Karavanımın Yapım Aşamaları; Ducato Alco-camper - Oğuz Özen

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan impesa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 338
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 68,350

impesa

izcilik öğrenilmez, yaşanır! (baden powell)
Yer
ankara
herkese merhaba, oldukça yorucu gecen bir dönem sonunda geçen hafta motorkaravanımın gövde yapımı (profil iskelet) bitti. aracın tüm saç aksamı yenilendiği icin ,ek yerlerine ve tabansaclarına alttan ve üstten izolasyon yaptık.sanırım bir haftaya kadar aracın dıştan kaplama işlemi bitecek.kanımca oldukca kullanışllı ve içi ferah bir model ortaya çıktı. özellikle bence en önemli sorunlardan biri olan, alkovana iniş ve çıkış işine , rahat bir merdiven yaparak çözüm bulduğumuzu sanıyorum.
bu arada daha önceki mailime herhangibir öneri ile katkıda bulunan olmadı,özellikle mutfak, vc, oturma bölümü gibi iç mekanın önemli kısımlarını kullanışlı bir şekilde dizayn etmeye çalıştık, bu bölümlerin yerlerini birkaç kez değiştirdikten sonra doğru kombinasyonu bulduğumuzu sanıyorum. yinede herkese teşekkürler.

thumb_Resim_001.jpg

thumb_Resim_002.jpg

thumb_Resim_003.jpg

Etiketler
Ynt: Karavanımın Yapım Aşamaları; Ducato Alco-camper - Oğuz Özen

herkese merhaba,
yapımına devam ettiğim motorkaravanımın bitmeye yaklaştığı şu günlerde, forumda tanıştığım değerli abimiz oğuz bey bir öneri getirdi;
ducato camperinin dört kişilik aileye çok dar geldiğini belirterek, orjinal kasayı muhafaza ederek, alalkovan ilave edilebilip edilemeyeceğini önerdi,
beraberce günlerce projeler üreterek ,sonunda aracın tavanını yükseltip önede bir alkovan ilave etmeye karar verdik.
önümüzdeki günlerde aracın tüm yapım aşamasının fotoğraflarını yayınlayacağız.
bizim gibi kendi karavanını kendi yapmak isteyenlere alternatif bir örnek oluşturacağı kanısındayım.
selamlar.

merhaba impesa,merakla resimleri bekliyoruz kolay gelsin..

Merhaba Ergun,ben cekyati bitirdim resimlerini gonderecegim sen neler yatin ist.degisik malzemelere bakicaktin dolap kulplarindan bir haber varmi? Gorusmek uzere simdiik hosca kal.

MRB BENDE SİZİN GİBİ NORMAL Bİ VAN DUCADO ALIP BUNU GENEL HATLARINI BOZMADAN FAKAT ÜST BÖLÜMÜNDE ŞÖFÖR MAHALİNİN ÜSTÜNE ARIKOVAN DENİLEN ÇIKMA SİSTEMİNİ YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM BÖYLECE HEM MOTO KARAVAN GİBİ GÖZÜKCEK HEMDE 2 KİŞİLİK DAHA YER AÇILACAK ARKA CAMI İSE KAPI KOLARININ OLDUGU SEVİYE YANİCAMI TEK PARÇA YAPIP ALT BÖLÜMÜ AÇILIR YAPICAM AZDA İÇERİ KATARAK AVDANLIK MAZEME YERİ TÜP VS. GİBİ YERLER YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM VE Bİ TAKIMDAHA DEGİŞİKLİKLER VAR KAFAMADA İLAVELERİDE SAC OLARAK YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM ÇÜRÜME VS OLMASIN HEMDE ESNETİK OLSUN DİE BUNUN ÇALIŞMALARINI YAPMAKTAYIM FAKAT TEK KAFAMA TAKILAN PROJE ONAYI KARAVAN DÖNÜŞÜMÜNDE ÖDÜYECEGİM ÖTV FARKI ÇEKME KARAVANIMI SATIP BU SİTEME GEÇİCEM AMA KIYAMIYOMDA KERATAYAYI ;D SATMAYA ÇOK TATLI BENİM KARAVAN UFAK VE ŞİRİN Bİ ARA FOTOLARINI YÜKLİCEM BÜTÜN ARKADAŞLAR GÖRSÜN DİE :smiley: :D :D

Sayın ilyasfb motorkaravanda uygun statüdeki aracın 5 yaşından büyük olması koşuluyla ÖTV sorunu yaşamazsınız.Ayrıca aracın yaşı ne kadar büyükse o kadar da MTV avantajınız vardır.Örneğin 0-6 yaş arası MTV en yüksektir.7-15 yaş arası biraz daha düşer.En düşük oran da 16 yaş ve daha yukarısıdır.Yazınızda "ARIKOVAN" tabiri kullanmışsınız. Dilimize yabancı sözcükler olarak gelmiş oturmuş tabirlere halkımız ne güzel de benzetmeler yapar.Bu örnek de mizahi de olsa dilimize yerleşmiş yabancı sözcüklere bir çırpıda bulunabilen çarpıcı bir örnek.Kutlarım sizi.Adamların ALKOVEN dedikleri şeyi bir çırpıda ARIKOVAN yapmışsınız.Evet sayın ilyasfb ALKOVEN yada Alkovan tabir edilen çıkıntı karavanlara ayrı bir genişlik ve hacim kazandıran bir yapıdır.Araçta atıl kapasite bırakmadan ek bir aln açar.Isıtma sistemi konusunu yazmıştınız.Çözüm buldunuz mu.Araştırmak ve doğru adreslerde doğru arayışlar yapmak karavan yapımında da çok önemlidir.Tercih sizindir.Başarılar.

semih bey kardeşim orijinal karavanımıza (camper) başladık Haydi ALLAH kolaylık versin.Dilerim kısa bir zamanda geliştirdiğimiz pojeye güzel katkılarla devam ederek sonuca ulaşırız.Bugün tavan havalandırma ve yan camlar konusunu hallettim.Yan camlar yapıştırma olacak.Çok uygun ve güzel çerçeveler buldum.Tam da ölçülere uygun.Başarılar.

mrb sayın karavan1 öncelikle ısınma sitemleri açısından verdiniz bilgiler için teşekürler o konuda ki görüş ve bilgilendirmelerimi aynı sayfada yaptım ama genel olarak bida söyliyim 402ytl sobanın fiyatı koçtaşta servisleri ilegörüştüm hatta bilgisayarımıda götürüm arkadaşlarla profosyonel olarak degerlendirdik lpg dönüşümü için 50ytl ve açılacak baca sitemi ve bi takım izalasyonlarla 500-550ytl bulabilceginde hem fikir olduk erba karavanda zaten montaj içinde turumatik sobayı 800ytl veriyolar(montaj içinde) degmez die düşündük az fark için arkadaşlar hermatik bi soba ayarlıcaklar sanırım haberleşcez 2el olcak eger 1 ay içinde bulamazlarsa ozaman alıp takcam ya demirdökümü yada trumatik sobayı 2.si arıkovan tabirini başka sitelerde ve form yazılarında böyle yazıldıgını gördüm ve duydum ben onların yalancısıyım)))ama arıkovada güzel olmuş yani daha rahat telafuz edliyo neyse dogrusunu yazmaya çalışıcam bundan sonra bide şey sorcam siz ankaradamı yaşıyosunuz karavanınız varmı merka ettim eger ankarada iseniz sizle müsait bi esnada tanışmak isterim en azından ben genç biri olarak sizin gibi bilgili insanlardan fikir almak isterim şimdien teşekür eder saygılarımı sunarım

Thrumatik sobayı 800 ytl ye veriyorlarsa iyi,hatta çok iyi

:smiley: herkese merhaba,
forumda daha önce,orjinal kasayı muhafaza ederek, alkovanlı camper yapımayı planladığımızı yazmıştım. merak edenler için yapım aşamasındaki resimlerini yayınlıyorum.
benzer örnek varmı? ben bulamadım ama , varsa resimlerini ve konuyla ilgili görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
hem camper hemde alkovanlı olması nedeni ile bu tip araçlara alko-camper adını vermek istiyorum.
işte aşşağıda oğuz beyin(karavan 1) isimlendirdiği alko-camper : MARTI 1

sshot-2.jpg

Projenizi beğendiğimi söylemeliyim kolay gelsin diyorum. Benzer bir projeyi kafamda geliştirmeye başladım bile. Alkovan kısnında yatak Hmyer tarzı indirmeli tip olabilir, şöför koltuklarının üstüne. Mekanizma önemli.
Arkada belki bir 40-50 cm lik ek yapılabilir. (arka kapılar iptal edilerek. Yan kayar kapı iptal edilip normal karavan kapısı konabilir. Tüm bunlar "ince sac" ile nasıl bağdaştırılır bilemem ama kafa yorulması güzel....
Başarılarınızın devamı ile. e-mail adresimden yazışmaya devam edebiliriz.İlgiliyim. Tekrar kolay gelsin.
Oguz

Bire bir olmasa da linkteki Sprinter James Cook modeli olarak kullanılıyor.
http://www.dmiuk.com/sale_prod_james.php
Oguz

merhaba oğuz bey,
siprinter sonderece zarif bir tasarım, aynı zamanda fiberglass yada benzer bir malzemeden olması . ağırlığın az olması açısından avantaj.
ancak bu tarz fiber yükseltilmiş tavan ve panelvanlarda tavan sacı ve taşıyıcı kuşaklar kesildiği için aracın mukavemeti azalıyor.
bu kaygı ile ben her zaman sağlamlıktan yanayım, her nekadar sağlamlık beraberinde ağırlıkta getirsede yolcu emniyeti daha önemlidir diye düşünüyorum.
mailinizdeki portatif yatak projesi pratik ve fonksiyonel bir çözüm, ama yinede benim kişisel tercihim ve önerim, araç mukavemetine büyük katkıda bulunan, profil konstrüksiyonlu alkovan zeminidir. ayrıca yolcu emniyeti açısından aracı orjinalinden daha korunaklı hale getirir.
tabiki bu tip projelerde herşeyin eksi ve artılarını düşünüp nihai karara varmalıdır diye düşünüyorum.
sshot-5.jpg

Semih bey,

Ducato değil ama bende bir Mercedes Sprinter Alko-Camper buldum.Belki size iç dizaynında yardımı olur.

Kolay gelsin.

Ahmet Oral

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri