Meraklısına Soru (bir Bilmecem Var Çocuklar...)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sakyuz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,232

sakyuz

Zirve
Ekteki resimlerden ilki antifriz-su karışımı donma noktası grafiği.
Görüldüğü üzere belli bir noktadan sonra gereğinden fazla antifriz eklenmesi donma noktasını düşüreceğine aksine yükseltiyor.

İkinci resim bu donma noktasının ölçümünde kullanabileceğiniz en hassas aletlerden biri olan etilen glikol refaktometresinin skalası. İlk resimde gördüğünüz durum bu skalada yok, sanki antifriz oranı arttırıldıkça donma noktası düşmeye devam edecekmiş gibi bir izlenim uyandırıyor.

Anlayan varsa anlatsın...

Resimlerin alındığı adresler

Things you should know about coolant | hellafunctional
ATC Antifriz ve Akü Sıvısı Ölçen Refraktometre

Antifrizdonmanoktasi

Refaktometre

ilk resim donma noktası scalasında dikkat edersek -50 derece %65 antifiriz %35 su en verimli karışım olarak veriliyor

ölçüm cihazıda -50 ye kadar en verimli noktayı ölçüyor

fazla antifiriz koyduğumuz takdirde bu cihaz daha düşük bir donma noktası vermesi gerekiyor denemek lazım

%80 antifiriz %20 su olduğu zaman scalaya göre yaklaşık -40 gibi bir donma noktası ortaya çıkıyor ölçüm cihazının -40 göstermesi lazım

ama benim bildiğim en yüksek kapasiteli özel üretim antifirizler dışında en verimli karışımın %70 antifiriz %30 su olduğu idi bu scalaya göre doğru biliyormuşum

ama benim bildiğim en yüksek kapasiteli özel üretim antifirizler dışında en verimli karışımın %70 antifiriz %30 su olduğu idi bu scalaya göre doğru biliyormuşum

Öyle olsa iyi olur, çünkü görmüşsünüzdür yol kenarlarında ücretisiz yağ-antifriz değişimi yapılır yazan yerlerden bol bol var, o yerderde bu işi yapan adamların o donma noktası-karışım miktarı grafiğini hayatlarında bir kez bile görmemiş olduklarından eminim. Aynı makaleye bakarsanız bir de orda karışım oranı - ısı taşıma kapasitesi grafiği var. Antifriz miktarı arttıkça ısı taşıma kapasitesi azalıyor ve motorun hararet yapmaması için daha büyük bir radyatöre ihtiyacınız oluyor. Şimdi aynı mantıkla işini sağlama alan bir araba üreticisinin motorun içine o antifriz kutusunun içeriğini üzerinde yazanları okumadan boşaltma ihtimalini de göz önüne alıp radyatörü de olması gerekenden daha büyük yapması beklenir, ama öyle midir bilemiyorum...

Bu arada kutunun üzerinde %50 su ile karıştırın yazıyor ki, içeriği %70 antifriz olan şeyi %50 su ile karıştırırsanız nihai karışım oranı pek te ideal olmaz gibi geldi bana, sanayide kullandıkları aletlerle ölçünce de -ne kadar doğru ölçtüklerini bilmiyorum sonuçta 150 liralık refaktometre değil kullandıkları- sonuç idealden baya bir uzak çıkıyor.

ben genelde komple suyu boşaltıp aracın kitapçığında yazan soğutma kapasitesine göre %70 %30 karışımı yapıp öyle ekliyorum hiç üstten direk yükleme yapmadım ki bu arada yaz veya kış farketmez sistemi her yaz yenilerim

ama bu dediğinize göre fazla antfiriz kullanır pozisyondayım o zaman daha az antifiriz ile devam etmeli o zaman da donma noktası düşecek sadece ısınma süresi etkileniyorsa bu motor ömründe ne kadar bir kısalma yapar acaba yapmaz ise sorun olacağını sanmam

Kutunun içindeki %99 etilen glikol+koruyucu maddeler olsaydı bunları araştırıp bulmak daha kolay olurdu ama herşeyden önce kutunun içindekinin %70 etilen glikol+tahminen %29 kadar su + koruyucu maddeler olduğunu ima ettiğiniz için iş biraz karıştı aslında, o yüzden her ne kadar bu konudaki teorik bilgileri bulmak mümkün olsa da kutunun üzerinde yazan %50 su ile karıştırın tavsiyesine uymaktan daha iyi bir sonuç çıkartamadık henüz; ama dediğim gibi o karışımı hidrometre ile ölçerseniz donma noktası -20 küsür derece çıkıyor ki pek inandırıcı değil.

işin içinde olması muhtemel faktörlerden biri ya (1) soğuk / sıcak antifrizin yoğunluğu bir ihtimal farklı olduğu için alet bu iki durumdan birinde bir miktar yanlış ölçüyor ya da (2) hakikaten kutunun içindekinin bir kısmı su, ki bu durumda kutunun üzerindekinin bir kısmının su olduğunu bilen adamın %50 su ile karıştırılınca -20 derecelik donma noktası ile sonuçlanan bir karışım hazırlama ihtimali zayıf olduğuna göre, bu hidrometrelerin pek güvenilir aletler olmadığı olasılığını ciddiye almak lazım gibi geldi bana.

bu arada fazla antifriz ekleyince etkilenen şeyi sadece ısınma süresi olarak düşünmek doğru değil, motor soğutma suyunun ısı taşıma kapasitesi, bu kapasite düşünce aynı miktarda soğutma için daha fazla soğutma suyuna ve daha büyük bir radyatöre ihtiyacınız oluyor. eh bunları değiştirmek mümkün olmadığına göre araç üreticisi arabaya kazara yüksek antifriz oranlı soğutma suyu konulma durumunu düşünüp sistemi inşallah ona göre tasarlamıştır demek kalıyor.

kutunun üzerinde yazan %50-%50 karışım ise her ne kadar tavsiye edilen değer olsa da dediğim gibi adam onu gözümün önünde ölçtü ve -20 çıktı. inandım mı hayır ama, bu durumu kesinlikle ciddiye almam da diyemem..

işi biraz daha karıştıran faktörlerden biri radyatörün haricinde motorun ve araç içini ısıtan diğer radyatörün içinde de aynı soğutma suyundan olması ve tüm bu sistemin birbirine bağlı olması. yani radyatörü boşaltınca tüm soğutma suyunu boşaltmadınız, geri kalanın da yaklaşık kaç litre olduğunu bilmeniz lazım. tüm sistemi yıkamak istiyorsanız da bu sefer ölçü aletine güvenmeniz gerekiyor.

yani %70-%30 luk karışım doğru mudur konusundan önce bakalım o karışım oranı tuttu mu konusu var.. sonuçta tercih meselesi bizim burası kars-ardahan burda hava hiç ısınmaz ama kışın -35 dereceyi görüyor o yüzden antifrizden bol koydum arabanın soğutma sistemi de bunu kaldırabilecek kadar yeni ve temiz diyebilirsiniz tabi.

bu iş karışık olduğu için ben geçen sefer karışımı dışarıda hazırlayıp sadece radyatör içindekini değştirdim ama bu durumda tamamını değiştirmemiş olduk tabi.

Son düzenleme:

oran olarak eski aracımın servisinde eski bir ustam vardı ondan aldığım bilgi ile yapıyorum motorun arka tarafında kalan su tahliye tapasından suyu alırsanız kaloriferde boşalıyor biraz zor ulaşımda bu tapa genelde her aracımda da buldum bu tapayı

bu arada rusyada çalıştığım şantiye de kullandığımız kamyon iş makinası markası komple antifiriz koyuyordu serviste ki -40 gördüğümüz sıcaklıkta sorunsuz çalışıyordu araçlar hatta şantiye de kullandığımız nakil araçlarında da komple antifiriz koyuyorlardı

işin teknik yapısında fren hidroliklerinin iki senede bir değişmesi gerekliliğini bilmeyen ustalarımız varken araştırıp en doğru olarak algıladığımızı yapacağız ben her yaz komple boşaltıp %70 %30 karışıma devam edeceğim içinden alamadığımız su ile de %60%40 gibi bir oranda kalırım herhalde

işin teknik yapısında fren hidroliklerinin iki senede bir değişmesi gerekliliğini bilmeyen ustalarımız varken

sadece bilmiyor olduklarından değil kimisi pekala biliyor aslında, yanlız sorun şu ki o değişim sırasında fren hidroliğinin içine ufak bir toz parçası girse kaş yaparken göz çıkarmış oluyorsunuz bunu bildiği için ve tecrübe ile genelde değiştirilmese de fren hidroliği ile ilgili bir sorun çıkmadığını da bildiği için yapmak istemiyor. ya da adama 300 bin km yapmış araba götürüp antifrizini değiştir diyorsunuz içinden bu saatten sonra değiştirsek ne olacak diye geçirip size gerçek fikrini söylemiyor, sadece değiştirmeye gerek yok diyor. kimisi de gerçekten bilmiyor olabilir o da ayrı bir konu.

komple boşaltıp %70 %30 karışıma devam edeceğim içinden alamadığımız su ile de %60%40 gibi bir oranda kalırım herhalde

sizin orda havalar gerçekten soğuksa mantıklı göründü bana

Son düzenleme:

Burada (http://msdspds.castrol.com/msdspds/msdspds.nsf/CastrolResults?OpenForm&c=Turkey (TR)&l=Turkish (TR)&p=CASTROL RADICOOL&n=&b=All&t=All&autosearch=No&autoload=No&sitelang=TR&output=Full&spu=Lubricants&unrestrictedmb=No&cols=0 ) castrol marka antifrizlerin içeriği var, ilgimi çeken 1-2 şeyi yazayım dedim:
1- zehirli bir madde
2- mesleki sebeplerle yıllar boyu uzun süreli temas böbreklere zarar verebiyormuş, elinize yüzünüze bulaştırmamanız gereken bir madde yani
3- çevreye zararlı bir madde (hele broşürlerdeki üreme sistemi aracılığı ile 'doğmamış çocuklara zarar' türünden yazılar türkan şoray filmlerinden bir sahne gibiydi...artık risk seviyesi nedir ne derece ciddiye almalı bilemiyorum sonuçta adam bunları yasal prosedür gereği yazmak zorunda olabilir)
4- castrol bile ürettiği üründe ne kadar etilen glikol olduğundan kesin emin değil anlaşılan ki radicool isimli ürün için en az %90, radicool sf için %50..%100, sf premix için %75..%90 yazmışlar, şaka gibi... hele %50..%100'ü görünce dalga mı geçiyorsun adam mı seçiyorsun diyesim geldi.
merak eden varsa ilgili broşürler ekte.

Ekli dosyalar

• BP SDS - Turkey TR-Lubes Europe-Castrol458783-TR01tr-TR.pdf
    112.2 KB · Görüntüleme: 312
  • BP SDS - Turkey TR-Lubes Europe-Castrol467414-BE07 SEXX TR01 X101tr-TR.pdf
    91.2 KB · Görüntüleme: 425
  • BP SDS - Turkey TR-Lubes Europe-Castrol467493-BE07tr-TR.pdf
    111.8 KB · Görüntüleme: 502
Son düzenleme:

trakya ağırıklı çalışıyorum normal olarak soğuk

ama bu sene anadolu ağırlıklı çalışacağım pek sıcak bölgelerde olmayacağım daha doğrusu ısı değişimleri çok aralıklı bölgelere çalıştım o zaman bu oran hiç sorun yaratmadı ne ısınmada ne soğumada uygun özellikli yağ kullanımı eklenince bana göre iyi bir birleşim oldu diye düşünüyorum

bu belgeler zorunlu devletin istediği belgeler bence üretici içinde ne olduğunu tam biliyordur da devlet bazen kesin sonuç istemiyor belge de üst ve alt seviyelerinde yazılması gerekiyor yasal zorunluluğu yerine getirmişler gibi duruyor

aslında motor yağ yakmıyor rektifiye gibi bir ihtiyaç duymuyorsa 0 km ne yapılıyorsa son km de o yapılmalı bana göre bu şekil

bazı ustalar bildiği halde değiştirmek istemeyebilir fren hidroliğini bazıları yoğun tartışmaya giriyor 0 bilgileri ile benim lafm onlara :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,412
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

SON KONULAR

Geri