Kuş Gözlemciliği için Dürbün Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan judge Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 40,375

judge

Ana Kamp
Yer
İzmir
Merhaba, Gaziantep'te yaşıyorum. Bu civarda. özellikle doğuya doğru yaptığım seyahatlerde yırtıcı kuşların üzerimiz de döndüklerini görüyorum. Bazı turistik haritalarda da bu yöre kuş gözlem yeri olarak gösteriliyor. Araziye çıktığımda böylesi bir durumla karşılaştığımda hep "Ah bir dürbün olsaydı da, daha yakından izeleyebilseydim." diye içimden geçiriyorum.
Bu nedenle bilgi sahibi olan arkadaşlarımdan rica ediyorum. Fazla oahalı olmayan, ama vereceğim paranın karşılığını alabileceğim, arazide her zaman yanımda taşımak istedğim bir dürbün tavsiye eder misiniz? veya dürbün ararken neye dikkat etmeliyim. İlgi gösterecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Etiketler
Ynt: Kuş Gözlemciliği için Dürbün Tavsiyesi

Selam

Bende bu konuya meraklıyım hangi tip dürbün lazım.Takip edelim konuyu

damast' Alıntı:
Selam

Bende bu konuya meraklıyım hangi tip dürbün lazım.Takip edelim konuyu
Murat bey, hangi tip diye sormuşsunuz ama bahsetttiğim ama en uygunu olan tip hangisidir bilmiyorum. Ortalıkta bir sürü marka ve fiyat aralığında dürbün var ama hangisi olması gerektiği konusunda tecrübeli arkadaşlardan fikir bekliyorum.

Bir sitede "Dürbün alırken dikkat edilecek hususlar" başlığı altında bu pratik bilgilere yer verilmiş. Bu niteliklere haiz olan ve memnun kalınan marka ve model tavsiye edebilen arkadaşlar paylaşımlarını bekliyorum.

Teknik açıklamaların akabinde, dürbün seçerken dikkat etmeniz gereken bazı husuları, pratik bir liste olarak sunmayı uygun bulduk. Dürbün alışverişinde, cihazınızı seçerken yapmanız gereken kontrolleri, aşağıda okuyabilirsiniz:

1. Mekanik Kontrol: Dürbünü elinize alın, işçilik ve malzeme kalitesi yönünden inceleyin. İkinci aşamada, dürbünü iki ucundan tutun ve yavaşça çevirin. Herhangi bir takırtı sesi gelmediğinden, birleşme noktalarının dayanıklı ve pürüzsüz olduğundan emin olun.

2. Odaklanma kontrolü: Dürbün göz yuvalarını teker teker ve beraberce hareket ettirin. Her iki gözünüz için de odaklama kontrolü yaptığınızdan emin olun.

3. Kaplama Kontrolü: Dürbünün ışığa tutarak cam yüzeyde kaplama hatası ve leke olup olmadığını kontrol edin. Objektif lensinin önünden ve arkasından yansıyan ışığın "yukarından" ve "arkadan" oluşuna dikkat edin. Lens, yansıtmayan bir tabaka ile kaplanmış ise yansımalar mavi, pembe, yeşil tonlarında olacaktır. Aksi durumda, beyaz bir yansıma ile karşılaşırsınız.

4. Göze uygunluk Kontrolü: Göz gövdesinin gözünüze uygunluğunu kontrol edin.

5. Çift Görüntü Kontrolü: İki gözünüzle dürbünle tek noktaya bakın. Çift görüntü görüyorsanız veya göz yorgunluğu hissediyorsanız, dürbün ayarsızdır. Ayarı tamamladıktan sonra seçtiğiniz bir cisme bakarken, dürbünü gözünüzden birkaç cm uzaklaştırın. Dikkat etmeniz gereken, bu durumda oluşan görüntünün kesinlikle çift olmamasıdır.

"Büyütme gücü ve görüntü netliği açısından tatmin edici bir sonuç sağladığı için 7x30 günışığında en çok kullanılan dürbün tipidir. Gece kullanımı içinse, aynı tip dürbünün 50mm açıklığa sahip modelleri tercih edilebilir." bu bilgiye katılıyor musunuz???? ???

merhabalar.
ben kuş fotoğrafı çekmekteyim...
gözelm için dürbün çok önemli. ben uygun fiyata bushnell 8x42 waterproff aldım. şimdilik çok memnunum. fiyat performans açısından bakılınca tavsiye edebileceğim bir dürbündür. ama arkadaşta olan nikon 10x50 çok daha kaliteli.

Bende nikon taraftarıyım.yeni başlayan arkadaşlar veya öğrenciler için biraztuzlu olabilir ama kaliteli ve ömürlük bir alet.

Bu biraz bu işe vereceğiniz paraya bağlı.

Fiyat ve performans karşılığı olarak düşünürseniz binoculer tarzı en uygun dürbün şu anda Nikon Monarc ATB. 10x42 veya 12X42 uygun.

Amerika fitatı 300 dolar civarı.

Konuyu biraz geç gördüm ancak konuyu takip edenler ve ilgisini çekenler için kısaca dürbün seçimi konusunda bilgi vereyim.
Yaklaşık 10 yıldır kuş gözlemcisiyim. İlk dürbünüm ustalarımın tavsiyesi üzerine en ekonomik model olan nikon 8x40 action idi. hem kullanım kolaylığı, fiyatına göre oldukça iyi olan optik kalitesi nedeniyle başka dürbün almaya gerek görmedim. Hala aynı dürbünü kullanıyorum. Türkiyede spot piyasada 100 dolar caivarında alınabiliyor, internet sitelerinde aynı isimle arandığında 12 taksit fırsatı ile alınabiliyor. monarch ve daha ileri modeller ekonomi olarak kullanıcının tercihleridir ama ben arada bu kadar fiyat farkına değecek bir fark göremedim.
10x50 dürbünler teleskopsuz gözlemlerde tercih edilebiliyor ama rüzgarlı bir havada netlemede sıkıntı verebiliyor. ayrıca yakın planda çalılıkta bir kuşu görmek istediğinizde veya kelebek gözlemlemek istediğinizde negatif etkisi var, ama kullanım alanı olarak yine tercih edilen bir model.
Selamlar...

Kuş gözleyecekler için en ideal dürbün 8x40 tır. Bu konuda fiyat ve kalite açısından da bakılacak olursa en uygun olanı Nikon Action 8x40. Fiyatı Nikonla benzer olan çok sayıda dürbünüm oldu içlerinde en memnun kaldığım Nikon.

Ben de bushnell 8x42 waterproff veya Nikon'un 8x24 lerini tavsiye ederim. asıl maksadı doğada vakit geçiriken denk geldiği kuşları ayırdetmek için olan arkadaşlara bu ölçekteki dürbünler yeterli olur, hem hafif hem işlevsel... Ama iş biraz ciddileşince dürbün yerine bu amaca uygun teleskopları öneririm... fiyatlar için değil ama bilgi vermesi açısından aşağıdaki site işinizi görür:
http://shopping.rspb.org.uk/c/Binoculars.htm?utm_source=rspbwebsite&utm_medium=navigation&mediacode=T06ITH0221
ingilizcem yok diyorsanız:
http://www.kad.org.tr/
http://www.trakus.org/

Bıktırıcı şekilde sormak istemem ama bu sayfa da (link i kopyaladım ama yapıştır seçeneği yok,google a nikon action 8x40 yazdığım da, amazonun sayfasına tıklarsanız görürsünüz)8x40 ex extreme modeli yaklaşık olarak action un iki katı fiyat yazıyor,ölçü ve marka olarak aynı olmasına rağmen bu fark neden.

Eğer cevabınız extreme koşullara dayanıklı olduğu için ise rezil olduk.Öyle ise de Murat a söylemeyin.

Screenshot 1

mayıstosböce' Alıntı:
Bıktırıcı şekilde sormak istemem ama bu sayfa da (link i kopyaladım ama yapıştır seçeneği yok,google a nikon action 8x40 yazdığım da, amazonun sayfasına tıklarsanız görürsünüz)8x40 ex extreme modeli yaklaşık olarak action un iki katı fiyat yazıyor,ölçü ve marka olarak aynı olmasına rağmen bu fark neden.

Eğer cevabınız extreme koşullara dayanıklı olduğu için ise rezil olduk.Öyle ise de Murat a söylemeyin.

Her iki dürbün de büyütme ve ışık değerleri olarak aynı. extreme yeni çıkan bir model ve lens kalitesi olarak daha başarılı olduğu yönünde kullanıcı yorumları var. bir kere alayım diyorsanız iyi bir dürbünle başlamak mantıklı, monarch modeller daha yüksek fiyatına rağmen daha başarılı mesela. ama ben arazide oldukça hor kullanıyorum dürbünleri, o yüzden düşük fiyatı tercih ediyorum. tabi ki tercih sizin :smiley:

8x40/42mm lik dürbünler kuş gözlemi için idealdir. ben de nikon action 8x40lık dürbün kullanıyorum. bi arkadaşım 8x30mm lik swarovski roof dürbün kullanıyor. bilindiği gibi swarovskiler gerçekten çok iyi dürbünlerdir fakat 30mmlik mercekle bana gün ışığından pek yararlanılamıyormuş gibi geliyor. celestronun 8.42mm lik dürbününü de inceleme fırsatı buldum. benim tercihim 8x30mm lik swarovski olacağına 8x40mm lik nikon yada 8x42mm lik celestron size daha iyi netlik sağlıyor.

Öncelikle benim önerim kesinlikle bu konuda markalaşmış ürünleri almanız olacaktır
Zeiss Swarovski.Nikon.Leica Bu markalar dışındaki diğer tüm ürünler sadece paranını çöpe atmak olacaktır
Teknik datalar da sadece yaklaştırma(X) değeri başlı başına en önemli değer değildir
Göz boşluğu,görüş alanı kullanılan mercekleri kaplamalarıda önemli.
Yukarıdaki Markaların Görüntüleri 4K olarak varsayarsak diğerleri Tüplü Tv ayarındadır

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri