Köpeklerle Karşılaşmalar...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan doganizm Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,504

doganizm

Kamp I
Yer
İzmir
Arkadaşlar tek başıma doğa yürüyüşü ve kamp yapmaya başladım, ikinci etkinliğimde 2 farklı yerde 3-4 çoban köpeği kangal köpeği olmak üzere karşılaşmalar yaşadım ve köpekler ciddi ciddi taciz etti beni, soğukkanlı tavırlarım sayesinde birşey olmadı ama bundan sonraki yürüyüşlerimde endişe duymaya başladım. Köpeklerden korkmuyorum ama ısırılmaktan korkuyorum, al başına bela hastane aşı vs sorun bu.

Yürüyüşlerde Elektronik köpek kovucu taşıyorum ama etki etmedi nedense.

Güvenlik önlemi olarak taşıdıklarım:

Torpil
Elektro Şok Aleti
Biner Gazı
Bıçak / Testere / (Bazen pala)
2 Adet Baton (yeri gelince güvenlik amaçlı kullanılabilir).

Sorum Şu:

Bir çok video izledim kimisi taş atın kimisi kaçmayın kimisi bağırın filan diyor fakat farklı tecrübesi bilgisi olan var mı acaba kendimi köpeklere karşı başka nasıl savunabilirim...

Etiketler
Hiç bir alete ihtiyaç yok yapacağınız sadece korktuğunuzu belli etmemek çünkü hissederler derler ki korktuğumuzda bir koku salgılarmışız. Köpeklerle karşılaştığınız anda hiç bir geri adım atmadan aksine üstlerine hafif bir şekilde yürüyebilirsiniz el kol hareketi yapmadan gözlerinizi köpeklerin gözlerinden kaçırmayın kararlı kararlı gözlerinin içine bakın göreceksiniz havlamaları kesilecek geçişinize izin verecekler. Denenmiştir.

Hiç bir alete ihtiyaç yok yapacağınız sadece korktuğunuzu belli etmemek çünkü hissederler derler ki korktuğumuzda bir koku salgılarmışız. Köpeklerle karşılaştığınız anda hiç bir geri adım atmadan aksine üstlerine hafif bir şekilde yürüyebilirsiniz el kol hareketi yapmadan gözlerinizi köpeklerin gözlerinden kaçırmayın kararlı kararlı gözlerinin içine bakın göreceksiniz havlamaları kesilecek geçişinize izin verecekler. Denenmiştir.

Çok ilginç, bazı köpeklerde farklı sonuçları mı var acaba? benim okuduğum tüm yazılarda göz temasından kesinlikle kaçının yazıyordu....

Görmemezlikten gelip devam edince ilgisi azalmıştı bende köpeğin.
Ama direk karşına çıkınca o nasıl olucak bilmiyorum:smiley:

Bir köpeğin gözlerine bakmak demek ben seni tehdit ediyorum demektir.O an için köpek zaten sinirli ise hele birde iri ise sizi ısırmayı deneyebilir. Doğru olan gözlerine bakmamak tamam burası senin mıntıkan ve sen amirsin ama bende misafirim gidiyorum anlamında davranışlar olan kollarınızı fazla sallamadan yürüyüşünüze devam etmeniz size yaklaştığı zaman onunla tatlı ve yumuşak bir ses tonu ile onunla konuşmaya başlamanız gerekir.
koşup havlayarak bile olsa karşınıza gelen köpeğin kuyruğu yukarıda ve sağa sola doğru oynuyorsa bunun anlamı bize verdiği mesaj hoş geldin seninle arkadaş olabilir-miyiz dir. Tatlı bir sesle sesleniş sonunda yanınıza yaklaşır ve kendini okşatır sizi koklar vereceğiniz bir lokma yiyecek onu çok mutlu eder.
Köpek sert sert havlayıp geliyorsa ve kuyruğu arkasında yere paralel ise amacı sizi korkutmaktır.Hemen durun, köpekte belli bir mesafeye yaklaşınca durur ve sizi tartar kontrol eder gözlerine bakmadan tatlı sert bir ses ile konuşun bakar ki pabuç pahalı kuyruğunu yukarı kaldırıp haydi dost olalım moduna geçer.
Yok dost olmadı devamlı hırlıyor az az yaklaşıyor ise kuyruğuna bakın ŞAYET ARKA BACAKLARININ ARASINDAN VÜCUDUNUN ALTINA SOKUP KUYRUĞUNU SAKLIYORSA AYNI ANDA VEYA DEVAMINDA KULAKLARINI ARKAYA YATIRIP ÜST DUDAKLARINI GERİ ÇEKİP DİŞLERİNİ GÖSTERİYORSA KESİNLİKLE SİZİ ISIRMAK İÇİN HAMLE YAPACAKTIR.Siz ondan evvel davranıp ona doğru dönüp gözlerine dik dik bakıp dişlerinizi çıkartıp bol sinirli sesler çıkartırken üstüne doğru ani ve sert hamle yapın kesinlikle ısırmaktan vaz geçip kaçar gider.
Bir harita mühendisi olarak dağlarda bayırlarda çok kere bu olayları kendim yaşadım .
Köpekler sizin ondan korktuğunuzu veya korkmadığınızı ona sevgi beslediğinizi kızdığınız gibi durumları anında anlayıp ona göre vaziyet alırlar

Bir köpeğin gözlerine bakmak demek ben seni tehdit ediyorum demektir.O an için köpek zaten sinirli ise hele birde iri ise sizi ısırmayı deneyebilir. Doğru olan gözlerine bakmamak tamam burası senin mıntıkan ve sen amirsin ama bende misafirim gidiyorum anlamında davranışlar olan kollarınızı fazla sallamadan yürüyüşünüze devam etmeniz size yaklaştığı zaman onunla tatlı ve yumuşak bir ses tonu ile onunla konuşmaya başlamanız gerekir.
koşup havlayarak bile olsa karşınıza gelen köpeğin kuyruğu yukarıda ve sağa sola doğru oynuyorsa bunun anlamı bize verdiği mesaj hoş geldin seninle arkadaş olabilir-miyiz dir. Tatlı bir sesle sesleniş sonunda yanınıza yaklaşır ve kendini okşatır sizi koklar vereceğiniz bir lokma yiyecek onu çok mutlu eder.
Köpek sert sert havlayıp geliyorsa ve kuyruğu arkasında yere paralel ise amacı sizi korkutmaktır.Hemen durun, köpekte belli bir mesafeye yaklaşınca durur ve sizi tartar kontrol eder gözlerine bakmadan tatlı sert bir ses ile konuşun bakar ki pabuç pahalı kuyruğunu yukarı kaldırıp haydi dost olalım moduna geçer.
Yok dost olmadı devamlı hırlıyor az az yaklaşıyor ise kuyruğuna bakın ŞAYET ARKA BACAKLARININ ARASINDAN VÜCUDUNUN ALTINA SOKUP KUYRUĞUNU SAKLIYORSA AYNI ANDA VEYA DEVAMINDA KULAKLARINI ARKAYA YATIRIP ÜST DUDAKLARINI GERİ ÇEKİP DİŞLERİNİ GÖSTERİYORSA KESİNLİKLE SİZİ ISIRMAK İÇİN HAMLE YAPACAKTIR.Siz ondan evvel davranıp ona doğru dönüp gözlerine dik dik bakıp dişlerinizi çıkartıp bol sinirli sesler çıkartırken üstüne doğru ani ve sert hamle yapın kesinlikle ısırmaktan vaz geçip kaçar gider.
Bir harita mühendisi olarak dağlarda bayırlarda çok kere bu olayları kendim yaşadım .
Köpekler sizin ondan korktuğunuzu veya korkmadığınızı ona sevgi beslediğinizi kızdığınız gibi durumları anında anlayıp ona göre vaziyet alırlar

Birden fazla köpek varsa mesela dört köpek?

bende 3-4 defa doğada karşılaştım.yaptığım genelde kaçmamak ve korktuğumu belli etmeden yanından geçmek oldu.böylece hiçbirşey olamadan geçip gittim aralarından

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri