Karavanda Su Depoları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 60
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 77,283
Ynt: Karavanda Su Depoları

Merhabalar, bir dalga kirandir gidiyor ben 18 senedir kullaniyorum hic dalga kiran falan yok.Bir kac yerde gördügüm kadariyla arkadaslar su deposunu cok agir yapiyorlar.BIzimkiler Atilla beyin Koydugu fotograflardaki gibi.Hem Temizligi basit hemde hafif.

Selamlar.

Etiketler

Kış gezilerinde suyun donmaması için neler yapabiliriz yada depoyu nasıl nereye monte etmeliyiz.

karagozlers' Alıntı:
Kış gezilerinde suyun donmaması için neler yapabiliriz yada depoyu nasıl nereye monte etmeliyiz.

depo araç içinde olursa problem yaratmaz, aracın altında ise hem depoya hem hortumlara muhakkak izalasyon yapmak lazım, hareket halinde iken donmaz ama durduğunuz zaman sorun başlar

yerinde fiber döküm su deposu yapılabilir mi ??? yapılırsa nelere dikkat etmek gerekir, ne gibi sakıncaları olabilir...

orsaalabanda' Alıntı:
Depodaki su donarsa dalgıç pompaya zarar verir mi acaba?
Arkadaşımın aracında cam yıkama suyu donmuştu. Farkında oluncaya kadar pompayı yakmıştı. Prensip aynı olduğuna göre donma ve sonrasında hasar görme mutlak olacaktır.

orsaalabanda' Alıntı:
Depodaki su donarsa dalgıç pompaya zarar verir mi acaba?
Haydi biraz teknik düşünelim.

Pompalarımız hidrofor veya dalgıç pompa şeklinde oluyor. Her iki türde de pompamız motor ve su pompası olarak iki bölümdür.

Su pompası içindeki su donarsa motorumuz pompayı çeviremez. Doğru akım motorlarında hiç bir ses de duymazsınız sadece pompanız çalışmaz. AC motorlarda bir vınıltı sesi oluşur. Genellikle akıma duyarlı bir termik röle konmadığı için, kısa bir süre içinde, aşırı akıma uğrayan motorun sargıları yanar ve sonra sigortası atar. ;D

Depo içindeki su tamamen donduyda dalgıç pompa içindeki su da donmuştur ve motorunuz yanar. Yani kar kampında su akmazsa hemen pompayı kapatın, sistemi kontrol edin.

Bir diğer durum da borudaki suyun donmasıdır. Hidrofor için emiş hattındaki su donduysa motor çalışır ama su gelmez. Pompa içindeki su da ilk anda tahliye edildiğinden pompa susuz çalışır. Bir süre sonra pompa ısınır ve pompa ünitesi veya sızdırmazlık sistemi hasar görür.

Pompanın çıkışındaki boruda kalan su donduysa, motor çalışır pompanız yine su basamaz ama bu sefer daha fazla dayanır. Pompa içindeki suyu gönderemez uzun bir süre sonra pompa içindeki su ısınır. Pompa hasar görür. Dalgıç pompa bu durumda daha şanslıdır. :smiley:

Unutkanlik nedeniyle, benim karavanda her yil bir iki defa depodaki su donar. Bazi yillar pompanin haftalarca donmus suda kaldigi olmustur. Su dondugunda pompayi hic calistirmam. Donma nedeniyle simdiye kadar hic pompa bozulmadi. Kireclenme genellikle daha büyük bir sorun. Kireclenen pompayi sulandirimis limon asidinde bir süre tutarak, bazan tekrar calisir hale getirmek mümkün.

Merhaba, aşağıdaki bidonlardan bulabileceğim adres önerebilirmisiniz?

Inside 2

kinay' Alıntı:
Merhaba, aşağıdaki bidonlardan bulabileceğim adres önerebilirmisiniz?
Yurtdışı olanağınız varsa Reimo'dan alabilirsiniz.
Ben öyle yapmıştım.
Bir de internetten bunu buldum.
http://www.outdoor-power.de/artikeldet.php?proid=13715&sid=8495ce83dee7db1309df326a9f92c5ec

Ferhat abi teşekkür ederim.
Fotoğraftakine benzer bir kombinasyon yapmak istiyorum.
Ölçüsel olarak sıkıntıya düşmemek için önceliği bu bidonlara verdim.
20 - 30 Lt hacminde olanlardan iki ad. alıp, temiz ve pis su bidonu olarak kullanmak istiyorum.
İçine hidrofor - pompa koymam gerektiğinden ağız ölçüsü takribi 7 - 8 cm olmalı düye düşünüyorum.

Esas istediğim prizmatik-köşegen olmaları, yan yana koyduğumda gereksiz yer harcamamalıdır.
Yurtdışı alışverişi tecrübem olmadığından elimizle uzanıp alabileceğimi var saydığım şehiriçi yer arıyorum.

Selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR