Marş Sıkıntısı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bayhako Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,474

bayhako

Yeni Üye
aracımın marş sorunu var sanayıde göstermedıgım elektrkcı kalmadı volant dişlisi- marş dişlisini değiştrdim yıne sorun 7-8 mars sonra cayyk sesını verkmekte bunun cözümünü bilen arkadaslar varsa yardımlarını beklıyorum ıyı aksamlar

DSC00915

Etiketler
Ynt: Marş Sıkıntısı

aracınızı güle güle kullanın,

cayk sesi çıktığında bir sonraki marşta marşı alıyormu yoksa bu ses başladıktan sonra bidaha marş basılmıyor mu?

olası sorunlar,
a) akü , cayk sesi çıktığında takviye ile marş basıyormu bakın,
b) marş motoru kirlidir / çamurludur, arızalıdır , marş motorunu test ettirin, açtırın temizletin, yapabiliyorsanız başka bir motor bulup deneyin
c) anahtar kontaklarda sorun olabilir, aşağıdakileri uygulayabilirsiniz.

anahtarın bağlı olduğu kontaktaki marş oksitleniyor veya yanıyor.
çözüm olarak, marş tetiğini veren 2 kabloya bir düğme bağlayın,

işlemin bitmiş hali:

anahtarla kontağı açın, bu düğmeyle de marşa basın.
marş anahtardan değil düğmeden basılsın.

cevapınız için teşekkürler cayk sesınden sonra marş almıyor yanı cayklamaya devam edıyor vitesi 5 takıp debriyaja basmadan hareket edınce tekrardan marş yapınca calısıyor.. ustalar isyan eti mlsf....

Arkadaşım senin motorunun MARŞ MOTORUNDA hiç bir sıkıntı arıza filan yok.Bütün sıkıntı Marş motorunun; motoru çalıştırmak için çevirdiği Volan dişlisindeki bazı diş kırıkları.Ya bu duruma boş vereceksin yani marş bastığı halde volanı yakalamadığı zaman ki senin tarifinle CAYK yaptığı zaman aynen senin yaptığın gibi 5 alıp arabayı birazıcık kaktıracaksın o zaman motor biraz döndüğünden volan dişliside dönecek ve volandaki kırık diş, marş hizasından ayrılacak yani CAYK bitecek marş basacak.Bu sıfır masraflı bir çözüm.
Yada volantın üstüne vidalanan o narin dişli sisteminin sağlamını bulacaksın ve takacaksın.Tabi bunun için Motoru indirmek gerekebilir.
Aramızda kalmak üzere ufak bir söz daha.Hay ben öyle tamircilerin ağzına tüküreyim,bu kadar basit bir sıkıntı bile anlamayan nasıl oluyorda ben tamirci ustasıyım diyor.Hayret ki ne hayret.

Merhaba freelander arkadaşımız olabilecekleri güzelce açıklamış.
Siz de hem volant hem de marş dişlisi değişti yazmışsınız.
Fakat bir kere cıykladımı hep cıyklıyo dediğinizde olay dişliye dayanıyor.
Hele aracı debriyaja basmadan viteste ittirdiğinizde düzelmesi dişlide sorun var diyor.

Marştaki bendiks dişlisi marşa basınca volantdaki dişliye ilk hareketin şiddeti ile yerleşir.
Burada marşa bastığınız müddetçe volantı çevirmek için devamlı volanla birlikte döner.

Motor çalışınca siz de kontak anahtarını bıraktığınız için bendiks dişlisi ayrılır yerine döner.
Her marşa bastığınızda bu tekrarlanır.Bendiks dişlisinin volanttaki dişlide yer bulması gerekir.

Bu dişlilerden birinde diş eksikse ya da doğru yerinde değil ve tam karşılayamıyorsa cıyklama sesi gelir.
Bir kaç defa basıyor sonra cıyklıyorun sebebi koca volant dişlisinde kırık diş olması olabilir.
Oraya denk gelince cıyklıyor.Vitesteyken aracı ittirince volant pozisyonu değişiyor,sağlam diş geliyor.
Sağlam dişlerin olduğu yere denk gelince marş dişlisi kendini karşılayacak dişi bulup yerleşiyor.
O esnada sorun geçmiş oluyor.Bir kaç sefer sonra yine aynı yere denk geliyor.Benim yorumum böyle.

Dişlileri değiştirirken yeni parçamı yoksa çıkma mı kullandınız? Dişliler tam uyumlu muydu?
Marş motoru yerine güzelce oturuyor muydu? Gibi sorular akla geliyor.

İnce arkadaşımızla aynı şeyi yazmışım tekrar gibi oldu,görmedim kusura bakmayın.

ttogan hani bana azıcık haksızlık etmiş gibisin,senin yazdığının aynısını senden evvel yazdım ama teyit için başka isim geçmiş. ???
Yukarıdaki sezeniş sadece ve sadece yeri geldiği için yapılmış ufacık bir şakadır.Amaç sabah sabah az da olsa gülümsemek. ;)

Ben bu ufak şakayı yazarken bak sen hiç gecikmeden beni onore bile ettin.TEŞEKKÜR ederim.

merhaba arkadaşlar öncelikle ilgi ve alakanıza çok teşekkürederim.
Sorun bencede volant dişlisi ama anlamadıgım kısım dişli cıkma değil, yeni parca aldım daha yeni olan malzeme diş kıramaz herhalde diye düşünüyorum. Aldıgım dişli eski dişliyle aynıydı ( usta baktı ) Ben bu ustaların işine akıl sır erdıremıyorum zaten elektırıkcı usta volant dişlisi bunu yapıyor marşta sıkıntı yok ama benım usta'da elektirikçiye suç atıyor! sacma sapan iş... Bende sıkıldım artık 1haftadan daha fazladır sanayıdeydım bıraktım cıktım artık arabanın marş harıka bırkerede alıyor ama iş oraya gelınce cayklıyor bununla yaşamayı ögrenıcez artık...(

volantı gözünüzle kontrol edebilirsiniz, kırık diş yoksa, marş a odaklanırsınız.

Ben bu ustaların işine akıl sır erdıremıyorum zaten elektırıkcı usta volant dişlisi bunu yapıyor marşta sıkıntı yok ama benım usta'da elektirikçiye suç atıyor! sacma sapan iş... Bende sıkıldım artık 1haftadan daha fazladır sanayıdeydım bıraktım cıktım artık arabanın marş harıka bırkerede alıyor ama iş oraya gelınce cayklıyor bununla yaşamayı ögrenıcez artık...(

Belki yerine oturmayan birşey vardır.

Volant ve marş dişlilerinden eminseniz marş motoru diyecem ama ?!?
Marşta problem olsa burç yada rulman varsa onlarda da olabilir.
Ekseninden kayıyordur diyecem ama bir kere bozulsa hep yapar.
Kömür desem gittikçe artan bir sorun oluşur,itince düzelmez.
Dört kömürlü olsa birinin lehimi atsa desem marş ağır döner.

Benim aklım buraya kadar yetiyor,dişli diyorum ve tıkanıyorum.
Ha bir de akünüzün eski olup üç dört defa sonra güç kaybı ???
Freelander arkadaşımız da ilk mesajında bahsetmişti.

Bu sorun,şehirde sizi az üzer ama arazide ters bir yerde çok canınızı sıkabilir.
Bence başında durun gözünüzle dişlilerin tam,yerinde ve düzgün olduğunu görün.
Akabinde biraz da sizin yönlendirmelerinizle sonuca ulaşmaya çalışın.
Kolay gelsin.

ttogan' Alıntı:
Volant ve marş dişlilerinden eminseniz marş motoru diyecem ama ?!?
Marşta problem olsa burç yada rulman varsa onlarda da olabilir.
Ekseninden kayıyordur diyecem ama bir kere bozulsa hep yapar.
Kömür desem gittikçe artan bir sorun oluşur,itince düzelmez.
Dört kömürlü olsa birinin lehimi atsa desem marş ağır döner.

Benim aklım buraya kadar yetiyor,dişli diyorum ve tıkanıyorum.
Ha bir de akünüzün eski olup üç dört defa sonra güç kaybı ???
Freelander arkadaşımız da ilk mesajında bahsetmişti.

Bu sorun,şehirde sizi az üzer ama arazide ters bir yerde çok canınızı sıkabilir.
Bence başında durun gözünüzle dişlilerin tam,yerinde ve düzgün olduğunu görün.
Akabinde biraz da sizin yönlendirmelerinizle sonuca ulaşmaya çalışın.
Kolay gelsin.
volant dişlisini kendım ve ustada dahıl beraber kontrol etık ne diş kırıgı nede başka birşey vardı parcada sorun yoktu.
aküde yeni.
Ama nasıl oluyorsa bizim corludakı ustalarımız bunu cözemiyor ufacık bır sorun ama yapılamıyor malesef..... yazık dıyorum ben.

bayhako' Alıntı:
cevapınız için teşekkürler cayk sesınden sonra marş almıyor yanı cayklamaya devam edıyor vitesi 5 takıp debriyaja basmadan hareket edınce tekrardan marş yapınca calısıyor.. ustalar isyan eti mlsf....

Yukarıdaki yazıda arızayı çok net bir şekilde anlatmışsınız:Kırmızı ile boyadığım yazınızda arıza baş gösterip "CAYK" lama yaptığını yazmışsınız yani marş motoru çalışmaya başlamış,marş motorunun bendiks dişlisi dediğimiz marş motoru mili üstündeki -ileri geri kayar- dişli marş motoru dönmeye başlayınca ileri doğru kaymış ve volan dişlisine uygun olmayan bir şekilde sürtmeye başlamış ki "CAYYYT " SESİNİ ÜRETİYOR.Şayet marş motorunun her hangi bir parçası dönerken başka bir metale değmezse sadece çok tatlı bir derinden "VINNNNNN" sesi çıkarır.
Yani sizin marş motorunuz çalışıyor,marş motoru dönmeye başlayınca milinin üstünde volana dogru giden bendik dişliside vazifesini yapıyor yani bu tarafta sizin anlatımınıza göre arıza yok.
Mor renkli yazınıda arabayı hafifce vurdurarak motorunuzun ana milini kımıldatıyorsunuz yani volanı az da olsa çeviriyorsunuz bu işlemi yapınca "CAYYYT" lama anında marş motoru bendiks dişlisi hizasına gelen volan dişlisinin yerini değiştiriyorsunuz ve artık marş motorunun hizasında "CAYYYT" lamaya sebeb olan dişli olmadığında marş motoru çalışıp motorunuzu ses çıkarmadan çeviriyor.
Bunun başka türlü izahatı varmı?

Ustam sanırsam corludasın eskı sanayide sahin oto elektirik var oraya bi uğrarsanız o size yardımcı olucaktır iştersenız bi ugrayın

sakyuz' Alıntı:
İlk seferde dişlinin kırılmasına sebep olan problem çözülmediyse yeniden kırılmış olabilir (tamamen spekülasyon tabi bu).
Aman abim ya öyle bişey olmamıştır insallah volant dişlisi sökmek demek motordu sanzumandı eyvah diyorum :smiley:)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri