Mercedes Sprinter 213 Cdi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Triumph Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,648

Triumph

Kamp I
Yer
Mersin
Herkese merhaba epeyce eski bir üye olmama karşın sadece ara ara forumu ziyaret ettikçe gazınıza geldim ve bende bir karavancı olarak aranıza katılma düşüncesiyle uzun zamandır aradığım aracı buldum ve aldım. araç 2004 model 213 cdi 200bin km de ambulans çıkması. Ruhsatta 2+1 kamyonet olarak geçiyor , mevcut berlingo mu da satışa çıkardım , satıldığında sprinter için çektiğim kredinin bir miktarını kapamayı düşünüyorum:smiley:
Bir bahçem var ve bu boyutta bir araç gereksinimim de var , bu yüzden dört dörtlük bir karavan yapıp ruhsatı da motokaravana dönüştüremeyeceğim , içine yapabildiklerimin beni rahatlatacak şekilde bir kısmını tatilim bittiğinde söküp kenara koyacağım.
içine yapmayı düşündüklerim ; öncelikle rahat bir yatak ,ki aracın iç eni 173cm, boy 183 olunca uzunlamasına konulacak mecburen , iç boyu da 323cm . 2m yatak koyduğumda geriye 123cm yer kalacak.
123'e altında büro tipi dc12v ile çalışacak bir buzdolabınında konacağı bir mutfak tezgahı yapmayı düşünüyorum. yatak çekyat stili kapanıp açılacak ki gündüzleri içerisi azıcık olsun rahatlasın, yatağın altına 200+200Litrelik pis ve temiz su depoları ile maceratör yerleştirilecek , mutfak evyesinin altına da evye suyunu pis su deposuna gönderecek bir sistem kuracağım, çeşme ve bu boşaltım sistemini pedallı bir switch ile aynı anda çalıştıracağım. mutfak tezgahı ve yatak kolayca sökülüp takılacak şekilde monte edilecek , su depolarıda aynı şekilde , ki günlük kullanımlarımda ayağıma dolanmasınlar.
Üst kısımlara boydan boya sabit dolaplar koyacağım.
yukarıya ihtiyacıma göre monokristal panel yada paneller , yaşam aküleri ve gerekli şarj sistemini vs ikili koltuğun altındaki sandığa sığdırmaya çalışacağım sığarsa.
Wc bu durumda portatif olacak , onu da bir yer ayarlamaya çalışıp basit bir paravan ile kapamayı deneyeceğim.
Tenteyi kendim yapacağım, projeyi ve malzeme listesini hazırladım güzel birşey olacağını düşünüyorum, yapılacak ilk iş tente olacak. yapım resimlerini yükleyeceğim.
Elektrik tesisatıda ilk yapılacak işlerden. inverter kullanmayı düşünmüyorum , hemen herşey dc 12v ile çalışacak ancak dışardan AC220 tesisatı ve bu tesisata bağlı yüksek amperli dc12v bir güç kaynağı kullanacağım ac 220v bulduğum yerlerde araçtaki cihazları çalıştırmak için.
Aracın iç yan cidarları kötü durumda , yan cidarlar ve tavanda 4mm laminant mdf , tabana parke yapmayı düşünüyorum. Parkeyi kendim yaparım ancak dolaplar tezgah kısaca mobilya-marangozluk işlerinde yardım alacağım .
32 yıl lokomotif tamir ettim altından kalkarım diye düşünüyorum .

Hayaller bunlar gerçekler nasıl olacak kısmet olursa sizlerle brlikte bende göreceğim bakalım. Bu arada sizlerin de görüş, öneri ,yardım ve eleştirilerinize açığım.
Herkese selam ve sevgiler.
İsmet

DSC 0577   Kopya

Etiketler

öncelikle hayırlı olsun

benimde hayallerimde olan bir model bakalım neler çıkacak çok merak ettim takipteyim
teşekkür ederim , çok iddialı değilim , ihtiyacımı iyi kötü giderebilsin yeterli:smiley:
modele gelince sprinter iyi hoş, performans vs güzel bana göre tek kusuru eninin dar olması. hayırlısı bakalım..

teşekkür ederim , çok iddialı değilim , ihtiyacımı iyi kötü giderebilsin yeterli:smiley:
modele gelince sprinter iyi hoş, performans vs güzel bana göre tek kusuru eninin dar olması. hayırlısı bakalım..
bende çok iddali bir karavan yapmak değil amacım. Çadırdan daha iyi bir konfor versin yeterli.
ben teknik ölçülerini bulamadım internette elinizde mevcut varsa paylaşabilirseniz çok sevinirim.

bende çok iddali bir karavan yapmak değil amacım. Çadırdan daha iyi bir konfor versin yeterli.
ben teknik ölçülerini bulamadım internette elinizde mevcut varsa paylaşabilirseniz çok sevinirim.
ilk mesajda yazmıştım ama okumamışsınız sanırım , 213'ün arka kısım en 173 boy 323 yükseklik 190 gibi. Bence korsan karavan için ideal ama tam teşekküllü bir karavan için küçük 213

Araç hakkındaki tüm teknik bilgiler:

Burada dikkatimi çeken aracın azami ağırlığının 2.590 kg olması. Tam bir karavan için bence yeterli değil. Kendi aracımın (212 D) azami ağırlığını yükseltirken Almanya’da çok zorluk çektim. Inşallah Türkiye’de kolaydır.
Mercedes-Benz Sprinter Transporter 1995-2006 213 CDI (129 PS) Erfahrungen

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri