Kendim Mi Yapsam Yaptırsam Mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hyrttn Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 57
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,393
.
Ben de uzman değilim fakat emekli olarak galiba sadece vaktim sizden fazla. :yum:

Tekrar edeyim, devir sayısı ve zaman faktörüne hesabınızda önem vermediğiniz düşüncesindeyim. Zaten sadece aracın kendi tüketicilerinden geri kalan akım söz konusu durumda.
Alternatöre bel bağlayanlar bunun için şarj güçlendiricisi kullanıyorlar.

Akülerin standart dolum karakteristiğini @marlon gayet güzel anlatmış.
Yani prensipte veren de önemli, alan da...
.

Son düzenleme:

Etiketler
yine solar panel, yine masraf, yine eziyet. o kadar değişken var ki hesap yapmaktan karavan yapmaya geçilemiyor adeta :smiley: karavanda sürekli yaşamayacaksanız kamplar bir haftayı geçmeyecekse buzdolabını kafaya takmayın. toprağı 50- 60 santim kazıp bir kuyu açın alın size buzdolabı. gün aşırı kuyuya su döküp ıslatın ve keyfinize bakın.

dün bahsettiğim şey adeta gerçek olmuş :smiley: :smiley: hesaplamalar bitmemiş :smiley: :smiley: karar verip uyguladıktan sonra da bitmeyecek. dolap bugun kaç amper tüketti ara sıra kapatsam mı? paneller güneş görsün diye gölgeye parkedemedik karavan fırın oldu nasıl serinlesek? ........ yine kampların bir haftayı geçmeyeceğini varsayarak bir iki ilave yapmak istiyorum. telefonları sarj etmek için powerbank aydınlanma için de sarjlı ışıldak öneririm. en azından bir kaç gezi yapıp enerji ihtiyacınızı belirleyene kadar bu şekilde hareket edin.

Son düzenleme:

Vay be. Neler öğrendik. Ben de bu arada birksç görüşme yaptım araç için. Geyecanla ojudum sizleri. 🤗

.
Ben de uzman değilim fakat emekli olarak galiba sadece vaktim sizden fazla. :yum:

Tekrar edeyim, devir sayısı ve zaman faktörüne hesabınızda önem vermediğiniz düşüncesindeyim. Zaten sadece aracın kendi tüketicilerinden geri kalan akım söz konusu durumda.
Alternatöre bel bağlayanlar bunun için şarj güçlendiricisi kullanıyorlar.

Akülerin standart dolum karakteristiğini @marlon gayet güzel anlatmış.
Yani prensipte veren de önemli, alan da...
.

Merak ettim araştıracağım biraz;
rölantide kaç amper üretir,
sürekli aynı amperi üretebilir mi,
100 amperlik aküyü rölantide kaç dk da doldurur vs.

Son düzenleme:

Alternator çıkışı değerleri (sıcaklık arttıkça azaltır) cihaz üzerinde yazılı rakamın altında hesaplama yapılması gerekir,12 volt 100 amp bir cihaz ,bağlantı noktasından uzaklaştıkça(ikinci batarya kombinasyonunda)bağlantı kablo kesiti düşük ve uygun olmayan iletim bağlantılarında (ek yapmak, korozyona dayanıklı kablo kullanmamak,pabuçsuz ve sıkı konnekt olmayan montajda değer dahada düşecektir.

Son düzenleme:

Benzer hususlar da batarya için gecerlidir. Bataryaların bitirme kademesi akımları sıcaklığın fonksiyonudur. Kısaca sıcaklıkla değişim gösterir.

Alternator çıkışı değerleri (sıcaklık arttıkça azaltır) cihaz üzerinde yazılı rakamın altında hesaplama yapılması gerekir,12 volt 100 amp, cihazın 3000 d/ dk tepe değeri 90-93 amp gibi,cihaz bağlantı noktasından uzaklaştıkça(ikinci batarya kombinasyonunda)bağlantı kablo kesiti düşük ve uygun olmayan iletim bağlantılarında (ek yapmak, korozyona dayanıklı kablo kullanmamak,pabuçsuz ve sıkı konnekt olmayan montajda değer dahada düşecektir.

Alternator devri ile verdiği amper değeri çizelgede belirtildiği üzere 1500 d/dk ile başlar, rölanti devirleri 800/900/950/1000 d/dk gibi durumlarda batarya şarjı olumsuzdur.

Aşağıdaki alternatör seçilirse, sıcaklık hemen hemen hiç etkilemeyecektir, sıcak soğuk arasında pek fark yok çünkü. Hemde rölantide bile kesintisiz 100-110 amper/saat üretebiliyor.
Araç yarım saat rölantide çalışarak 100 amperlik aküyü doldurabilir.
Güneş isterse hiç çıkmasın:smiley::smiley:

1589883485517

Son düzenleme:

Nadir olan şeyler kıymetlidir. Kör atta nadirdir. O halde kör at kıymetlidir. Bakış açısı

Aşağıdaki alternatör seçilirse, sıcaklık hemen hemen hiç etkilemeyecektir, sıcak soğuk arasında pek fark yok çünkü. Hemde rölantide bile kesintisiz 100-110 amper/saat üretebiliyor.
Araç yarım saat rölantide çalışarak 100 amperlik aküyü doldurabilir.
Güneş isterse hiç çıkmasın:smiley::smiley:

Ekli dosyayı görüntüle 519242
Merhaba Mehmet bey, geçen hafta Transporter T5 aldım ve Buzdolabını ve suyu Akü den elektrik kullanmak istiyorum. Bu konudaki fikirleriniz bana hem daha az maaliyetli hem de daha pratik görünüyor. Bana bu konuda yardımcı olurmusunuz. Bu sistemi kurmak için nelere ihtiyacım olacak. 2 tane aküden elektrik üretip kullanmayı düşünüyorum.
Selamlar...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri