Meraklısından birkaç soru

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan asilkanissan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,196

asilkanissan

Bu soluk bu yokuşuda aşar
Merhabalar.. Ben karavan bölümünde 2 yıldır okulumun ağırlığı nedeni ile çok az vakit ayırarak hazırlamaya çalıştığım j9 ile Gezenbilir'in üyesiyim.. Babamda Aselsan'dan emekli. Sizlerin Arazi araçları-telsiz işbirliği ile yaptığınız kahramanlık olaylarını okuyunca içimdeki telsiz aşkı tekrar alevlendi . Bunun sebebi ise Yakınlarda hazırlayabileceğim karavan ile olası bir acil durumda hiç olmasa bir kişiye faydam olsa kardır düşüncesi. Ayrıca Gezenbilir üyesine yakışır şekilde hususi binek aracım ile birçok yere uzun mesafeli geziler yapıyor olmam.
Asıl sevda ise daha cep telefonu yokken Aselsan 4915 den başkasının sesini duymam onunla konuşabilmem ile başlayan sevda . Ozamanlar çok değerli bir makinaydı sanırım.. babam sadece boş kasasını toplatıp getirtmiş Poliste dahil kimse inanamıyordu elimde görünce :smiley: Neyse işin hikaye kısmını geçelim.

Telsizlerden anladığım sadece fazlası ile sadece kullanımı. Malesefki detay kısmından hiç haberim yok.Ancak ben öyle bir şey kurmak istiyorum ki, hem karavana hemde binek aracıma sabit telsiz koymak ve yine 2-3 adet el telsizi almak . Babam çalışmaktan ve sorularımdan bıkmış olacak ki sadece şu olmaz bunu bulamazsın git 4915i koç müzesinden iste tarzında cevaplar veriyor :smiley:

Amatör telsizcilik sınavına baktım çalışıp sınavına gireceğim ama öncesinde sizlerden nasıl bir düzen kurmalıyım onu öğrenmek istiyorum. Bakıyorumki herkes belirli bir süreden sonra cihazlarını geliştirmek istiyor.

Ben şahsen pmr telsiz istemiyorum Cobra vs.. Aletlerin Aselsan marka olması ilk tercihim. Lisans işlemlerinden sonra tedarik ve yedek parça sıkıntısı yaşamam.

Benim hayalimdeki telsiz mesela babam ankaradan karavandaki telsizin başına geçsin yurtdışında bulunan benim arabamdaki telsiz ile iletişime geçebilsin. El telsizide en azından 5 km lik çekim alanına sahip olsun. ( Mesela 4915 antikaya kaçar ama evet derseniz bulurum.. Yada işini görmez derseniz 4011 olabilir. El telsizinin kaba veya büyük olması umrumda değil . Ayrıca uzun yollarda tırcılarlada muhabbet edebileyim. Forumdaki tüm konu başlıklarını inceledim ancak pekte birşey anlayamadım. Cevaplarınız için teşekkürler

Etiketler
Ynt: Meraklısından birkaç soru

Değerli arkadaşım.
Yazını büyük zevk alarak ve bir o kadar da heyecanla okuduğumu bildirmek isterim.
Okurken telsiz kullanmaya başladığım ilk zamanlar aklıma geldi ve senin şuan neler hissettiğini gayet iyi anlayabiliyorum.
Umarım o heyecanı hiç bir zaman kaybetmezsin.

Belki benimde biraz desteğim olur düşüncesiyle bir kaç şey yazmak istedim.
Kurmayı planladığın sistem Türkiye ve yurtdışı arasında görüşmeni sağlayacak, aynı zamanda aracındaki veya evindeki cihazla aselsan (VHF veyaUHF) cihazların rasında da muhabere yapabileceksin, ek olarak da yoldaki tırcılarla da görüşebilmen lazım.
Buraya kadar olan gereksinimine baktığımızda sana uluslararası görüşebilmen için Kısadalga, Aselsan cihazlarınla irtibat için VHF/UHF, tırcılarla da görüşebilmen için muhtemelen Halk Bandı cihazlara ihtiyacın olacak. Tek bir aselsan sabit vaye araç cihazıyla bu üç farklı kategoriye hitap etmen pek mümkün değil.
Sana tavsiye edebileceğim; ICOM 706MKIIG, ICOM 7000, YAESU FT-100, YAESU FT-857 veya YAESU FT-897 türü cihazlardır. Bu cihazlarla hem kısa dalga, hem halk bandı hemde VHF/UHF bandlarında çıkış yapma olanağın var. Ancak bu cihazları kullanmak için A sınıfı Amatör telsizcilik belgesi sahibi olman gerekir.
Bence sen ilk etapta bir halk bandı telsiz al, bu cihaz için lisans gerekmemektedir ve işin yolda tırcılar ve CB cilerle görüşme kısmını çözmüş olursun.
Sonra sınava girip B sınıfı bir lisans al, VHF/UHF kullanmaya başla.
Bu işi yeterince öğrendiğini farkettiğin anda; biraz da ders çalışmak suretiyle A sınıfı belge almak için tekrardan sınava gir.
A sınıfı belge aldığında yukarıda marka ve modellerini verdiğim cihazlardan birini alman durumunda başka ca bir cihaza ihtiyacın olmayacak.
Ancak şunu unutmamakta fayda var.Sen yurtdışındayken Türkiyedeki ev ile görüşme için eve ikinci bir kısadalga telsizi alman ve bu telsizi kullanacak olan operatörün de yine A sınıfı belge sahibi olması gerekir.
Sınavlar konusunda bölgende bulunan amatör telsizcilik derneklerinden birine gidersen sana gerekli desteği vereceklerdir.

Saygıyla

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR