Karavanda Bulunması Gereken Malzemeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drares Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 72
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 88,602

drares

Haşmet Kalkancı
Yer
Aydın
Arkadaşlar bu bölümde araçlarda bulunmasının zorunlu olduğunu düşündüğünüz donanım, malzeme, vs. aklınıza gelenleri yazalım. Böylelikle bu işe yeni başlayacaklara kılavuz olurken, bir gezide eksikliğini ya da ihtiyacını hissettiğimiz bir donanımı da belirtmiş oluruz.

Etiketler
Ynt: Karavanda bulunması gereken malzemeler

Karavanda olması gerkenlerden biri kapı önünde altında oturabileceğimiz otomatik bir tente. Bunun için en iyi çözümlerden birisi Omnistor Otomatik Tente. Ama fiyatı çok pahalı. Buna alternetif portatif ucuz bir tente olarak ekteki linkteki örnekleri gösterebilirm.

http://www.hepsiburada.com/and-1024-otomatik-tente-33mt./productDetails.aspx?categoryid=361941&productid=sporand09

http://www.hepsiburada.com/voit-gazebo-3x3-metre-tente/productDetails.aspx?categoryid=361941&productid=sporvoitgazebo

Şu tentelere de pek imrenilir karavancılıkta.Olmaz sa olmaz gibi düşünülür. Hatta bir panel karavanın minübüsten çok karavana benzemesi için çok gerekli bir aksesuar olduğu bile düşünülür çoğu zaman.Büyük ölçüde doğru dur da. Ama hiç bir tente ihtiyacınız olduğu anda istediğiniz yere,yani karavanın önüne gölge yapmaz inanın. Tam da öğle sıcağında yemek yiyeceğinizde, onca para döküp gözünüz gibi baktığınız tenteniz bir bakmışsınız gidip yan komşuya gölge yapmış. Bu ihanet kalbinizde derin yaralar açar inanın.
Kırılgandır, ihmale, boş bırakmaya gelmez hemen uçar gider... tentelerimiz... Bir türlü vazgeçemeyiz onlardan...tıpkı vazgeçemediklerimiz gibi !...

RÜZGAR

panelvanımla cıktıgım tatıllerde benım encok eksıklıgını duydugun ve en onemlı saydıgım su sorunum oluyor gıttıgım yerlerde bazen benzınlıklerden bazende nadıren buldugum sokak cesmelerınden karsılıyorum. (sokak cesmesı ne kadar zor bulunur bılıyorsunuz) dus konusunuda ,aracımın yan kısmına ekledıgım ıkı kucuk cengelle gerdıgım tentemı , daha sonrada arka bagaj kapagını yukarı kaldırıp üç yanını kapatacak sekılde gerıp dus meselemızı halledıyorduk.(burada esınızden yadım gereklı).
gelelım enerjı konusuna :üç seceneklı dolabım 220 buldugum zaman harıkalar yaratıyor fakat dıger zamanlar tam bır bas belası, tup gaz ıle calıstırmaya kalkıyorum ,ne bırakıp gıdebılıyorum nede yatıp uyuyamıyorum(rızıkosu bellı). ayrıca tam bır aku canavarı.kaktırarak calıstırıp cok rezıl oldum.
aklıma bır yolgelıyor bazen,kucuk bır jenerator motoruna bır oto alternatoru baglayıp 12 voltluk jenerator yapmayı dusunuyorum tabı sessız olmalı. en guzelı gunesten elde etmek bılıyorum ( bırde cok pahalı olmasa) hoscakalın mehmet.

aslanahmet' Alıntı:
Karavanda olması gerkenlerden biri kapı önünde altında oturabileceğimiz otomatik bir tente. Bunun için en iyi çözümlerden birisi Omnistor Otomatik Tente. Ama fiyatı çok pahalı. Buna alternetif portatif ucuz bir tente olarak ekteki linkteki örnekleri gösterebilirm.

http://www.hepsiburada.com/and-1024-otomatik-tente-33mt./productDetails.aspx?categoryid=361941&productid=sporand09

http://www.hepsiburada.com/voit-gazebo-3x3-metre-tente/productDetails.aspx?categoryid=361941&productid=sporvoitgazebo

Arazide kullanmak üzere 4 x 6 mt ebadında en ucuz su ve ışık geçirmeyecek bir malzemeden tente yaptırmıştım. İki aracı birbirine paralel parkedip tavanları arasına gergi malzemeleri ile bağlıyoruz. Özellikle kışın yağmur ve kar altında rahat bir konaklama imkanı sağlıyor. Maliyeti de 30 TL.

Ynt: Karavanda Bulunması Gereken Malzemeler

Benim için karavanın olmazsa olmazları,
Omnistor yada Fiamma tente, 12-220 Volt Buzdolabı, Trumatic yada Eberspaher ısıtıcı, Karavan yada camperde yer ayırabilinirse Tethfort kasetli
tuvalet. İlk üç tercihim aracın ölçülerine uygun şekilde seçimide çok önemlidir. Bunun haricindekiler kişinin alışkanlık ve yaşam biçimi şekillendirir.
Levent

oo levent bey sizi tesadüfen buldum yine burada nasılsınız ya çoktandır tel de etmiyoruz gezenbilirde ilk tanıştığım seviyeli önemli şahsiyetlerden birisiniz bakarmısınız bir tente konusu ile diğer temel ihtiyaçları nasılda öztelemişsiniz yine.
gerçektende bazı ihtiyaçlar bazılarımızın bütçesini olumsuz etkiliyor veya o kadar parayı ona bağlamak biraz işimize gelmiyor açıkçası
mesela bende mesleğimin verdiği avantaj ile tenteyi kendi imkanlarım ile yapmak istiyorum hemde otomatik toplanmalı olmalı mesela en son evde boş boş dururken icat ettiğim otomatik motor lu geri görüş kamerasının resimlerini çekip sizlerle paylaşabilirim. yeni aldığım 2009 T-5 uzun şasi bana biraz fazla uzun geldi yıllardır binek araç kullanıcısı olarak ve beni bu buluşa sevk etti levent bey bir ara görüşmek üzre saygı ve sevgiiler sunarım .

ayrıca ucuz tente linki veren arkadaşımıza tşkr ediyoruz ama o tenteleri araca nasıl bağlayacağız

Sayın seyyah-34,
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Tercihlerimi yazarken karavancılık tecrübelerimde neyin olmayacağını gördüğüm için nelerin olması gerektiğini
yazdım. Sizinde tecrübelerinizi bizlere aktarmanızdan mutlu olurum. Görüşmek dileğiyle.
Levent

Karavanda bulunması gereken malzemelerden biri de üç sistem buzdolabı. Ben ce en önemlisi. Seyahat halinde 12 V ile çalışabilmeli. Kamp yerinde elektrik bulunca 220 V pirize takarak çalışabilmeli. Bazen kamping harici güzel yerlerde kamp yapma ihtiyacı duyabiliriz. Buzdolabının 12 V la çalışmaya devam etmesi akümüzü bitirir. Sıkıntıya düşmemek için bu gibi durumlarda buzdolabını LPG ile çalıştırmalı. Uygun fiyatlı bir örnek

http://www.sahibinden.com/arac_tipi_minibar_portacool_35_egp-02WQQaXQQ12070663WQQpXQQdisplayitem

Yaşam Aküsü,
Karavanda olması gerken bir malzeme. Ve yanında otomatik bir redresör, otomobilin alternetöründen şarj etmeyi sağlayan kablo ve sistemi olmalı. Zaten bu sistem karavanın olmaz sa olmazı. Eğer aracınızı karavan gibi kullanıyorsanız ve yaşam akünüz de yoksa park ettiğiniz ücra bir köşede mahsur kalmamak için bir adet harici kuru akülü portatif takviye aleti yanınızda bulundurmalısınız. Ekteki linkte bir örneği var.
http://online.modacarstore.com/products/product.php?productid=100031&cat=175&page=2

Ve Levent Beyin 'de belirttiği gibi Trumatik , Eberspaher ya da vebasto marka bir ısıtıcı. Özellikle kış kamplarının vazgeçilmezi. Isıtıcımız elektrik bulamadağınız her yerde LPG, benzin ya da mazot ile çalışabilme özelliğine sahip olmalı. Karavanlarını 220 V elekrikli ısıtıcı ile ısıtanlar da var. Kamp yerinde devamlı konaklayanlar için iş görebilir. Ama çoğu kampingdeki küçük amperli sigortalar bunu kaldırmayabilir.

Arkadaşlar benim karavanım olmadığı için "bunları da nereden yazıyorsun" diye aklınıza soru gelebilir. Yıllarardır internetten kitaplardan tamircilerden bu konuları araştırmaktayım ve çoğu alet de binek otomobilimin bagajında yıllardır durmaktadır.Hatta bagaj da boşyer olamadığından alışveriş torbalarını araka koltuğa koymaktayım. Bulunan bazı malzemeleri yazayım, 12 V buzdolabı, 12 V ketıl, 12 V lastik pompası, 12 V seyyar lamba, çevirmeli dinomolu şarjlı ledli lamba, takviye kabloları, portatif masa tabure sistemi, 2 li bez koltuk sistemi, 1 güneşlik,1 şemsiye, 1 şezlong, 1 panço,1 yağmurluk, 1 battaniye, 1 uyku tulumu, 1 mat.
Ve 1 adet akü takviye aletini ve 12 V elktrikli battaniyeyi bu ay içinde alacağım.
Biraz abartmışmıyım.

Şu Aksesuar Dediklerimiz...

Karavanlarımız da özellikle Motokaravan’ larımızda bulunması gereken aksesuarları belirlerken motokaravan' ın yıllar önce geliştirdiğim bir tarifinden yola çıkarak belirleyelim dilerseniz.
Motokaravanlar en az iki yetişkin insanın -5 C derecelik kış ayları dahil, içinde 48 saat hiçbir dış destek almaksızın çağdaş koşullarda yaşayabileceğimiz araçlardır. Bu tarif den hareketle sağlıklı bir yaşam için birinci öncelikli ihtiyaçlarımızı karşılamak için aşağıdaki aksesuarlara ihtiyaç duyulacaktır.
Öncelikle tarifimizdeki çağdaş yaşam koşullarını açalım dilerseniz.
a-Günde 3 öğün beslenme ve 2 lt. içme suyu,
b-Günde 4 defa katı ve sıvı dışkılama,
c-Günde 8 saat uyku,
d-Her gün üç defa el yüz yıkama ve iki günde bir defa banyo yapma
e-Isınma.
Bunlar temel yaşam ihtiyaçlarımız olup bu ihtiyaçlarımız karşılanmadığı takdirde yaşamımız ciddi olarak tehlikeye girer.
Temel ihtiyaçlarımız için gerekli olan aksesuarlar,
1-İki insan için iki günlük yiyecek stokunun konabileceği dolaplar.
2-İki kişi için 4 lt. içme suyu ve 60 lt. kullanma suyu, deposu, pompası ya da hidroforu.
3-LPG tüpü ya da alternatifi ve ocak.
4-Tuvalet ve duş,
5-Bağımsız enerji ile ( LPG, yakıt) çalışabilen Isıtıcı.
6- İki kişilik yatak.
7-Yaşam aküsü.
Bunlar dışındaki aksesuarlar yaşamımızı direkt olarak ilgilendirmemekte olup kişinin özel ihtiyaçlarına ya da daha konforlu ve lüks yaşamak istemesine, konaklanan yerde daha uzun süre kalmak istemesine ve de mevsim koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösteren aksesuarlardır. Bunlara örnek olarak;
8-Buzdolabı,
9-Haberleşme cihazları ( Radyo, TV, Anten,DVD, Lap-Top)
10- Uzatma kablosu
11- Akü şarj cihazı (Redressör)
12- Güneş enerjisi sistemi
13- 220 V. cihazları kullanabilmek için İnverter.
14-Dışarıda ki oturma gereçleri,şezlong vb.
15-Tente, güneşlik,şemsiye
16-Manuel ya da elektrikli basamak
17- Bisiklet, motosiklet, şişme bot, outboard motor,
18- Kişisel diğer gereksinimler.
Karavancı arkadaşlarımın aksesuarlara öncelik verirken sıralamalara verdikleri numaralar onların ne denli bağımsız ve hangi mevsimde bir yerde ne süre ile konaklamak isteyebileceklerine de ışık tutmaktadır aslında.
“Ben kamping dışında yaşayamam” tarzında düşünenler ile “kampingler beni fazlaca ilgilendirmiyor, ben bağımsızlığa önem veririm” tarzında düşünenler süphesiz yukarıdaki sıralamayı kendi yaşam biçimleri doğrultusunda değiştirme eğilimindedirler.
Ancak unutulmamalıdır ki karavanlarımız bizi özgürlüğe taşıyan kanatlı atlarımızdır ve atlar da her canlı gibi ( en azından iki gün) özgürce yaşayabilmelidir doğada. ...Ne dersiniz...
Sevgiler,

RÜZGAR

Kesinlikle ayni fikirdeyim. 2000 lira bir tenteye vermek acikcasi manti
RÜZGAR' Alıntı:
Şu tentelere de pek imrenilir karavancılıkta.Olmaz sa olmaz gibi düşünülür. Hatta bir panel karavanın minübüsten çok karavana benzemesi için çok gerekli bir aksesuar olduğu bile düşünülür çoğu zaman.Büyük ölçüde doğru dur da. Ama hiç bir tente ihtiyacınız olduğu anda istediğiniz yere,yani karavanın önüne gölge yapmaz inanın. Tam da öğle sıcağında yemek yiyeceğinizde, onca para döküp gözünüz gibi baktığınız tenteniz bir bakmışsınız gidip yan komşuya gölge yapmış. Bu ihanet kalbinizde derin yaralar açar inanın.
Kırılgandır, ihmale, boş bırakmaya gelmez hemen uçar gider... tentelerimiz... Bir türlü vazgeçemeyiz onlardan...tıpkı vazgeçemediklerimiz gibi !...

RÜZGAR

Haklisiniz. Bende linkteki ilk tenteyi alacagim sirasi gelince. Gunes yer degistirdikce kaldirip gereken yere tenteyi koyacagim. Omer Bey'de de ayni tente var. Cok kolay aciliyor ve kapaniyor. Belki biraz dahha yuksek olsaydi daha iyi olabilirdi. Bir tenteye 2000 lira cebimden once mantigimi zorluyor. Sevgiler i.

RÜZGAR' Alıntı:
Şu Aksesuar Dediklerimiz...

Karavanlarımız da özellikle Motokaravan’ larımızda bulunması gereken aksesuarları belirlerken motokaravan' ın yıllar önce geliştirdiğim bir tarifinden yola çıkarak belirleyelim dilerseniz.
Motokaravanlar en az iki yetişkin insanın -5 C derecelik kış ayları dahil, içinde 48 saat hiçbir dış destek almaksızın çağdaş koşullarda yaşayabileceğimiz araçlardır. Bu tarif den hareketle sağlıklı bir yaşam için birinci öncelikli ihtiyaçlarımızı karşılamak için aşağıdaki aksesuarlara ihtiyaç duyulacaktır.
Öncelikle tarifimizdeki çağdaş yaşam koşullarını açalım dilerseniz.
a-Günde 3 öğün beslenme ve 2 lt. içme suyu,
b-Günde 4 defa katı ve sıvı dışkılama,
c-Günde 8 saat uyku,
d-Her gün üç defa el yüz yıkama ve iki günde bir defa banyo yapma
e-Isınma.
Bunlar temel yaşam ihtiyaçlarımız olup bu ihtiyaçlarımız karşılanmadığı takdirde yaşamımız ciddi olarak tehlikeye girer.
Temel ihtiyaçlarımız için gerekli olan aksesuarlar,
1-İki insan için iki günlük yiyecek stokunun konabileceği dolaplar.
2-İki kişi için 4 lt. içme suyu ve 60 lt. kullanma suyu, deposu, pompası ya da hidroforu.
3-LPG tüpü ya da alternatifi ve ocak.
4-Tuvalet ve duş,
5-Bağımsız enerji ile ( LPG, yakıt) çalışabilen Isıtıcı.
6- İki kişilik yatak.
7-Yaşam aküsü.
Bunlar dışındaki aksesuarlar yaşamımızı direkt olarak ilgilendirmemekte olup kişinin özel ihtiyaçlarına ya da daha konforlu ve lüks yaşamak istemesine, konaklanan yerde daha uzun süre kalmak istemesine ve de mevsim koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösteren aksesuarlardır. Bunlara örnek olarak;
8-Buzdolabı,
9-Haberleşme cihazları ( Radyo, TV, Anten,DVD, Lap-Top)
10- Uzatma kablosu
11- Akü şarj cihazı (Redressör)
12- Güneş enerjisi sistemi
13- 220 V. cihazları kullanabilmek için İnverter.
14-Dışarıda ki oturma gereçleri,şezlong vb.
15-Tente, güneşlik,şemsiye
16-Manuel ya da elektrikli basamak
17- Bisiklet, motosiklet, şişme bot, outboard motor,
18- Kişisel diğer gereksinimler.
Karavancı arkadaşlarımın aksesuarlara öncelik verirken sıralamalara verdikleri numaralar onların ne denli bağımsız ve hangi mevsimde bir yerde ne süre ile konaklamak isteyebileceklerine de ışık tutmaktadır aslında.
“Ben kamping dışında yaşayamam” tarzında düşünenler ile “kampingler beni fazlaca ilgilendirmiyor, ben bağımsızlığa önem veririm” tarzında düşünenler süphesiz yukarıdaki sıralamayı kendi yaşam biçimleri doğrultusunda değiştirme eğilimindedirler.
Ancak unutulmamalıdır ki karavanlarımız bizi özgürlüğe taşıyan kanatlı atlarımızdır ve atlar da her canlı gibi ( en azından iki gün) özgürce yaşayabilmelidir doğada. ...Ne dersiniz...
Sevgiler,

RÜZGAR
Hüseyin abi ellerine sağlık ben de bu topiği açarken aslında senin yazdıklarını kast ediyordum, şimdi arkadaşlardan senin yazın hakkındaki görüşlerini alıp, geliştirip, sayfanın başına kılavuz olsun diye sabitleyelim diyorum, saygılar...

Karavanlarda bana göre ayrıca, geniş kapsamlı bir alet çantası, kaliteli yapıştırıcı, silikon ve tabancası, lehim yapmak için havya,pasta ve lehim teli, kuvvetli bir el feneri, gemici feneri, akü ara kablosu, pompa, küçük bir balta, kazma ve kürek, yeterince çeşitli kalınlıkta ip-urgan,çivi-çekiç,olta,misina ve balık iğneleri, bulundurmak uzun seyahatlerde değişik zamanlarda işimize yarayabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri