Lastik Çapı Büyümesi Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ahmet Ozalp Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,143

Ahmet Ozalp

Ana Kamp
Yer
BALIKESİR
Üreticilerin tavsiyesi orjinal Jant ve Lastiklerin kullanılması, jant büyütülürse lastik çapı aynı kalacak şekilde lastik seçilmesidir. Ancak bilindiği gibi aynı değerleri yakalamak mümkün olmuyor. Yaptığım araştırmada halen vardığım sonuç orjinal çapta maksimum - %2 ve + %1.5 değişiklik yapılabileceği yolunda.
Benim durumumda orjinal 265/65 R17 yerine 275/65 R17 takmak istiyorum. (Sebebi sadece bu lastiklerin elimde mevcut olması, dolayısıyla yeni lastik almayacağım.)
Bu durumda çap ve lastik çevresi %1.7 mertebesinde büyüyor. (Ayrıca araç 7 mm yükseliiyor, kaporta ve süspansiyona yaklaşım mesafeleri 5 mm düşüyor fakat bunlar kabul edilir sınırlar içinde, sürtme vs yok)
sonuçta Km saati 60 gösterirken gerçekte 61, yakıt sarfiyatında az bir miktar artış ve düşük süratte ve kalkışta biraz güç kaybı meydana geliyor. Lastiklere para verilmeyeceği için kabul edilebilir.
Uzman sorusu:
Jant değiştirmeden Lastik çapını %1.7 büyütmek, aracın yol tutuşunu, fren mesafesini, abs'yi kısacası aracın güvenli kullanımını ne derece etkiler? Bu lastikleri kullanayım mı yoksa 2500TL harcayayım mı...?
Belki forumda böyle bir tecrübe yaşamış bir arkadaş vardır.
Saygılar

Araç: 2012 Hilux 3.0 AT D-4D Mevcut Lastikler COOPER DISCOVERER 265/65 R17
Takılacak Lastikler BRIDGESTONE DUELER 275/65 R17
Yardımı olacak arkadaşlara teşekkürler.

Artı eksi %3 mertebelerinde değişim sorun çıkarmaz. Aracınız çok çok hassas değerleri olan pist yarış aracı değil. Yol tutuş, viraj, fren emniyeti gibi konular ise aynı ebatta farklı lastik markalarında bile değişen bir etkendir. BF Goodrich A/T ile Bridgestone A/T arasında aynı ebatta neredeyse benzer formda bile yol tutuş asfaltta ayrı, toprakta ayrıdır ve hatta ıslak zeminlerle kuru zeminlerde farklı tepkileri vardır. Burada marka sayısı artırılırsa farklılıklarda artacaktır. Önemli olan sizin altınızda ne olduğunu bilerek sürüşünüzü ona göre ayarlamanızdır. Şahsi tecrübelerimden bazılarıdır, faydalı olmasını umarım.

Artı eksi %3 mertebelerinde değişim sorun çıkarmaz. Aracınız çok çok hassas değerleri olan pist yarış aracı değil. Yol tutuş, viraj, fren emniyeti gibi konular ise aynı ebatta farklı lastik markalarında bile değişen bir etkendir. BF Goodrich A/T ile Bridgestone A/T arasında aynı ebatta neredeyse benzer formda bile yol tutuş asfaltta ayrı, toprakta ayrıdır ve hatta ıslak zeminlerle kuru zeminlerde farklı tepkileri vardır. Burada marka sayısı artırılırsa farklılıklarda artacaktır. Önemli olan sizin altınızda ne olduğunu bilerek sürüşünüzü ona göre ayarlamanızdır. Şahsi tecrübelerimden bazılarıdır, faydalı olmasını umarım.
Teşekkürler. Dikkatli sürdükten sonra hayati bir sorun çıkmaz herhalde.
Konuyu incelemeye başladıktan sonra kafam karıştı. Aynı araç orjinal 2 ayrı jantla piyasaya çıkmış.
265/65R17 7.5Jx17 ET30 6x139.7 M12 x 1.5 106.2
255/70R15 7Jx15 ET30 6x139.7 M12 x 1.5 106.2
Bunlar araca takılabilecek en küçük ve en büyük lastik olarak tanımlanmış. İncelediğimde R15 tekerin çapı R17'den %5 daha küçük. (Benim lastikler 265x65) Aklıma gelen sorular: Bu durumda araca fabrika da yapılan km saati vs kalibrasyonların farklı olması gerekmez mi?
Ayrıca lastik çapını değiştirmede bütün referanslar %3, %2, %1,5 hatta max %0.8 tavsiye ederken, çapta %5 oynama olur mu? Bu durumda max. performans bu iksinin arası bir çap değil midir? %5 değişim orjinalda oluyorsa pratikte bu aralık emniyetli olarak biraz daha arttırılabilir diye düşünüyorum.

Maalesef serviste bu sorulara doyurucu cevap mümkün değil. Sadece orjinal teker dışındakileri tavsiye etmiyorlarmış. Bilgileri bu kadar.
Saygılar ve tekrar teşekkürler.

Rica ederim, %3 çok normal ve ben bu şekilde artırdım. KM sayacında ya da hızımda herhangi bir değişiklik olmadı. Şanzımanda ve diğer alt aktarma organlarında da bir sıkıntı yok.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri