Mardin'de Yürümek

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozgsglm Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,873

ozgsglm

Ana Kamp
Tam olarak ne zamandı hatırlamıyorum. Özge indirimli uçak bileti bulduğunu söyledi. Mardin'e. Tarih çok uzaktı. Uzak tarihler için plan yapmak pek hoşuma gitmediği için duraksadığımı hatırlıyorum sonra da böyle zamanlar için verdiğim cevabı "Sen bilirsin."
Doğu bana hep bir derinlik hissi vermiştir. Sanki insanlık ile ilgili her şey ve her şeyin cevabı basitçe bu topraklarda yatıyormuş gibi. Doğu deyince akla ilk gelen şeyden tutun da akla hiç gelmeyen şeyler buradadır. Mardin bütün bunların orta yerde durduğu bir şehir.
Untitled Panorama1

İstanbul Esenler... Gecenin bir vakti. Tek seçenek taksi. E5 kapalı dedi. Ben uyku sersemi. Özge bir şeyler söyledi. Beni taksicinin yanından çekti. Fazla para istiyor otogarın dışına gidelim dedi. Dedim eyi. Biz yolu almış giderken başka bir taksici geldi. Siz kaça gitmek istiyorsunuz dedi. Biz de söyledik daha önceden öğrendiğimiz ücreti. Diyarbakırlıymış taksici. Mardin'e gittiğimiz için bize teşekkür etti...
Sabah erken saatte Mardin'e indik. Daha önceden irtibat kurduğumuz kiralık araç sahibi arkadaş gelip bizi hava alanından aldı. Mardin'de gerekli işlemleri yaptıktan sonra arabayı aldık ve Mor Gabriel Manastırı'na doğru gaza bastık. Önce en uzak noktaya gidip dönüşü gezerek yapacaktık.
IMG 5068

IMG 5069

Yolculuk boyunca etrafa baktım. Özge yan tarafta uyurken geçtiğimiz yerleri acaba haberlerde duymuş muyumdur diye düşünüyordum. Mardin kırsalında diye başlayan haberler. Bir şeyin korkusu ile onu yaşamak arasındaki farkı düşündüm. Siirt'te çalıştığım zamanlarda daha önceden olan olayları anlattıklarında nasıl aynı yerde olduğuma inanamıyorsam şimdi de öyle hissediyordum. Sanki hiç bir tehlike yoktu ama anlatılan ve yaşanılan her şey de buralarda olmuştu işte. Bütün bunlar Özge yanımda olduğu için daha yoğun bir hal alıyordu. Karmaşıktı. Yol bildiğin yol. Toprak bildiğin toprak. Birileri çıkıp başka şeyler yapıyorlar ve her şey değişiyor.
Manastıra vardığımızda bir grup turistle aynı anda giriş yaptığımızı fark ettik. Kalabalık bir gruptu biz de onların rehberlerini dinleyebiliriz diye düşünmüştük. Gerçekten de öyle oldu ancak dinlediğimiz turun rehberi değil manastırın rehberiymiş. Farklı bir anlatım tarzı ve aksanı olan rehberi dinlemek güzeldi. Bilmediğimiz bir sürü şey öğrendik. Aslında şunu diyebilirim, ben hiç bir şey bilmiyordum.
Süryaniler, manastır, oradaki insanlar... Bu konularla ilgili öğrendiklerimi yazmama gerek yok isteyen kolayca benim yazacaklarımdan çok daha fazlasını öğrenebilir. Benim gördüğüm şey ise Doğu'nun gizemlerinin ve derinliğinin sanılandan çok daha fazla olduğuydu.
Manastırdan Midyat'a doğru tekrar yola çıktık. Gelirken gördüğümüz bir müze tabelası vardı. Dedik ki neden bakmıyoruz. Önce internetten biraz araştırdık ama bulamadık. Geriye sadece girip bakmak kaldı. Tabelanın olduğu köy yoluna girdik.
IMG 5132

Yola girer girmez gördüğümüz ilk aracı durdurduk. Kamyonet, içinde iki kişi var. Müze dedik. Biz o köyü bilmiyoruz başka yerden geliyoruz dediler. Ama yolda iki kişi var öğretmenle hemşire herhalde, onlara sorun dediler. Teşekkür edip devam ettik gerçekten de yolda iki kişi yürüyordu. Yanlarına vardığımızda durduk. Kadın, köyde yürüyüş yapmak için iddialı bir kıyafet giymişti. Yani instagramda spor yaparken çekilen ve popüler olan paylaşımlardaki görünümden bir eksiği yoktu. Yanındaki adamda sarışın renkli gözlü ve benzer kıyafetlerleydi. Ben bu duruma şaşırmış olsam da önyargım için kendimi suçlar vaziyette müzeyi sordum. Bana "kırmançi" gibi bir şeyler söylediler. Ben de kırmançi zane? diye cevap verdim. Sonra no! no! dediler. Kendi aralarında ingilizce konuştular. Özge de ben de tutulduk kaldık. Sadece şaşırıyor bir türlü ne konuşacağımızı çözemiyorduk. Yani Türkçe konuştuk Kürtçe'den bahsettiler sonra İngilizce konuştular. Sonra dedik bari İngilizce parçalayalım ama neden yani? Bu insanlar kim ki biz Mardin kırsalında İngilizce konuşuyoruz... Meğer yurt dışından gelmişler, Süryani'lermiş ve yürüyüş yapıyorlarmış. Müzeyi bilmiyorlarmış ama köyde bize yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonunda durumu anlamıştık ama şaşkınlığımız ve kafamızdaki sorular bitmemişti. Yine de vedalaştık ve köye doğru devam ettik. Köyün dışarıdan görünümü etkileyiciydi. Taştan yapılmış evler bizi kendilerine doğru çekti.
IMG 5135

IMG 5136

Etiketler
Köye girip arabayı bıraktık. Okulu, camiyi ve kiliseyi gördük. Geri kalan binalar ev gibiydi. Yıkık evler de vardı Müzeyi göremedik. Biraz ileride yükünü devirmiş atıyla uğraşan bir adama rastladık. Kolay gelsin falan derken başka bir adam daha geldi. Derdimizi anlattık. Müzeyi sorduk. Yanındaki köpekler bizi koklarken adam korkmayın falan diyordu. Yani korkmayalım da durumumuz da korkmaya çok elverişli aslında. Sadece köpekler bile Özge için yeterince korkutucuydu. Adam telefonla birilerini aradı, tabi farklı bir dil konuştu . Biz Kürtçe mi Arapça mı anlamadık. Sonra kayıtsız adamı takip ettik. Acelemiz vardı. Daha gidecek çok yer vardı. Ama adam sakin sakin yürüyor, bekleyin diyordu. Bekledik. Etrafa bakındık. Sonra adam dedi müzenin sahibi burada yok, anahtarı birine bırakmış o getirecek. Biz bekliyoruz. Adam gitti birisine el kol hareketleri yaptı sebebini anlayamadık. Bir süre sonra ağır ağır geldi tamam dedi kadın anahtarı getirecek şimdi. Kulakları duymuyor da böyle anlatıyoruz. Biz yine bekledik. Sonra kadın geldi. Duymadığı için konuşması da yoktu. Adam dedi siz kadını takip edin birazdan bir arkadaş gelip size müzeyi gezdirecek. Edebiyat hocası. Adama teşekkür edip kadını takip etmeye başladık. Kadın bizi kullanılmayan evlerin arasından bir yerlere doğru götürdü. Yıkık bir evin içindeki merdivenden terasına çıktık. Kadın arada bir gülümseyerek bize bazı el hareketleri yapıyordu. Sonra kapısından müze yazan bir eve geldik.
IMG 5149

Devamı için
Gezi ve Anlatı

Aslında tam olarak öyle değil:smiley: Yazıyı paylaşırken fotoğraf paylaşma kısıtlaması yüzünden hepsini buraya atamıyorsunuz ve yüzlerce fotoğraf var görülmeye, bir fikir vermeye değer.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri