Lada Niva Ve Bilmediklerim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bozyazılı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,567

bozyazılı

Yeni Üye
Sevgili dostlar abiler hepinize öncelikle iyi günler dilerim
forumdaki ilk mesajımı yazıyorum suanda bolu ilince çalışan 23 yasında bır devlet memuruyum aslen mersın bozyazılıyım doga tutkunuyum sızlerın yardımına ıhtıyacım var bos zamanlarımı av gunuyse eger avda degılse dagda bayırda gecırıyorum 2005 model ford fusıon aracım var altı fazlasıyla yuksek dere tepe gezıyorum ama benı kesmıyor artık ve lada nıva almayı dusunuyorum tabı sadece bu bı dusunce alacagım lada nıva tek arac olarak kullanılcak sehır ıcı sehır dısı yılda normalde 25 bın km yı cok rahat devırıyorum ancak bu aracı ıkıncı arac olarak alma ımkanım yok sızlerınde fıkırlerı benım ıcın cok degerlı bu arac hakkında bıldıgım tek sey super bır arazı aracı oldugu gelelım sorularıma
-bu arac sehır ıcı sehırler arasıda kullanılırmı yakıt tuketımı ne olur?
-kronık sorunları varmıdır dıferansıyel kılıtı oyu buyu off road konusunda hıc bır bılgım yok ne gıbı masraflar etmem lazım aracın orjınal halı ıs gorurmu
-cok takla attıgını duydum uzun yolda sıkıntı yaratırmı memleketıme calıstıgım yerın uzaklıgı 850 km bu yol bu aracla sızce yapılırmı
butcem en fazla 12 bın lıra cıvarı olacak o paraya alternatıf baska ne arac alabılırım

sımdıden saygılarımla cevap verecek dostlara tesekkur ederım

ahmet güneş

Etiketler
Ynt: Lada Niva Ve Bilmediklerim

lada size uygun gorunmuyor
senede 25 bin ciddi rakam hem sarfiyat hem konfor yonunden sizi cok yorar 1 ay bile dayanamazsin
850 km uzun yol yaparsin ama cooook yorulursun
niva agirlikli arazide kullanilacaksa super bir aractir. onun icin ya 2. arac olacak yada sehirde trafikte uzun yolda cok isin olmayip koyde yaylada avda yani agirlikli bozuk yerde kullanacaksin

Sn.bberksan'a katılıyorum. Çok başınızı vurursunuz nasıl yaptım ben bu işi diye...

Temiz bakımlı asfalt lastikli bir lada niva sizin hertürlü işinizi görür. Biz bütün bakımlarını yaptırdıktan sonra aktif olarak hergün kullanmaya başladık Yaklaşık 6 ay gibi bir sürede 30.000 km yol yaptık ve her kontağı çevirdiğimde daha fazla keyif alıyorum.
Ani hızlanmaları freni, yoltutuşu ve yakıtı ile benim isteklerimi karşılıyor. Ancak piyasadaki özellikle 10 bin civarı çoğu arabada bu dediklerimi bulamazsınız. 10 bin civarı olanlar çok iyi bir arazi aracı olur, ancak asfaltta sizi üzer.

Benim dediklerim 1996 1.7 karbüratörlü için diğerlerini hiç kullanmadım yorum yapamayacağım. Lpg sanırım 2.74 tü şehiriçinde daha
motor ısınamadan stop ederek ve kış ayı olmasına rağmen 29 kuruş yaktı. Araç sürekli dört çeker olduğu için yol tutuşuda geniş taban lastiklerle çok iyi hatta üst yola çıkarken veya geniş bir kavşağa girerken arkadakilerle arayı baya açabiliyorum.
Uzun yolda 90 100 civarı heryere gidilir. Ve temiz olduktan sonra asla satmak istemezsiniz. Ancak ağırlıklı asfalt kullanıcısıysanız kesinlikle ok144 dediğimiz çamur lastiği takmayın çünkü fren esnasında, yoltutuşta ve konforda sizi üzer.
Örnek açışından benim asfalta göre yaptığım arabam:

Ekli dosyalar

• 2013-11-02 12.30.53.jpg
    2013-11-02 12.30.53.jpg
    172.8 KB · Görüntüleme: 1,100

Yalnız şunuda söylemeden geçemeyeceğim bu araçlar kesinlikle bir otomobil değil yani kuru direksiyonlu falan, bir otomobil konforu vermez. Ancak ne olduğunu bilerek ve beklentileri bilerek kullanmak gerekir mesela ben çok keyif alarak biniyorum ama bir başkası keyif almaz. Ben sürekli kullandığım arabalar içinde en keyif aldığım biri lada diğeri de dodge PW 250 4000 dizel 4x4 kamyonettir. mazda 3 te kullanıyorum Mercedes C 200 kompressor de ama bunların içinde beğendiğim biri kamyonet biri lada. Önemli olan ne olduğunu bilmektir.

12 bin tl en var 6-7 bin gibi bir lada alıp üstünü onu konforlu hale getirmek için harcayabilrisin .Konfor derken koltuklar klima ve sof direksiyon kastediyorum .
Konfor kişiden kişiye değişir sonuçta ve ben bunlar ile mutlu oluyorum ööle otobana çıkayım arabayı yapıştarayım derdim olmadı .Büyük bir şehirde oturmuyorsun günlük de her türlü işini görecek bir arazi aracıdır .
Kısaca belirtmek gerekirse sağlam bir off roadcu olmasan bile ( ki onlar da modifiyeye çok gelmediği için pek kullanmazlar saf halini severler ) işini görecek bir arabadır .Ne aradığına bağlı

Lada Niva çok iyi bir düşünce ve çok zevkli sürüşü olan bir araç. Yalnız sizin yazdıklarınıza göre asla size göre bir araç değil. Fiesta'dan Niva'ya geçişte konfor sizin için hayli sıkıntı yaratır. Belirttiğiniz uzun yol ve kilometreleri yapmak için 2006 ve üzeri bir Niva işinizi görür ama hem bütçe sıkıntı olur hemde otomobil konforu ve sürüşü istediğiniz gibi olmaz.

Değerli doğa dostu;ben LadaNiva kullanmaktayım;doğa dostu arkadaşlarımın her bir yorumu çok doğru.Ben ikinci araç olarak kullanmaktayım.Sizin işinizi görecek bir araç değildir.İyi bir ladaniva bulsanız bile onun dilinden anlayacak bir usta bulmanız zor.Konfor bakımından da değerli yorumlar sanırım size yeterli.Bol keyifli sürüşler dilerim.

bozyazılı' Alıntı:
Sevgili dostlar abiler hepinize öncelikle iyi günler dilerim
forumdaki ilk mesajımı yazıyorum suanda bolu ilince çalışan 23 yasında bır devlet memuruyum aslen mersın bozyazılıyım doga tutkunuyum sızlerın yardımına ıhtıyacım var bos zamanlarımı av gunuyse eger avda degılse dagda bayırda gecırıyorum 2005 model ford fusıon aracım var altı fazlasıyla yuksek dere tepe gezıyorum ama benı kesmıyor artık ve lada nıva almayı dusunuyorum tabı sadece bu bı dusunce alacagım lada nıva tek arac olarak kullanılcak sehır ıcı sehır dısı yılda normalde 25 bın km yı cok rahat devırıyorum ancak bu aracı ıkıncı arac olarak alma ımkanım yok sızlerınde fıkırlerı benım ıcın cok degerlı bu arac hakkında bıldıgım tek sey super bır arazı aracı oldugu gelelım sorularıma
-bu arac sehır ıcı sehırler arasıda kullanılırmı yakıt tuketımı ne olur?
-kronık sorunları varmıdır dıferansıyel kılıtı oyu buyu off road konusunda hıc bır bılgım yok ne gıbı masraflar etmem lazım aracın orjınal halı ıs gorurmu
-cok takla attıgını duydum uzun yolda sıkıntı yaratırmı memleketıme calıstıgım yerın uzaklıgı 850 km bu yol bu aracla sızce yapılırmı
butcem en fazla 12 bın lıra cıvarı olacak o paraya alternatıf baska ne arac alabılırım

sımdıden saygılarımla cevap verecek dostlara tesekkur ederım

ahmet güneş

Hocam 800 küsür km bu araçla gidilmez. O sebepten sakın ola deneme için falan nivaya binmeyesin yoksa almak zorunda kalırsın. Nasıl bir meretse bir biniyorsun sonra işi gücü unutuyorsun sürekli onunla dağ bayır gezmek istiyorsun, öyle acayip bir çekiciliği var, tiryakilik yapıyor. Uzun yola bununla gidilebileceğini düşünmüyorum,çok yorar. Ha! ben bekarım tek başıma çıkıp gidiyorum geze geze giderim diyorsan o ayrı.

Temiz düzgün olursa dağa da gider yola da..

3 sene boyunca Türkiyenin köylere kadar yarısından çoğunu gezdim.. evlandikten sonra ayrılmak zorunda kaldım..

Bayburt/Kocaeli.. 1.000 km civarı 15 saate tek sürücü gittim.. hemde tam bakımlı değildi o zaman..

Ortalama 100 km yolda; 9-10 litre benzin yakar, 12 litre civarı da LPG..

Sürekli 4x4 ve çok atik ve dengelidir.. 0-100 km İvmelenme harikadır (2500 tdi 4x4 Ford Rangeri geçiyor..)

Alı başında her usta anlar, parçası bedavedan biraz pahalıdır :smiley:

En kötü, kabak lastikle standart haliyle bile arazide çok değil çok çok iyidir.. standarda yakın haliyle bile gezmeyi bırak oof-road yarışalarında yarışır derece bile alır :smiley: şaka değil..

Fayda/masraf olarak mükemmele yakındır, aynı paraya arazide daha iyisi yoktur!

Tek sorunu evlenip çoluk çocoğa karışınca mecburen satıyorsun, yoksa tadına doyum olmaz bi araç..

Nivadan daha büyük, daha güçlü, daha bilmem ne araçlar gördüm bindim ama Nivadan tatlısına daha henüz rastlamadım..

sevgili abilerim yazdıklarınızı buyuk bır keyıfle okudum telkınlerı dıkkate alacam en azından sımdıden bıraz daha beklemeye alıcam bu planı belkı bır gun ıkıncı arac olarak alma durumum dogar o zaman sahıp oluruz sanırım hepsını bır arada kullanmaya ve tasarruflu bır araca o fıyatlara ulasmam ımkansız saygılarımla

bizimde yazlık var bozyazıda :Dniva sıcakta zorlar hele yayla yolları virajlı ve tırmanmalı 2.bir pervane takmadan olmaz

maceraavcısı' Alıntı:
bizimde yazlık var bozyazıda :Dniva sıcakta zorlar hele yayla yolları virajlı ve tırmanmalı 2.bir pervane takmadan olmaz
abı arac yılın 11 ayı bolunun ayazında kullankcatı 1 ay bozyazı ve yayla yolları :D ama sımdılık vazgecıldı hem sehır ıcı hem sehırler arası hem arazı hepsını karsılamaz :D yorumuna hakım kıldım

bozyazılı' Alıntı:
sevgili abilerim yazdıklarınızı buyuk bır keyıfle okudum telkınlerı dıkkate alacam en azından sımdıden bıraz daha beklemeye alıcam bu planı belkı bır gun ıkıncı arac olarak alma durumum dogar o zaman sahıp oluruz sanırım hepsını bır arada kullanmaya ve tasarruflu bır araca o fıyatlara ulasmam ımkansız saygılarımla

Arkadaşım.. binek arabam haricinde hobi aracı olarak bir lada Niva almıştım... biraz tecrübeli sayılırım..

sana naçizane tavsiyem , tek araç olacak ise kesinlikle alma.. senede 30 bin seni bitirir.. hadi benzin paran var diyelim.. Niva asfaltta saç baş yoldurur.. 1 ay sonar bin pişman olursun..illaki aldıgın rakama elden çıkaramazsın..

ben yine 2. hobi aracı olarak Niva bakıyorum.. arazide müthiş haz alırsın.. bir daha bırakamassın.. ben 2 arabam oldugu zaman Nivayı hep arazide kullandım.. inan 100 km lik bir yola gitmek bile insanı üzer..

yani.. hobi aracı olarak Niva 10 Numara... tek araç olacak ise kesinlikle önermem..

zirvelerin sesi' Alıntı:
Arkadaşım.. binek arabam haricinde hobi aracı olarak bir lada Niva almıştım... biraz tecrübeli sayılırım..

sana naçizane tavsiyem , tek araç olacak ise kesinlikle alma.. senede 30 bin seni bitirir.. hadi benzin paran var diyelim.. Niva asfaltta saç baş yoldurur.. 1 ay sonar bin pişman olursun..illaki aldıgın rakama elden çıkaramazsın..

ben yine 2. hobi aracı olarak Niva bakıyorum.. arazide müthiş haz alırsın.. bir daha bırakamassın.. ben 2 arabam oldugu zaman Nivayı hep arazide kullandım.. inan 100 km lik bir yola gitmek bile insanı üzer..

yani.. hobi aracı olarak Niva 10 Numara... tek araç olacak ise kesinlikle önermem..

bir tane golfum var,,ama eşim hafta içi golfu alacak işe gidip gelmek için,, nivayı ben 2. araç olarak hafta içi git gel toplam 30 km istanbul içi işe gidip gelirken,ve hafta sonu örneğin şileye giderken 100 kim gidiş 100 km dönüş ,,şilede biraz dağ bayır yapılacak ,çoluk çocuğa biraz arazide heyecan yaptırılacak,sonra piknik filan,,bu amaçlar için niva nasıldır?

murat

benimde 2. araç olarak 2,5 yıldır nivam var ve haftada 160-170 km yapıyorum, bazen pişman oluyorum aldığıma keşke daha konforlu bir araç alsaydım diye ama epeyde masraf yaptım satsam ne alacağım aldığım araçta mutlaka masraf çıkartacak deyip vazgeçiyorum, nivada kendimi iyi hissediyorum, özellikle arazide istediğim yere dalıyorum dal çarpacak boyası çizilecek korkum olmuyor :smiley: problemsiz bir araç bulursanız tavsiye ederim gerçi bütün araçlar için geçerli bu hangi marka olursa olsun belli bir km den sonra muhakkak problem çıkartıyor nivanın masrafı daha hafif yedek parçası ucuz ama kalitesi biraz düşük, anlayan ustayı bulmak zor, yazın klima aramamanız lazım
bence nivası olan bir arkadaş bulun deneyin daha sonra karar verin

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.