örneğin meskun mahalden yol güzergahlarından 300 metre uzakta vb...) ve tek kurşun atmak suretiyle talimler yaptım.
- Tüfek çalınırsa başım çok ağrıyabilir diye tetik kiliti aldım, bunun yanında ondan uzak olduğum zamanda iki parçaya ayırıp bir parçasını yanımda alıp tedbir sağlamaya çalışmaktayım.
- Av merakı olmayan bir kişi için tüfek yük kabul edilebilir ancak o evdeyse daha bir güvenle uyuduğumuda söylemem doğru olur.
- Tüfek iki parçaya kırıldığı için uzun da olsa saklamakta sorun yaşamazsınız ama onu araçta bırakıp gitmek biraz zor gelebilir.

Yazabileceklerim bu kadar.

Öncelikle iyi akşamlar.
Siz av yapmayacağınız için çok basit birkaç işlem var.
1- Bulunduğunuz yerdeki kolluk kuvvetine polis/jandarma "Yivsiz Tüfek" almak için dilekçeyle başvuruda bulunuyorsunuz. Onlar sizin hakkınızda tahkikat yapıyorlar. 1-2 haftanın sonunda yivsiz tüfek almak için size bir belge veriyorlar.
2- O belgeyle herhangi bir av bayiine gidip tüfeğinizi alıyorsunuz. Fatura kestirmeyi unutmayın.
3- Faturayla tekrar kolluk kuvvetine gidip faturanızı ve onların size verdiği belgeyi ibraz ediyorsunuz.
4- Oradaki işleyişe bağlı olarak (2-3 günde de olabilir 1-2 haftada sürebilir) "Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi" hazırlanıp size veriliyor.
NOT-1: Tüfek almak için size verilen belgenin belli bir süresi var (1 ay ya da 3 ay sanırım). O süreyi geçirmeyin.
NOT-2: Tüfeğinizi MESKUN MAHALde kılıfında ve içi boş (otomatikse takozlu) olarak taşıyabilirsiniz.
NOT-3: Alacağınız tüfeği gidip bayilerden bakmalısınız. Çünkü bu bir zevk meselesi. Tartışma başlatmak istemiyorum ama ben zamanında Konya-Beyşehir'de yaşamış biri olarak oralardan (Beyşehir markalarından) "Huğlu" markasından başkasını önermiyorum.

En pratik av ve savunma silahı , tek kırma denen , tek fisekli olan dir.
Hic olmazsa en azindan bu silah karavanda bulunmali bence.
Ama ben "karavan" da savunma amacli ve daha ziyade gece ve ici dolu ve kapiniz kilitli iken kullanacaginiz varsayimi ile , 5 veya 8 li pompali tavsiye ederim.
Hem av hem savunma amacli ise otomatik 5 li veya 8 li tavsiye ederim.
Karavan da olaki meskun mahal disinda zorunlu konakladiniz.
Bir silah mutlaka olmazsa olmazdir.

Allah kötülerden muhafaza etsin.

Tedbir almak sart. Deveyi saglam kaziga baglayip sonra tevekkul edecegiz.
Avlanmayacak olanlar av pulu harci almak zorunda degil sadece bulundurma teskere alsinlar. Karavan ev hukmundedir. Jandarma sorarsa nakil yapiyordum denebilir.
Ayrica jandarma kontrolunde ici bos bulmalidir, gece jandarma polis gelirse namlu bos olmalidir.

Emniyetli kamplar dilerim.

Balik ve baska amacli kamplarda yanimdan hic eksik etmem , domuz ayi gibi hayvanlar cok nadir zarar verirler , hayvandan daha asagi insanlara dikkat edelim. Bu yaz 2 motosikletli ve bir italyan karavanci katledildi.

Bilgiler için çok teşekkürler

suleymancirit' Alıntı:
Ayrica jandarma kontrolunde ici bos bulmalidir, gece jandarma polis gelirse namlu bos olmalidir.

Hayvandan daha asagi insanlara dikkat edelim. Bu yaz 2 motosikletli ve bir italyan karavanci katledildi.
2 motosikletli olayını yakından biliyorum. Benim de motosikletim var ve bununla ilgili bir forumu takip ediyorum. Oradan birisi güneydoğu gezisine çıkan arkadaşlarımızdan haber alamıyoruz, o civarda olanlar yardımcı olabilir mi gibi bir mesaj paylaşmış ve takip eden birkaç gün içinde metruk bir evde cesetleri bulunmuştu. Katilinin bulunması (katille ilgili hala akıllarda şüphe var) 3-4 haftayı bulmuştu.
Yivsiz tüfek ruhsatnamesini çıkartmak kolay. Kılıfında ve içi boş olarak da olsa bulundurmanız iyi olacaktır. En azından kılıfın içine bir yer yaptırıp içine 3-4 tane fişek koyabilirsiniz. Allah kullanmayı nasip etmesin ama belki hayatımız boyunca bir kez işe yarar ve hayat kurtarabilir.
Dipçiksiz otomatikler hem ucuz hem de az yer kaplarlar. Ancak onu da doldurmak sıkıntı (yasal açıdan). Kolluk kuvveti bulduğunda içi boş ve takozlu olması gerekiyor. İhtiyaç halinde takozu çıkar, içini doldur zaman alacaktır.

Karavan, bizim evimiz.Ruhsatlı tabanca bulndurulabılır dıye dusunuyorum.(sarjör boş ve emniyet kapalı vaziyette)1. Aramada en kötü ihtimalle para cezası ve uyarı verilir.

karaali71' Alıntı:
Karavan, bizim evimiz.Ruhsatlı tabanca bulndurulabılır dıye dusunuyorum.(sarjör boş ve emniyet kapalı vaziyette)1. Aramada en kötü ihtimalle para cezası ve uyarı verilir.
karavanla ilgili herhangi bir yönetmelik, yasa vs birşey yok mu?

Ülkede yasaların çoğu çalakalem yazıldığı için yoruma açık.
Hukukçular matematik bilmeyince böyle oluyor...

Karavanla ilgili de özel bir yasa yok; konut, mesken, ikametgah tanımları için de yoruma açık şekilde değerlendirilebiliyor.

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_1666.htm

Yoruma göre karavanlar da konut niteliğinde olmalı ama gel de sen bunu uygulamayı yapan kişiye anlat..

avlanmayacaksan avcılık kulubunden belge almana gerek yok tek ruhsat yeter avlanamazsın ama ben ruhsatla yetınıyorum her yerede goturuyorum..kılfında..ıcı bos..mermıler ayrı...hepsı bu...

Vergi borcu yok yazısı ve doktordan rapor alıp veraset intikal ve harçlar vergi dairesine gidin orada 25 tl harç ödedikten sonra belgeleri ikamet ettiğiniz bölgenin kolluk kuvvetlerine verin, sizin bütün parmaklarınızın izini alarak gönderecekler. Daha sonra ruhsatınız hazır diye arayacaklar bir kaç gün içinde ve size A4 bir belge verecekler. Bu belge ile gidip tüfeğinizi satın alacaksınız, sonra faturası ile birlikte tekrar kolluk kuvvetine gideceksiniz. Onlarda tüfeğin seri numarasını işleyerek size ruhsatınızı ve tüfeğinizi verecekler. Ruhsatın arkasında kanun ve kurallar yazılı. Bu tüfekle av yapamazsınız istediğiniz yere taşırsınız ( boş ve kılıfında ). Meskun mahal dışında istediğiniz gibi dolu taşıyabilirsiniz. Namlunun yasal bir standartı var kısaltmak yasak. Umarım bir kez bile kullanmak gerekmez. Ben yeni aldım 2 ay oldu, havaya bile ateş etmedim. Kolay gelsin

Şayet korunma amaçlı av tüfeği alırsanız olabilecek en küçük kalibreli olanını alın. Magnum olmasına gerek yok.En önemli konu ise şu.Şayet silahı korunmak amaçlı kullanırsanız karşınızdaki insanı yaralamamanız gerekir.Bu sebebten dolayıhem vatandaşı kararınından vaz gecirmek hemde kanunla başınızın belaya girmemesi için tüfeginizin sıkısına saçma yerine İRİTUZ doldurun.Şayet vatandaşa ateş etmek mecburuyetinde kalırsanız,namludan çıkan iri tuzlar vatandaşı hafif yaralar kan çıkartır ve son derece canını yakar derisine saplanan irituzlar çok kısa sürede eriyip gider yarada hiç bir yaralayıcı madde (yani saçma) kalmadığı/bulunmadığı için ne sizin vurduğunu ispatlayabilir nede av tüfegi ile yaranlandığını inandırabilir.
Çok yakından ateş etmemeniz gerekir barut izi elbisesinde, derisinde kalabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR