Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 883
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 342,167
Teşekkürler.

Bu arada bir bilgi daha: LPG tüpleri basınçlı olduğu için, içindeki gaz dışarı çıkarken soğuk oluyor. Dolayısıyla bir sıcak bir soğuğa maruz kalan hortum zamanla çatllayıp gaz kaçırmaya başlıyor. Tüp patladı denen olayların temel sebebi pek çok zaman bu kaçaklar. Bu yüzden hortumu tercihan üç senede bir, EN GEÇ beş senede bir MUTLAKA değiştirmek gerekiyor. Bir gönüllü itfaiyeci olarak bunun eğitimini aldığım halde karavanı uzun süre kullanmayınca aklıma gelmedi; taa ki gaz kokusunu alıncaya kadar. Hafif bir koku alır almaz ilk işim hortumu değiştirmek oldu. Maliyeti? Metresi 3 lira (şimdi biraz daha zamlanmış olabilir). Yani çerez parası bile değil. İHMAL ETMEYİN!

Etiketler
.

Bekir bey, Almanya’da özel yapım hortum 10 seneye kadar kullanılmaya izinli.
Fakat sadece yine özel yapım dolap içinde kullanılmak kaydıyla..
Aşağıdakinin uzunluğu 40 cm.

Leisure sayfasına da bir göz atın derim. (DE/ENG)

A22C6203 153A 4D11 BD1B A844EC455DB5

Son düzenleme:

İşte buna çok sevindim
Merhaba Bekir bey , hoşgeldiniz .

Gezenbilir e yeni düzenlemeler yapmışlar . Tutturabldim mi bilemiyorum ama cevaplamayı çok istediğim için yazmaya gayret ettim . Umarım okuyabiliyorsunuzdur ; Son zamanlarda aldığım en iyi haber oldu . Çok emekverdiğinizi okuduklarından bilenlerdenim . Bunca emek boşa gitmedi en azından . Haydı Bekirbey . Kaldığımız yerden devam . Umatım karşılaşırız Sağlıklar dilerim

Güzel olmuş güle güle kullanın.

Açıp kapatması kolay mı?

Üreticiler, yanlarda olsun yukarda olsun karavanlar için sinekliği olmayan pencere yapmamaları lazım.

Teşekkürler. Standart plastik doğrama sinekliği. Gayet kolay açılıp kapatılıyor ve mandalı gayet sağlam.
Benim tepe penceresi otobüs ve minibüsler için yapılanlardan olduğu için sineklikle beraber gelmesi zor.

Buzdolabındaki nesneler, araç hareket ettikçe kapağa yığılıyordu. Çözün için plastik sepetler aldım.

Manisa işi buzdolabının yeni versiyonunda buzluğu kapağı içindeki hiç bir şeyi tutmaya yaramıyor. Bu yüzden tamir bandıyla yapıştırarak halletmeye çalışıyorum.

20211005 141409

.
Bekir bey, buz dolabının kapısının açılmasıyla içerdeki soğuk havanın dışarıya akarak randıman kaybı yaşandığı üzerine genel bir kanı var.
Halbuki dolap içindeki havanın kütlesinin ~5 gramı geçeceğini bile tahmin etmiyorum. Böyle bir kütle ise bilindiği üzere çok kısa bir zamanda tekrar kolaylıkla soğutulabilmekte.

Yine de sonuçta doğru olan bu kanının asıl sebebi ise dolap içi malzemelerin sıcak hava ile temasında az da olsa ısı kazanmasıyla ilgili.
Çözüm olarak; dikkat edilirse derin donduruculardaki malzemelerin, sizin yaptığınız gibi kutu içinde korunarak istiflenmesi de zaten bu yüzden tercih edilmekte.

Bu açıdan delikli sepetler yerine, bence soldaki kenarları kapalı pembe kutuları tercih etmeniz daha yerinde olurdu.

Üstten açılan dolaplarda bu sorun beklenmese de, bazen alttaki malzemelere ulaşmak için üsttekileri çıkarıp, kenara koymak zorunda kalıyoruz. 🙁
Sanırım benim de 15-20 litrelik bir kutu almam fena olmaz..

Son düzenleme:

.
Bekir bey, buz dolabının kapısının açılmasıyla içerdeki soğuk havanın dışarıya akarak randıman kaybı yaşandığı üzerine genel bir kanı var.
Halbuki dolap içindeki havanın kütlesinin ~5 gramı geçeceğini bile tahmin etmiyorum. Böyle bir kütle ise bilindiği üzere çok kısa bir zamanda tekrar kolaylıkla soğutulabilmekte.

Yine de sonuçta doğru olan bu kanının asıl sebebimi ise dolap içi malzemelerin sıcak hava ile temasında az da olsa ısı kazanmasıyla ilgili.
Çözüm olarak; dikkat edilirse derin donduruculardaki malzemelerin, sizin yaptığınız gibi kutu içinde korunarak istiflenmesi de zaten bu yüzden tercih edilmekte.

Bu açıdan delikli sepetler yerine, bence soldaki kenarları kapalı pembe kutuları tercih etmeniz daha yerinde olurdu.

Üstten açılan dolaplarda bu sorun beklenmese de, bazen alttaki malzemelere ulaşmak için üsttekileri çıkarıp, kenara koymak zorunda kalıyoruz. 🙁
Sanırım benim de 15-20 litrelik bir kutu almam fena olmaz..
Üstadım bir ukalalık da benden, aslında hocam haklı bence malum ısı dolapta konveksiyon yolu ilede yayılır. Hocamın yöntemi buna cavaz verir diye düşünüyorum

Üstadım bir ukalalık da benden, aslında hocam haklı bence malum ısı dolapta konveksiyon yolu ilede yayılır. Hocamın yöntemi buna cavaz verir diye düşünüyorum

Tam anlayamadım.
Yani derin dondurucuların yaptıkları doğru mu ?
Yoksa Bekir beyin delikli sepetleri değiştirmesinin bir kazancı mı yok ?

C9967D1A 3C51 4349 B948 6B6DAE0D6254

Son düzenleme:

Tam anlayamadım.
Yani derin dondurucuların yaptıkları doğru mu ?
Yoksa Bekir beyin delikli sepetleri değiştirmesinin bir kazancı mı yok ?
Şöyle bir acıklama yapayım derin dondurucularda evaparatörde soğuyan hava fan yardımıyla dolap hacminde dolasır ve içindeki malzemeyi sogutur. Eğer malzeme solid kutuda olursa soğutma havası ile teması zor olur kanımca

.
Bizim buz dolabı + derin dondurucu, yukarıda resmî görülen Manisa yapımı Siemens marka bir alet.
Alttaki derin dondurucunun üç çekmecesinin de üstlerinde kapak olmadığı gibi yukarılarıyla en fazla 1-2 santimlik bir aralık bulunmakta.
Açıkcası bu güne kadar fan sesi de duymadım.
Kastım böyle bir yapıydı.
Performansının enfes olduğunu teyit ederim.

Dolaptan istediğimi alma durumunda, sadece o kutunun içindeki malzemeler sıcağa o da belki sadece üstten maruz kalmaktalar.
Delikli bir sepette durum ise değişik. Yani o sepetin içindekiler kapı açıldığında dış ortamla doğrudan temas durumuna geçiyorlar.

Son düzenleme:

.
Bizim buz dolabı + derin dondurucu, yukarıda resmî görülen Manisa yapımı Siemens marka bir alet.
Alttaki derin dondurucunun üç çekmecesinin de sadece üstlerinde kapak olmadığı gibi yukarılarıyla en fazla 1-2 santimlik bir aralık bulunmakta.
Açıkcası bu güne kadar fan sesi de duymadım.
Kastım böyle bir yapıydı.
Performansının enfes olduğunu teyit ederim.

Dolaptan istediğimi alma durumunda, sadece o kutunun içindeki malzemeler sıcağa o da belki sadece üstten maruz kalmaktalar.
Delikli bir sepette durum ise değişik. Yani o sepetin içindekiler kapı açıldığında dış ortamla doğrudan temas durumuna geçiyorlar.
Genelde soğutucu imalatcıları(soğuk odalarda da içine koyulan malzemeler de dahil) mslzeme aralarında hava sikilasyonu için aralık isterler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR