Karavanıma Hangi Paneli, Hangi Aküyü, Hangi Mppt V.b... Almalıyım ? Çalıştırılacak Cihazları Listeledim... Yardim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Yildirimfatih Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,625

Yildirimfatih

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar yeni karavanımı da enerji üretimi için nasıl bir sitem kurmalıyım ?

Çok araştırma yaptım ve kafam çok karıştı. 2 ay sonra ege, akdeniz, karadeniz turuna çıkacağım enerji sorunu yaşamak istediğim için desteklerinize ihtiyacım mevcuttur.

Karavanım da olacak cihazları aşağıda listeliyorum bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

1- Webasto 12v
2- 220v (12v çevrilmiş) buzdolabı
3- Truma Boiler
4- 2 Kamera dvr cihazı
5- Araç içi led aydınlatma
6- 2 adet 12v TV
7- 5+1 sinema sistemi
8- Araç dışı tavan aydınlatma
9- 9000 btu klima

Teşekkürler

Etiketler
Buzdolabı ile ilgili bilgiler diğer başlığınızda var.

2 TV kaç watt gücünde ve günde kaç saat çalışacaklar?

5+1 Sinema sisteminin watt gücü ve günde kaç saat çalışacak.

9000 btu klima ortalama 800 watt gücünde diye internette okudum.

Bunlar en fazla elektrik çekecek cihazlar. Bunların toplam Watt gücünü 12 volta bölerek saatte harcadıkları amper miktarını bulabilirsiniz. Cihazların günde kaç saat çalışacaklarını dikkate alarak 12 volt üzerinden günlük amper miktarını hesaplayabilirsiniz.

Akülerinizin amper kapasitesinin yarısını kullanacağınızı düşünerek ne kadar akü kapasitesine ihtiyacınız olduğunu yukarda çıkardığınız amper sayısına göre bulabilirsiniz.
Böylece bulduğunuz, ihtiyacınız olan amper miktarına göre de kaç watt solarpanele ihtiyacınız olduğunu hesaplamak için forumdaki bigileri okumanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:

Çok araştırma yaptım ...
Bu forumda size yeterli bilgi fazlasıyla var.
Lütfen forumu okuyun. İletiniz kusura bakmayın "Karavan yapacağım nasıl yaparım ? " tarzında olmuş..
Ayrıntılı sorularınızın ise karşılıksız bırakılmayacağından emin olabilirsiniz..

Aşağıdaki dosyayı indirerek başlayın derim.

Ekli dosyalar

• SOLAR CETVEL.xlsx
    923.5 KB · Görüntüleme: 179
Son düzenleme:

Enerjiyi solarpanel ile sağlamak için aracınızın devamlı güneşte durması gerekir. Böylece klimanızın çalışma saatleri artacak demektir. 800 watt gücündeki bir klima bir saatte 66.6 amper elektrik tüketir (12 v). Bu durumda 400 amper akü kapasitesinin kulanabileceğiniz 200 amperi klimanızı 3 saat çalıştırabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri