Kendi Çekme Karavanımı Yapıyorum.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BeSoldier Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 33
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,004

BeSoldier

Ana Kamp
Yer
Alanya
Merhabalar,
Öncelikle bu forumda yeniyim. İlgi ile bazı konuları takip ettim ve okudum. Güzel bilgi paylaşımları olduğu için üye oldum.
Yakın zamanda kendi çekme karavanımı yapmaya karar verdim. Bu konu ile ilgili siz deneyimli ağabey, arkadaş ve kardeşlerden yardımcı olacağınızı düşünüyorum ve şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle çekme karavanımın boyutları En: 4 m, Genişlik: 2,20 m Yükseklik: 2,10 m 750 kg altı planlıyorum.
Şasi 40 x 80 x 3mm ve 30 x 30 x 2 mm profilden üretilecek. karoseri için 30 x 30 x 1,5 mm profil kullanılacak. proje görsellerini ekleyeceğim. (kimse kızmasın ve alınmasın proje alıntıdır.)
Dingil olarak tofaş şahin marka aracın arka dingilini kullanacağım. (frenli)
Buraya kadar kiminle görüş ve fikir alışverişinde bulunduysam sorun olmadı.
Şasi ve karoseri ağırlığı yaklaşık (dingil hariç) 240 kg olacak gibi
Esas takıldığım nokta. dış kaplama malzemesinde. Sağlamlık ve izolasyon anlamında kullanıla bilinecek en iyi malzeme 4 mm'lik Alüminyum Kompozit Panel diye düşünüyorum. 1 m2'si 5,5 kg civarı basıyor. yaklaşık 110 kg ağırlık bindirecek gibi.
Bu durumda şasi 240 kg + kaplama 110 kg yaklaşık 350 kg civarı olacak. kalan 400 kg da iç döşeme vs için yeterli olur diye düşünüyorum.
Kaplama malzemesi konusunda bir iki farklı fikir gelince sizlere de sormak danışmak istedim.
Alüminyum kompozit panel veya Bakalit sizce ???

Karoseri

N ve Arka Panel eski

N ve Arka Panel yeni

Asi

St Panel

Yan Panel Kapl

Etiketler

Araç dizel mi. Üreticinin verdiği çekme kapasitesi nedir acaba

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

.
Foruma hoş geldiniz.:yum:
İzninizle iki sorum olacaktı.

* İkelet ve kaplamadaki iki farklı metal arasındaki aluminyum terlemesi olarak bilinen galvaniz akımını önlemek için ne yapmayı planlıyorsunuz ?

* Aşağıdaki başlığı okudunuz mu ?

.

* İkelet ve kaplamadaki iki farklı metal arasındaki aluminyum terlemesi olarak bilinen galvaniz akımını önlemek için ne yapmayı planlıyorsunuz ?

Üstadım,
Öncelikle teşekkür ederim. Gerekli uyarı başlığını göndermek ve yönlendirmeden dolayı.
Evet amatörce kendime bir karavan yapma isteğim var. Ancak bunu bir çok kör cahil gibi bilinçsizce yapma gibi bir düşüncem yok olmadı da. Bu sebepten dolayı bu foruma üye oldum ve saatlerdir bir çok başlığı, paylaşımları inceliyorum ve konuda deneyimli olan üstatlara sorular sorup cevaplar bekliyorum. Aldığım cevaplar doğrultusunda da profilden düşündüğüm karkası yarın yapacağım görüşmeler neticesinde ahşap ağırlıklı olarak değiştireceğim. Şasi ve dingilde de var olan yanlışları da gerekli düzeltme ve değişimlerle düzelteceğim. Önceliğimiz tabii ki trafik de insanların can güvenliği.
Gerekli uyarı ve olmazsa olmazları yazıp izha ettiğiniz için siz ve forumdaki tüm üstat, arkadaş ve kardeşlere teşekkür ederim.

.

(* İkelet ve kaplamadaki iki farklı metal arasındaki aluminyum terlemesi olarak bilinen galvaniz akımını önlemek için ne yapmayı planlıyorsunuz ?)

Bu konuda şuan bir fikrim yok. DM den yazdığım gibi yarın karkas üretim malzemesi konusunda tekrar bir araştırma yapıp ahşap ağırlıklı karkası araştıracağım. Siz den de bu konuda net ve detaylı bir bilgi ve tavsiye bekliyorum. DM den size iletişim bilgimi verdim. isterseniz oradan da yaza bilirsiniz değerli vaktinizden ayırma şansınız olursa.

.
Bir motokaravancı olarak içinde birkaç saat oturmuşluğumun dışında pek ilgi ve bilgim olmayan, hatta yapım girişiminden neden var geçtiğimi gönderdiğim adreste yazdığım çekme karavanlar için, özelden gönderdiğiniz nazik yazınızı burada cevaplamamı umarım anlayışla karşılarsınız ? :yum:

Herşeyden önce sorularımı araştırmanızın yararınıza olacağını tekrarlamalıyım.
Sonucu hakkında kesin bilginiz olan tasarımınızı, nedense yöntemi için yardım istemenizle bağdaştırmakta zorlandığımı söylememi lütfen yadırgamayın.
Üstelik, orta büyüklükte bir binek arabasının sadece yarı ağırlığıyla bu kadar kişi ve onların bazı eşyaları için sorunu çözme durumundasınız. Hem de bu işe ilk defa kalkan biri olarak..
Benzeri tecrübelerin diğer alanlarda geçerliliği biliyorsunuz, hep soru işaretleri ile dolu olmakta.
Bunu yine de ilk defa deneyenlerin tecrübelerine , maalesef uzun vadeli sonuçlarından çoğu kez açıkça bahsetmeseler de forumdan ulaşabilme olanağınız da yararınıza olmalı. Kullanın derim.

İnanın bu şekilde dikkatinizi çekmekten başka yararlı bir yardımda bulunabileceğimi sanmıyorum. :yum:
.

Yine de eklemeden duramayacağım.. :yum:
Gönderdiğiniz planlardaki şasi, bilgi ve tecrüben çok tahmini çizim etkisi yapmakta. Bence, marka bir üretici ne böyle bir şey planlar ve ne de onu yayınlar.
.

Son düzenleme:

Selam,

Farklı metallerin temasında galvanik korozyon denen bir olay gerçekleşir. Nem ve tuz bu etkiyi arttırır. Bu tarz yüzeyleri birbiriyle temas ettirmeden önce elektriksel olarak izole etmeniz gereklidir. Aksi halde metallerden biri hızla korozyona uğrar. Bu metalleri birbirine bağlarken de dikkat etmen gerekir. Yapıştırma yapabilirsin ama.

Kişisel -uzmanlıktan uzak- görüşüm:
Nasıl olsa kaynak yapılacak ise şaseyi de alüminyumdan planlayabilirsiniz. Alüminyum kapladığında sorun olmaz. Ama çalışması zor olabilir. Çizilmemesi ve kontrolsüz kırılma/bükülme olmaması için özenli çalışma gerekir.

Kaplama için de 3mm polyester plaka da yeterli olur. Hatta işçiliğine ve malzemene güveniyorsan şase sert ağaçtan da yapılabilir; ama bu senin için TR şartlarında çok da zorlayıcı bir malzeme arayışı haline gelebilir. Lamine ahşap çalışan yerlere bakmak gerekli.

Saygılar.

Selam,

Maliyet-bulunabilirlik-uygulanabilirlik-kullanılabilirlik-ömür-bakım kolaylığı-performans-vitrin(görünüm)

Bunlar arasındaki optimum dengeyi bulmak zor oluyor. Bu sefer de kişilerin farklı yorumlamaları ve tercihlerine göre şekillenen uygulamalar ortaya çıkıyor. Sonradan gelen kişinin de sorgusuz ve sualsiz bu "yeni" yaklaşımı uygun/doğru kabul etmesiyle geçerliliği olmaya başlıyor. Sonra da küçük kar topu oluyor çığ :D

Saygılar.

Erol Bey merhaba.
Özelden sorduğunuz sorunun cevabını maalesef bulamadım.
Bu yerleşim planlarını, GÜNEY karavan ile açtığım bir başlıkta bulabilirsiniz.

Ben aradım .... bulamadım.. :smiley:
Kolay gelsin.

Selam,

Farklı metallerin temasında galvanik korozyon denen bir olay gerçekleşir. Nem ve tuz bu etkiyi arttırır. Bu tarz yüzeyleri birbiriyle temas ettirmeden önce elektriksel olarak izole etmeniz gereklidir. Aksi halde metallerden biri hızla korozyona uğrar. Bu metalleri birbirine bağlarken de dikkat etmen gerekir. Yapıştırma yapabilirsin ama.

Kişisel -uzmanlıktan uzak- görüşüm:
Nasıl olsa kaynak yapılacak ise şaseyi de alüminyumdan planlayabilirsiniz. Alüminyum kapladığında sorun olmaz. Ama çalışması zor olabilir. Çizilmemesi ve kontrolsüz kırılma/bükülme olmaması için özenli çalışma gerekir.

Kaplama için de 3mm polyester plaka da yeterli olur. Hatta işçiliğine ve malzemene güveniyorsan şase sert ağaçtan da yapılabilir; ama bu senin için TR şartlarında çok da zorlayıcı bir malzeme arayışı haline gelebilir. Lamine ahşap çalışan yerlere bakmak gerekli.

Saygılar.

Üstadım,
Bilgilendirme için teşekkür ederim.
Bugün yaptığım araştırma ve karşılaştırma sonucunda karoseri Alüminyum profilden, dış kaplama Alüminyum kompozit, araya köpük izolasyon, iç kaplamada 3 mm ahşap plaka şeklinde karar verdim. İlk düşünce demir profil maliyet olarak çok uygun olsa da. karavana çok fazla ağırlık basıyor (152 kg). Alüminyum profil maliyet olarak demir profile göre 3 kat daha fazla ancak kilo anlamında 3 kat daha az ağırlık basıyor (55 kg). Ahşap kaplama da düşündüm. Maliyet demir profil ile Alüminyum profil arasında kalıyor. Ağırlık Alüminyum profile göre yine yüksek kalıyor. Dış kaplama ahşap yaparsam bu seferde macunu boyası vs derken Alüminyum kompozit maliyetine denk geliyor. Bu durumda daha iyisini bulmadan ve daha iyi fikirler gelmezse.
Karoseri Alüminyum profil, dış kaplama Alüminyum kompozit, köpük izolasyon, iç kaplama da 3mm ahşap plaka.
Bu şekilde 4 m x 2,2 m x 2,1 m karavanımı hayata geçireceğim hayırlısı ile.

Selam,

Genelde duvarlara EPS izolasyon paneli, tabana da XPS izolasyon paneli kullanıyorlar genelde. En azından Adria bu şekilde yapıyor :smiley:

Saygılar.

Karoseri Alüminyum profil, dış kaplama Alüminyum kompozit, köpük izolasyon, iç kaplama da 3mm ahşap plaka.
Bu şekilde 4 m x 2,2 m x 2,1 m karavanımı hayata geçireceğim hayırlısı ile.
----------------------------------------------------------------------

Ümit ve temenni ediyorum,
bu konstrüksiyonu başarırsınız.
Bir ilk olacak.

Yalnız daha önce de belirtmiştim,
Türkiye şartlarında, trafikte rahat kullanım genişliği max.2.00 m olsa daha iyi olur.
Ben 4.72 özel karavanı bazı mecburiyetlerden 2.06 m yapmıştım,
bence o bile fazla.

Ama trafikte fazla dolaşmayıp, mokamplarda kalacaksanız bu o kadar önemli olmayabilir.
Ama benim gibi,
mokamp görünce önünden hızlıca geçip gidenler için :rolleyes: :eek: :tearsofjoy: ,
önemli bu 3 - 5 santimler.

Zira ben şehir trafiğine çok giriyorum..

Selam,

Genelde duvarlara EPS izolasyon paneli, tabana da XPS izolasyon paneli kullanıyorlar genelde. En azından Adria bu şekilde yapıyor :smiley:

Saygılar.

Üstadım
Bilgilendirme için teşekkür ederim. İlk fırsatta EPS ve XPS izolasyon panellerini araştıracağım. Öncelikli konu karavanın hafifliği. Bu sebepten her bilgi ve fikir benim için araştırmaya değer.
Teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR