Makalu Mu? Evolite Mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fiserman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,359

fiserman

Yeni Üye
merhaba arkadaşlar, önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde 1 arkadaşımla birlikte kaz dağlarında 2 kişi yapacağımız 2 hafta veya 1 aylık etkinlik için, sormaktayım sorumu, makulunun, huskye kalite açısından yakın olduğunu önceki sezon ürünlerinin aynısı olduğu gibi pozitif yorumlar okudum genellikle.makakalu bird ve evolite elegant arasında kalmış durumdayım, şimdilik, bunun nedeni görsel olarak da makalunun husky birdle alakası yok gibi durması, evolite daha profesyonel duruyor sanki,
ürün linkleri şunlar:Evolite Elegant 3 Kişilik Çift Tente Çadır : : www.everestoutdoors.com
Makalu Bird 4 Mevsim 3 Kişilik çadır Mkl-12430 GittiGidiyor'da 248307787
yağmur ve rüzgar dayanımı en önemlisi sanırım, yorumlarınızı bekliyorum, bunlardan biri olabilir veya böyle bir etkinlik için çadıra daha fazla bütçe ayırmadan olacak iş değil, şu marka modeller arasında tercih yap diyebilirsiniz, şimdiden çok teşekkür ediyorum, iyi forumlar herkese.

Etiketler

Ben bu sezonun başında Evolite (bakınız) ile Loap (bakınız) arasında kaldım. İkisini de Hepsiburada dan sipariş verdim evde kurup denedim. Aralarında bariz bir kalite farkı göremedim. Ama çek markası olmasından dolayı loap çadırı tercih ettim. Bahsettiğiniz Evolite çadır hakkında fikrim yok ama benim verdiğim linkteki biraz daha kaliteli gibi duruyor( fiyat farkı da bunu gösteriyor). Bu çadırda giriş polü bulunuyor, bu da çadırın girişinde kötü havalarda yemek yapacak, zorda olsa oturacak ve çanta bisiklet gibi eşyaları koyacak alan sağlıyor. Alacağınız çadırın en az dört mevsim olması lazım, malumdur ki dağlara kar düştü. Üç mevsim çadırlar hele hele ki tek tenteli çadırlar işinizi görmeyebilir.

Ben bu sezonun başında Evolite (bakınız) ile Loap (bakınız) arasında kaldım. İkisini de Hepsiburada dan sipariş verdim evde kurup denedim. Aralarında bariz bir kalite farkı göremedim. Ama çek markası olmasından dolayı loap çadırı tercih ettim. Bahsettiğiniz Evolite çadır hakkında fikrim yok ama benim verdiğim linkteki biraz daha kaliteli gibi duruyor( fiyat farkı da bunu gösteriyor). Bu çadırda giriş polü bulunuyor, bu da çadırın girişinde kötü havalarda yemek yapacak, zorda olsa oturacak ve çanta bisiklet gibi eşyaları koyacak alan sağlıyor. Alacağınız çadırın en az dört mevsim olması lazım, malumdur ki dağlara kar düştü. Üç mevsim çadırlar hele hele ki tek tenteli çadırlar işinizi görmeyebilir.
çok teşekkür ederim yorumunuz için, en azından evolite excamp olmalı çadır, diğer şekilde husky bizon 3 modeli uzun süredir içime sinmekte, loapla 5-10t fiyat oynuyor, koruma-kalite olarak aynıdır, model olarak içinize siniyorsa ciddi fark olacağını sanmam veya benim görüşüm loaptır mı dersiniz?tekrardan teşekkürler, iyi forumlar.

Merhaba,

Verdiğiniz linkleri inceledim. Öncelikle Makalu bird 4 mevsim çadır olarak yazılmış sitede bence bu pek doğru değil yani üretici firmalar bunu daha fazla kar amacı ile bilerek mi yapıyor yoksa cidden onlarda mı bilmiyor bende çözemedim :smiley: Olması gereken 4 mevsim bir çadır ile Türkiye'de yılın istediğiniz zamanında istediğiniz yerinde sorun yaşamadan kamp yapabilmeniz gerekir. İrtifanın çok yüksek olduğu yerleri saymıyorum çünkü o çadır kategorisi expeditions yani bizde ki adıyla 5 mevsim çadır kategorisidir, ayrı bir konu başlığıdır.

Linkteki çadırların kalitesi ile biraz şiddetli yağmur, hafif sert rüzgar, kar, fırtına gibi başımıza gelmesini hiçte istemediğimiz çetin doğa olayları karşısında fikrimce yarı yolda kalırız. Bu söylediklerimden dolayı çadırlar iş yapmaz algısı oluşmasın kafanızda, bu çadırları kışın ortasında bile kullanabilir ve sorun yaşamadan kampınızı tamamlayabilirsiniz çünkü kış ayıda olsa sürekli kar yağmıyor, rüzgar sürekli saatte 60-70 km hızla esmiyor, sürekli yağmur yağmıyor tek sorun soğuk hava.

Kısacası kamp yapacağımız yerin şartlarına göre malzeme temini etmemiz gerekir. Ben kaz dağlarında hiç kamp yapmadım. Hava sizin kamp yapacağınız tarihte nasıl olur bir fikrim yok ama şunu söyleyebilirim ki eğer hava eksilere düşer ve gece rüzgar kuvvetli olursa (35-40 km) o çadırların fiberglassdan olan polleri Allah muhafaza çıtır çıtır dökülür :smiley:

Ben iki çadırı da kullanmadım fakat soğuk ve temiz havalarda makalu bird kullanan kampçılar gördüm. Makalu, huskynin çin malı versiyonu gibi duruyor olsa da :smiley: ben yine de İki çadır arasında kalsam özellikleri kağıt üzerinde daha kaliteli olanı alırdım oda makalu bird galiba :smiley:

Ben çadır araştırırken husky bizonu istiyordum ama Loap ben aldığımda 330 liraydı. Fiyatından dolayı onu tercih ettim. Arada bayağı fiyat farkı vardı. Az fiyat farkı olsaydı kesinlikle loap yerine husky alırdım. Husky'yi incelemedim ama loap melbu ile evolite excamp arasında dağlar kadar fark yoktu. şunu da belirtmek isterim tamamen amatör bir gözle incelemedir benim yaptığım, evin içinde kurdum ikisini de, doğada farklı sonuçlarla karşılaşma ihtimali yok değil ;) Loap melbu'yu aldıktan sonra birkaç gün yağmur altında denedim. Taban su geçirmezliği çok iyi ama soğukta test edemedim henüz. Bu işe devam ederim bir kaç kamp yapıp bırakmam derseniz husky alın bence bilinen marka almakta fayda var. Birkaç defa kuracağım sonra kaldıracağım, bekleteceğim derseniz çok para vermeyin evolite alın bence. Eğer sıkıntı çıkaracak olursa şunu unutmayın, çektiğiniz çile de kampçılığa dahil ;)

bildiğim kadarıyla makalu markası garanti ve onarım konusunda daha iyi..atlasoutdoor un husky çakması ve iddaları husky den iyi olduğu yönünde...makalu bird var kullanmadım falcon da husky i tercih ettim çünkü şu an husky döviz kuru yüzünden ithal edilemiyor bunu fırsat bilen atlas da fiyatlarını husky den daha pahalıya çekti elinde olan belki eski ederden verebiliyor ama çok yanlış bir politika izlediler...konu eski ama yazma gereği duydum kampçılığı döviz artışını fırsat bilip fiyat artışıyla fırsatçılığa çevrilmesi çok yanlış...

neden?..evolite turtle kullanıyorum hangi çadırı almalıyım konusunda arpenaz 2xl f&b ile karşılaştırdım ve yazdım...idda ediyorum turtle modelinde yazın o cibinlik ile sivri sinek ve sirke sineği tarzı her türlü böceği içeriye alacaksın..umarım diğer modelleri de 60-70 liralık adi çin cibinliği gibi değildir iri gözlü olması aşırı handikap...makalu bird ve boyard ın cibinliği ise gayet güzel..arpenaz ona keza ama turtle modelinde aşırı gözenekli..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri