Karavanda Ranza Yasakmis

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bilgehanarman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,491

bilgehanarman

Yeni Üye
Izmir tse benim aracima iceride cift katli yatak oldugu icin onay vermiyor. Sebebine yasak diyor yetkilisi. Konu hakkinda bilgisi olan varmi. Yasakmi degilmi. Yasaksa neden yasak.

Etiketler

Izmir tse benim aracima iceride cift katli yatak oldugu icin onay vermiyor. Sebebine yasak diyor yetkilisi. Konu hakkinda bilgisi olan varmi. Yasakmi degilmi. Yasaksa neden yasak.
Bu konuda bilgisi olan var mı. Çift katlı yatak karavanda olmaza diye bir durum var mı ?
Benim aracımda da cift katlı yatak-ranza var.
Henüz izmirde TSE ye sokmadım.. Yakın zamanda TSE işlemim başlayacak.. Süprizle karşılaşmayayım..

Bu konuda bilgisi olan var mı. Çift katlı yatak karavanda olmaza diye bir durum var mı ?
Benim aracımda da cift katlı yatak-ranza var.
Henüz izmirde TSE ye sokmadım.. Yakın zamanda TSE işlemim başlayacak.. Süprizle karşılaşmayayım..

Yasak olduğunu sanmıyorum. Levent abi yakın zamanda yaptı karavanını, olsa idi bahsederdi.

Kendi Karavanını Yapanlar Buralpdi̇ 2

.
Yolculuk boyunca sadece tescilli yerlerde oturma zorunluğu düşünülünce, olası yasak yorumunun keyfi ve çelişkili olduğu gayet açık. Bir devlet memurunun yönetmelik ve yetkisi üstünde görüşte bulunması hatta yürütmeyi ona göre şekillendirmesi bilgi ve eğitimle ilgili olduğu kadar bizlerin böyle durumlarda yoluna ve yordamına uygun tepki vermememizle ilgili olmalı.

Devlet karavana bakıyor, bakıyor ama göremiyor. Bizler de devlete lokomotife bakar gibi bakıp, oturduğumuz yerden birşeylerin kendiliğinden değişmesini bekliyoruz.
Açıkçası bizde karavancıların birşeylerin değişmesini beklediğinden hatta laf aramızda, istediğinden bile emin değilim..
Devletin karavanlarda LPG kullanımı için çağdaş karavancı ülkelerin yönetmeliklerini Türkiye’ye uyarladığını düşünün. Sizce kaç araç TÜV’den geçerdi dersiniz ?
TSE nin karavanlar için özel bir yönetmenliği olduğunu bile sanmıyorum..
Aklımda kaldığı kadarıyla Ferhat bey sivri akıllı bir memurun, karavan için tuvaletin gerekliliğini ön gördüğünden bile bahsetmişti.

Son düzenleme:

Aralık ayında muayeneye girdim, TÜV elemanı tutturdu bunun sabit banyosu yok diye karavan olamaz diyor. Ben manyağım ya TSE onayını alana kadar geçici banyo yaptırdım, sonra söktürdüm. Bilmediğini bilmemek kadar tehlikeli bir şey yok. Motokaravan, çekme karavan ve camper nedir diye denetim yapanlar öğrenene kadar böyle saçmalıkları yaşayacağız maalesef.

Aralık ayında muayeneye girdim, TÜV elemanı tutturdu bunun sabit banyosu yok diye karavan olamaz diyor. Ben manyağım ya TSE onayını alana kadar geçici banyo yaptırdım, sonra söktürdüm. Bilmediğini bilmemek kadar tehlikeli bir şey yok. Motokaravan, çekme karavan ve camper nedir diye denetim yapanlar öğrenene kadar böyle saçmalıkları yaşayacağız maalesef.
Tüvtürk çalışanı tadilat için muayeneye gitme dışında rutin bir muayenede karavanın denetimini yapma gibi bir yetkisi var mı? İçeride Sadece koltuklardaki kemerlere bakabilir.. Bildiğim kadarıyla yanlışşsa düzentin rutin muayenede İçinin uygunluğunu ilk proje tadilat aşamasında TSE değerlendirir.. TSE den karavan onayını aldıktan sonra banyoyu ister çadırda ister dışarda ister banyo yapmazsınız :smiley: Sabit banyo istemide neymiş.. :smiley:

Bakalım benim araç bitmeye yakın.. Ranza konusunda zaten 4 kişilik koltuğu olan bir karavanda ranza dışında başkada bir seçenek yok..ranzadan sorun çıkacağına pek ihtimal vermiyorum.. Umarım TSE de zorluk çıkmadan atlatırım.. Bende TSE de sorun çıkabilecek bir yer var.. Araçta fotoğraftada görüleceği üzere öne bakan 2 koltuk var.. Arkaya bakan koltuğu yerine taktırmadım.. Çünkü koltuğun saseye bakan yönü değiştiğinden bir taraftan bağlantı sökülüp diğer tarafa kaynaklandı.. TSE koltuğun arkaya yönü baksada kaynak izini görünce onay vermez dendiğinden koltuğu taktırmadım..
Öne bakan 2 li orjinal koltuk araya masa. masanın karşısında boşluk var.. Artık masanın karşısı niye boş diye sorduklarında arkadan açılır kapm sandalyelerini göstermeyi düşünüyorum.. :smiley: herhande karşılıklı sabit koltuk olacak diye bir kural yok.. Karşısına sabit bir oturak yaptırayım mı karar veremedim.. TSE ve ilk proje tadilat TÜVTÜRK muayenesinden sonra ters koltuğu yerine taktıracagım.. Zaten ruhsatta 1+4 diye onay alacagım.. Öne doğru bakan 2 şerliden kemerli 4 lu yolcu 0turma alanım var..
Fotografta öndeki 2 li koltuğun arkasında diğer masaya kadar bir oturma alanı yok..

WhatsApp Image 2022 03 02 at 120821

TÜV çalışanının karavan detayı için TSE nin dediğinin üstüne yorum yapma şansı yok. Ruhsatta belirtilmiş olan koltuk sayısı, çeki demiri ve aracın yola elverişli olmasını denetlemekle yükümlü. Koltuk konusu önemli
1- Koltuklar CE belgeli olacak
2- Koltuklar şase bağlantılı olacak
3- Emniyet kemerleri olacak
Bunun dışında yönü yeri önemli değil. Bunun teyidini projenizi hazırlayacak firmadan öğrenebilirsiniz.
İyi günler dilerim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR