Karavanda Kullandığınız Tv Sistemleri?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan altinkilici Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,643

altinkilici

Yeni Üye
Sevgili gezici arkadaşlar öncelikle merhaba,
Karavanlarda kullandığınız TV sistemleri ile ilgili bilgi almak için foruma katılmış bulunmaktayım.

Elektrik-Elektronik Mühendisiyim ve hobi amaçlı olarak aklıma şu sorular takıldı;
Karavan gibi gezici araçlarda Turksat4A gibi uydulara bağlantı nasıl yapılıyor? Çanak yönü her durma noktasında yeniden mi ayarlanıyor?

Eğer durum buysa çanağın uyduya kilitlenmesini ve ona göre kendi kendine pozisyon almasını sağlayacak bir sistem tasarlamayı düşünüyorum.

“Tekrar belirtmek isterim ki bu boş zamanlarımda uğraşmak istediğim bir hobi projesi ve ticari başarısının mümkün olduğunu sanmıyorum. Çünkü mekanik aksamın karavan şartlarına dayanacağını ve ekonomik bir ürün çıkacağını sanmıyorum.”

Eğer kendi kullandığınız TV sistemlerini ve bunlara ne kadar para harcadığınızı paylaşırsanız çok mutlu olurum. Eğer hali hazırda böyle bir sistem varsa(ben bulamadım) paylaşırsanız sevinirim.
Teşekkürler.

Etiketler
Sevgili gezici arkadaşlar öncelikle merhaba,
Karavanlarda kullandığınız TV sistemleri ile ilgili bilgi almak için foruma katılmış bulunmaktayım.

Elektrik-Elektronik Mühendisiyim ve hobi amaçlı olarak aklıma şu sorular takıldı;
Karavan gibi gezici araçlarda Turksat4A gibi uydulara bağlantı nasıl yapılıyor? Çanak yönü her durma noktasında yeniden mi ayarlanıyor?

Eğer durum buysa çanağın uyduya kilitlenmesini ve ona göre kendi kendine pozisyon almasını sağlayacak bir sistem tasarlamayı düşünüyorum.

“Tekrar belirtmek isterim ki bu boş zamanlarımda uğraşmak istediğim bir hobi projesi ve ticari başarısının mümkün olduğunu sanmıyorum. Çünkü mekanik aksamın karavan şartlarına dayanacağını ve ekonomik bir ürün çıkacağını sanmıyorum.”

Eğer kendi kullandığınız TV sistemlerini ve bunlara ne kadar para harcadığınızı paylaşırsanız çok mutlu olurum. Eğer hali hazırda böyle bir sistem varsa(ben bulamadım) paylaşırsanız sevinirim.
Teşekkürler.

otobüslerde kullanılan kubbe şeklinde otomatik uydu bulan var , çanak şeklinde manuel ayarla kullanılan var , turkcell superbox internet tv var

Son düzenleme:

çanağın uyduya kilitlenmesini ve ona göre kendi kendine pozisyon almasını sağlayacak bir sistem tasarlamayı düşünüyorum.

üstadım bu zaten var , ayrıca telefon, tablet ya da dizüstü bilgisayara önceden program kaydedip izleyebilir veya internet bağlantısı kullanabilirsiniz. ben size farklı bir öneri sunmak isterim. tv de sonu gelmeyen dizileri, kerameti kendinden menkul her konunun uzmanı gazetecilerin horoz dövüşlerini izlemek yerine gökyüzünü, kamp ateşinden yükselen alevleri izleseniz, ateşin çıtırtılarını doğanın sesini dinleseniz daha iyi olmaz mı?

Teşekkürler.

Sayın elektronik mühendisi arkadaşım, inanın ki google bizden daha çok bilgiyi bulmanıza ve kaynaklara erişmenize olanak sağlıyor.

Sizin ticari başarısı olmayacağı endişenize inat Neta firması sanırım istediğiniz özellikte bir ürün üretip satışa sunmuş bile.
İlgili linki aşağıda.

Karavan Antenleri

Neta gibi firmaların ürettiği otomatik takipli antenler var. Bunlare da genel olarak iki tipte oluyor. Dururken ayarlayan ve giderken ayarlayan tipler. Aslında prensip aynı, istenilen uyduyu bulana kadar dönerek sinyali arıyor bulduktan sonra maksimum sinyal için ince ayar yapıyor. Giderken ayarlayan tipte olanlar tam kapalı tipte oluyor bunlar sürekli arama durumunda oluyor. Durağan sistemde ise; bildiğimiz çanak görünümlü oluyor işi bitince kapalı konumuna geri kapanıyor.

Yok orada da uydu sistemleri anlatmışlar. Her yere yeni konu açmayı sevmem forumlarda.. mevcut konu üzerinden sorarım.

Naçizane bir karavan KAMER yaptım..Ama uydu anteni koyacak yerim yok.
Cep telefonuma vodafone tv aboneliği alsam.. Ve gittiğim yerde vodafonun çektiğini varsaysak.. cepteki görüntü ve sesi tv ye nasıl aktarabilirim?

Şöyle birşey buldum ama ayrıca evdeki wireless i kullanıyor diye anladım 1 2 inceleme seyredince.. Karavanda wireless olsa zaten açar bakarız heryere.
S5

yani mevsim güzelken zaten tv vs gerekmez de.. fırtına yağmur vs olunca içeride hanımla papaz olmayalım değil mi?

Eeee napcez şimdi?

Yok orada da uydu sistemleri anlatmışlar. Her yere yeni konu açmayı sevmem forumlarda.. mevcut konu üzerinden sorarım.

Naçizane bir karavan KAMER yaptım..Ama uydu anteni koyacak yerim yok.
Cep telefonuma vodafone tv aboneliği alsam.. Ve gittiğim yerde vodafonun çektiğini varsaysak.. cepteki görüntü ve sesi tv ye nasıl aktarabilirim?

Şöyle birşey buldum ama ayrıca evdeki wireless i kullanıyor diye anladım 1 2 inceleme seyredince.. Karavanda wireless olsa zaten açar bakarız heryere.Ekli dosyayı görüntüle 637323

yani mevsim güzelken zaten tv vs gerekmez de.. fırtına yağmur vs olunca içeride hanımla papaz olmayalım değil mi?

Eeee napcez şimdi?
Vodafone TV kullanıyorum ve çok memnunum ama görüntüyü TV'ye yansıtmıyorum. O yüzden net birşey diyemeyeceğim ama yapılabildiğini biliyorum en azından. Telefonun ekran görüntüsünü TV'ye yansıtan bir aparat olmalı diye düşünüyorum.

Vodafone TV kullanıyorum ve çok memnunum ama görüntüyü TV'ye yansıtmıyorum. O yüzden net birşey diyemeyeceğim ama yapılabildiğini biliyorum en azından. Telefonun ekran görüntüsünü TV'ye yansıtan bir aparat olmalı diye düşünüyorum.
bende vodafone tv alacağım da.. tv ye aktarmayı çözmem lazım.. çözünce yazarım üstad.

Ben vodafone TV, Next YE 22020 TV, Xioami Mi box , Google home uygulaması ile dediğinizi yapıyorum. Cep telefonun mobil hotspotunu açıp, mi box a internet paylaşıyorum. Google home uygulaması ile telefonun görüntüsünü Mi Box uzerinden TV ye aktarıyorum. Telefonda da vodafone tv yi acıyorum. Internetten yemiyor. Ha bir de 40 cm TIR'cı uydu anteni aldim, sabit dururken turksat i kolayca buluyorum.
Son not; Mi box tarihini her zaman düzeltmem gerekiyor, düzeltmezsem hotspot uzerinden internete bağlanmıyor.

Ben vodafone TV, Next YE 22020 TV, Xioami Mi box , Google home uygulaması ile dediğinizi yapıyorum. Cep telefonun mobil hotspotunu açıp, mi box a internet paylaşıyorum. Google home uygulaması ile telefonun görüntüsünü Mi Box uzerinden TV ye aktarıyorum. Telefonda da vodafone tv yi acıyorum. Internetten yemiyor. Ha bir de 40 cm TIR'cı uydu anteni aldim, sabit dururken turksat i kolayca buluyorum.
Çok teşekkürler. 40 cm tırcı antenine bakacağım.

Mi box şu mu?

Yok, o mi stick.

Bu da tırcı anteni

Dijiturk uydu bulma uygulaması var, oradan lnb pozisyonunu buldum. Diğer antenlere bakarak anteni hareket ettirerek turksati buldum. Zaten bir kere bulunca kolaylaşıyor.
uydu anteni işi sıkıntılı hocam.. ben en fazla 2 3 gün kalabilirim gittiğim yerde.. depo sistemlerim ona müsait. Ama Mİ box ı inceleyeceğim sağolun.. 🙏🤗

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR