Karavanda Sıcak Su Temini

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan adigekuzeyli Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,327

Etiketler

Yokmu hesaplayacak ;12 v jel akü ile 20 lt suyu ne kadar zamanda ve kaç amper harcayarak duş alacak derecede ısıtır. askerde çelik jilet ile 220 w ile çok su kaynattık.

Bu bildiğimiz dizellerin ısıtma bujisi sanırım.Denemeden ölçmeden nasıl hesaplanabilir ki?

Evet ilk çalıştırmada 5 sn kullanılan dizel ısıtma bujisi tane fiyatı 20-50 tl aralığı.
5sn ısıtılan 3-5 gram emme manifoldundaki hava. Siz 20 kg su ısıtıcacagim diyorsunuz. Aradaki fark çok fazla.
Bir de bu ısıtma bujileri en fazla 5-6 dakika çalışma için dizayn edilmiş.
Uçun süre çalışmada sıkıntı yaratabilir.
Bir de çekecekleri güç bellidir. Üzerlerinde yazar genelde.
Küçük tüp varken ( güneş yoksa)
ben uğraşmam.

Şimdi Google da baktim. 20litre suyun sıcaklığını 1derece artırmak için 23 Wattsaat gerekiyor. 20 C artırmak için 460 Wattsaat.

460/12= 38 Ah akü den yer. Sağlama yapmak gerek ama. Bir de yukarıdaki hesap teorik.

Son düzenleme:

5sn ısıtılan 3-5 gram emme manifoldundaki hava. Siz 20 kg su ısıtıcacagim diyorsunuz. Aradaki fark çok fazla.
Bir de bu ısıtma bujileri en fazla 5-6 dakika çalışma için dizayn edilmiş.
Uçun süre çalışmada sıkıntı yaratabilir.
Bir de çekecekleri güç bellidir. Üzerlerinde yazar genelde.
Küçük tüp varken ( güneş yoksa)
ben uğraşmam.

Şimdi Google da baktim. 20litre suyun sıcaklığını 1derece artırmak için 23 Wattsaat gerekiyor. 20 C artırmak için 460 Wattsaat.

460/12= 38 Ah akü den yer. Sağlama yapmak gerek ama. Bir de yukarıdaki hesap teorik.
Araçlarda 4 buji çalışıyor belkide 5 sn yeterli geliyor ama videoyu iyi izlediyseniz 2 bujiyle ve 7 amper motosiklet aküsüyle yaklaşık 100 lt suyu 55-60 dereceye getiriyor.Fakat ne kadar zamanda getirdiğini anlayamadım. Eğer 10 dk gibi zamanda getiriyorsa iyidir.

Videoda akü ile sadece test yapıyor. Suyu ısıtma için güneş paneline 1 saat bağlıyor. Şu sıcaklığı 10C den 65C ye çıkıyor.

Aşağıdaki videoda meraklı bir insanın yaptığı bir deney var.:smiley: 230 voltla çalışan evlerde kulanıdığımız, 3000 watt gücündeki su ısıtıcısı ile kendi yaptığı 1000 wattlık, 12 volt ısıtıcıyı karşılaştırıyor. Her iki cihazda yarım litre suyu kaynatıyor. 230 v, 3000 wattlık cihaz bu işi 72 saniyde, 12 volt, 1000 wattlık cihazda 240 saniyde yapıyor. Netice olarak 230 voltluk cihaz 60 watt, 12 voltluk cihazda 66 watt (yaklaşık değerler) elektrik harcıyor.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=b23EazRlSkM

Yarım litre kaynar suyu, 2 litre 20 derecedeki suyla karıştırınca 36 derecede ideal bir duş suyumuz oluyor. Duş suyunu iki katına çıkarırsak, sarfedilen elektriğide iki kat yükseltmemiz lazım.

Biz tüple çalışan buzdolabı alabilsek de aküye bağımlılık dan kurtulsak diye bakıyoruz.Siz hala akü ile su ısıtma hesabı yapıyorsunuz:smiley:

Hala aynı şeyi düşünüyorum
Bir litre suyu ocakta kaynatıp depodaki suya ekleyip ılık bir duş almak çok kolay geliyor bana
Bu kadar basit bir çözüm varken bu sistemlerle uğraşmazdım
Ya da bir ton para verip boiler almazdım
Hermetik şofben alıp karavanı delip baca çıkarmazdım

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bence de akü ile su ısıtmak, ortam ısıtmak doğru bir yöntem değil. Aküyü de kullanıcıyı da yorar.
Videoyu izlerken kızdırma bujisine havya ucu monte edilip acil durumlarda lehim yapmak için kullanılabileceği geldi aklıma:smiley:.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR