Kendi Karavanını Yapanlar; Ferdi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ferdi1990 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 60
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,159
açıkcası ben o bizofolu gereksiz buluyorum ve bir faydasının olacağına da nedense hiç inanmıyorum. eğer bir daha yaparsam komple taş yünü ile yapacağım :smiley:
yolgezen.net Tunç bey izolasyonu sadece iki kat bizofol ile yaptı sonuçlarından memnun. Ayrıca iki yıldan fazla tam zamanlı karavan da yaşıyor. Yurtdışı karavanlarda da en.iyi izolasyon yerine gerektiği kadar uygulamalar tercih ediliyor aslında.
Tabi bu kadar farklı fiyat ve ürün çeşidin de farklı tercihler olacaktir.

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
açıkcası ben o bizofolu gereksiz buluyorum ve bir faydasının olacağına da nedense hiç inanmıyorum. eğer bir daha yaparsam komple taş yünü ile yapacağım :smiley:
alüminyum radyan ısıyı yansıtır uygulama alanıyla arasında en az 1.5cm boşluk olması gerekir çift kat hava boşluğu yapılan ugulamalarda en yüksek sonucu verir direk yüzeye uygulamada sonuç vermez.

RADYAN ISI (RADIANT HEAT)
Elektromanyetik radyasyon şeklinde ısının transferidir. Radyan ısı aynı ışık gibi yansır, kırılır ve polarize olur. Emici bir maddeye çarptığında ısı üretilir (moleküler titreşim) ve üretilen bu ısı aynı çisim tarafından yeniden yayılır. Radyan ısının bir diğer tanımı da radyan enerjinin ısı enerjisi (moleküler titreşim) şekline dönüşümü sırasında ortaya çıkan ısıdır. Herhangi bir ısı kaynağından yayılan sıcaklık radyan ısı olarak isimlendirilir.

alüminyum radyan ısıyı yansıtır uygulama alanıyla arasında en az 1.5cm boşluk olması gerekir çift kat hava boşluğu yapılan ugulamalarda en yüksek sonucu verir direk yüzeye uygulamada sonuç vermez.

RADYAN ISI (RADIANT HEAT)
Elektromanyetik radyasyon şeklinde ısının transferidir. Radyan ısı aynı ışık gibi yansır, kırılır ve polarize olur. Emici bir maddeye çarptığında ısı üretilir (moleküler titreşim) ve üretilen bu ısı aynı çisim tarafından yeniden yayılır. Radyan ısının bir diğer tanımı da radyan enerjinin ısı enerjisi (moleküler titreşim) şekline dönüşümü sırasında ortaya çıkan ısıdır. Herhangi bir ısı kaynağından yayılan sıcaklık radyan ısı olarak isimlendirilir.

yani siz burada "alüminyum radyan ısıyı yansıtır uygulama alanıyla arasında en az 1.5cm boşluk olması gerekir çift kat hava boşluğu yapılan ugulamalarda en yüksek sonucu verir direk yüzeye uygulamada sonuç vermez." karavan için bizofol ve benzerleri için nasıl bir uygulama olması gerektiğini düşünüyorsunuz?

yani siz burada "alüminyum radyan ısıyı yansıtır uygulama alanıyla arasında en az 1.5cm boşluk olması gerekir çift kat hava boşluğu yapılan ugulamalarda en yüksek sonucu verir direk yüzeye uygulamada sonuç vermez." karavan için bizofol ve benzerleri için nasıl bir uygulama olması gerektiğini düşünüyorsunuz?
duvarlara yapıştırmak içerideki ısıyı tutacaktır ancak dışarıdan gelen ısı için pek bi şey yapamaz.
Video: https://youtu.be/DKy6WnFh368?t=319

bu videoda görebileceğiniz gibi boşlukları yalıtım malzemesi ile doldurup ardandan reflectix(bizofol) ile kaplıyorlar. karavanda güneşten gelen radyan ısıyı ilk karşılayan aracımızın dış metal sacı bu sacı karavan özelinde radyan ısı kaynağı olarak düşündüğümüzde bu saçtan itibaren uygulanan en az 1.5cm mesafeli her uygulama sonuç verir diyebiliriz.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=T5N6wvWHfyU

bu videoda da görebilirsiniz yapılan yanlışı açıklamış.

ayrıca alüminyum yansıtıcı için bizofole dünya para vermeye gerek yok ben de şu an temizlik aşamasında olan bir müstakbel karavancı olarak metalize alüminyumlu şilteyi tercih ettim 4mm köpük sonrası tek kat alüminyum 25m2sini internet üzerinde ücretsiz kargo ile 190 liraya aldım eminim yerel satıcılarda daha ucuzdur.

ek olarak ayrıca aracımın iç duvarlarını yine radyan ısıyı bloke ettiğini iddia eden isonem thermal ile boyayıp (5lt 140 tl 250ml/m2 iç mekan) ekstra koruma sağlamayı planlıyorum.

Selam,

Biz bu malzemeyi >20 yıl önce ithal edip kümeslerde içeriden yapılacak izolasyon için kullanıyorduk. Hava boşluğu ısı izolasyonu sağlıyordu ama esas olarak alüminyum yüzeyin içerideki ısıyı geri yansıtması çok büyük avantajdı.

Mesela cam yüzeylere ısı koruyucu olarak içeriden yapılabilir. Ara katta izolasyon olarak uygun olmayan bir malzeme; yani esas performansını tam olarak gösteremez.

Saygılar.

duvarlara yapıştırmak içerideki ısıyı tutacaktır ancak dışarıdan gelen ısı için pek bi şey yapamaz.
Video: https://youtu.be/DKy6WnFh368?t=319

bu videoda görebileceğiniz gibi boşlukları yalıtım malzemesi ile doldurup ardandan reflectix(bizofol) ile kaplıyorlar. karavanda güneşten gelen radyan ısıyı ilk karşılayan aracımızın dış metal sacı bu sacı karavan özelinde radyan ısı kaynağı olarak düşündüğümüzde bu saçtan itibaren uygulanan en az 1.5cm mesafeli her uygulama sonuç verir diyebiliriz.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=T5N6wvWHfyU

bu videoda da görebilirsiniz yapılan yanlışı açıklamış.

ayrıca alüminyum yansıtıcı için bizofole dünya para vermeye gerek yok ben de şu an temizlik aşamasında olan bir müstakbel karavancı olarak metalize alüminyumlu şilteyi tercih ettim 4mm köpük sonrası tek kat alüminyum 25m2sini internet üzerinde ücretsiz kargo ile 190 liraya aldım eminim yerel satıcılarda daha ucuzdur.

ek olarak ayrıca aracımın iç duvarlarını yine radyan ısıyı bloke ettiğini iddia eden isonem thermal ile boyayıp (5lt 140 tl 250ml/m2 iç mekan) ekstra koruma sağlamayı planlıyorum.
Greg Virgoe uygulamalarını detaylı anlatıyor ve arkasında mühendislik çalışması var.
Fakat sahadaki deneyimler de önemli. Sizin kullanım şeklinize benzer tam zamanlı karavan yaşamını sürdüren Tunç bey
( yolgezen.net) yapım aşamalarını forumda da paylaştı ama şu anda başlığı hatırlayamadım. İzolasyonunu sadece çift kat bizofol ile yaptı. Başka hiçbir malzeme kullanmadı. Kendisi ile yazıştım bir sıkıntı yaşamadığını ve memnun olduğunu söyledi. Üçüncü yılında karavan yaşamına devam ediyor. Sizin amacınıza uygun karavan için deneyimlerini sorabilirsiniz...

Greg Virgoe uygulamalarını detaylı anlatıyor ve arkasında mühendislik çalışması var.
Fakat sahadaki deneyimler de önemli. Sizin kullanım şeklinize benzer tam zamanlı karavan yaşamını sürdüren Tunç bey
( yolgezen.net) yapım aşamalarını forumda da paylaştı ama şu anda başlığı hatırlayamadım. İzolasyonunu sadece çift kat bizofol ile yaptı. Başka hiçbir malzeme kullanmadı. Kendisi ile yazıştım bir sıkıntı yaşamadığını ve memnun olduğunu söyledi. Üçüncü yılında karavan yaşamına devam ediyor. Sizin amacınıza uygun karavan için deneyimlerini sorabilirsiniz...
evet websitesinde anlatımı mevcut inceledim dediğiniz gibi pratikte işler çok değişiyor ve zaten bizofol dediğimiz malzeme tek katmanda 8mm ve bunu 2 kat uyguladığımızda en dışta bulunan alüminyum katmanı teorik değere yaklaşıyor ve hatta geçiyor halihazırda ondan önce bulunan katmanlarda radyan ısıyı tam olarak olmasa da yansıtmış oluyor ve son katman gerçek anlamda görevini yerine getirebiliyor.

Selam,

Reflectix'in üretici sitesi çift kat için şu bilgiyi vermiş:
What if there is no air space present on either side of the product?
No Air Space = No Reflective Insulation Benefit (An R-1.1 is provided from the product itself for the Reflective/Double Bubble material.)

Çift kat uygulamadan en azından kendisinden şeritlerle 2 katın arasına boşluk tavsiye edilmiş.

Saygılar.

Selam,

R değerlerini de şu şekilde:
Reflective side of product: R-4.55 (Down) • R-1.32 (Up) • R-1.70 (Horizontal)

Kullanım şekline göre R değeri değişkenlik gösteriyor. Açıklaması şu şekilde:
These terms are related to heat flow directions. They are a part of the criteria utilized in R-value testing. For example, when testing a floor assemblage, heat flow down is tested. When testing for a wall system, heat flow horizontal is tested (same for all conductive heat transfer insulations).

Yan duvar döşemelerinde R değerini 1.32, tavan uygulamasında 1.70 ve yer uygulamalarında 4.55 şeklinde hesaba katmak gerekiyor anladığım kadarıyla.

Referans olması açısından:
25mm İzocam XPS 1500P için R değeri 3.975
30mm İzocam XPS 1500P için R değeri 4.827
30mm İzocam taşyünü için R değeri 4.259 (R+ model için 4.543)
40mm İzocam R+ mineral levha için R değeri 6.246
40mm İzocam taşyünü için R değeri 5.678 (R+ model için 5.962)
40mm İzocam XPS 1500P için R değeri 6.246

R değerlerini USA sisteme göre verdim.

Saygılar.

.
Panelvan ısı yalıtımında kullanılacak malzemelerinin izolasyon değerleri ne kadar önemli olsa da unutulmaması gereken makro bir değer daha bulunmakta. Rakkamlarla tanımı zor olan bu değer, aracın sürücü bölümünün tek kat camlı yapısıyla, yalıtımda oynadığı oyunbozan durum !

Aşağıda altı sene kadar evvel konuya değindiğim cevabımı okuyabilirsiniz.
Panelvan Kasası Izolasyonu ve Kondensasyon Üzerine

YouTube çağımızın selfie akımı dolayısıyla olsa gerek, konuya yeni başlayanların “Bu, işte böyle yapılır” videoları ile dolu. Mesela mesleği olmadan karavan elektriğinden cesurca bahsedenler sonuçlardan ne kadar sorumlu tutulabilirler ki ?
Tabi hepsini ayni kefeye koymak doğru olmasa da durum diğer videolar için bence pek farklı değil.

Avrupalı ciddi marka karavan üreticilerinin, ısı yalıtımını kapalı gözenekli kaportaya yapıştırılabilen polietilen yahut kauçuk şilteler ile abartmadan yapmalarının, bize yeterli derecede yönümüzü gösterdiğini sanıyorum.
Bilmem başka hangi kaynak bunlardan daha ciddi ve güvenilir olabilir ki ?

Böyle yüzbinlere varan piyasa deneyimleri ile bu kişisel videoları bir tutmak bizlerin sorumluluğunda olmalı ?
.
Tunç’un ilk uygulayıcı olarak her mevsim denediği çift kat Bizofol , başarılı bir istisna olmalı. Özellikle yapıştırmayla ilgili ayrıntılar, kendisine sorulabilir.
.

Son düzenleme:

YouTube çağımızın selfie akımı dolayısıyla olsa gerek, konuya yeni başlayanların “Bu, işte böyle yapılır” videoları ile dolu. Mesela mesleği olmadan karavan elektriğinden cesurca bahsedenler sonuçlardan ne kadar sorumlu tutulabilirler ki ?
-------------------------------------------------------

Yaptım oldu işte.. :rolleyes:

Hem de şaane oldu.. 😇:sweatsmile::sweatsmile:

Daha ne kurcalıyon kardişim.. :tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy:

Selam,

Yaz için cam yüzeylere dışarıdan uygulanacak Reflective malzeme örtüsü güneşin etkisini büyük oranda kesecektir. Hatta Reflective malzemenin arkasına ince elyaf dolgu ile uygulama yapanlar da var. Ben de yaz için bu tarz bir uygulama düşünüyorum. Ayrıca camlar için güneş enerjisini kesen filmler de var. Isı ne kadar kesilirse o kadar kâr sonuçta :smiley: Mesela Decathlon'un SPF 50+ özellikli tente güneşliği var. Aracın sürücü tarafına dışarıdan örtülebilir. İnanılmaz işe yarıyor :D

Dış ortamın içeriden soğuk olduğu ve yoğuşmanın gerçekleşeceği durumlar da yapılan izolasyonun detay ve kalitesine bağlı olarak cam yüzeylerde gerçekleşecek. Yine dışarıdan örtü ile camın ısı transferi kabiliyeti düşürülmeye çalışılabilir. Ayrıca yaz ve kış fark etmeksizin iyi bir havalandırma tasarlanması da gerekiyor. İyiden kastım yüksek debi değil de hava akışının araç içinde homojen bir şekilde gerçekleştiği bir havalandırma.

Aracı ısıtırken cam yüzeylere sıcak hava ulaştıracak şekilde şekilde tasarım yapmak veya duruma gör nem alma cihazı kullanılabilir. Camı içeriden Reflective tarzı bir malzeme ile örtmek cam yüzeyini kapatacağı için yoğuşma ciddi oranda azalabilir.

Aşağıdaki Adria'nın van izolasyonu:
5d Van insulation DSC 8987 z bulleti2 medium thumb

En önemli husus; izolasyon, buhar bariyeri oluşturacak şekilde yapılıyor yan panellerde ve kirişler ısı köprüsünü engelleyecek şekilde kaplanıyor.

Püskürtme PU aslında pahalı ama en iyi çözüm gibi duruyor. Bana göre en büyük dezavantajı zamanla çekme yapıp küçülmesi ve hatalı uygulamada metal yüzeyi deforme edebilmesi :( Metal yüzeye yapıştığı için yoğunlaşmanın gerçekleşmesine izin vermiyor ve kapalı gözenekli bir yapısı var.

Araştırıp okumaya çalışıyorum. Elimden geldiğince eleyip çıkan neticeyi de paylaşmak istedim :smiley:

Saygılar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri