Kışın, Isıtıcı Olmadan Kamyonet İçinde Sağlıklı Uyunabilir Mi? - (h 100)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pilotadam Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 32
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,695

pilotadam

Yeni Üye
Selam Dostlar,
Ailem 18 yaşında kamyonet olarak geçen 5 kişilik bir Hyundai H 100 modeli araca sahip ve bu araç garajda yatıyor, özellikle de kışları. İstanbul'da yaşıyorum ve bazen eve dönmek yerine hostel ya da otel tercih ediyorum. Fakat ruhum rahat değil. Garajda yatan bu aracı Moda sokaklarında park edip, zaman zaman araçta konaklaya bilmek istiyorum.
Araç eski olduğu için yalıtımı da gayet yetersiz. Aracın bagaj kısmının tabanını mat veya karton malzemeler, üstüne de yünlü battaniyeler ile kaplarsam, onun üstüne de yün yatak koysam diyorum? Üstüme de kalın yorganla yalıtırsam, sizce sağlıklı uyunabilecek bir ortam oluşturabilir miyim? Giysi olarak termal içlikler ile yatarsam da gayet keyifli olabileceğini hayal ediyorum sizce nasıl olur?

Biz yazın bile dere kenarında aracı gecede 4-5 sefer çalıştırıyoruz uyuyabilmek için.ısıtıcı olmadan böbreklerinizi bile üşütür,ömür boyu çekersiniz.Sonuçta araba dediğiniz şey metal bir kafesten ibaret.

Biz yazın bile dere kenarında aracı gecede 4-5 sefer çalıştırıyoruz uyuyabilmek için.ısıtıcı olmadan böbreklerinizi bile üşütür,ömür boyu çekersiniz.Sonuçta araba dediğiniz şey metal bir kafesten ibaret.
Hocam o şartlar altında uyurken neler kullanıyorsunuz? Açıkcası vücut ısınızı yazlık bir tulumla korursanız toprak üstüne mat şeklinde bile sıcacık uyuyabilirsiniz.

Selam Dostlar,
Ailem 18 yaşında kamyonet olarak geçen 5 kişilik bir Hyundai H 100 modeli araca sahip ve bu araç garajda yatıyor, özellikle de kışları. İstanbul'da yaşıyorum ve bazen eve dönmek yerine hostel ya da otel tercih ediyorum. Fakat ruhum rahat değil. Garajda yatan bu aracı Moda sokaklarında park edip, zaman zaman araçta konaklaya bilmek istiyorum.
Araç eski olduğu için yalıtımı da gayet yetersiz. Aracın bagaj kısmının tabanını mat veya karton malzemeler, üstüne de yünlü battaniyeler ile kaplarsam, onun üstüne de yün yatak koysam diyorum? Üstüme de kalın yorganla yalıtırsam, sizce sağlıklı uyunabilecek bir ortam oluşturabilir miyim? Giysi olarak termal içlikler ile yatarsam da gayet keyifli olabileceğini hayal ediyorum sizce nasıl olur?
12 volt çakmakla çalışan , oto battaniye ile sıkıca örtünüp vücudunuzu üşütmeden yatabilirsiniz .

12 VOLT ARAÇ TİPİ ELEKTRİKLİ BATTANİYE - Şahika

Ancak nefesinizden üşütebilirsiniz , ona nasıl bir çözüm bulursunuz bilemem , bilenler söylerse bizde öğrenmiş oluruz .

Hocam o şartlar altında uyurken neler kullanıyorsunuz? Açıkcası vücut ısınızı yazlık bir tulumla korursanız toprak üstüne mat şeklinde bile sıcacık uyuyabilirsiniz.
Sanırım siz bunları şu meşhur hayatta kalma videolarında seyrediyorsunuz.:smiley:Gerçek hayatta maalesef öyle olmuyor:wink:Gece aracın içinde iki tane battaniyenin altında önce başınızın üşüdüğünü hissedip sonra süleyman abinin yazdığı gibi aldığınız her nefeste ciğerlerinize soğuk hava çektiğinizi hissedeceksiniz.Sinyali alan böbrekler fazla mesai yapıp sık sık tuvalete kalkma ihtiyacı doğurur,bu da iki de bir kalkıp vücut sıcaklığınızı kaybetmenize sebeb olur.

Isıtıcı iyidir. Varlığı bir dert yokluğu yara...
Şaka bir yana ısıtıcısız kalmayın.
Arabayı çalıştırsanız da olur.
Arabayı bütün gece çalıştırsanız.
Bir otel parası tutmayacaktır.
Selamlar.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aku sarjini da eklemeliyim.
Disaridan arada sarj icin 220V bulmaniz gerek.
Ya da tam bagimsizlik icin gunes paneli.

Siz sanirim oteli tercih edeceksiniz.
Selam verdiniz borclu ciktiniz. :smiley:

Not.Yucel hocam, kişin araba rolantide calissa da gece motor soguk kalacaktir.Arabanin kaloriferi işe yaramaz.

Son düzenleme:

Çok teşekkürler herkese. Sanırım çözüm arabaya çadır kurmak :D Doğru söylüyorsunuz bu iş olmayacak gibi. Teşekkürler önerileriniz için.

Aracı, bağımsız bir yerde ısıtmanın tek yolu Webasto. Gerisi faso fiso. Eğer 220 V elektrik alabileceğiniz bir yer varsa, o zaman, bir tane küçük fanlı ısıtıcı işinizi görecektir. İyi ısınmalar.

Merhabalar benimde kia besta 4x4 paelvan kamyonetim var yanları tamamen camlı gezenbilir kış kamplarında -18 dereceyi gören soğuklarda aracın içinde yattık uyku tulumları polar battaniye içlik kafaya bere hiç biri çözüm değil gece kırk defa uyanırsın buharlaşma aracın içini deep freeze çeviriyor zehirlenme korkusuna lpg li ısıtıcı falan da kullanamıyorsun velhasıl bu işin en iyi çözümünü 5000 lik vebasto muadili bir ürünü ali expresten her şey dahil 1300 tl civarında getirttim buradaki fiyat nerede ise iki katı montajı da basit kendimiz yaptık uzaktan kumandası da var yattığın yerden istediğin gibi ayarla bütün bir gece boyu iki üç litre mazot yakıyor en yüksek seviyede yanar ise ondan sonra bir tek battaniye yetiyor kesin çözüm bu bence

Son düzenleme:

Ben orjinal webasto taktırdım geçen yıl ama daishawa taktırmadığıma pişman oldum.Zaman saatı standart ve yerli malı olduğu için menü türkçe,ayrıca en pahalı yedek parçası olan mazot otomatiği webastonunkinin yarı fiyatına satılıyor.Kullanan iki arkadaşımın ikisi de çok memnunlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.