Merhabalar Aranızda 4×4 Arac Ile Yeniyim Nilgi Ve Tecrubelerinize Ihtiyacim Var

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan enver054 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,504

enver054

Yeni Üye
Herkese hayırlı gunler guruba yeni üye oldum ve bilgi edinmek istediğim birkaç soru var gurupta bulamadım daha önce soruldu ise şimdiden herkesten özür dilerim
Aracın 2017 np300 kasa 4×4 navara bunun üzerinden giderek sorularımı sıralıyorum yardımcı olabilcek herkese şimdiden teşekkür ediyorum
- 4×4sistemini genel olarak nasıl kullanmalıyız örneğin 4 çekere alınca hızımız en fazla ne kadar olmalı yagmurlu havalarda 4 cekerde 100 km hiz ile gitmek zarar verir mi ve ne kadar süre 4 ceker kullanmalıyız örnegin 100 km boyunca kullanmak zarar verir mi
-4×4 normal moddayken tam tur dönüş yapilmamali diye duydum bu ne kadar doğru
- aracı yeni aldığım için yağ bakımı vs yaptırmak istiyorum difransiyel yağını sizce degistirmelimiyim araç 130 bin km
- lastiklerin dışa çıkması için flanş sistemi yapmak istiyorum bunun araca herhangibir zararı olurmu
Bilgi ve görüşleriniz için şimdiden çok teşekkürler

Etiketler
Herkese hayırlı gunler guruba yeni üye oldum ve bilgi edinmek istediğim birkaç soru var gurupta bulamadım daha önce soruldu ise şimdiden herkesten özür dilerim
Aracın 2017 np300 kasa 4×4 navara bunun üzerinden giderek sorularımı sıralıyorum yardımcı olabilcek herkese şimdiden teşekkür ediyorum
- 4×4sistemini genel olarak nasıl kullanmalıyız örneğin 4 çekere alınca hızımız en fazla ne kadar olmalı yagmurlu havalarda 4 cekerde 100 km hiz ile gitmek zarar verir mi ve ne kadar süre 4 ceker kullanmalıyız örnegin 100 km boyunca kullanmak zarar verir mi
- aracı yeni aldığım için yağ bakımı vs yaptırmak istiyorum difransiyel yağını sizce degistirmelimiyim araç 130 bin km
- lastiklerin dışa çıkması için flanş sistemi yapmak istiyorum bunun araca herhangibir zararı olurmu
Merhaba benimde 2016 plat. Navaram var .
Yaşım 19 ama tecrübem çok .
Bende aracı alırken arkada mekanik diff kilit var zannediyordum. Elsd / lsd gibi boş bilgiler var ama lsd ile geliyor hepsi lsd nin verimli çalışması için uygun yağ kullanılmalı yoksa aşınma ve ısınma durumlarında lsd pek iş görmüyor . 4x4 ise 4x2 den 4x4 e alırken ben 5-10 km hızlarda gidiyorum ne olur ne olmaz Vitesi N de bırakıpta alabilirsin sorun olcağını sanmıyorum 100 km hızın üstüne baya çıktım 160km/h 4x4 te uzun yol gittim bi sorun yaratmaz sadece yakıt yakar
4x4 konumunda iken direksiyonu tam çevirme sonuna kadar gelmesin en az bi çeyrek tur bırak 4x4 de orta kilit aktif oluyor dar dönüşlerde kasılmalar oluyo arkada mek. Kilit olmaması benide başta üzdü fakat x class arka diff bulup takmayı düşünüyorum yardımcı olmuşumdur umarım

Aracın kitapçığını bulursanız aklınıza takılan bütün soruların , üreticinin yanıtladığını göreceksiniz. Üretici kullanma klavuzunda yoksa bilenler yanıtlar.

Bende aracı alırken arkada mekanik diff kilit var zannediyordum. Elsd / lsd gibi boş bilgiler var ama lsd ile geliyor hepsi lsd nin verimli çalışması için uygun yağ kullanılmalı yoksa aşınma ve ısınma durumlarında lsd pek iş görmüyor . 4x4 ise 4x2 den 4x4 e alırken ben 5-10 km hızlarda gidiyorum ne olur ne olmaz Vitesi N de bırakıpta alabilirsin sorun olcağını sanmıyorum 100 km hızın üstüne baya çıktım 160km/h 4x4 te uzun yol gittim bi sorun yaratmaz sadece yakıt yakar
4x4 konumunda iken direksiyonu tam çevirme sonuna kadar gelmesin en az bi çeyrek tur bırak 4x4 de orta kilit aktif oluyor dar dönüşlerde kasılmalar oluyo arkada mek. Kilit olmaması benide başta üzdü fakat x class arka diff bulup takmayı düşünüyorum yardımcı olmuşumdur umarım

Merhaba aktarım ile ilgili birkaç sorum var cevaplarsanız sevinirim
hi 4x4 konumunda orta dif kilitleniyor yazmışsınız. Ön arka aks güç dağılımı sabit mi kalıyor?
Sabitse Güç oranları nedir
Orta ve ağır off road sürüşlerimde lsd nin pek işe yaramadığını gördüm. Hep vinç gerekti. Siz lsd hakkında ne düşünüyorsunuz
lsd için forumlarda low 4x4 konumunda yani çekiş kontrolü kapalıyken çalışır deniliyor. Doğrumudur? high 4x4 konumunda esp yandaki düğmeden kapatılırsa lsd çalışır mı
Arka dif klidi olmaması aracın diğer pick uplara göre arazi tercihinde geri planda kalmasına sebep olduğunu düşünüyorum. ARB kit ve kompresör işçilik ile beraber 20 binlere yaklaşan fiyatlara yaklaşıyor. Bu eksiği gidermenin daha ucuz bir yolunu biliyormusunuz

Merhaba aktarım ile ilgili birkaç sorum var cevaplarsanız sevinirim
hi 4x4 konumunda orta dif kilitleniyor yazmışsınız. Ön arka aks güç dağılımı sabit mi kalıyor?
Sabitse Güç oranları nedir
Orta ve ağır off road sürüşlerimde lsd nin pek işe yaramadığını gördüm. Hep vinç gerekti. Siz lsd hakkında ne düşünüyorsunuz
lsd için forumlarda low 4x4 konumunda yani çekiş kontrolü kapalıyken çalışır deniliyor. Doğrumudur? high 4x4 konumunda esp yandaki düğmeden kapatılırsa lsd çalışır mı
Arka dif klidi olmaması aracın diğer pick uplara göre arazi tercihinde geri planda kalmasına sebep olduğunu düşünüyorum. ARB kit ve kompresör işçilik ile beraber 20 binlere yaklaşan fiyatlara yaklaşıyor. Bu eksiği gidermenin daha ucuz bir yolunu biliyormusunuz
merhaba . orta kilit farklı özellik olmadığı sürece çekiş sistemi %50 ön %50 arka aktarımı yapar fakat araç çapraz artikülasyonda orta kilit gene iş görmüyor arka kilide ihtiyaç duyuluyu lsd ise itme yapıyor %100 veya mekanik gibi sürekli çekiş sağlamıyor. lsd sürekli çalışır benim bildiğim . xclass navara ile alt yapısı aynı mekanik kilitli x class diffi navara takılabilir ama elektronik aksam ecu uyumlu çalışırmı bilemem . ucuz yollu kilit istersen right locker ları araştır bence

Cevapların kafamdaki sorulara cevap oldu çok teşekkür ederim

Navara'nin eski modeli kullanicisiyim. Yeni modeller icin bahsettiginiz ozelliklerin bazilarindan ornegin orta kilit vs den haberim yok. LSD ise yaramiyor dusuncenize pek sicak bakmiyorum. Hali hazirda filomuzdaki araclar farkli markalarda ve eski model. Hepsinde LSD var ve cogu arkadasimizin dort cekere almadan gecemedigi yerlerde bile bizler iki cekerde LSD sayesinde geciyoruz. Eger yagi tam, celik plaklari yani diskleri hasarsiz ve duzgun calisiyorsa LSD gayet guzel is gorur. Ancak cok zorlu ve dik pozisyonlarda iseniz yeterli tork ve donus devrini saglayamayacak bir pozisyonda kalirsaniz belki o zaman LSD ise yaramayabilir. Biz hard offroad yapmadigimiz icin su ana kadar oyle bir problem yasamadik.

Gelelim dort cekerde tam sag yada sola direksiyonu dayamak konusuna. Evet o pzisyonlarda aracin itme gucu ve eger asfaltta iseniz lastiklerin tutunma direnci nedeniyle aks dislilerinde veya saft baglantilarinda kirilmaya sebep olabilirsiniz. Ancak islak veya camurlu zeminde bu durum pek sorun olmaz. O kasilmaya sebep olacak durum islak ve camurlu, toprakli zeminde olmaz. Dolayisiyla o tur zeminlerde donus sorunsuz tamamlanir. Yine de tam saga veya sola hele agir devir dort cekerdeyken mumkunse dayamayiniz. Aracinizin aktarma organlarini korumus olursunuz.

Iki cekerden dort cekere veya dort cekerden iki cekere alirken cok dusuk hizlarda olmak sakincali degil deselerde siz emin olmak ve sanzimanlari korumak adina yine de tam durmadan ne iki cekere ne dort cekere almayin lutfen. Mutlaka tam durun ondan sonra iki veya dort cekere veya dort ceker agir devire alin. Bu davranis aracinizin sanzimanlarinin omrunu uzatacaktir. 250.000 ila 600.000km lerde olan eski model araclarimizin bu gune kadar ne sanziman ne arazi sanzimanlarinda problem yasamadik.

4x4 hizli konumdayken aracinizi iki ceker konumundaki gibi hic sorunsuzca istediginiz hizlarda kullanabilirsiniz. Sadece dort cekerde oldugunuzu unutmayin. Ani direksiyon kirmalarindan kacinin. Aracinizin alistiginiz iki ceker konumundaki tepkilerden daha farkli tepkiler verecegini unutmayin. Eger dort cekere alma ihtiyaci hissedeceginiz bir kosul varsa o kosullarda araci yavas surmek daha mantikli olacaktir. Superspor araclar da dort cekerdir. Ancak araciniz bir hiz araci degil yuksek ve yuke uygun dizayn edilmis, suspansiyon sistemi ona gore uretilmis araclardir. Mumkunse bir yaris araci gibi surmeyiniz. 4x4 Agir devirde zaten siz isteseniz de yavru sanziman buna musaade etmeyecegi icin belli bir hizin ustune cikamazsiniz. Bazi araclarda belli hizin ustune cikinca sanzimanlari korumak adina sensorler araci otomatik olarak iki cekere almaktadir. Bu ozellik yeni Navara'da var mi bilmiyorum.

Yag bakiminda LSD yagi, daha sizinki kadar yeni ve az kilometrede olan araclarda pek ellenmez. Filodaki 98 model araclarimizin dahi yaglari halen orjinaldir. Bu gune kadar eksilme bile olmamistir. Her bakimda sanzimanlarin ve diferansiyellerin yagi mutlaka kontrol edilir. Sadece bir aracimiz kaza gecirmisti. Onun sanziman yagi komple degistirildi. Diferansiyel yaglarinin hic birini degistirmedik. Cevremizdeki arkadaslardan da buyuk kaza yada alttan kirici darbe alacak problem yasayanlar haric diferansiyel yaglari degismedi.

Flans ya da spacer denen dingilin genislemesi konusuna gelince. Aracin orjinalligini degistirecek ilave ve degisikliklerden genelde kaciniriz. Ancak arazide ihtiyac hasil olan degisiklikleri de yapmak kacinilmaz oluyor. Bir kac santim yukseltmek, arazide takilmadan gecmek, lastikleri daha zorlulardan secerek tutunmayi artirmak, camuru gecmek icin yapilan degisiklikler derken yukselince dengeyi saglamak icin genislemek te gerekebiliyor. Takilan buyuk ebatli lastiklerin surtmemesi icin ya da yapilan yukseltmeden sonra aracin dengesinin saglanmasi icin spacer takmak gerekir. Bu sayede viraj ve egim emniyeti de saglanmis olur. Ancak donus yari capinda artis olur ve ayrica arazide dar yerlerden iki agac arasindan gibi gecislerden biraz daha zor gecer. Onun disinda araca baska bir zarari yoktur. Ancak urunu secerken kaliteli ve duzgun bir urun secmeye ozen gosteriniz. Hatali urun alip balans sorunu yasayan arkadaslarimiz olmustu. Tecrubeli ve isinin ehli bir firmadan tedarik etmeye ozen gosteriniz. Yapacaginiz genislemenin camurluk disina tasmamasina dikkat ediniz vizeden gecmeye engeldir.

Bildiklerim kadariyla sorulariniza cevap vermeye calistim. Umarim sorulariniza aciklama getirebilmisimdir. Sizde yillar icinde kullandikca tecrube edinip bilgilerinizi bizimle paylasirsiniz. Kolay gelsin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri