Mercedes-benz 814d Vario

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KeNDaL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,335
Abi ilk resimdeki araç çok iyimiş yaa. çift katlı :smiley: Vermiş olduğun bilgiler içinde ayrıca çok teşekkür ederim. Türkiye şartlarında bu yakıt sarfiyatı bizi baya üzer

Etiketler

Bu bahsedilen aracı takipteydim, araç ihalede 22 bin küsüre birisinde kalmış ve ihale sonlanmıştı ancak birkaç gün sonra ihale sayfasında tekrar ortaya çıktı, 22 bin küsüre ihalesi biten araç bir şekilde teslm edilmemiş , ya kazanan vazgeçti ya gümrük bilinmeyen nedenle ihaleyi iptal etti anlaşılan.
an itibarı ile 53.800 ve bitimine 15 saat var. 50 bin bu araç için çılgınlık bence. bir de 89 model reimo vw vardı , gayette temize benziyordu (8 kişilik) o araçta 67 bin liraya gitti. 89 vw'ye de 69 bin çılgnca bir rakam. kara para mı aklıyorlar nedir, tuhaf yani bu araçlara böylesine yüksek rakamlar.

Bu bahsedilen aracı takipteydim, araç ihalede 22 bin küsüre birisinde kalmış ve ihale sonlanmıştı ancak birkaç gün sonra ihale sayfasında tekrar ortaya çıktı, 22 bin küsüre ihalesi biten araç bir şekilde teslm edilmemiş , ya kazanan vazgeçti ya gümrük bilinmeyen nedenle ihaleyi iptal etti anlaşılan.
an itibarı ile 53.800 ve bitimine 15 saat var. 50 bin bu araç için çılgınlık bence. bir de 89 model reimo vw vardı , gayette temize benziyordu (8 kişilik) o araçta 67 bin liraya gitti. 89 vw'ye de 69 bin çılgnca bir rakam. kara para mı aklıyorlar nedir, tuhaf yani bu araçlara böylesine yüksek rakamlar.

Şu şekilde düşün. Avlanma yasağı var ve pazara balık almaya gidiyorsun. Alacağın balığın kilosu 75TL . Sonra av yasağı kalkıyor ve balık bolluğu var. Alacağın aynı balığın kilosu 25TL. Burada da aynı mantık. Bulunmayan bir ürün fiyatı da ona göre artıyor. Ben Almanya sitelerine baktım. Bu araçların ederi 50-65bin TL civarı. Hatta 99 Modelleri var aracın diriliğine göre 70-75bin TL ye çıkabiliyor :smiley:

Bende 2800 cc türbolu motoru olan 2001 model Fiat Ducato var.Motorunda hiç bir elektronik kısım yok.Enjektör pompası ve enjektörler eski usul klasik mekanik türden.
Aracım kapalı saç kasa.İçi bomboş hiç bir şey yok.Yani şu an ruhsatta yazan boş ağırlığından daha hafif.
Ruhsatında N1 sınıfı yazılı.Böyle yazdığı için Karayollarında izin verilen en büyük hız saatte 80 km.
Bu araç ile sadece gezmek amacı ile şimdiye kadar 200.000 Km yaptım.yazı ile "ikiyüz bin kilometre".
Maddi gelirim orta derecedir.Hem hız sınırlaması hem dizel motorların belli devir üstünde bir den bire aşırı yakıt tüketmeleri sebebi ile aracımı her zaman hep en fazla 80 km ve altındaki hızları sağlayacak ekonomik devirde kullandım.Yakıt harcama kontrol ve testleri yaparken daima yakıt deposunu kapağa kadar ve dinlendire dinlendire doldurdum.Yani yakıt miktarını tespit ederken de yine yakıtı kapağa kadar ve dinlendire dinlendire doldurdum.
Benim aracın motoru en ekonomik devri 1700-1800 devir dakika aralığındadır.Araç aşırı yüklü olmadıktan sonra bu devirde 5. viteste düz yolda zaten 80 km hız ile gitmektedir.
Gelelim çok kereler yaptığım yakıt tüketme testlerine:
Şehirler arası düz yolda sık sık hız değiştirme yapılmazsa 1 litre mazot ile 12 ile 13 km gidilebilmektedir.Tek istisnası Karadeniz sahil yolunda 15 km ye kadar çıkabilmektedir.
Şehir içinde dur kaklı yollarda 1 litre mazot ile ancak 10-11 km gidilebilmektedir.
şayet ne bileyim Karadeniz de yaylalara çıkayım deyip dik dağ yollarına vurduğunuzda motorun türbosu devreye gir mekte yakıt harcama durumu EYVAH dedirtmektedir.(1 litre mazot ile türbolu kullanımda 5-6 km gidilebilmektedir)
Belki bu türbo açık durumu ne yaa diyebiliriz ama türbo açılınca koskoca araç birden bire canlanıp o dik dağ yollarında uyuz eşeklikten vaz geçip ceylan gibi sekip kuş gibi gider oluyor yani yakılan fazladan mazota değer hak eder güzel şartlar oluşuyor. Tabiki bu aşırı harcama özel durumdur normal kullanımda motorun türbosu kapalıdır.
İşte size yakıt tüketimi ile ilgili bir rapor.

Türkiye mevzuatına göre aracın karavan dönüşümünde ilk tescil tarihinden itibaren 5 yıl geçmesi şartıyla dönüştüğü sınıf ile dönüşen sınıf arasındaki ÖTV farkından istisna sözkonusu. Gümrükten alınan araçlarda ilk tescil tarihi ise gümrük satışının yapıldığı tarih oluyor. Bu nedenle ilk tescilden itibaren 5 yıl beklemek gerekebilir.

Türkiye mevzuatına göre aracın karavan dönüşümünde ilk tescil tarihinden itibaren 5 yıl geçmesi şartıyla dönüştüğü sınıf ile dönüşen sınıf arasındaki ÖTV farkından istisna sözkonusu. Gümrükten alınan araçlarda ilk tescil tarihi ise gümrük satışının yapıldığı tarih oluyor. Bu nedenle ilk tescilden itibaren 5 yıl beklemek gerekebilir.
o zaman çekme belgeli araç aldığımızda da yapamaz mıyız ?

Çekme belgeliler trafikten çekildiğinden tekrar trafiğe girince hangi tarih yazıyor bilmiyorum. Türkiye şartlarında alavere dalavere çok eğer çekme belgeli az hasarlı bir araç denk gelirse o aracada bakmayı düşünebilirim.
Not: Öğretmen olarak atanmadan bu işlere girişmeyi gözüm almıyor. Bazı abilerimiz ve arkadaşlarımız biliyor.
Ben şu anda bütün bilgileri toplamalıyım ki, ileride başıma iş çıkmasın anlamında araştırıyorum ;)

Çekme belgeliler trafikten çekildiğinden tekrar trafiğe girince hangi tarih yazıyor bilmiyorum. Türkiye şartlarında alavere dalavere çok eğer çekme belgeli az hasarlı bir araç denk gelirse o aracada bakmayı düşünebilirim.
Not: Öğretmen olarak atanmadan bu işlere girişmeyi gözüm almıyor. Bazı abilerimiz ve arkadaşlarımız biliyor.
Ben şu anda bütün bilgileri toplamalıyım ki, ileride başıma iş çıkmasın anlamında araştırıyorum ;)
4000 cc üzeri ticari dizel araçların çoğu zaten 1 milyon km. yapar,eski alman alacağınıza 2005 - 2007 daha yeni ve sağlam ısuzular yada parçası en ucuz bmc lerde sizin işinizi daha rahat görürler ve servis ağlarıda oldukça geniştir,bu büyüklükte bir araç yapacaksan tayinin çıkacağı şehirde ev tutmadan okulun yakınında yaşar kirada vermezsin,yakıt konusu gezmeyle alkalı birçok karavancı yılda 3000 km bile yapamıyor zaten,aracı günlük işlerimdede kullanacağım diyorsan daha küçük araçlara bakmalısın,sonuç olarak ben günlükte kullanacak olsam 12m.3 dukato,sadece tatillerde kullanacaksam bmc midillux derim,hayallerinin gerçekleşmesi dileğiyle.

Arkadaslar abilerim merhaba
Ben Kendal. Atanma bekleyen Bilgisayar Ogretmeniyim. Benimde karavan hayalim var :smiley: Forumdaki ilk konum. Benim takip ettigim araclar karavan yapiminda Mercedes-Benz Vario serileri. Su anda atanmis olsam gumrukte ihalede bu araclardan var 1 tane. Ipsala gümrükte ihalede. Bu araclarin motorlari 1milyon km gidiyor bazen geciyor. Arac kamyon sinifi ve tonaji yuksek. Lakin ic eni 2.20 metre gibi gibi. Bu tarz araclarda da karavan cevriminde vergi gene aynimi oluyor? Kamyon sinifi oldugu icin vergisi daha az oluyor diyenler var. Bu araclarin karavana cevrimi konusunda dusunceleriniz nelerdir ? Ekli dosyayı görüntüle 516172 Ekli dosyayı görüntüle 516173
Bende uzun zamandır bu aracı araştırıyorum ve arıyorum ancak bulamadım nerede var acaba

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR