Karavansız Ama Portekiz...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hiç Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,396

hiç

Kamp II
Yer
İstanbul
IMG 20160318 203429
Ekli dosyayı görüntüle 6452 IMG 20160319 164107 IMG 20160319 164150

Ekli dosyalar

• Portekiz.doc
    27.5 KB · Görüntüleme: 351
  • IMG_20160318_202915.jpg
    IMG_20160318_202915.jpg
    138.2 KB · Görüntüleme: 506

Etiketler
Hayat öyle emrettiği için ne zamandır “ yürürev” ime atlayıp sınırları bana özel şizofrenik kabuk dünyamın penceresinden hayatı gözlemlemeyi erteliyorum ama bir fırsat bulup Portekiz kaçamağı yapabildik.

Fenerbahçe’nin Braga maçına denk getirdim ki, tam ohh be ! diyecektim, amma ve lâkin malum orta oyunu sonrasında netice-i hüsran kadere düştü. Eh avunmak şart oldu.

Ertesi sabah Porto’ da aldık soluğu ve akşamı zor ettim. Avunmak bahane tabii serde ehl-i keyflik olunca.

Kaldığımız otele danıştım. Turistik olmayan bir yer lütfen. Yerel damak tadı ve fado, bir deeee, ehm şeyyy, sizin buralarda, bizim oralarda günah olan şey aslından mübahmış, hemi de essahmış, tesellide üstüne yok diyorlar, bade-i hasmış…

Baktı yüzüme resepsiyondaki sevimli hatun, anladı hal-i pürmelalimi, açtı şehir haritasını ve ben buraya gidiyorum, dedi. Kafam bozulduğunda... Bakımlı ve zarif elinde tuttuğu kalemin ucuyla bir daireye aldı orayı ve adını yazdı bir de ekledi. Burada Portekiz’i yaşarsınız.

Gönülden teşekkürlerimle otelden çıktık, bindik tabanvaya, düştük yola. Kaldırımın taşına, evin damına, kilisenin çanına, tezgahın çinisine, kapının çivisine, iksirin şişesine derken adresi bulduk ve girdik içeri.

Kaç yüz yıllık yaşanmışlıkların ruhundan hissedebildiklerimiz bizim o anki gerçekliğimizdi. Hoş ve daha henüz masaya oturmadan sarhoş.

Mekân son derece mütevazi, arada bizim gibi turistler varsa da asıl müşteri oradan, ahali.

Fado kulağın pasını, bade-i Porto, Braga’nın yasını aldı götürdü. Teşekkürler…

Portekiz tam hayal ettiğim gibi, mütevazi, sıcak kanlı, tarihi ve doğal güzelliği hemen her köşesine yayılmış bir ülke.

Öyle bizdeki gibi görmemişliğin abartılı gökdelenleri, şatafatlı aşağılık kompleksi yok.

Doğrusu tadı damağımızda kaldı. Braga, bir haftalık Portekiz güzelliğinin yanında buruk bir hatıra. Eh ne yapalım… Hikayede renk olsun diye bahsettim işte.

Zira ülkede ve dünyada öyle dramlar yaşanıyor ki, lafı bile olmaz ve yaşamak bu kadar acılı olmamalı.

Artık dilime pelesenk oldu hep söylenip duruyorum.

İnsan işportada, insanlık karaborsa !

Karavansız geziler bana zor geliyor ama böyle kaçamaklar da iyi oluyor. Eşimle benimde Lizbona 4 günlük bir gezimiz oldu. Portekiz bizimde çok hoşumuza gitti. Paylaşımınız bana iki hatıramı hatırlattı. Bir deniz ürünleri lokantasında yemek yerken yandaki masadan tak-tuk gürültüleri gelmeye başladı. Komşu masada 4 kişi ellerindeki tahta çekiçlerle deniz yengeçlerini dövüyorlardı.;) Ikinciside antika tramwaya binerken oldu, arka cebimden cüzdanımı aldıklarını farkettim. Arkamdakini kolundan yakalayarak cüzdanı istedim. Yanımızdaki birisi eğilerek cüzdanı yerde bulmuş gibi yaparak bana verdi. Tramwaydaki kadınların yankesicileri azarlamaları çok ilginçti.:smiley: Birgün karavanla da bu güzel ülkeyi gezmek isterim.
Ayrıca tahta çekiçlerde yengeç yeme usulünü de bir denemek istiyorum.
Portekiz şaraplarıda bu ülkeyi gezmek için başka bir neden.

Paylaşım için teşekkürler.

Son düzenleme:

Karavansız geziler bana zor geliyor ama böyle kaçamaklar da iyi oluyor. Eşimle benimde Lizbona 4 günlük bir gezimiz oldu. Portekiz bizimde çok hoşumuza gitti. Paylaşımınız bana iki hatıramı hatırlattı. Bir deniz ürünleri lokantasında yemek yerken yandaki masadan tak-tuk gürültüleri gelmeye başladı. Komşu masada 4 kişi ellerindeki tahta çekiçlerle deniz yengeçlerini dövüyorlardı.;) Ikinciside antika tramwaya binerken oldu, arka cebimden cüzdanımı aldıklarını farkettim. Arkamdakini kolundan yakalayarak cüzdanı istedim. Yanımızdaki birisi eğilerek cüzdanı yerde bulmuş gibi yaparak bana verdi. Tramwaydaki kadınların yankesicileri azarlamaları çok ilginçti.:smiley: Birgün karavanla da bu güzel ülkeyi gezmek isterim.
Ayrıca tahta çekiçlerde yengeç yeme usulünü de bir denemek istiyorum.
Portekiz şaraplarıda bu ülkeyi gezmek için başka bir neden.

Paylaşım için teşekkürler.
Doğrusu ben de karavansiz eksiklik hissediyorum Hüseyin bey. Portekiz ayrı bir keyif verdi doğrusu. Mutevaziligin ve iddiasizligin birleştiği hoş bir ülke. Yankesecilik meselesini okuduklarm da uyarıyordu.

Al işte Fado ile konuya girnce Portekiz ilahlaştı yine.Sanırım kalemi kuvvetli olanların bir taktiği sihirli kelimeyi baştan sal sonra ki kelimeler ne olsa güzel gelir yok o yetmedi bir de daire içine alınmış yerler çıktı başımıza.Dur bakayım ben de bu hafta daire içine bir yerler alayım,Fado nasılsa cepte.

Portekiz bizim de çok hoşumuza gitmişti. İnsanları konuşkan ve dost canlısı. O tuzlu bacalhau balıklarını nasıl yediklerini hala çözemedim ama tazesi nefis. Hele kopilotum karalahalanaları görünce pek sevinmişti. Karadenizlilik de olunca bir güzel lahana çorbası yapmıştı. Bence de Portekiz kesinlikle Avrupada İskandinavya hariç en gezilesi ülke. Paylaşım için teşekkürler.:smiley:

Al işte Fado ile konuya girnce Portekiz ilahlaştı yine.Sanırım kalemi kuvvetli olanların bir taktiği sihirli kelimeyi baştan sal sonra ki kelimeler ne olsa güzel gelir yok o yetmedi bir de daire içine alınmış yerler çıktı başımıza.Dur bakayım ben de bu hafta daire içine bir yerler alayım,Fado nasılsa cepte.

Ne yapalım, farklılıkları ve güzellikleri öne çıkartacağız doğal olarak. Hele bir de romantizm ve zarafet varsa ruhunda, cazibesi baş döndürür.

IMG 20160316 231914

IMG 20160317 015323

IMG 20160319 164150

IMG 20160319 163918

Portekiz bizim de çok hoşumuza gitmişti. İnsanları konuşkan ve dost canlısı. O tuzlu bacalhau balıklarını nasıl yediklerini hala çözemedim ama tazesi nefis. Hele kopilotum karalahalanaları görünce pek sevinmişti. Karadenizlilik de olunca bir güzel lahana çorbası yapmıştı. Bence de Portekiz kesinlikle Avrupada İskandinavya hariç en gezilesi ülke. Paylaşım için teşekkürler.:smiley:

Gerçekten içinde yaşanılabilen bir tarih ve doğal güzelliği barındırıyor.

IMG 20160319 130230

IMG 20160318 151927

IMG 20160318 174135

IMG 20160320 142550

Portekiz rallisi ile hayallere dalmıştımki, yaşamın dayattıklarına teslim olup seyahat hayallerimizi rafta tozlanmaya bırakırken yani tamda kendimizi avuturken.:(
Haklısın Haldun abi porto ;) bencede gidilecek kadar görmemişliğin abartılı gökdelenleri, şatafatlı aşağılık kompleksi yoktur.

Kalemine sağlık.

Portekiz rallisi ile hayallere dalmıştımki, yaşamın dayattıklarına teslim olup seyahat hayallerimizi rafta tozlanmaya bırakırken yani tamda kendimizi avuturken.:(
Haklısın Haldun abi porto ;) bencede gidilecek kadar görmemişliğin abartılı gökdelenleri, şatafatlı aşağılık kompleksi yoktur.

Kalemine sağlık.
Umarım bir gün arzuların gerçekleşir. Diğer konu; insan gezip gördükçe kimlerin neyi, nasıl yaptığını, nasıl yaşadığını ve aradaki değer farklarını keşfedebiliyor.

Büyüklerimiz, Portekiz demiş, Porto demiş, Fado demiş, Porto suyu demiş, sonra ne olmuş? onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine...
Haldun abi sayenizde, şu mesai saatleri içinde bulduğum ilk fırsatta "ne var, ne yok" diye foruma bir göz atayım dedim. Bir anda bir Gündoğusu fırtınasıyla kendimi Portekiz'de buluverdim.
Herhalde aynı fırtınaydı Feneri Braga'da dağıtan...
Güzel yazınızı ve fotoğraflarınızı Fado müziği eşliğinde bir kaç kere okuduktan sonra kapmı tıklatan hastam sayesinde gerçek Dünya'ma döndüm.
Bizimle bu güzel gezinizi paylaştığınız için teşekkür edeiyorum :smiley:

Büyüklerimiz, Portekiz demiş, Porto demiş, Fado demiş, Porto suyu demiş, sonra ne olmuş? onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine...
Haldun abi sayenizde, şu mesai saatleri içinde bulduğum ilk fırsatta "ne var, ne yok" diye foruma bir göz atayım dedim. Bir anda bir Gündoğusu fırtınasıyla kendimi Portekiz'de buluverdim.
Herhalde aynı fırtınaydı Feneri Braga'da dağıtan...
Güzel yazınızı ve fotoğraflarınızı Fado müziği eşliğinde bir kaç kere okuduktan sonra kapmı tıklatan hastam sayesinde gerçek Dünya'ma döndüm.
Bizimle bu güzel gezinizi paylaştığınız için teşekkür edeiyorum :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.