Mazotlu Isıtıcı Bakım Ister Mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,860

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Eberpacherim alındı alınalı bakım yüzü görmedi. Acaba yaptırılması gereken bir bakım söz konusu mu? Örneğin yıllık şu bakımları yapılmalı gibi öneriler var mıdır?

VIA_F2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Almanca bakım kılavuzu için dostlar yetişecektir
Kurum bağlama diye bir olay olduğunu biliyoruz

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

.
Eberspächer araç ısıtıcısının bakımı için kullanma kılavuzu ve baktığım forumlarda dişe dokunur birşey bulamadım.
Sadece firmanın soru-cevap bölümünde şöyle bir metin var.

Bir araç ısıtıcısının özel servise ihtiyacı var mı?
Hayır, kurulumdan sonra bakım gerektirmez. Bununla birlikte, bir klima sistemi gibi, sistem her ay kısaca açılmalıdır. 10 dakika yeterli. Yani sık çalışması avantaj olmalı ?

Bir araç ısıtıcısının hizmet ömrü ne kadardır?
3.000 çalışma saati ile Eberspächer araç ısıtıcıları, bir aracın ortalama ömrü için tasarlanmıştır”

Benim Eberspächer Airtonic D2 , dokuzuncu senesine girdi ve
bu güne kadar hiç bakım görmedi !
Üstelik tatlı su karavancısı, yani aracını sadece yaz ve baharları kullanan biri olarak, 50 kereden fazla çalıştığını da sanmıyorum.
Murat beyin dikkatimizi çektiği kurum olayı, özellikle oksijen azlığı dolayısıyla tam yanmanın gerçekleşmediği yüksek yerler için söz konusu olduğu düşünülmeli.
Bu durumla beraber, yine seneler önceden aklımda kalan, borular içindeki yakıtın zaman içinde buharlaşarak (?) geride bırakabileceği parafinin tıkanıklık yapabilme olasılığını da aslında büyütmemek lazım diye düşünüyorum.
Yani böyle bir arızaya bir kere para ödemek, ayni işin yapılacağı bakıma her sene para ödemekten daha isabetli olmalı ?
Sanırım sistemde pompa ve vantilatör hariç hareketli bir aksam da yoktu ?

Öğrendiklerimi bizim ustaların ağzından Türkçeye galiba şöyle çevirebiliriz ?
Abi aklına takma bi şey olmaz, yahu zaten olsa da getir, biz hallederiz:yum:

.
Eberspächer‘i Eberspaecher olarak da yazabilirsiniz.
.

Son düzenleme:

Ben yıllardır eberspacheri karavandan karavana naklettim.
Hiç sorun yaşamadım, bakıma gerek yok zannediyordum...

Geçen kış Anakara' da gece -3 C de çalışmadı, titreyerek geceyi geçirince,
arada bir baktırmada gerek olduğunu anladım.

Benim kadar uzun kullandı iseniz,
düşünmekte yarar var.

.
Akın bey, sorun neymiş ?
Bir de kaç papel sıkışmışmış ? :yum:
Epey zaman geçti.
Bir parça değiştirdi ustam, neydi unuttum şimdi.
Ankarada ertesi gün sanayide uğradığım bir usta da,
benzer bir şey ve fiyat söylemişti.

Ama bildiğim ve güvendiğim ustalara iş yaptırmayı severim.
İzmirdeki ustam onlardandır..
----------------------------------------------------

Araya sıkışana gelince 300._TL idi.. :smiley:

Son düzenleme:

Epey zaman geçti.
Bir parça değiştirdi ustam, neydi unuttum şimdi.
Ankarada ertesi gün sanyide uğradığım bir usta da,
benzer bir şey ve fiyat söylemişti.

Ama bildiğim ve güvendiğim ustalara iş yaptırmayı severim.
İzmirdeki ustam onlardandır..
----------------------------------------------------

Araya sıkışana gelince 300._TL idi.. :smiley:
Ankara'daki ustamız Gönül ISI 'daki ustamız ise bilindik ve iyi bir ustadır.

Eberpacherim alındı alınalı bakım yüzü görmedi. Acaba yaptırılması gereken bir bakım söz konusu mu? Örneğin yıllık şu bakımları yapılmalı gibi öneriler var mıdır?

VIA_F2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Tamircisi olarak cevaplayayım bakımı falan yok arada çalıştır enjektör ağzı kurum yapmasın baktın kurum yaptı ateşlemiyor temiz hava giriş ağzına elinle kapatıp aç seri şekilde ateşleme yapar bazen emiş hattından mazot geç gelir onuda böyle çözersin

Bu konuda görmüş olduğum her ay 5 dakikalığına çalıştırma rutinini uygularım. Yaz sonu tekrar karavana geçip dizel ısıtıcıyı çalıştırdım. Pompa deli gibi yakıt basmaya çalışıyor ancak tam ateşleme yapacağı anda buji hata kodu veriyodu. Bujileri söküp tekrar taktım. Bana mısın demedi.

Güç yetmiyor olabilir diye düşündüm bu sefer. Benim karavanda elektrik kesildiğinde sadece ışıklandırma ve su pompasını besleme amaçlı 7AH'lık bir kuru akü vardır sadece. Herşey şebekeye bağlı 20A'lık bir SMPS üzerinden beslenir. Üzerine paralel bir 20A SMPS daha ilave ettim. Yine aynı hata. Dolu 40a araba starter aküsü ile denedim yine olmadı.

Bu sefer ısıtıcıya giden kabloda oksitlenme olmuştur deyip kabloları daha kalın ve bakır olarak tekrar çektim. Yine aynı hata. Servisi aramaktan başka çarem kalmadı dedim. Tam servisi arayacakken takım çantasını tüplüğe koyarken mazot deposu dikkatimi çekti. Meğer mazot deposu boşalmış. :smiley:

Bizim karavanın altındaki mazot hortumlarında iğne ucu kadar bir çatlak oluşmuş ve yaklaşık 5 litre mazotu damla damla altına boşaltmış.

Demem o ki benzeri bir hata ile karşılaşırsanız önce mazotu kontrol edin ki benim gibi günlerce bu işle uğraşmayın.

Son düzenleme:

Cevapları okumadım.

Kamyonda kullanıyorum. Senelik sökülüp bakımlarını yaptırıyorum. Ama bizde her gece kullanıldığı için daha çabuk eskiyor tabi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR