L200 Arazi Gösterge Sorunları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aopena Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,478

aopena

Ana Kamp
Herkese merhabalar 2009 model 4x4 intense diye geçen araç aldık. 4x2 konumuna alınca göstergede ışıklar yanıp sönüyor sürekli sadece tek ışık yanması gerekirken, 4x4 alıyorum sabit yanıyor vs birde 4x4 konumunda iken yokuşta geri kalkarken geri giderken ön akslar mı her ne ise acaip vuruyor takır tıkır ses geliyor iki tekerden de bu sorunun sebebi ne olabilir çevremde bulunduğum semtte pek bu araçtan anlayan olmadığı için belki daha önceden başına gelenler olmuştur bir de bu aracın arazi vitesleri nasıl kullanılır hangi konum nasıl yol içindir.

Etiketler
20013 model l200 var bende 67 binde aldım arazi vitesi hiç kullanılmamış ondan kaynaklı olabilir 4x4 aldıkdan sonra geri 4x2 aldığımda göstergede ışıklar yanıp sönüyordu geri gidince normale dönd

kullanma kılavuzunda da yazar. arazi geçişlerini yaparken ayağınızı gazdan çekerseniz daha kolay geçiyor. ayak gaza basılıyken geçiş yapınca ışık yanıp sönüyor ve bu durum uzun sürüyor. ışık yanıp sönmesi uzun sürerse frene hafifçe dokunursak geçiş tamamlanıyor. ya da tekrar 4x4 ' e alıp ayak gaza basmıyorken 4x2 ' ye geçiş yapacaksınız..

Selamlar

Geç gördüm problem çözülmüştür umarım ama aynı durum başlarına gelebilecekler için yazıyorum

L200 4x4 arazi vitesi kullanımı - 4x4 e 100 km hıza kadar 70-80 civarı tavsiye ederim hareket halinde iken geçirebilirsiniz diğerlerine araç dururken yani hareketsiz haldeyken normal vites boşa alınıp -N- takılır çıkarılır 4x4 e durduğunuz yerde taktığınızda ışıkların sabitlenmesi beklenir

1- 4x4 ışıkları yanıp sönüyor ise hiç sabitlenmiyor ise arıza uyarısıdır
2- en yaygın arıza ön differansiyeldeki 4x4 vakum körüğü ön altı vurma yada başka bir nedenle çatlamış bozulmuş ve çalışmıyordur araç 4x4 hangi konumdaysa o konumda kalır
3-bu körüğe giden hava vakum hortumları selenoidi bozulmuş çamur tıkamış olabilir hava vakum körüğüne gitmez ve vakum körüğü çalışmaz
4- vakum körüğü üzerindeki elektirik soketi kırılmış oksitlenmiş kablolar sıyrılmış vs. olabilir

bu kontrollerin yapılması araçtan ön arka akslardan acaip vurma sesi gelmesi ayna mahruti diş kırılması gibi arızaların belirtisi olabilir
LLC orta arazi şanzımanı bu konumda kilitlidir araç ağır devirdedir direksiyon tam tur sağ - sol yapılmaz kasma yapar ses ve vuruntu sesleri duyarsınız bu konumda asvalt beton gibi zeminde sürülmez ve hız 70 km densede 30- 40 km yi geçmemek daha iyidir

Kolay gelsin

Selamlar

Geç gördüm problem çözülmüştür umarım ama aynı durum başlarına gelebilecekler için yazıyorum

L200 4x4 arazi vitesi kullanımı - 4x4 e 100 km hıza kadar 70-80 civarı tavsiye ederim hareket halinde iken geçirebilirsiniz diğerlerine araç dururken yani hareketsiz haldeyken normal vites boşa alınıp -N- takılır çıkarılır 4x4 e durduğunuz yerde taktığınızda ışıkların sabitlenmesi beklenir

1- 4x4 ışıkları yanıp sönüyor ise hiç sabitlenmiyor ise arıza uyarısıdır
2- en yaygın arıza ön differansiyeldeki 4x4 vakum körüğü ön altı vurma yada başka bir nedenle çatlamış bozulmuş ve çalışmıyordur araç 4x4 hangi konumdaysa o konumda kalır
3-bu körüğe giden hava vakum hortumları selenoidi bozulmuş çamur tıkamış olabilir hava vakum körüğüne gitmez ve vakum körüğü çalışmaz
4- vakum körüğü üzerindeki elektirik soketi kırılmış oksitlenmiş kablolar sıyrılmış vs. olabilir

bu kontrollerin yapılması araçtan ön arka akslardan acaip vurma sesi gelmesi ayna mahruti diş kırılması gibi arızaların belirtisi olabilir
LLC orta arazi şanzımanı bu konumda kilitlidir araç ağır devirdedir direksiyon tam tur sağ - sol yapılmaz kasma yapar ses ve vuruntu sesleri duyarsınız bu konumda asvalt beton gibi zeminde sürülmez ve hız 70 km densede 30- 40 km yi geçmemek daha iyidir

Kolay gelsin
mesajınızı yeni gördüm aslında size özel mesajda atmıştım sanırım görmediniz.
Defransiyele takılı vakumu değiştirdim internetten aldım şöyle bir sorun var 4x4 geçişleri çalışıyor sadeec araziden çıkarınca yanıp sönüyor fakat 4x4 geçişlerinde problem yok ama çıkarınca yanıp sönerken önler yada akslar devredemi bilmiyorum. selenoidleri söküp temizlesem mi diye düşündüm sanırım sağ tekerin üstünde ki küçük hortumların takılı olduğu parça https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1xs4k...ton-pajero-montero-i-in-8657a031-k5t47776.jpg

ılı vakumu değiştirdim internetten aldım şöyle bir sorun var 4x4 geçişleri çalışıyor sadeec araziden çıkarınca yanıp sönüyor fakat 4x4 geçişlerinde problem yok ama çıkarınca yanıp sönerken önler yada akslar devredemi bilmiyorum.
merhaba eski bir post ama şuanda bahsettiğiniz sorunu yasıyorum çözebildiizmi bilgi verirseniz sevinirim.

mesajınızı yeni gördüm aslında size özel mesajda atmıştım sanırım görmediniz.
Defransiyele takılı vakumu değiştirdim internetten aldım şöyle bir sorun var 4x4 geçişleri çalışıyor sadeec araziden çıkarınca yanıp sönüyor fakat 4x4 geçişlerinde problem yok ama çıkarınca yanıp sönerken önler yada akslar devredemi bilmiyorum. selenoidleri söküp temizlesem mi diye düşündüm sanırım sağ tekerin üstünde ki küçük hortumların takılı olduğu parça https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1xs4k...ton-pajero-montero-i-in-8657a031-k5t47776.jpg
merhaba eski bi gönderi ama bahsettiğiniz sorunu suanda yasıyorum,, acaba sorunu çözebildinizmi bilgi verirseniz sevinirim.

Merhaba
Sorunu ben yaşamadım çok uzun yıllar önce offroad yaparken benim L200 sertçe oturmuş alt darbeyle vakum selenoidi hasar almış değiştirtmiştim burada sorunu yaşayanlara cevap yazmıştım size tavsiyem ön differansiyel üzeindeki vakum selenoidini kontrol ettirmekle başlayın eğer bu parça arızalıysa alt kısım oturdu ve darbe aldıysa bozulmuş olabilir alt muafaza koruma için yeterli değil bunu kontrol eden vakum hortumları davlumbaz altından devam eder kirlenmiş tıkanmış olabilir elektirik kontrol soketi oksitlenmiş çamurlanmış olabilir yukarıda açıklamam var bunun tamiri arıza tespiti gerekiyorsa parça değişimi için iyi bir ustaya gidin parça değişimi gerekirse aracın şase numarasından uygun oem kodunu bulun çıkma parça tavsiye etmem imkanınız varmı bilmem aracın kalkması lazım altında çalışmak gerekecek vakum selenoidinden vakum dağıtıcıya kadar vakum hortumları dahil elektirik soketinden kablolar dahil kontrol etmeniz gerekecek ön differansiyel yağıda bence kontrol edilmeli gerekirse değiştirilmeli yapabileceğinizden şüpheniz varsa siz dokunmayın iyi bir ustaya götürün
geçmiş olsun Kolay gelsin

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri