Lithium (lifepo4) Aküler Parasını Hak Ediyor Mu- Test

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan JantarMantar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 410
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 133,144

Sen kendi adına kendi bilgini yazamazmısın nereden çıktı tanımadıgımız bilmediğimiz bilir kişi konumuna getirdiğin "ADAM" diye tanımladıgın belirsiz üçüncü şahıslar.
Evet şimdi tekrar soruyorum BOŞ aküyü doldurma işlemi uygulanırken bu işlemi yazı ile tarif etmeye yada anlatmaya çaluştıgımızda sizin deyiminizle "ENERJİ ÇEKMEK" nedir? Şunu lütfen kendi sözlerinizle bir yazın buraya da bizde o birazıcık bilgimizle sizin ne demek istediğimizi anlayalım.Malum bizlerin yazılarındaki detay isimlendirme farklılığından dolayı hemen ayarı çekiyorsunuz şimdibiz sizin açısından dogru isimlendirmeyi ögrenelim belki bizde sana ayar çekeriz etme bulma dünyası

Son düzenleme:

Yav adam "yükün enerjsi" demiş, yükün enerjisi ne be? :D Bence muhabbeti kesmek lazım :D

Valla biz gezmiyoruz. Karavanı aldık, yılın 11 ayı onu geliştiriyoruz, 1 ay da test ediyoruz. Karavanla geziliyo muydu ki? :D

Gezenbilir'in emektarları bize yıllarca arşiv hazırlamışlar, bunları okurken kullanışlı deneyimleri ile bize son tiyolari da verdiler. Böyle yollara düşmüş olduk. Gezmeyi deneyimledik. Üç yılda 40 bin km yol, ek enerji olmadan gezdik. Yolun kendisi sürprizler ile dolu ve çok zengin. Toprak gibi, değer verdikçe o da size zenginliğini sunuyor. Üreticiler doğası gereği bizlere bir çok yeni alternatifi sunacak bu onların işi ve iyi olmak için mecburlar. Fakat biz onların çözümleri ile devam edersek , kent yaşamı nasıl hapishaneye döndüyse, gezi yaşantımız da ki mutluluk da elimizden gidecek.
Pandemi döneminde dört aydır köyde kalmak bizi yine yaşama döndürdü. Bu yıl gezemesek de yollar gibi yaşam ile de tekrar buluştuk.
Yeni gezginlerin renkli güzel blogları ve tarihteki gezginlerin kitapları bize en keyifli anlatılar.
Gezenbilir'in başka paylaşımların da yine görüşmek üzere

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir'in emektarları bize yıllarca arşiv hazırlamışlar, bunları okurken kullanışlı deneyimleri ile bize son tiyolari da verdiler. Böyle yollara düşmüş olduk. Gezmeyi deneyimledik. Üç yılda 40 bin km yol, ek enerji olmadan gezdik. Yolun kendisi sürprizler ile dolu ve çok zengin. Toprak gibi, değer verdikçe o da size zenginliğini sunuyor. Üreticiler doğası gereği bizlere bir çok yeni alternatifi sunacak bu onların işi ve iyi olmak için mecburlar. Fakat biz onların çözümleri ile devam edersek , kent yaşamı nasıl hapishaneye döndüyse, gezi yaşantımız da ki mutluluk da elimizden gidecek.
Pandemi döneminde dört aydır köyde kalmak bizi yine yaşama döndürdü. Bu yıl gezemesek de yollar gibi yaşam ile de tekrar buluştuk.
Yeni gezginlerin renkli güzel blogları ve tarihteki gezginlerin kitapları bize en keyifli anlatılar.
Gezenbilir'in başka paylaşımların da yine görüşmek üzere

Gönderinizi ilk okuduğumda çok mantıklı gelmişti, "teknik kısma bu kadar takılırsak hayattan zevk almaya zaman kalmaz, doğru olabilir" demiştim ama şimdi öyle olmadığını gördüm.

12 gündür bir plajdayım. Buraya birçok karavancı gelip gidiyor, bir kısmıyla tanışıyoruz. Benim 80W'lık panelim var. Şu ana kadar gördüklerimin en küçüğünde 250W panel var.

Ben onlara elektrik veriyorum.

Enerji sorunu baş gösterdiğinde bütün tadınız kaçıyor. Suyunuz akmaz oluyor. Karanlıkta kalıyorsunuz. Dolabınızdaki tüm erzağınız bozulma riskiyle karşılaşıyor (çünkü konakladığınız yere göre değişmekle birlikte enerji sorununuzu ne zaman çözebileceğiniz belli olmayabilir), yakınlarda yiyecek temin edecek bir yer de olmayabilir (ya da olsa bile canınız sıkılmaz mı?). Yanımızda paralı kamp alanı var (hangi hakla ruhsat almışlar, hiç bilmiyorum ama), elektrik sisteminiz çalışmadığında günlüğü adam başı 30 TL'den "en azından elektriği alırız" diyerek plan değiştirmek "geziden zevk almak"sa, teşekkür ederim, ben problemlerle nasıl baş edeceğimi öğrenmeyi tercih ederim.

Misal, geçen hafta akümün çok yavaş dolduğunu fark ettim. Topladığım enerji gün boyunca yetmedi. MPPT'mi uyduruk bir step-down modülü hackleyerek yapmıştım. Muhtemelen bu modül bu kadar uzun süreli çalışmaya uygun değil ve yavaş yavaş su koyvermeye başladı. İki teli kısa devre yaparak MPPT kısmını iptal ettim, paneli sadece modülün çıkışındaki 30A'lik diyottan geçirerek (gece akümü boşaltmasın diye) güneş panelini doğrudan aküme bağlamış oldum. Operasyon yaklaşık 8 dakika sürdü.

Canavar gibi enerji depolamaya devam...

Ha, modülümün bozulduğunu fark ettiğim gün karanlıkta mı kaldım? Hayır. Gece 20 dk. motor çalıştırdım, devam...

Öğrenmek ağır ve zahmetli gelebilir (öğrenmenin doğasında bu vardır) fakat doğada sizi ninja yapar.

Gönderinizi ilk okuduğumda çok mantıklı gelmişti, "teknik kısma bu kadar takılırsak hayattan zevk almaya zaman kalmaz, doğru olabilir" demiştim ama şimdi öyle olmadığını gördüm.

12 gündür bir plajdayım. Buraya birçok karavancı gelip gidiyor, bir kısmıyla tanışıyoruz. Benim 80W'lık panelim var. Şu ana kadar gördüklerimin en küçüğünde 250W panel var.

Ben onlara elektrik veriyorum.

Enerji sorunu baş gösterdiğinde bütün tadınız kaçıyor. Suyunuz akmaz oluyor. Karanlıkta kalıyorsunuz. Dolabınızdaki tüm erzağınız bozulma riskiyle karşılaşıyor (çünkü konakladığınız yere göre değişmekle birlikte enerji sorununuzu ne zaman çözebileceğiniz belli olmayabilir), yakınlarda yiyecek temin edecek bir yer de olmayabilir (ya da olsa bile canınız sıkılmaz mı?). Yanımızda paralı kamp alanı var (hangi hakla ruhsat almışlar, hiç bilmiyorum ama), elektrik sisteminiz çalışmadığında günlüğü adam başı 30 TL'den "en azından elektriği alırız" diyerek plan değiştirmek "geziden zevk almak"sa, teşekkür ederim, ben problemlerle nasıl baş edeceğimi öğrenmeyi tercih ederim.

Misal, geçen hafta akümün çok yavaş dolduğunu fark ettim. Topladığım enerji gün boyunca yetmedi. MPPT'mi uyduruk bir step-down modülü hackleyerek yapmıştım. Muhtemelen bu modül bu kadar uzun süreli çalışmaya uygun değil ve yavaş yavaş su koyvermeye başladı. İki teli kısa devre yaparak MPPT kısmını iptal ettim, paneli sadece modülün çıkışındaki 30A'lik diyottan geçirerek (gece akümü boşaltmasın diye) güneş panelini doğrudan aküme bağlamış oldum. Operasyon yaklaşık 8 dakika sürdü.

Canavar gibi enerji depolamaya devam...

Ha, modülümün bozulduğunu fark ettiğim gün karanlıkta mı kaldım? Hayır. Gece 20 dk. motor çalıştırdım, devam...

Öğrenmek ağır ve zahmetli gelebilir (öğrenmenin doğasında bu vardır) fakat doğada sizi ninja yapar.

Bakış tabiki gezme tarzı ile değişiyor. 12 gündür bir plajdayım dediginizde bize susmak düşer.
Fakat sizin gibi bir profesyonel, paylaşımın en başından bu yana o kadar fazla teknik detay ile çözümlemelere gitti ki bunlarla ortaya çıkacak aksaklıkları bizim çözmemiz gerçekten çok sıkıntılı.
Uzun km en fazla, iki/üç gün konaklamalı iki aylık gezilerde hiç donanım telaşına gerek duymadık aslında. Problem çıkarsa ne yaparızı da pek takmadık.
Bizim icin elektrik bir tek buzdolabı ve soğuk mevsimlerde gezersek ısıtıcı için gerekli. Bir de cihaz şarjları.
Aydınlatma için bir tesisat ihtiyacımız yok. Şarjlı ve pilli mıknatıslı led lambalarımız yeterli. Yani bir 3 lü priz ve bir kaç çakmaklık.
Sıcak su yazın problem değil, ocakta kaynayan su ve ıslak mendil mutfağı çözüyor. O da araçta hapis kalırsak.
Tüm marketler buzdolabımız en fazla bir günlük yiyecek tutarız. Marketlerde ne kadar az ürünün buzdolabında durduğunu baktığımızda görüyoruz. Ek çözüm alternatifleri de her zaman yanımızda.
Gezdiğimiz yerlerde güzel diyalog ve iletişim bize her an 220 elektrik imkanını da sağlıyor. inanın sıkıntılı durumlarda köy kahvelerinde de elektrik vermek için yarışıyorlar. Avrupa da benzinliklerde elektrik, koylerde evlerden sicak su aldığımız cok oldu.
Yasamda enerji esasinda akulerde degil sanirim temasta gizli.
Gezmek ve yaşam sürpriz sorunlar ile dolu. Çözüm de hep yanı başında.
Güzel bir gezide karşılaşır ve tanışırsak yanımızda olmanız da değerli.
Bu paylaşım da da bilgilenmeye devam ediyoruz.
LiFePo4 Orbus iyidir alın, denedim arkasindayim derseniz AGM yerine düşünürüz. Siz amatörler başedemezsiniz derseniz de dinleriz.
Selamlar...

Yasamda enerji esasinda akulerde degil sanirim temasta gizli.
Bize de burada çok şey söylemek düşmez. Bulunduğum yerde 20 litrelik çeşme suyunu 5 liraya satmaya kalkan "esnaf", powerbank'ini şarja takmak isteyen arkadaşa "elektrik sistemimizi çökertiyor, kusura bakmayın" diyen işletme bizim negatifliğimizden dolayı bunu yapıyorsa bir şey diyemiyorum. Uğrarsanız Urla Melengeç Koyu'ndaki tecrübelerinizi merakla beklerim.

LiFePo4 Orbus iyidir alın, denedim arkasindayim derseniz AGM yerine düşünürüz. Siz amatörler başedemezsiniz derseniz de dinleriz.

Ben herkese tavsiye ediyorum. Hatta öyle bir laf etme hakkım olsa "siz amatörler jel aküyle baş edemezsiniz" derdim. Ben sadece söylediklerimin arkasındayım. Fakat kendi satmadığım malın veya ortağı olmadığım şirketin arkasında durmamı benden beklemeyin. Ben tecrübelerimi paylaştım ve halen gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.

Sizin Urla da karşılaştıklarınız turistik bölgenin fırsatçıları olsa gerek. Yurt dışında da turistik alanlara girildiğinde sorunlar artıyor. Biz temas kurarak karşı taraf ile iletişim de ki çözümlerimize güveniyoruz. Birçok gezginin karşılaşmak istemediği ve tedirgin olduğu sınır, emniyet görevlileri ve resmi kurumlardaki görevliler ile küçük yerleşimlerdeki yerel halk, her dinden ibadet yerleri, mezarlık ve park görevlileri, kamp resepsiyonları , yanımızda ki karavanların hepsi birer çözüm merkezi.

LiFe PO4 konusunda arkasında durursanız derken, bir mühendis olarak konunun tüm detaylarına hakim olmak ve karavan üzerindeki sonuçlarının memnuniyeti görmek demek istedim.

Konuya karavan deneyimi açısından bakarsak @Akdeniz45, @bartek, @kartalveat, @fsirin, @drares, @belka, @şado, @EvliyaCelebi2 ilk gezimiz öncesinde tüm detaylar ve çözüm örnekleri ile bizi ilk gezimize hazırladılar. Bu gezi dünyasındaki yerimizi onlar ve adlarını burada saymadığım birçok gezenbilir üyesinin paylaşımları ile almış olduk.

Bizim enerji formülümüzü 2018 yılında @Doğrucu Davut ( @EvliyaCelebi2 ) aşağıdaki şekilde ifade etti. Bu sayede kesintisiz geziler yaşadık....
Güç (watt) = İş (j) / Zaman (s) ; P =W/t = Lidl´den buz ( 24 Mayıs 2018 )

Ayrıca @Doğrucu Davut ' un AGM akü ve 9 yıl deneyim tecrübesi daha karavan çevremde kırılamadı...

Son düzenleme:

.
Walla Janberk bey, formüldeki L (Lidl) faktörünü yazdığımı çoktan unutmuşum. Laf aramızda benim bile hoşuma gitti..:yum:
Eh yaşlılığın da böyle tatlı tarafları oluyor. Benim hanım okuyup unuttuğu romanları tekrar tekrar okuyor, ben de hatırı sayılır tasarrufa geçiyorum..:yum:

Bu arada gerçi farketmiyor ama söyleyeyim, aküm jel. Dokuzuncu senesine girmesinin sebebi de beni sevmesi değil, benim onu her ay iki gün boyunca şebeke kuruna yatırarak, asıl benim onu sevdiğimi göstermem. :yum:

Karavanda solar ve akü değerleri için cetvel yapan biri için tuhaf kaçacak ama enerji için hep hesap makinasına bakmak, bence karavancı ruhuna pek uygun olmamalı ? Tamam ilk planlamada ölçmek biçmek gayet önemli ama benim karavanımda PWM reğülatörünün belki ayda bir baktığım LED lambası ile Westfalia'nın önüme koyduğu, akünün gerçek doluluğunu ölçtüğünü sanan kıytırık bir voltmetresi dışında hiçbir göstergem yok.
Bir kere araç çalışmayınca aracın aküsünün bittiğini anlamış, bir de reğülatörün ışığından bir kablonun çıktığını fark etmiştim.
Hepsi bu. Ben bir tek güneşe bakıyorum. İnanın hiç yanıldığım olmadı.. :yum:

Zaten bazı kuralları es geçerseniz, sisteminizi ne kadar rakamlarla planlasanız da pek işe yaramıyabiliyor.
Örneğin bence hangi kurallar mı dersiniz ?

* En kolay uygulanabilir, ucuz ve yararlı enerji çözümü, sistemden gereksinimi şüpheli birimleri çıkartarak, tüketimi baştan küçültmekten geçmeli ?
Örn. LED aydınlatma. Bulaşık elde, çamaşır dışarda yıkatılabilir.

* Sistemler karmaşık kurularak eklem noktaları (İnterface) artırılmamalı.
Bu özellikle Murfy’nin çok sevdiği üstelik tüketimi bol ve pahalı bir yöntem.
Örn. İnverter.

* Basit sistemler çoğunlukla fazla bilgiye ve de ilgiye gerek göstermiyor.
Örn. Hidrafor yerine dalgıç pompa.

* Ayni işlevi daha az enerjiyle halledebilen çözümlere öncelik verilmeli.
Örn. TV yerine tablet.

* Desentral enerji kaynakları hat ve koordinasyon düzeninden kazandırdığı gibi, onarılmaları da sistemi toptan etkilememekte.
Örn. Yatak üstü pilli aydınlanma, Powerbank

* Çözümler ne kadar inovatif olsalar da kazanımları gerçek gereksinimlerini aşmamalı.
Örn. LiFePo4 aküler, MPPT düzenleyici.

Örneklere nitelikden çok nicelik açısından bakmaya çalışırsak umarım gereksiz polemiğe girmemiş oluruz. 👃
Korkarım zaten başlıktan yeterince saptık.

Evde her şey ayağımıza kadar geliyor güzel de,
karavana zaten evde oturmamak için çıkmıyor muyduk ?
Çözüm burda değilse belki hemen az ilerdedir ?
Çoğu kez de candan ve ustruplu bir soru, uygun cevabını kendi hazırlıyor olmalı ?

Fakat Cem bey ben size Melengeç’ten, hemen yanınızdaki Deniz Yıldızı’na geçin diyecektim ama orada da hatunlar taifesi üç sene kadar evvel serpe kahvaltının ikinci küçük çayından bile tekrar para alıyorlardı. Yoksa otoparkları gece çok sakin oluyor.

Bu durumda daha ilerdeki Altınköy diğer bir çözüm olmalı ?
Gerçi toptan oralarda deniz, rüzgar Sığacık’tan eserse çivi gibi oluyor ama bu benim gibi çoğu kimsenin de minnetine olmalı ?:yum:
.

Son düzenleme:

.
Walla Janberk bey, formüldeki L (Lidl) faktörünü yazdığımı çoktan unutmuşum. Laf aramızda benim bile hoşuma gitti..:yum:
Eh yaşlılığın da böyle tatlı tarafları oluyor. Benim hanım okuyup unuttuğu romanları tekrar tekrar okuyor, ben de hatırı sayılır tasarrufa geçiyorum..:yum:

Bu arada gerçi farketmiyor ama söyleyeyim, aküm jel. Dokuzuncu senesine girmesinin sebebi beni sevmesi değil, benim onu her ay iki gün boyunca şebeke kuruna yatırarak benim onu sevdiğimi göstermem. :yum:

Karavanda solar ve akü değerleri için cetvel yapan biri için tuhaf kaçacak ama enerji için hep hesap makinasına bakmak bence karavancı ruhuna pek uygun olmamalı ? Tamam ilk planlamada ölçmek biçmek gayet önemli ama benim karavanımda PWM reğülatörünün belki ayda bir baktığım LED lambası ile Westfalianın önüme koyduğu, akünün doluluğunu ölçtüğünü sanan kıytırık bir voltmetre dışında hiçbir göstergem yok.
Bir kere araç çalışmayınca aracın aküsünün bittiğini anlamış, bir de reğülatörün ışığından bir kablonun çıktığını fark etmiştim. Hepsi bu. Ben bir tek güneşe bakıyorum. İnanın hiç yanıldığım olmadı.. :yum:

Zaten bazı kuralları es geçerseniz, sisteminizi ne kadar rakamlarla planlasanız da pek işe yaramıyabiliyor.

* En kolay uygulanabilir, ucuz ve yararlı enerji çözümü, sistemden gereksinimi şüpheli birimleri çıkartarak, tüketimi baştan küçültmekten geçmeli ?

Örn. İnverter.

Örn. TV yerine tablet.

* Desentral enerji kaynakları hat ve koordinasyon düzeninden kazandırdığı gibi, onarılmaları da sistemi toptan etkilememekte.

* Çözümler ne kadar inovatif olsalar da kazanımları gerçek gereksinimlerini aşmamalı.

Örneklere nitelikden çok nicelik açısından bakmaya çalışırsak umarım gereksiz polemiğe girmemiş oluruz.

Çoğu kez de candan ve ustruplu bir soru, uygun cevabını kendi hazırlıyor olmalı ?

Fakat Cem bey ben size Melengeç’ten, hemen yanınızdaki Deniz Yıldızı’na geçin diyecektim ama orada da hatunlar taifesi üç sene kadar evvel serpe kahvaltının ikinci küçük çayından bile tekrar para alıyorlardı. Yoksa otoparkları gece çok sakin oluyor.

Gerçi toptan oralarda deniz, rüzgar Sığacık’tan eserse çivi gibi oluyor ama bu benim gibi çoğu kimsenin de minnetine olmalı ?:yum:
.
uzun yıllar Alamanya da ikamet edip ve de eşi Alman olmasına rağmen , Türkçe yi bu kadar güzel ve beliğ kullanan biri olarak sizi hayranlık ve ilgiyle izliyorum üstadım , en güzel ve kestirme daha nasıl anlatılabilir , yazdıklarınızın çoğunu uygulayarak , enerji probleminden kurtuldum inşallah .

forum da bir ara yokluğunuzu çok hissettik

.

Bu arada gerçi farketmiyor ama söyleyeyim, aküm jel. Dokuzuncu senesine girmesinin sebebi beni sevmesi değil, benim onu her ay iki gün boyunca şebeke kuruna yatırarak benim onu sevdiğimi göstermem. :yum:

Karavanda solar ve akü değerleri için cetvel yapan biri için tuhaf kaçacak ama enerji için hep hesap makinasına bakmak, bence karavancı ruhuna pek uygun olmamalı ? Tamam ilk planlamada ölçmek biçmek gayet önemli ama benim karavanımda PWM reğülatörünün belki ayda bir baktığım LED lambası ile Westfalia'nın önüme koyduğu, akünün gerçek doluluğunu ölçtüğünü sanan kıytırık bir voltmetresi dışında hiçbir göstergem yok.
Bir kere araç çalışmayınca aracın aküsünün bittiğini anlamış, bir de reğülatörün ışığından bir kablonun çıktığını fark etmiştim.
Hepsi bu. Ben bir tek güneşe bakıyorum. İnanın hiç yanıldığım olmadı.. :yum:

Örn. İnverter.

Örn. TV yerine tablet.

Örneklere nitelikden çok nicelik açısından bakmaya çalışırsak umarım gereksiz polemiğe girmemiş oluruz. 👃

.

Ailece önümüze koyduğumuz karavan çözümlerimiz ne güzel yine sıralanmış bir şekilde karşımızda...
Arada farklı noktalar görüldüğünde mecburen konudan uzaklaşılıyor, çok kısa bir görüş için farklı bir başlık açmak ve aynı kadroyu orada görmek de zor oluyor.

Akünüze sevginizi farklı başlıklarda okuduk. Yeni ve eski çözümlemelerde kendi uygulamasını örnek gösterenler arasında henüz bu baraja ulaştığını ifade eden olmadı. Genelde uygulamalar bana çok enerji gerekiyor nasıl çözüm bulurum şeklinde sanki. Bazı karavanlarda kullanılan kablo tesisatı herhalde orta halli bir evde bile bulunmuyor.
AGM yerine Jel akü ile çözüm bütçemize biraz daha katkı sağlayabilir. Bir de LiFePo4 akülerin fiyatları ucuzladıkca AGM ve Jel akülerin fiyatları daha da ucuzlayacaktır. İki akü ( Bir değişim )ile 18 yıl gezecek bir çözümün alternatifi bana karavancılıktan çok teknik bir çalışma olarak ğözüküyor. ( Bu yıllık izninde aynı yerde kamplara girmeden tatil yapanlar ile tam zamanlı karavanda gezenleri içine almıyor.)

" * Basit sistemler çoğunlukla fazla bilgiye ve de ilgiye gerek göstermiyor.
Örn. Hidrafor yerine dalgıç pompa. "

Bu konu ile ilgili bir sorum olacak.
Bizdeki dalgıç pompa da gelen kullanım klavuzunda tek kullanımda en fazla 5 dakika günde toplam 15 dakikdan fazla kullanılmamalıdır uyarısı yapılmış Bu uyarı benzer tüm ürünler için geçerlimidir? Tavsiye edilen bir ürün var mı? Araçta daha fazla süre bu ürüne ihtiyaç olacağınıda sanmıyorum, olursa zaten tüm gezimiz depomuza su doldurmakla geçer. @Mayavanlife aynı dalgıç pompayı kullanıyor 2+1 çocuk 18 ay sonra pandemi sıkıntısı nedeni ile Türkiye ye geldiler. Kendileri ile yazışmamızda problem yaşamadıklarını da belirttiler. Burada yapacakları düzenlemeler de tahminim bir çok benzer gezileri düşünen karavancılara faydalı olacaktır..

Bu arada Melengeç, Deniz Yıldızı ve Altınköy de haritamıza kaydedildi... İkinci çaya para vermeyiz ama...:tearsofjoy:

.
Hatırladığım kadarı ile bizim bu güne kadar toplamda 8-10 ton arası su bastığını düşündüğüm dalgıç pompamızın markası, özel conta kullandığını söyleyen Reich.
Duşumuzun olmaması ve bulaşık yıkama metodumuz yüzünden musluk bizde hiç 1-2 dakikanın üzerinde akmıyor. Günlük limit verilmiş olması ise anlamsız olmalı ?

Sezonal plakası yüzünden beş ay kış uykusunda yatan karavanımızın bu emektar pompası, Nisan’da boş deposu doldurulduktan sonra açılan musluğun yüzünü dokuz senedir bir kere bile olsun karartmadı.
Sanırım yola çıkacağını fark eden köftehor, sevinçten güldür güldür akıyor olmalı ?

Galiba dalgıç pompa, karavanda üzerinde en az konuşmaya değecek alet ?
Ayak şalteri ve sadece 2x6 V pil ile de kullanılması olanaklı..
.

Pompalar üzerine bir Almanca yazının şöyle bir Türkçe çevirisi var.
.

Son düzenleme:

.
Hatırladığım kadarı ile bizim bu güne kadar toplamda 8-10 ton arası su bastığını düşündüğüm dalgıç pompamı özel conta kullandığını söyleyen Reich.

.

Reich dalgıç pompanız bu ürünmüdür?

Screenshot 20200828 173014 Hepsiburada

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri