Lithium (lifepo4) Aküler Parasını Hak Ediyor Mu- Test

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan JantarMantar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 410
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 133,139

1. Victron Argofet Akü İzolatörü A 100-2 2 Akü Çıkışı 100A : Basitçe diyottan ibaret bir şey. Çok büyük akımlı olduğu için çok yüksek fiyatlı, sizin işinizi göreceklerin arasındaki en kötü seçenek bu. Araç aküsünün voltajı yaşam alanı aküsünün voltajından yüksekse yaşam alanı aküsünü doldurur. Çok kötü bir seçenek.

2. Victron Cyrix-Ct 12-24-120A Akıllı Akü Birleştirici: Daha önce önerdiğim, araçla yaşam alanını bir röle ile bağlayan sistem. Hemen hemen en makul olanı budur (fakat bu kadar para vermeye gerek yok, gerçekten acırım). Araç çalıştığında bir röleyle iki sistemi birbirine bağladığından diyot üzerinde düşecek voltajlar düşmüyor, böylece diyotlu sisteme göre daha yüksek şarj güçlerine ulaşıyorsunuz.

3. Orion-Tr Smart DC-DC şarj cihazları, izolasyonlu: Aracın sistemi 13.8V'tur. LFE aküyü doldurmak için 14.4V idealdir, daha düşük voltajla doldurursanız hem tam dolduramazsınız hem daha yavaş doldurursunuz. Bu cihaz aracın 13.8V'unu 14.4V'a çıkartıp sizin aküye verdiği için verebileceği en yüksek güçle (360W diyor) aküyü doldurur. Bu nedenle seçenekler arasındaki en lüks çözümdür.

Birkaç mesaj önce Doğrucu Davut'un da dediği gibi Victron'un akü birleştiricisinin daha ucuz akü birleştiricilerden çok daha mükemmel iş yapacağını sanmıyorum.

Ayrıca ihtiyacınız olan akım maksimum akım - benimki gibi 60Ah Orbus alırsanız - 40A (akü en boş olduğu anda 14.4V altında bu akımı çekiyor), ortalama ise 30A'dir. Çok çok daha yüksek güçleri (100A?) destekleyecek şeyleri alırsanız boşuna para harcamış olursunuz. Teknik olarak o güçlerde şarj etme şansınız yok.

Bence 1. çözüm akü birleştirici röle, 2. çözüm (param var, hızlı dolum yapmak istiyorum diyorsanız) DC-DC şarj cihazı.

Son düzenleme:

1. Victron Argofet Akü İzolatörü A 100-2 2 Akü Çıkışı 100A : Basitçe diyottan ibaret bir şey. Çok büyük akımlı olduğu için çok yüksek fiyatlı, sizin işinizi göreceklerin arasındaki en kötü seçenek bu. Araç aküsünün voltajı yaşam alanı aküsünün voltajından yüksekse yaşam alanı aküsünü doldurur. Çok kötü bir seçenek.

2. Victron Cyrix-Ct 12-24-120A Akıllı Akü Birleştirici: Daha önce önerdiğim, araçla yaşam alanını bir röle ile bağlayan sistem. Hemen hemen en makul olanı (fakat bu kadar para vermeye gerek yok, gerçekten acırım). Araç çalıştığında bir röleyle iki sistemi birbirine bağladığından diyot üzerinde düşecek voltajlar düşmüyor, böylece daha yüksek şarj güçlerine ulaşıyorsunuz.

3. Orion-Tr Smart DC-DC şarj cihazları, izolasyonlu: Aracın sistemi 13.8V'tur. LFE aküyü doldurmak için 14.4V idealdir, daha düşük voltajla doldurursanız hem tam dolduramazsınız hem daha yavaş doldurursunuz. Bu cihaz aracın 13.8V'unu 14.4V'a çıkartıp sizin aküye verdiği için verebileceği en yüksek güçle (360W diyor) aküyü doldurur. Bu nedenle seçenekler arasındaki en lüks çözümdür.

Birkaç mesaj önce Doğrucu Davut'un da dediği gibi Victron'un akü birleştiricisinin daha ucuz akü birleştiricilerden çok daha mükemmel iş yapacağını sanmıyorum.

Ayrıca ihtiyacınız olan akım maksimum akım - benimki gibi 60Ah Orbus alırsanız - 40A (akü en boş olduğu anda 14.4V altında bu akımı çekiyor), ortalama ise 30A'dir. Çok çok daha yüksek güçleri (100A?) destekleyecek şeyleri alırsanız boşuna para harcamış olursunuz. Teknik olarak o güçlerde şarj etme şansınız yok.

Bence 1. çözüm akü birleştirici röle, 2. çözüm (param var, hızlı dolum yapmak istiyorum diyorsanız) DC-DC şarj cihazı.

Üşenmeden yazıyorsunuz. Kaç kişi kaldı ki sizin gibi.. Çok çok teşekkürler @ceremcem2 ve tabiki @Doğrucu Davut.

O zaman ben işin kolayına kaçıp ELO AKÜ AYIRICI GERİLİME DUYARLI AKILLI VSR RÖLE Toz Korumalı - 12 V DC bu ürünün de siparişi vereyim.

14V DC Toz korumalı benim için uygundur düşüncesindeyim. Araç içerisine konuyor değil mi genel de ?

.
Bence ya eşinize ya da pederinize sorarak ;) paraya kıyıp DC-DC çevirici almak LFP akülere en uygun alternatif. Üstelik karavancılığı sevip ilerde Euro6 araçla yollarda olacaksanız zaten diğerlerinin çözüm olarak geçerliliği kalmayacağını unutmayın. Fiyatları Avrupa ve Türkiye’de 300€ civarında. Sanırım Türkiye’de satıcıdan satıcıya az oynamakta.

Fakaat bence hepsinden önce en önemli kriter sıklıkla yollarda olup olmayacağınız. Yoksa yeteri kadar fayda sağlayamayabilir ?
Yani sonuçta yine solardan destek bekleyecekseniz iki arada bir derede demeksinizdir. Tabi bunun için @ceremcem2 in de dediği gibi tüketim/akü değerlerinizin bu aletle uyumlu olması lazım.

LFP yerine VRLA (Jel, AGM) akü deseydiniz, ELO ayırıcı alın geçin diyecektim. Hatırladım kadarıyla tüketiminiz ~35A/gün olmalı. Ben ayni durumda,90W solar panel+PWM regülatör+ 140Ah Exide jel akümle yaz ve bahar ayları dokuzuncu seneme girdim, bereket bana bir kere bile dokuz doğurtmadılar.:yum:

Bence, @ceremcem2 duymasın LFP aküler oldukça innovatif fakat ekonomi açısından henüz rantabl değiller..
Hele ne kadar karavancılık yapacağınızı bilmiyorsanız.
.......

Ben yazarken siz de cevaplamışsınız.
ELO alacaksanız VRLA aküler için tekrar düşünün derim..
.

Son düzenleme:

Bence ya eşinize ya da pederinize sorarak ;) paraya kıyıp DC-DC çevirici almak LFP akülere en uygun alternatif. Üstelik karavancılığı sevip ilerde Euro6 araçla yollarda olacaksanız zaten diğerlerinin çözüm olarak geçerliliği kalmayacağını unutmayın. Fiyatları Avrupa ve Türkiye’de 300€ civarında. Sanırım Türkiye’de satıcıdan satıcıya az oynamakta.
Onlara sorarsam hiç alamam :smiley:) Şaka bir yana 250 tl ileride gözden çıkartabileceğim bir bedel 300 euro gözden çıkartmak adına ama şu an işimi röle görecek gibi görünüyor. Çünkü daha yeni başlıyorum ve tek isteğim Eylül ayında başlangıç yapabilmek.

Bence, @ceremcem2 duymasın LFP aküler oldukça innovatif fakat ekonomi açısından henüz rantabl değiller..
Hele ne kadar karavancılık yapacağınızı bilmiyorsanız.
Kullandığınız akü 140A ve 3475 tl. Exide EP1200 12V 140 Ah Dual Marin Agm Akü (Avrupa Üretimi) Fiyatı

60A LPE akü ise 1900 tl civarında. Sürekli dile getirilen bir konu LPE akülerin pahalı olduğu ve yatırıma değmeyeceği ama fiyatlara bakıncada açıkcası şaşırıyorum. Hiç söylendiği gibi değil.

LFP yerine VRLA (Jel, AGM) akü deseydiniz, ELO ayırıcı alın geçin diyecektim. Hatırladım kadarıyla tüketiminiz ~35A/gün olmalı. Ben ayni durumda,90W solar panel+PWA regülatör+ 140Ah Exide jel akümle yaz ve bahar ayları dokuzuncu seneme girdim, bereket bana bir kere bile dokuz doğurtmadılar.:yum:
Benim için çok yeterli bir süre akü ömrü için. Bravo. Ama fiyat olarak LPE daha uygun olunca ve VRLA akülerdeki yok tam boşaltma yok akü öldü yok derin şarj yok arada aküyü akü şarj cihazı ile tam doldur vs vs gibi bir sürü ek iş sorumlulukları ve uğraşıları teknoloji ile son 25 yılını ( alaylı ) gecirmiş birisi olarak bana günümüzde çağ dışı geliyor. Teknoloji ne için var ? insanların hayatını kolaylaştırmak için.. Ama ya LPE ?? Tak kullan.. Biterse biter.. Doldur devam et. Ama VRLA ? Anladığım kadıyla akü öldü..

Cem bey ile tanışana kadar bende VRLA niyetindeydim ( Exide yada Victron JEL ) Çünkü Victron gibi marka LPE'lere bakınca 5000 li rakamları görüyordum. Dolayısı ile Jel bir akü bana daha mantıklı geliyordu.

.
Şimdi aklıma geldi. Sanırım aletler arasındaki tereddütünüz belki işlevlerinin detaylı yazılmadığından olabilir ?

Cyrix ve ELO aküleri alternatörden beraberce, Argofet ise ayrı ayrı doldurmakta.
DC-DC çevirici ise ( diğer deyimiyle B2B , yani bateriden bateriye demek) aküleri ayırmanın yanında, alternatör akımını 30A/h ye kadar en randımanlı şekilde yaşam aküsüne gönderebiliyor.
Tabi bu enerji bütçesi için büyük kazanç.
...
Fiyatlar Türkiye’de gerçekten tuhaf.
O zaman hakkınız var..

.

Son düzenleme:

.
Victron Türkçe sayfasında BMS çalıştığı müddetçe sorun beklenmez gibi bir bildirimde bulunuyor.
“Li-ion akü Deşarj kesme voltajının altına deşarj olduktan sonra veya Li-ion akü zarar gördüğünde veya aşırı akıma maruz kaldığında şarj edilirse, fosfat gibi zararlı bir gaz karışımı açığa çıkarabilir “

Ben konuyla sadece hobi temelli ilgileniyorum. Bilgilerimin devamlı sağlamasını yapmak zorundayım. Web bu açıdan bir noktaya kadar faydalı.
.

Son düzenleme:

Li-ion akü Deşarj kesme voltajının altına deşarj olduktan sonra veya Li-ion akü zarar gördüğünde veya aşırı akıma maruz kaldığında şarj edilirse, fosfat gibi zararlı bir gaz karışımı açığa çıkarabilir “

Li-ion. Lityum İyon bataryadan bahsediyor, biz Lityum Demir Fosfat'tan bahsediyoruz. Bu ifadenin bizim konumuzla bir alakası yok.

Ben bu ifadeyi internette aradığımda şu dökümanda yazdığını gördüm: https://www.victronenergy.com.tr/up...Lithium-iron-phosphate-batteries-Smart-TR.pdf Burada her ne kadar "Lityum Demir Fosfat" diye yazıyorsa da başka ifadelerine bakıldığında bu dökümanın uyarıları LFE ile uyuşmuyor. Mesela "Patlama ve yangın tehlikesi." diyor. LFE akülerde patlama (yangın) tehlikesi yoktur, o yüzden bu döküman gerçekten Lityum İyon akülerden bahsediyor olabilir.

Dökümanın devamında da inciler var: "Paralel bağlantıda BMS kullanılır" diyor. Bu dökümanı kaleme alan kişinin ciddi bir yanılgısı olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:

.
Victron’un .pdf dosyasının 4. sayfasının başında "Lityum demir fosfat (LiFePO4 veya LFP) piyasada bulunan li-ion akü tiplerinin en güvenlisidir" demekte.
Lütfen yanlışın düzeltilmesi için onlara baş vurun. :yum:
Şaka bir yana açıkcası ben de şüphe ile yazmış ve “gibi” kelimesini kullanmıştım.
Siz de bu arada sonradan cevabınıza iki yeni paragraf ilave etmişsiniz..

Fakat bu fırsatla merak ettiğim birşeyi sormama da müsaade edin.
Bizim gibi konuyla böyle amatörce ilgilenenlerin olası hatalarına şehvetle atlamanızın akıllı uslu bir açıklaması var mı ? Belki bir gereksinim ama nasıl bir gereksinim ?
Hani tavrınızı profesyonel futbolcuların sokak maçından zevk almasına benzetecektim ama meslektaş ve konuyla aktif uğraşanlara da tavrınız farklı değil. Biliyorsunuz profi futbolcuların böyle sokak arasındaki şutları empati yüklü sertlikte oluyor.
Eğer tavrınızı doğrunun yanında olmakla gerekçelendirecekseniz, inanın bizim için hiç endişelenmenize gerek yok. Sizden önce işler kötü gitmiyordu. Meslektaşınız Ferhat beyin ve elektrikle mesleki açıdan ilgilenenlerin medeni tavırla yaptığı uyarmalarla zaten doğru yoldan sapmıyorduk ve huzurluyduk da..

Üstelik size ilk yazdıklarımla mesih beklediğimiz algısı yarattıysam özür dilerim. :yum:
.

Son düzenleme:

Bizim gibi konuyla böyle amatörce ilgilenenlerin olası hatalarına şehvetle atlamanızın akıllı uslu bir açıklaması var mı ?

Ortada maalesef şöyle bir "problem" var: Ben sevdiğim için bu mesleği yapıyorum, yoksa esas (ilk) mesleğim dondurmacılık :smiley: İstiyorum ki bu konuları konuşalım, tartışalım, yetinmeyelim fabrikaya soralım, tatmin olmayalım kendimiz üretelim, sonra bunun üzerinde tekrar konuşalım :D Bunları yapmayacaksak ben dondurmacılığa geri dönerim, hem daha iyi para var :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR