Mercedes 213 Cdi 2005

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hazerbaker Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,511

hazerbaker

Ana Kamp
Merhaba,

2020'ye yeni karavan yapımıyla başladım. Şu ana kadar youtube'ta 3 video yayınladım. Ancak hafta sonları vakit bulabildiğim için yavaş ilerliyor.
Mutfak ve banyo olmayacak. Kullanışlı uygun bir tuvalet bulursam ekleyebilirim. Buzdolabı ekleyebilirim. Yaptıkça planlıyorum.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Hayırlı olsun. Araç benimkinin aynısı, sanırım klima yok. Arka kısımda pek işe yaramıyor zaten ve tavan ile kabinde ciddi yer kaplıyor. Aşamaları izleyeceğim,kolay gelsin.

Mutfak ve banyo olmadan nasıl karavan olacak?Tuvalet ve buzdolabı konusunda bile kararsızsanız zaten bu araca da gerek yokmuş,koltukları yatan bir twingo da işinizi görür herhalde.

Mutfak ve banyo olmadan nasıl karavan olacak?Tuvalet ve buzdolabı konusunda bile kararsızsanız zaten bu araca da gerek yokmuş,koltukları yatan bir twingo da işinizi görür herhalde.

Evet işimi görür. Bu mantıkla bakıyorsanız 3+1 ev almaya da gerek yok, 1+0 işimizi görür. Yemek yapmaya da gerek yok, sabah akşam soğan-ekmek de yiyebiliriz. Örnekleri çoğaltabilirim ama gerek yok sanıyorum.

Teşekkür ederim. Evet sizin aracın aynısı, kabin klimasız hali.

Şarj sistemini açıkladığım videoyu da yükledim.

Video ile anlatmak galiba resimlerden daha bilgilendirici. Teșekkürler.

Kullandığınız, akülerden giden kablolarda sigorta görmedim (gözümden kaҫmıș olabilir).

Karavanlarda yașam aküsünü araҫ aküsü üzerinden șarj etmek mutlaka olması gerekir diye düșünüyorum. Yalnız burada önemli bir noktayı belirtmekte fayda var. Sileceklerin, kalorifer fanının, farların kullanıldığı ortamlarda yașam aküsüne giden elektrik miktarı oldukҫa düșük oluyor. Bu gezilerde sık bașıma gelen bir durum. Elektrik ihtiyacınız az olursa bu durum sizin iҫin bir sorun olmayabilir ama karavan yașamında herșeyi önceden bilemiyoruz.

Bașarılar.

Evet işimi görür. Bu mantıkla bakıyorsanız 3+1 ev almaya da gerek yok, 1+0 işimizi görür. Yemek yapmaya da gerek yok, sabah akşam soğan-ekmek de yiyebiliriz. Örnekleri çoğaltabilirim ama gerek yok sanıyorum.
Ben bunu kastetmedim.Karavan yapımına başlıyorum ,mutfak ve banyo olmayacak,wc ve buzdolabını da duruma göre ekleyebilirim diye yazdığınız için ben de ,geriye bir tek yatacak yer kalıyor zaten, onun için de koca arabaya ne gerek var ki diye düşündüm:smiley:

Kullandığınız, akülerden giden kablolarda sigorta görmedim (gözümden kaҫmıș olabilir).

Karavanlarda yașam aküsünü araҫ aküsü üzerinden șarj etmek mutlaka olması gerekir diye düșünüyorum. Yalnız burada önemli bir noktayı belirtmekte fayda var. Sileceklerin, kalorifer fanının, farların kullanıldığı ortamlarda yașam aküsüne giden elektrik miktarı oldukҫa düșük oluyor. Bu gezilerde sık bașıma gelen bir durum. Elektrik ihtiyacınız az olursa bu durum sizin iҫin bir sorun olmayabilir ama karavan yașamında herșeyi önceden bilemiyoruz.

Bașarılar.

Dikkatiniz için tebrik ederim. Çok haklısınız. 30 amperlik bir sigorta koymuştum önceden. Hatta yaşam aküsünün artısına şalterden giden kabloya bakarsanız ek yeri olduğunu görürsünüz. O ek yerinde sigorta vardı önceden. Fakat bir akşam teyp montajıyla uğraşırken tepe lambasını açık unutmuşum. İki gün sonra geldiğimde ana akünün bittiğini gördüm. Yaşam aküm dolu olduğu için sorun olmayacaktı hesapta. Yaşam akümden aracı çalıştırabilmeliydim. Fakat marşı vurduğumda 30 amperden fazla çektiği için sigorta devreyi kesti. O anda bunu anlamadım, ana aküyü söküp eve götürüp şarj etmek zorunda kaldım. Sonradan jeton düştü, sigortayı devreden çıkarıp devreyi tekrar işler hale getirdim ama iş işten geçmişti. Bu kötü tecrübenin sonrasında sigortanın yerine tekrar sigorta takmadım. Zor durumlarda yolda kalmaktansa yaşam aküsüyle çalıştırabilmeyi, birazcık güvenlikten feragat ederek tercih ettim. İyi mi yaptım kötü mü yaptım bilmiyorum, siz daha iyi bilirsiniz.

Henüz çok fazla cihaz bağlamadım. Daire testere, blower gibi el aletlerini çalıştırıyorum çoğunlukla. Hafta sonu 2 günlük aralıklı kullanımlarım sonunda 12.4 volta kadar düştüğünü gördüm en düşük. İki saatlik sürüş sonrası tekrar 13 volta kadar doldurdu alternatör. Bana şimdilik yeterli gibi geldi ama ilerde ihtiyacım artarsa güneş panelini de düşüneceğim. Şimdilik tavanda ekstra ağırlık, ekstra hava sürtünmesi ve deliklerin olmaması içimi rahatlatıyor.

Ben bunu kastetmedim.Karavan yapımına başlıyorum ,mutfak ve banyo olmayacak,wc ve buzdolabını da duruma göre ekleyebilirim diye yazdığınız için ben de ,geriye bir tek yatacak yer kalıyor zaten, onun için de koca arabaya ne gerek var ki diye düşündüm:smiley:

Bu da öyle koca bir araba değil. Yatağı yaptıktan sonra bir metreden az yer kalıyor. Mutfak banyo yapmaya kalksanız yataktan dolaptan feragat edeceksiniz mecburen. Benim boyum 1.85, rahat uzanamayacaksam da çok anlamı kalmıyor benim için. Gittiğim yerin yemeğini yerel restoranlarda yemek, çok gerekli olursa hamamlardan faydalanmak düşüncesi de çok kötü değil. Zaten yapacağım geziler muhtemelen 3-4 günü geçmeyecek. Ayrıca ne kadar az detay olursa bozulacak o kadar az şey olur aynı zamanda. Bana bu kadarının yeteceğini düşünüyorum şimdilik.

Dikkatiniz için tebrik ederim. Çok haklısınız. 30 amperlik bir sigorta koymuştum önceden. Hatta yaşam aküsünün artısına şalterden giden kabloya bakarsanız ek yeri olduğunu görürsünüz. O ek yerinde sigorta vardı önceden. Fakat bir akşam teyp montajıyla uğraşırken tepe lambasını açık unutmuşum. İki gün sonra geldiğimde ana akünün bittiğini gördüm. Yaşam aküm dolu olduğu için sorun olmayacaktı hesapta. Yaşam akümden aracı çalıştırabilmeliydim. Fakat marşı vurduğumda 30 amperden fazla çektiği için sigorta devreyi kesti. O anda bunu anlamadım, ana aküyü söküp eve götürüp şarj etmek zorunda kaldım. Sonradan jeton düştü, sigortayı devreden çıkarıp devreyi tekrar işler hale getirdim ama iş işten geçmişti. Bu kötü tecrübenin sonrasında sigortanın yerine tekrar sigorta takmadım. Zor durumlarda yolda kalmaktansa yaşam aküsüyle çalıştırabilmeyi, birazcık güvenlikten feragat ederek tercih ettim. İyi mi yaptım kötü mü yaptım bilmiyorum, siz daha iyi bilirsiniz.

Henüz çok fazla cihaz bağlamadım. Daire testere, blower gibi el aletlerini çalıştırıyorum çoğunlukla. Hafta sonu 2 günlük aralıklı kullanımlarım sonunda 12.4 volta kadar düştüğünü gördüm en düşük. İki saatlik sürüş sonrası tekrar 13 volta kadar doldurdu alternatör. Bana şimdilik yeterli gibi geldi ama ilerde ihtiyacım artarsa güneş panelini de düşüneceğim. Şimdilik tavanda ekstra ağırlık, ekstra hava sürtünmesi ve deliklerin olmaması içimi rahatlatıyor.

Benim Karavanda da yașam aküsü araҫ aküsü üzerinden șarj olur. Iki akü arasında linkte görüldüğü gibi basit, ucuz bir isolator var.
Batterie Trennrelais 12V 100 - 180A → mit Schaltplan

Konakladığım yerlerde araҫ aküsünden de sık sık elektrik aldığım iҫin her ihtimale karșı așağıda linkte görülen kablonun kırmızı olanı yanımda bulunur. Bu kırmızı kablo ile yașama küsünü araҫ aküsüne bağlamak daha güvenceli olur sanırım.
https://ogy.de/phis

Ama bu kabloya rağmen yanımda ayrıca așağıda linkteki cihazı da bulundururum.
https://ogy.de/ljub

Karavanla ҫok sapa yerleri gezmeyi sevdiğim iҫin biraz fazlaca tedbirliyim.:smiley:

Akülerin + kutbundan giden kabloların akülere yakın yerlerine mutlaka sigorta koyulması gerekir diye biliyorum.

Kolay gelsin ve bașarılar.

Son düzenleme:

Benim Karavanda da yașam aküsü araҫ aküsü üzerinden șarj olur. Iki akü arasında linkte görüldüğü gibi basit, ucuz bir isolator var.

Konakladığım yerlerde araҫ aküsünden de sık sık elektrik aldığım iҫin her ihtimale karșı așağıda linkte görülen kablonun kırmızı olanı yanımda bulunur. Bu kırmızı kablo ile yașama küsünü araҫ aküsüne bağlamak daha güvenceli olur sanırım.

Karavanla ҫok sapa yerleri gezmeyi sevdiğim iҫin biraz fazlaca tedbirliyim.:smiley:

Akülerin + kutbundan giden kabloların akülere yakın yerlerine mutlaka sigorta koyulması gerekir diye biliyorum.

Linkteki röle vsr denilen rölelerden sanıyorum. İşe başlamadan önce bu röleleri inceledim ancak tamamen kendi kontrolümdeki bir şalteri tercih ettim.

Kablo önerisi mantıklı olabilir aslında. Eskisi gibi devreyi sigortalayıp yalnızca acil durumlarda kabloyu kullanabilirim. Acil durumlarda koltuğun altındaki aküye ulaşmak için koltuğu sökmem gerek ama onun yerine invertöre giden uçları da kullanabilirim.

Üçüncü linkteki cihaz aracı çalıştırmak için tek kullanımlık akü gibi bişey mi? Biraz pahalı gibi geldi

Uyarılarınız ve dilekleriniz için teşekkür ederim

...

Üçüncü linkteki cihaz aracı çalıştırmak için tek kullanımlık akü gibi bişey mi? Biraz pahalı gibi geldi

Bu cihaz araҫ aküsüne takviye olarak kullanıldığı gibi, usb ҫıkıșı olduğu iҫin telefon șarjı da yapıyor. Almanya’da kıșları ҫok zaman eksi derecelerde aracı ҫalıștırmak gerektiği iҫin bu alet evde șarj edilmiș halde bekler. Gezilerde akü zayıflayınca dıșardan yardıma gerek kalmadan motoru ҫalıștırmak mümkün.

Türkiye’de satılan bu cihaza benziyor.
Noco Genius Gb40 12V 1000Amp Ultrasafe Lityum Akü Takviye + Fiyatı

Aracınıza aldığınız radyodan memnunmusunuz? Her yerde çekiyorsa (cızırtısız) bana linkini atarmısın. Benim kangomun üzerindeki orjinal teyip aldığımdan beri memnun değilim orjinalliği bozulmasın diye değiştirmemiştim. Onun yerine küçük el radyosu aldım ondan da memnun değilim. Senin aldığın radyo iyi çekiyorsa bana linkini atarmısın.

Sizin yaşam akünüzde mi sulu akü? Şundan dolayı sordum, altarnatörden alınan şarjlarda aynı tip akü olması gerektiğini sizlerden öğrenmiştim. Eğer sulu aküyse bu seferde ortama gaz verebileceğini az önce kartalveat bahsetti.

Aracınıza aldığınız radyodan memnunmusunuz? Her yerde çekiyorsa (cızırtısız) bana linkini atarmısın. Benim kangomun üzerindeki orjinal teyip aldığımdan beri memnun değilim orjinalliği bozulmasın diye değiştirmemiştim. Onun yerine küçük el radyosu aldım ondan da memnun değilim. Senin aldığın radyo iyi çekiyorsa bana linkini atarmısın.
Ucuz diye yorumlara güvenerek internetten aldım ama açıkçası hiç beğenmedim. Oyuncak gibi hafif. Malzeme kalitesi berbat. Kesinlikle şimdi alacak olsam 200 lira daha verir pioneer sony falan alırdım. Radyosu çalışıyor ama ne kadar çekiyor bilmiyorum. O kadar içime sinmedi ki bluetooth unu bile test etmedim, çalışmasa şaşırmam. Markası BM Audio diye bir şey bu arada. Uzak durmalı.

Sizin yaşam akünüzde mi sulu akü? Şundan dolayı sordum, altarnatörden alınan şarjlarda aynı tip akü olması gerektiğini sizlerden öğrenmiştim. Eğer sulu aküyse bu seferde ortama gaz verebileceğini az önce kartalveat bahsetti.

Aracımda iki tane agm yașam aküsü var. Araҫta geceleri uyurken de yașam akülerini șarj ettiğim iҫin yașam aküsü olarak sulu akü kullanmıyorum.

Araҫ aküm sulu akü (9 yasına 4 ay kaldı). Araҫ aküsü üzerinden yașam akülerini șarj ederken en ideali aküden aküye bir șarj cihazı kullanmak. Bu cihazın iki faydası var.

1.Kısa yolda bile yașam aküsüne fazla elektrik yüklemek mümkün. Bu cihaz yașam aküsünden aldığı elektriğin voltunu yükselterek yașam aküsünü șarj ediyor.

2.Bu cihaz yașam aküsünü așırı șarj etmiyor. Yașam aküsü dolunca akımın voltajını 13,6 volta düșürüyor. Bu sayede yașam aküsü, ister gel, ister agm, ister sulu akü olsun sıhhatli șarj edildiği iҫin uzun ömürlü oluyor.
(Karavanıma ancak bir tüv daha alabileceğimi tahmin etttiğim iҫin böyle bir cihaz șimdilik almıyorum.)

Özellikle araҫlarında sadece araҫ aküsünden șarj olağı olanlara, araҫ aküsü ile yașam aküsü arasına așağıda linktekine benzer bir cihazı tavsiye ederim. Ödediğimiz parayı bu cihaz zamanla kat kat ҫıkaracaktır.
https://www.amazon.de/Schaudt-Ladebooster-Batterie-Reisemobill-Booster/dp/B0754R1Q94/ref=sr_1_1?crid=Y2W3RIKTGGNF&ie=UTF8&keywords=ladebooster schaudt&language=tr_TR&qid=1581354161&sprefix=ladebooster,aps,190&sr=8-1

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR