Lithium (lifepo4) Aküler Parasını Hak Ediyor Mu- Test

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan JantarMantar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 410
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 133,173
.
Şu anda Yunanistanda’yım. Yanımda Almanya’dan gelen bir elektro oto var. Yolda da dolum yapanları gördüm. Menzil değil, olsa olsa hızlı dolum istasyon sayısı sorun olabilir.
Yanınızda yedek yakıt bidonu yerine, LFP aküsü taşırsınız artık. 😉
Fiyatı içten yanmalıya yaklaşsın tekrar konuşuruz..
Ekli dosyayı görüntüle 637279

Ferhat beye yazdıklarınıza eklenecek bir şey yok, tamamen haklısınız.
Bu başlıkta satıcıların aküyü nasıl tanıdığına örnek vermiştim. 😕

Bir de tek aküden yola çıkıp sınıfını yargılamak aldatıcı olabilir ? 😉
Menzil çok önemli aracı dağlarda sürmek istiyorum şarj istasyonu yok çıkınca nasıl ineceğimi düşünmek. (?)
Bu arada hangi akü tipi olursa olsun sonuçta kimyasal tepkime ve içeriklerin deformasyonu mevcut bunlarda performans kayıplarını dolayısıyla menzil kısalmalarını beraberinde getirecektir.
Benzin biterse yerine alkol ile çalışan motorlu araç üretsinler. Alkol üretmek için tarım yapmak zorunda kalsınlar. Ekonomi canlansın.

Yurt dışı kamplar başlığında değerli yorumlarınızı ve yol gösterici yazılarınızı bekliyoruz.
Yunanistana git!
Tamamda nasıl dediğimizde bakacağımız bir yazı dizisi olsun başkanım @Doğrucu Davut
Saygılar.

Yunanistan fikri Armenistis kampını görünce karavan sahibi olmayı düşünen bir arkadaşımdan sonra bende de hasıl oldu. Kendi kendime neden gitmiyorum dedim. Yoksa hedefimde Macaristan vardı. Nedense en çok orayı hala merak ediyorum.

.
Dünyanın sadece şimdilik bilinen lityum rezervleri 2022 değil 2050 yılına kadar yetmekte. Ayrıca önümüzdeki senelerde bilmem başka ne buluşlar daha olacak.Şu anda bile elektrotlarından biri hava (oksijen) olan bateriler var.
Üstelik hangi üretici neredeyse iki misli ağırlığıyla 330 Wh/kg yerine 190 Wh/kg bateri kullanır ki ?
Biraderimiz burada biraz kendi kendine gelin güvey olmuş galiba..
Lütfen size karşı yazdığımı düşünmeyin.
Biliyorsunuz bazı gazetecilere kalsa, kansere bile çare yüzlerce kez bulunduydu. 😋
Hocam benim yazıdan anladığım Sodyum teknolojisini kullanarak Li pazar payını sadece elektrikli otomobillere ayıracaklar veyahut Li kullanan araçlar daha pahalıya satılacak ucuz araç pazarı olarak da bunu kullanacaklar.
Bütün otomobiller Li kullanmadığı için Sizin 2050-2100ü bulacak.Biz görmeyiz.

Yunanistana git!
Tamamda nasıl dediğimizde bakacağımız bir yazı dizisi olsun...

O hooo, çoktan oldu da bitti maaşallah.. 😊
Ferhat bey sizin için toplamıştı..

Başlıkta az da olsa aktüalitelerini kaybettiği halde sonuçta oldukça doyurucu bilgiler var.

Son düzenleme:

Başlıkta az da olsa aktüalitelerini kaybettiği halde sonuçta oldukça doyurucu bilgiler var.
Ben bile unutmuştum bunu. İyi hatırlamışsınız. 👍

Dersime çalışmadan bu işlere girmemem gerektiğini anladım. Saygılar
@fsirin @Doğrucu Davut

.
Aşağıdaki adreste bütün bateriler için olduğu gibi, lityum iyon aküler için de soru/cevap şeklinde oldukça kapsamlı ve yararlı bilgiler bulunmakta.

Diğer taraftan Wikipedia daha bir iki sene evveline kadar LiFePo4 akülerin takvim yaşını bile ağzına almazken şimdi artık bu aküler için Almanca ve İngilizce sayfasalarindan gayet derli toplu bilgilere ulaşmak mümkün.

Özellikle İngilizce sayfasındaki linkler, üretim ve bilimsel makaleler açısından zengin.

Son düzenleme:

Hocam benim yazıdan anladığım Sodyum teknolojisini kullanarak Li pazar payını sadece elektrikli otomobillere ayıracaklar veyahut Li kullanan araçlar daha pahalıya satılacak ucuz araç pazarı olarak da bunu kullanacaklar.

Aşağıdaki yazıda “Hammadde açısından daha ucuz olacak bir hücre teknolojiniz olabilir, ancak lityum iyonun şu an sahip olduğu maliyetle eşleşmesi için büyük yatırımlar gerektirecek ve muhtemelen gerçekleşmeyecek” denmekte.

Elektro otomobillerin pazardaki geleceği ile ilgilenenler için ilginç bir makale.
Bizde kullanılan12 Volt için bilindiği üzere dört pile (hücreye) gereksinim olduğundan,1 KWh değerinde (~80 Amper) 12 V bir akü için yukarıdaki fiyatı 4 ile çarpmalı !

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR