Karavanda Su Depoları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 60
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 77,282
Ynt: Karavanda Su Depoları

Sayın "kinay";

Aşağıda bağlantısını ve fotoğrafını gördüğünüz 25 lt'lik gagalı bidon, işinizi görür mü bilmem (en, boy, yükseklik). :-\ Yeşil zeytinyağı bidonlarının yapıldığı hammaddeden yapılmış; epeyce mukavim birşey, benim gözüm tutmuştu. Ağız çapı, sizin amacınız için uygun; birebir denediğim için biliyorum. Tanesi, 7,5 TL idi kısa bir süre önce ve değiştiğini de sanmam. Gagası sorun olabilirse, kesilip bir düzeltme yapılabilir. (Gagayla birlikte, yanılıyor olabilirim, 40-45 cm civarında sanıyorum boyu... :-\)

http://www.hisarplastik.net/

Cavid Sezen

B gb1

Etiketler

Cavid bey, bilgilendirme için teşekkür ederim. Yarın üretici firma ile görüşüp ölçüsel olarak bilgi isteyeceğim.
Görüntü itibariyle uygun olacağı görüşündeyim.
Temiz su bidonunda, büyük kapaktan pompayı sallandırarak kullanılır.
Pis su bidonu olarakta, lavabo gider borusunu küçük ibiğinden içeri giriş yaparak kullanılabilir.

İbrahim KINAY

Gagalı bidonun gagası gereksiz yer kaplamasına neden oluyor. :-\

12lt'lik köseli bidonun ağız çapı 80mm'dir. Benim kullandığım pompayı ölçtüm o da 38mm çapında. Yani 40mm veya daha büyük çapta kapak deliği olan bidon uygun olabilir. Önce pompayı tedarik etmelisiniz. Şimdi bir de yağ bidonu ölçtüm onun deliği 48mm ve köşeli bir bidon ama temiz su koymak için ne kadar sağlıklıdır bilemiyorum. :-\ Gagasız ama temiz su için yapılmış büyük ağızlı ve köşeli yapılı bir bidon araştırmanız gerekecek. :smiley:

Aşağıdakiler incelenebilir.
http://www.plastikplastik.com/plastik-firmalari/perge-plastik.html
http://www.ozturkplastik.net/default.asp?kova=kategori&kID=15&Plastik=Plastik%20%C7anta%20Bidon&key=15
http://www.akgunzuccaciye.com/products/56/plastik-rnler-musluklu-bidon-20-litre_203.html
https://www.google.com.tr/search?q=plastik+bidon&hl=tr&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=cuoQUJTUD83ktQbklIGoBQ&ved=0CGMQsAQ&biw=1440&bih=813
kolay gelsin. :smiley:

Evet....Gagalı da söylediğiniz yer problemi var.
Linkleri incelememde fayda var.
Bu arada, temiz su bidonuna hidrofor-pompa neyse sallandırdık. Şamandıra gerekli mi?
Seviyeyi göz' le mi kontrol etmeliyiz.

Bidon boşaldı dolum yapacağım. Bidonu alıp musluğa götürmem lazım.
Hidroforu bidondan mı çıkartıyoruz, yoksa tesisatta manşon-kaplin vb kolay sök tak noktası mı var.
Hangi yöntem doğru olur.

Teşekkürler, İbrahim KINAY

Peki, ben motoru bidonun içine sallandırmayı düşünüyordum.
Bidonların yan tarafındaki "duvar" a hidroforu sabitlesem, emiş ağzına da hortum geçirsem.
Bu hortumu bidona daldırsam....hidroforun çıkışınada yine hortum ile musluğuma bağlasam.
Böylelikle yaklaşık 60cm emme mesafesi, 80cm de basma mesafesi ile toplamda 1,5m gibi bir mesafe.
Anlatmaya çalıştığım hidrofor için bu bağlantı şekli uygunmudur sizce?

Yada alternatif ne olabilir?

Bendeki dalgıç sisteminde ara bir kapak var. Bu kapak bidon girişine tam oturuyor hem su hortumunu hem de kabloyu tutarken bidondan çalkalanma sonucu su sızmasına da engel oluyor.

Standart bir bidon sisteminde bunu yapmak zor olabilir onun yerine hortum ve pompa kablosu klepslerle bir araya getirilebilir. Bu gurup daha kalın ve kısa bir hortumun içinden geçirilebilir. Böylelikle dış hortum sıçrayan suları engellerken içten geçen hortum ve kablonun serbestçe dönmesini sağlar. Bu kalın hortum ise kapağın ortasına delinecek bir delikten geçirilerek sabitlenilir. Böylelikle kapağı çıkartmak için çevrilirken burulmanın önüne geçilebilir. Denemekte fayda var. Kolay gelsin :smiley:

P7271575

P7271577

P7271578

Eskiden atölyelerde kullandığımız duvara asılabilen alttan musluklu, 2 kulplu bidonladn 2 adet aldım.
Dolum ağzu büyük. İşime yarayacak.

vw westfalia camper larda su deposu mutfak tezgahının altında ve çok yer kaplar..litre bazında az su alır..bu sebeple westy in karoserinde boşluğa depo yaptırdım..ölçmedim ama tahmini 70-80 lt hacmi var..paslanmaz galvenezli saçtan içinde (malum konu) dalgakranı olan :smiley:depo gayet başarılı oldu..bana maliyeti 2012 fiyatı ile 60 tl ..akabinde su pompasının vızıltısını asgariye indirmek için ve kışın donmasını engellemek için küçük bir çantaya monte ettim..fotolar aşağıdadır..

IMG 2723

IMG 2726

IMG 2728

24022013298 001

24022013302 001

Dalgakıran çok mühim değil kaldı ki pissu tankında problem yaratır çökeltiler çıkamaz.
Araç altına takacağım depoların bir standart'ı varmı? yani yerden yüksekliği vs muayeneden geçebilme durumu nedir?

Pis su deposundan bahettiğinizi tahmin ediuorum.
Öncelikle aracınız ve boyutları ıle ılgii doğru yer belirlemek için , öncelikle deponun araç altında hanği bölgesine yerlestireceğinisi belirlemeniz gerekir . Ben ce ; aracın en arka bölume yerlestirme seçeneginden uzak durulmalıdır . Çünki ; öncelikle yük dağiım dengesini bozabileceği varsayılmalı . Dahası da viraj dönüşlerinde santrafüj etkiisi yapacagından savrulmalara ve fazla suspansiuondan dolayı yere vurabilme dolayısı ile delinmeler o olabilecegi hesaplanmalıdır . Genellikle yük dagılımı kabaca hesaplanarak araç dengesini en az kötü etkileyebilecek aracın orta kısımlarda konumlandırılması rizikoyu daha aşağı cekebilir . Aracınız panelvan dönüşümü ise , aracınızın eteklerinden daha yere yaklasık olmamalı . Pis su deposunu araç altında konumlandırdıktan sonra da aracınızı kullanırken bu eklentiye göre daha dikkatlı kullanılmasında yarar var .
Kendiniz de buna benzer kullanım biçiminizdeki degişkenlıklere göre bir çok tedbirler alabilirsiniz . En kötüsü pis su deponuzun uygunsuz yerlerde delinmesidir . Size kolay gelsin . Seçeneklerinizi belirler iken tedbirlerinizi de geliştirebilirsiniz .
Hoşca kalın .Selamlar.

Pis su deposundan bahettiğinizi tahmin ediuorum.
Öncelikle aracınız ve boyutları ıle ılgii doğru yer belirlemek için , öncelikle deponun araç altında hanği bölgesine yerlestireceğinisi belirlemeniz gerekir . Ben ce ; aracın en arka bölume yerlestirme seçeneginden uzak durulmalıdır . Çünki ; öncelikle yük dağiım dengesini bozabileceği varsayılmalı . Dahası da viraj dönüşlerinde santrafüj etkiisi yapacagından savrulmalara ve fazla suspansiuondan dolayı yere vurabilme dolayısı ile delinmeler o olabilecegi hesaplanmalıdır . Genellikle yük dagılımı kabaca hesaplanarak araç dengesini en az kötü etkileyebilecek aracın orta kısımlarda konumlandırılması rizikoyu daha aşağı cekebilir . Aracınız panelvan dönüşümü ise , aracınızın eteklerinden daha yere yaklasık olmamalı . Pis su deposunu araç altında konumlandırdıktan sonra da aracınızı kullanırken bu eklentiye göre daha dikkatlı kullanılmasında yarar var .
Kendiniz de buna benzer kullanım biçiminizdeki degişkenlıklere göre bir çok tedbirler alabilirsiniz . En kötüsü pis su deponuzun uygunsuz yerlerde delinmesidir . Size kolay gelsin . Seçeneklerinizi belirler iken tedbirlerinizi de geliştirebilirsiniz .
Hoşca kalın .Selamlar.

Tüm karavan severlere merhaba, uzun yıllar ilanlarına baka baka hayaller kurduğum karavan dünyasına yakın zamanda bir motokaravan alarak ben de katıldım.
Karavanım Bmc levend xl midibüs tarzı bir araçtan oluşturulmuş fakat içeride yapılması gereken çok iş var.
Aldığımdan bu yana araştırmalar, çizimler yapıp malzeme satın almaya devam ediyorum.
Uzun süredir üzerinde düşünüp tereddütte kaldığım bir konuyu sizlere danışmak istedim.
Su deposu için arka bölümde yatağın altında, içeride yer ayırmak ve aracın altındaki boşluklara dışarıdan monte etmek gibi iki alternatifim var. Tercihim tabi ki yer kaybetmemek adına aracın altındaki stepne boşluğunu ve diğer boşlukları kullanmak. Fakat araç altındaki boşluklar parça parça ve yekpare olmayan boşluklardan oluştuğu için şöyle bir çözüm aklıma geldi, 20 veya 25 lt'lik bidonları olabildiği haliyle, 2'li, 3'lü gruplar halinde yerleştirsem, her birini mümkün olduğunca alt seviyeden birbirine parelel bağlayıp, yarısını temiz, yarısını pis su deposu olarak kullansam, bidon kapaklarından hava çıkışlarını yapsam, uygun olur mu?
Açıkçası deponun küçük parçalardan oluşması dalgakıran ihtiyacını ortadan kalrıracaktır diye düşünüyorum, böyle bir çözümde depoların yolculuk esnasında delinmemeleri için altlarına sac ile koruma mı yapmak gerekir?
Düşünce ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bidon

3 günlük bekleyiş sonunda hiçbir cevap verilmemiş olmasi, önerimin kabul görmemesinden olabilir mi ?

Karavanımda uyguladığım çözümde ben iki tane 25 litrelik bidon kullanıyorum. Bidonlar arka sağ kapı ile davlumbaz arasında. Davlumbaz tarafında sabit, aracın altındaki musluğa hortum bağlantısı olan atık su bidonu, kapı tarafında ise temiz (kullanım) su bidonu var.

Atık suyu her fırsatta aşağıdaki musluktan boşaltmam mümkün. Bu iş için araçtaki plastik çöp kutusunu (bir kova, 12 litre) kullanırım. Kova sayesinde atık suyu yol kenarında olmayan tuvaletlere de boşaltmak mümkün. Atık su konusunda şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım diyebilirim.

25 litrelik temiz su bidonu sabit değil. Gerekirse bidonu alarak çevredeki bir musluktan doldurabilirim. Bu bidonun içindeki dalgıç pompanın hortumu ve kablosu bidonun kapağındaki bir delikten geçtiği için, kapağı açarak pompayı bidondan çıkarmak çok kolay.

Dalgıç pompayı açıp kapatma işini mutfak bölümündeki bir şalter (basit bir elektrik düğmesi) yaptığı için, dalgıç pompanın hortumuna uyan her türlü musluğu kullanabilirim.

Değişik büyüklüklerde yedek su bidonlarım var. Büyüklükleri araçta olan boş yerlere sığacak şekilde.

Karavanda duş kullanmam. Böyle basit bir sistem sayesinde son yirmi yılda ne musluk ne de pompa sorunum oldu.

.

Özgür bey,:smiley:
karavanı ev gibi düşünmeyerek ona uygun çözümler aramanız en doğru yaklaşım. Toplamda 30 aya yaklaşan aktif karavancılık tecrübemde 40 ar litrelik hacımlarıyla bile tek bir defa olsun, temiz veya gri su sorunu yaşamadım. Dalgıç pompam bir kere bile olsun, boşuna çalışmadı..
Tabi burada sihirli kelime, duşun olmayışı !

Bu durumda bulaşık en fazla suya ihtiyaç gösterdiğinden, ıslak mendille ön temizlik yapmanın faydalarını da inkar etmemek lazım. Diğer ihtiyaçlar düşünülebileceği gibi fazla birşey tutmuyor zaten.
Çağdaş karavancılıkta duşlu çözümlerde bile 100 litre üstü depoya rastlanmaması bir gerçek. Hele Türkiye’de suya ulaşım kolaylığı düşünülürse..

Sanırım biliyorsunuz; daha yeni yapılmış dolum ve boşaltım için bile rastlanan her olanaktan tekrar faydalanmak, bir karavancılık kuralı. Uygulamayı es geçmeyin derim.

Dalgakıran sadece ama sadece bizim forumda konuşulan bir oluşum. Bakalım bu taş bu kuyudan ne zaman çıkacak ? :confused:

Bidonlarınız için normal sabitleme yeterli olmalı. Panelvanlar zaten daha sorunlu eşyaları bile kolaylıkla taşımıyorlar mı ? ;)

...
Cevaplar için üç gün değil aslında bir sene beklediniz ama umarım kendinize uygun bulursunuz ? :yum:

.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR