Lithium (lifepo4) Aküler Parasını Hak Ediyor Mu- Test

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan JantarMantar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 410
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 133,142
Doğru. Daha fazla akım çeker, daha fazla güç tüketir, daha güçlü pompalar. Fakat bu, pompanın daha fazla enerji çekeceği anlamına gelmez, gelemez. Zira daha güçlü pompalayan pompa, istediğiniz işi daha kısa zamanda yapacaktır. Hemen her cihazın olduğu gibi motorların da optimum güç ürettiği bir aralık vardır, o aralık o bahsettiğimiz farazi pompa için nerededir bilemeyiz, ezbere yorum yapmak çok zor. Pompa örneğinde verimi etkileyen çok fazla parametre var. Fakat genel anlamda yapılan iş 1 litre suyu 1 metreye pompalamaksa 11V ile sürdüğünüz pompa ile 13V ile sürdüğünüz pompa muhtemelen toplamda aynı enerjiyi çekecektir (hatta tahminen 13V ile sürdüğünüzde daha bile az enerji tüketebilir).
Tam da bu nokta kritiklik arz eder. Pompa motoru akım ve volt max limitleri de buna uymalıdır. Yoksa yanar. Yani pompa için gerekli gücü kaynaktan saglarken bunada dikkat etmek gerekir sanırım

Victron'un yayınladığı şu kıyaslama belgesi de şurada dursun:

Ekli dosyalar

• Datasheet-BMS-12-200-EN.pdf
    182.6 KB · Görüntüleme: 447

Victron'un yayınladığı şu kıyaslama belgesi de şurada dursun:

Önemli kısımlarını Türkçe'ye çevirirsek:

* LFE bataryaların tam döngü verimi (%100'den %0'a kullanım, sonra tekrar %100'e şarj) verimi genellikle %92 civarındadır, kurşun asit akülerin genellikle %80 civarındadır. Eğer bataryayı %70-%100 doluluk arasında kullanıyorsanız (enerjinin birkaç gün yetmesi istenen sistemlerde böyle yapılır) kurşun asit akülerin verimi %50'ye, hatta daha da altına düşer. Benzer "sığ boşaltma" senaryosunda LFP batarya %90 verim sergiler.
* Kurşun asit aküler sülfatlaşma olduğunda ömürlerini erken tamamlarlar. Uzun süreler tam şarj edilmediğinde ve kısmi şarjlı şekilde bırakıldığında (hatta daha kötüsü, tamamen boş bırakıldığında) sülfatlaşma olur. LFP bataryaların böyle sorunları yoktur. İstediğiniz şarj seviyesinde bırakabilirsiniz. Hatta pek dolu kullanmamak ömürlerini bir miktar uzatır.
* BMS devresindeki herhangi bir hatalı yönetim, batarya hücrelerinin sadece birkaç döngüde bozulmasına neden olur (tam bu cümle yazmıyor, yorumum budur).

@ceremcem2 bey merhaba. Tüm yazdıklarınızı teker teker okudum ve açıkcası bilginize hayran kaldım... İyi ki sizin gibiler forumlarda. Kendi adıma teşekkür ederim.
Benim size bir sorum olacak. Kullandığınız markadın LFP ürününü bende almak istiyorum. Sadece saatte 45 watt tüketen 12V buzdolabı ve telefon şarj için kullanacağım. Soru 1- Fiyatı ciddi manada diğer LFP ile kıyaslandığında uygun. Bunun nedeni nedir ? Soru 2 - Araç içerisindeki yüksek sıcaklık aküyü patlatabileceği söyleniyor. Doğrumudur ? Doğru ise bu sıcaklık kaç derecedir. ? Güneş altında havalandırılmadan saatlerce bekleyen siyah renk bir araçta bu aküler tehlike arz eder mi ?

Kendi adıma teşekkür ederim.

Rica ederim.

Fiyatı ciddi manada diğer LFP ile kıyaslandığında uygun. Bunun nedeni nedir ?

Açıkçası bunu bilmiyorum. Zaten beni de endişeye salan hususlardan biri oldu, fakat sonuçta bir firmanın satış politikası dahilinde her şey mümkün.

Yeri gelmişken söyleyim: Açıkçası ben ikinci el veyahut bir partiden çıkan düşük kalite hücreler kullanılmış olabileceği ihtimali üzerinde durmuştum, ancak verim ile alakalı sorum bunu doğrulamak ya da yalanlamak için yeterli olmadı. Sonuç olarak akü ortada, ithal eden firma ortada, malın etiketi ortada; üzerinde yazdığını vereceğine güvenmekten başka bir yol yok.

Araç içerisindeki yüksek sıcaklık aküyü patlatabileceği söyleniyor. Doğrumudur ?

Bildiğim kadarıyla Lityum Demir Fosfat hücreler kısa devre ya da darbe durumlarında patlamıyor. Aşırı sıcaklık durumunda patlayıp patlamadığıyla ilgili bir bilgim yok. Bunu araştırayım.

Ancak "yüksek sıcaklık"tan kasıt tam olarak nedir? Bu bataryalar, 60°C sıcaklığa dayanıyor. Araç içerisinde tavan hizasında 50°C ölçtüğüm günlerde ayak hizasında (ki akü de bu hizada bulunuyor) 30-35°C ölçtüğümü hatırlıyorum. Yani en sıcak günde bile akünün olduğu hiza bu sıcaklığa ulaşmıyor.

Güneş panelim olduğu için aracımı mümkün mertebe güneşin altında bırakıyorum. Bazen akşama kadar öylece duruyor. Sadece ön camları biraz aralıyorum, arka kelebek camlar unutmazsam açık oluyor. Bu şekilde araca geri döndüğümde ben bile çok az bunalıyorum, dolayısıyla sıcaklığın kafa hizasında 40°C'nin üzerinde olma ihtimali çok zayıf. Ayrıca 6 aydır hem kış şartlarında hem yaz şartlarında bu aküyü kullandım, henüz böyle bir durum yaşamadım.

Güneş altında havalandırılmadan saatlerce bekleyen siyah renk bir araçta bu aküler tehlike arz eder mi ?

Aracın siyah renkli olması elbette bir etken ama siyah olması %10 etkense aküyü mümkün mertebe zemine yakın ve hava sirkülasyonundan faydalanacak şekilde koymak %50, camları çok az aralık bırakmak %40 etkilidir.

saatte 45 watt tüketen 12V buzdolabı ve telefon şarj için kullanacağım.

45W'lık bir buzdolabından mı bahsediyoruz, yoksa saatte 45 Watt*saat tüketen bir buzdolabından mı bahsediyoruz tam anlayamadım ama en kötü ihtimalle saatte 45Wh tüketiyor olduğunu varsayarsak, telefon şarjını pek saymazsak (buzdolabının yanında devede kulak kalır), günde 45Wh/h * 24h = 1080Wh'lik enerji ihtiyacınız var demektir. Mesela 60Ah'lik bir LFE aküden alacağınız enerji ~750Wh olacaktır. Yani "yetmeyecek" gibi görünüyor. Fakat doğru planlanırsa yeter, artar bile. Şöyle ki:

Aracınızda bir güneş paneli olacağını varsayıyorum. Eğer mesela 190W'lık bir panel kullanıyorsanız kabaca (ölçmek lazım, rakamları tamamen atıyorum) sabah 9:00'dan akşam 17:00'ye kadar dolabınızın (tahminen dolabınız 45/%60 = 75W'tır) ihtiyaç duyacağı gücün üzerinde güç üretecektir. Bu da 8 saat doğrudan güneş panelinden çalışması demektir. Geriye kalır 24-8=16 saat. 16 saat aküden çalışması için gerekecek enerji 45Wh/h * 16h = 720Wh'tir ve 60Ah'lik bir batarya bunun için yeterlidir.

"Havanın kapalı olduğu günler"den bahsedildiğini duymuşsunuzdur. LFE aküler pahalı olduğu için hesabınızı iyi yapmalısınız. Daha büyük bir batarya almaktansa güneş panelini büyütmek bu anlamda düşünülebilir. Başka bir strateji olarak buzdolabında buzluğunuzu her zaman su yüzdesi fazla şeylerle dolu (veya suyla dolu) tutarsanız dolabın kendi ısısıyla yiyecekleriniz en az 1-2 gün korunacaktır. Enerjinizi aküde biriktirmek yerine buzluktaki suda biriktirebilirsiniz.

Mesela 190W'lık panel + 100Ah LFE akü = 500TL + 3000TL = 3500TL iken 320W panel + 60Ah LFE akü = 750TL + 1500TL = 2250 TL olur, daha ucuza gelir, muhtemelen de daha iyi çalışır. Yani kombinasyonları planlamak önemlidir, aklınızda bulunsun.

Son düzenleme:

45W'lık bir buzdolabından mı bahsediyoruz, yoksa saatte 45 Watt*saat tüketen bir buzdolabından mı bahsediyoruz tam anlayamadım ama en kötü ihtimalle saatte 45Wh tüketiyor olduğunu varsayarsak, telefon şarjını pek saymazsak (buzdolabının yanında devede kulak kalır), günde 45Wh/h * 24h = 1080Wh'lik enerji ihtiyacınız var demektir. Mesela 60Ah'lik bir LFE aküden alacağınız enerji ~750Wh olacaktır. Yani "yetmeyecek" gibi görünüyor. Fakat doğru planlanırsa yeter, artar bile. Şöyle ki:

Aracınızda bir güneş paneli olacağını varsayıyorum. Eğer mesela 190W'lık bir panel kullanıyorsanız kabaca (ölçmek lazım, rakamları tamamen atıyorum) sabah 9:00'dan akşam 17:00'ye kadar dolabınızın (tahminen dolabınız 45/%60 = 75W'tır) ihtiyaç duyacağı gücün üzerinde güç üretecektir. Bu da 8 saat doğrudan güneş panelinden çalışması demektir. Geriye kalır 24-8=16 saat. 16 saat aküden çalışması için gerekecek enerji 45Wh/h * 16h = 720Wh'tir ve 60Ah'lik bir batarya bunun için yeterlidir.

"Havanın kapalı olduğu günler"den bahsedildiğini duymuşsunuzdur. LFE aküler pahalı olduğu için hesabınızı iyi yapmalısınız. Daha büyük bir batarya almaktansa güneş panelini büyütmek bu anlamda düşünülebilir. Başka bir strateji olarak buzdolabında buzluğunuzu her zaman su yüzdesi fazla şeylerle dolu (veya suyla dolu) tutarsanız dolabın kendi ısısıyla yiyecekleriniz en az 1-2 gün korunacaktır. Enerjinizi aküde biriktirmek yerine buzluktaki suda biriktirebilirsiniz.

Mesela 190W'lık panel + 100Ah LFE akü = 500TL + 3000TL = 3500TL iken 320W panel + 60Ah LFE akü = 750TL + 1500TL = 2250 TL olur, daha ucuza gelir, muhtemelen de daha iyi çalışır. Yani kombinasyonları planlamak önemlidir, aklınızda bulunsun.

Eksik, yetersiz veya hatalı verileri tamamlayayım.

Dolap teknik verileri ek'te dir.

Henüz monte etmediğim 325 watt'lık bi monokristal panelim var. Victron 20 amper mppt solar şarj cihazım var. Sistemi sadece 12V üzerine kuracağım. Inverter kullanmayacağım. Elimdekiler şimdilik bunlar.

Tek isteğim bu dolabı kesintisiz kullanabilmek. ( Havanın kapalı olduğu 1-2 gün dahil )

Ekran Resmi 2020 07 15 084107

Tek isteğim bu dolabı kesintisiz kullanabilmek. ( Havanın kapalı olduğu 1-2 gün dahil )

Sağladığınız teknik verilerde tam ihtiyacımız olan parametreler açıkça yazılmış: Günlük tüketimi (onların "normal" kabul ettiği çevre şartlarında ve kullanım sıklığında) 222Wh imiş. Sadece 60Ah'lik bir LFE akü (~750Wh) tek başına bu dolabı o şartlarda 3 günden (666Wh) fazla idare edecektir. Kaldı ki 325W'lık bir panelden bahsediyorsunuz. "Kapalı" diyeceğiniz havada dahi o panel hayli enerji üretecektir.

Yalnız 222Wh/gün bana çok iyimser geldi, bilemiyorum. 55W'ın %60 oranda çalışması teorisiyle günde 790Wh tüketecektir. Aradaki fark uçurum ama belki de güç/tüketim dengesi özellikle böyle kurulmuştur, "hızlı soğutsun" diye güçlü kompresör seçilmiştir, bilemem. Teknik belgesine baktım, hangi koşullarda günlük tüketim belirlenmiş, onu yazmıyor. İmkanınız varsa deneyerek tüketimi tespit edin derim. (Bir DC enerjimetre ile gerçek koşullardaki enerji tüketimini not almanız gerekiyor. Enerjimetre olması neredeyse şart, ampermetre ile bunu ölçemezsiniz, çünkü dur-kalk'ları takip edemezsiniz. Ampermetre ile ölçmek istiyorsanız gün boyunca başında bekleyip ölçümleri not almanız gerekir.)

Elinizdeki MPPT ile panelden maksimum 20A * 13.5V / %95 = 300W çekebilirsiniz. Hiç fena değil tabi, ama bu durumda panelin tüm gücünden (özellikle güneşin 1kW/m2'den fazla aydınlanma sağladığı saatlerde artacak çıkış gücünden) faydalanamayacaksınız, aklınızda olsun. Fakat ihmal edilebilir bir kayıp gibi geliyor, pek bir problem yok.

Sağladığınız teknik verilerde tam ihtiyacımız olan parametreler açıkça yazılmış: Günlük tüketimi (onların "normal" kabul ettiği çevre şartlarında ve kullanım sıklığında) 222Wh imiş. Sadece 60Ah'lik bir LFE akü (~750Wh) tek başına bu dolabı o şartlarda 3 günden (666Wh) fazla idare edecektir. Kaldı ki 325W'lık bir panelden bahsediyorsunuz. "Kapalı" diyeceğiniz havada dahi o panel hayli enerji üretecektir.

Harika ...

Çok teşekkür ediyorum...

Akü alım aşamasında size DM'den ulaşsam ve bir kaç fikrinizi alsam umarım bir sakıncası olmaz.

.
@chrysocolla , foruma hoşgeldiniz.:smiley:

Sanırım dolabınız İndelB TB41A. Kullanılan kompresör de Danfoss olmalı .

Özelden yazışsanız bile lütfen bizimle de paylaşın ki biz de nasiplenelim. ;)
Ben bu yüzden foruma giriyorum. Umarım sizler de ? :smiley:

Dolabın Türkçe sayfası aşağıda..
Yabancı forumlarda enfes kalitede olduğunu okuyorum..
Sanırım bizim forumda da bu dolabı kullananlar var.
Başlığı görürlerse size sahadan bilgi verirler diye düşünüyorum.
.

Son düzenleme:

.
@chrysocolla, :smiley:
325 Watt solar paneliniz bu değer için sadece ~1,6 m2 civarında yüzeye sahip ise alışılmış karavan kullanımı dışı bir amaçla üretilmiş olabilir. Gerçi MPPT regülatörünüz için sorun olmasa da bu kadar küçük yüzey ancak panelin başka Volt değeri için geçerli olduğu şüphesini uyandırmalı.
Tabi bu durumda üretim hesapları değişebilir.. Çünkü bu yüzeyin verimi anlık bile olsa taş çatlasa 9 Amperi geçemez..

Panelinizin Voc değerini yahut adını yazabilir miydiniz ?

...
Eğer panelinizin sınıfı için 36 Volt tahminim doğru ise verimini de ancak aşağı yukarı aşağıdaki cetvelde olduğu gibi tahmin edebiliyorum.
923DCFF0 2357 4CC1 8313 3C5835A13030

Cetvel ilginizi çekerse, aşağıdaki Solar Hesabı’ndan yükleyebilirsiniz..

Son düzenleme:

@chrysocolla , foruma hoşgeldiniz.:smiley:
Hoşbulduk. Uzun zamandır forumdayım ama pek aktif değildim. Camper projem hayata geçince ister istemez gezenbilir ailesi listenin başında geliyor bilgi kaynağı olarak.
Sanırım dolabınız İndelB TB41A. Kullanılan kompresör de Danfoss olmalı .
Evet. Henüz kullanmadım ama iyi olduğunu duyduğum için aldım ve umarım pişman olmam. Kılavuz içinde teşekkürler.

Son düzenleme:

.
@chrysocolla, :smiley:
325 Watt solar paneliniz bu değer için sadece ~1,6 m2 civarında yüzeye sahip ise alışılmış karavan kullanımı dışı bir amaçla üretilmiş olabilir. Gerçi MPPT regülatörünüz için sorun olmasa da bu kadar küçük yüzey ancak panelin başka Volt değeri için geçerli olduğu şüphesini uyandırmalı.
Tabi bu durumda üretim hesapları değişebilir.. Çünkü bu yüzeyin verimi anlık bile olsa taş çatlasa 9 Amperi geçemez..

Panelinizin Voc değerini yahut adını yazabilir miydiniz ?

...
Eğer panelinizin sınıfı için 36 Volt tahminim doğru ise verimini de ancak aşağı yukarı aşağıdaki cetvelde olduğu gibi tahmin edebiliyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 520133

Panel bilgileri ek'te..

IMG 20200709 173405

923dcff0 2357 4cc1 8313 3c5835a13030 jpeg

Buradaki "Watt Peak" denen değer aslında Wh/gün değeri, değil mi?

Ekleme: Sanırım öyle. Tabloyu indirmek için giriş yapmamı istediğinden tabloyu fotoğrafa bakarak tekrar yazdım, bu esnada da biraz daha sadeleştirdim:

1594830126714

Ekli dosyalar

• güneşlenme-süreleri.xlsx
    5.8 KB · Görüntüleme: 546
Son düzenleme:

Buradaki "Watt Peak" denen değer aslında Wh/gün değeri, değil mi?

Bingo !..:yum:
Bu sefer galiba ben bilimsel siz halk değeri kullandınız ?
Tabi şaka.
Aslında bu değer Almanya’da satıcıların panel değerlerini yüksek göstermek için kullandıkları göreceli karakterli bir deyim.
Gündeki kazanç.
Yok artık, her mevsimde ve her enlemde nasıl ayni olabilir ki ? Ama benim cetvelde neredeyse hepsini göze aldığım için daha isabetli olduğunu düşünüyorum..
.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR