Karavanlarda Güvenlİk

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan serhat2007 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,784
.
Ben ikinci anahtar için hanımı yanıma alıyorum.
Hem daha ucuz, hem başka faydaları da var. :p

Bence iyi düşünün derim.
yedek anahtarlık daha ucuza gelir.
Ayrıca zaman zaman sizi sinirlendirmeyeceklerinden sağlık üzerine de olumsuz etkileride yoktur.

2.ÖN KAPILARI BİRBİRLERİNE BAĞLAMA :
Aracı terketmeden ön iki kapıyı içerden birbirlerine bağlıyor , bu şekilde her iki kapının dışardan açılmasını engellemiş oluyorum. Bunun için bir yapı marketten aldığım gerdirme düzeneğini kullanıyorum.Düzeneğin kancalarını her iki kapı koluna uyguladığım sağlam bir bağlamaya takıp , gerdirme mekanizması ile iyice gerdiriyor aracı kayar kapıdan terk ediyorum. İyice gerdirirseniz ön kapıların dışardan açılması imkansız. Bu amaçla sizler başka yöntemler geliştirebilirsiniz, kullanmadığınız zaman düzeneğin araç içerisinde yer kaplamaması açısından benim bulduğum yöntem bu.
Ekli dosyayı görüntüle 499139

Eğer aracınızı park ettiğiniz yer ıssız bir yere yada kapalı otoparkları gibi bir yere bırakıyorsanız çözüm olmaz.Camınızı kırdıktan sonra kapı gerdirmesi fayda etmez.

Son düzenleme:

Etiketler
Yedek anahtar olarak kapıları açan ama motoru çalıştırmayan bir anahtar yaptırdım. Bu anahtarı aracın dışında bir yere saklıyorum. Bu çözüm tabii sadece anahtarları aracın içinde unutarak kapıları kapatırsak geçerli. Aracın iki anahtarının biri eşimde diğeri bende.

Yedek anahtar olarak kapıları açan ama motoru çalıştırmayan bir anahtar yaptırdım. Bu anahtarı aracın dışında bir yere saklıyorum. Bu çözüm tabii sadece anahtarları aracın içinde unutarak kapıları kapatırsak geçerli. Aracın iki anahtarının biri eşimde diğeri bende.

aracınızın kapı kilidini açıp ,marş motorunu çalıştırmayan anahtar nasıl oluyor ?
özel imalat mı ?

aracınızın kapı kilidini açıp ,marş motorunu çalıştırmayan anahtar nasıl oluyor ?
özel imalat mı ?
İMMOBİLİZER li araçların kontok anahtarı içinde ÇİP vardır . Yani araç "çipli kontak" anahtarı olmazsa çalışmaz , çipsiz yaptırdığınız kontak anahtarı sadece kapıları açar , kontağa taksanız bile motoru çalıştırmaz . Ancak radyoyu çalıştırır mı bilmiyorum denemedim .

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bence iyi düşünün derim.
Ayrıca zaman zaman sizi sinirlendirmeyeceklerinden sağlık üzerine de olumsuz etkileride yoktur.

Eğer aracınızı park ettiğiniz yer ıssız bir yere yada kapalı otoparkları gibi bir yere bırakıyorsanız çözüm olmaz.Camınızı kırdıktan sonra kapı gerdirmesi fayda etmez.
Öngörülerinizi ben düşünememiştim (!) , çok faydalı oldunuz....

Bence iyi düşünün derim.

.
Hah hah haaa! :sweatsmile:

Orhan bey benim yedek anahtarlığı tanımadığınız belli. Nasıl tanıyasınız ki ? Piyasada eşi yok zaten.

Önce oldukça multifonksiyonel. Hard disk olarak kullanıyorum yani passwort’ lardan tutun, doğum günlerine kadar herşey hafızasında.
ATM fonksiyonu ise enfes. Ne password ne düğmesi var, istediğinizi çekebilirsiniz, Limitsiz kredi veriyor. Aslında benim bir ihtiyacım yok. Çünkü alış-veriş hizmeti de sunuyor.
Bakım masrafı da inanamıyacağınız kadar az.
Kısaca çok ekonomik bir model.:p

Ama en önemlisi bana uyması, tabii çebimden önce ruhuma demek istedim.

.

İMMOBİLİZER li araçların kontok anahtarı içinde ÇİP vardır . Yani araç "çipli kontak" anahtarı olmazsa çalışmaz , çipsiz yaptırdığınız kontak anahtarı sadece kapıları açar , kontağa taksanız bile motoru çalıştırmaz . Ancak radyoyu çalıştırır mı bilmiyorum denemedim .

gerçekten de immobilizer'li anahtar aklıma gelmemişti.Çok teşekkür ederim.
İyi fikirmiş.

Denilir ki iki türlü hırsız var. Birisi profesyonel olanı. Eğer böyle birisi bizim karavanı gözüne kestirdiyse zaten yapacak fazla bir şey yok. İkincisi fırsatçı hırsız. Bu tür hırsızlar karavanımızın yanıdan geçerken içinde bir çanta veya değerli elektronik alet görürlerse camı kırarak hırsızlığa teşebbüs edebilirler. Ön kapıların birbirine bağlanması böyle bir hırsızı caydırabilir. Çünkü fırsatçı hırsız işini çabuk halletmek ister (Bilgiler Alman polisinin tavsiyelerinden.:smiley:).

Son düzenleme:

Süleyman Bey konunun teknik yönünü güzel açıkladınız. Yedek anahtar yaptırmak istediğim anahtarcıya neden anahtar istediğimi anlatınca, o zaman çipsiz yapalım, yarı fiyatına olur, demişti.

Şimdi denedim bu anahtar radyoyu çalıştırıyor.

Kamp yaptığım yer eğer yalnızsam güvenli olmak zorunda. Ama bir kaç karavan gidip dağ başında da sıkça kalırız. Silaha ben de karşıyım. Çünkü tehlikesi çok büyük. Doğa kamplarında bir tane el baltam var, onu her ihtimale karşı ortalık yerde bulundururum, ama daha hiç kullanma ihtiyacım olmadı. Karavanın içine girmek o kadar kolay ki, kapıları bağlasan camlar var, karavanın açılır pencereleri var. Trabzon'da tinerciler tavan havalandırmasından içeri girip İtalyan turisti öldürdüler. Bu yaz Roma'da paralı otoparktan Ducato camperi çekiciye yükleyerek çalıp götürdüler...
Allah kötüye çattırmasın, diyecek başka bir şey bulamıyorum.
Ben de sn.Akdeniz'e katılıyorum. Dikkat çekmemek, cesaret vermemek çok önemli. Belgeleri ve anahtarı yedeklemek sonrasında sizi güvenceye alır, doğru bir karardır. Aynı şekilde para ve kredi kartlarını paylaştırmak, çantaları gece yatarken ortalıkta bırakmamak da aklıma gelen önlemlerden.
Kamp dışı konaklamalarda, çevre ile ilişkiye girmek ve kendini tanıtmak hem komşuların tedirginliğini ortadan kaldırır, hem de sizi güven altına alır.

Merhaba dostlar karavanım yok ama olursa bu tür endişeleri giderici olarak şok cihazı düşünüyorum karavanda bulunsun lazım olur. Sizlere de tavsiye ederim...
Upload 2018 2 25 15 1 38

Upload 2018 2 25 15 1 29

Tüfek alın.Bulgur fişeği veya kauçuk saçma atan dolular var.Öldürmez. korkutur yada mesafeye göre hafif yaralar.Artık hiçbir yer tam güvenli değil.Bunu unutmayın.Hiçbir şey canınızdan önemli değil.Silaha karşı olmak farklı bir şey.Olur olmaz yerde çıkartıp tetiğe basın diyen yok.Son çare.Karavandada tek gözünüzle uyuyun.Mutlaka alarm taktırın.Alarmı bağırtmanız bile caydırıcı olabilir.

*candeniz bey, belki haklısınız, silah olması hayat kurtarıcı olabilir, ama karşı taraf da doluysa ve o gerçekten öldürücü mermi kullanıyorsa? kendi öldüğüme yanmam ama eşime çocuklarıma gelecek zararı önleyememek çok acı olur. bu nedenle çatışma ortamı yaratmamak, böyle durumlarda ortamdan uzaklaşmak, emniyet güçlerinden yardım istemek en doğrusu :smiley:

7.KARAVAN YEDEK ANAHTARI :
Umarım kimsenin başına gelmez ama özellikle yurtdışında karavan anahtarının kaybedilmesi ya da çalınması durumunda , karavanın dışında yaratacağınız gizli bir yer ya da bölmede saklayacağınız yedek anahtar size bu fikri vereni minnetle anmanızı sağlar.Bu amaçla asma kilit şeklinde şifreli küçük kutular var , bu kutuyu aracın dışardan ulaşabileceğiniz gizli bir yerine takıyor gereği halinde şifre ile açıp yedek anahtara ulaşabiliyorsunuz.Aşağıdaki resimdeki kilit Aliexpress de mevcut.

Bu kutu için link verseniz veya Aliexpresteki adını yazarsanız o sitede bulmak daha kolay olur.
7.KARAVAN YEDEK ANAHTARI :
Umarım kimsenin başına gelmez ama özellikle yurtdışında karavan anahtarının kaybedilmesi ya da çalınması durumunda , karavanın dışında yaratacağınız gizli bir yer ya da bölmede saklayacağınız yedek anahtar size bu fikri vereni minnetle anmanızı sağlar.Bu amaçla asma kilit şeklinde şifreli küçük kutular var , bu kutuyu aracın dışardan ulaşabileceğiniz gizli bir yerine takıyor gereği halinde şifre ile açıp yedek anahtara ulaşabiliyorsunuz.Aşağıdaki resimdeki kilit Aliexpress de mevcut.

Ekli dosyayı görüntüle 499141

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri