Karavanda Atık Depolarının Büyüklüğü Ve Özgür Yaşam

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,913
.
Yosun dediğinize göre deponuz bir şekilde ışık alıyor olmalı ?
Mekanik temizleme olanağı ise yerinde bir avantaj, hatta standart.

Karavanını kendi yapanların da temiz su depolarını ışıktan koruyup korumadıklarını merak adiyorum açıkcası.

Son düzenleme:

Etiketler

Naçizane bende üç beş yazayım azcık karavan tecrübemle.

Çadırda işler çok basit ve doğal gerçekleşiyordu. Ancak araca geçtiğimizden beri tasaaruf ve atık boşaltma olayı başlı başına sıkıntı. Su bulmaktan bile sıkıntı. Bugüne kadar 2 geceliğine mesire alanına girdim, bu tür yerlerde olay basit ve imkân var zaten. Ancak yollarda, sakin yerlerde v.b atık olayı için kimyasal kullanmadan işi çözüyorum. Plastik çöp kullanmamak için kağıt/karton malzemeden kullan at yaparak, rahat kullanım alanı ile suyu fazla kullanmamış oluyorum. Dağın başında yeteri kadar çukur açarak kimyasal kullanmadığım atık ya da temiz suyu boşaltıyorum. Portatif wc için kimyasal kullanmışsak umumi ya da cami wc ya da evdeki wcye boşaltıyorum.

Gerekli tedbirleri almakta fayda var. Her araçta uygun bir kürek v.b aletleri bulundurmak önemli. Ormanda kamp attığımızda nasıl ki ona göre çukur açıyorsak bir büyüğünü araca göre hareket etmekte fayda var. Çadır kampı yapıpta kullanılmış yağı ağaç dibine dökeni de gördük o da ayrı mesele.

Kişi kendini bilir hesabı. Bu bir vicdan meselesi. Bile bile o yeşilin, o ağacın ölmesi demek doğa teröristliğidir.

Eğitim diyoruz ama her şeyin başı buna çıkıyor. Son aylarda iki geceliğine Ankara'ya yakın yerlere gittiğimde nedense genelde genç dediğimiz inorganik canlı kitleleri gece gece kuyruklarına basılmış canlılar gibi bağıra bağıra içip olanca pisliğini ortaya bıraktılar. Şimdi bu hayvan gibi içenlere nasıl gidip uyaracaksın.

Bir yandan aman plastik çöp bırakmayalım, aman atık yağları atık yağ toplama ünitelerine boşaltalım diye çırpınıyoruz, diğer tarafdan o canlımsıya ulaşamıyoruz.

Bu arada araçta 150 lt temiz su deposu var. 2 Çocuk 2 yetişkin minimal yaşamda bile yazın en fazla 2 gece 3 gün yeterli oluyor. Duş olayı yoksa 4 güne kadar kullanıma göre yeterli.

.
Yosun dediğinize göre deponuz bir şekilde ışık alıyor olmalı ?
Mekanik temizleme olanağı ise yerinde bir avantaj, hatta standart.

Karavanını kendi yapanların da temiz su depolarını ışıktan koruyup korumadıklarını merak adiyorum açıkcası.
Su deposu, bir cok karavanda oldugu gibi oturma bolumunun altindaki kapali bolmede. Erba gruplarinda karavan duvarlarinin bir sekilde isik gecirdigine dair fotograflar gormustum. Kendi karavanimda gozlemlemedim ancak deponun bulundugu bolgede yan duvardan bir gecirgenlik soz konusudur belki.

.
Eğer bu başlığın; özgürlüğün, depoların hacımlarıyla ters orantılı olduğuna gönderme yaptığını düşünüyorsak, tüketim üzerine somut örnekleriyle konuşmak, konunun bam teli sayılmalı..

Tüketim, karavan depoları arasında kesim noktası (interface) durumunda. Yani bu noktanın çapı ne kadar küçükse, iki depo da o kadar küçük olmakta.
Tabi kastım, tüketim biçimimiz, boruların fiziksel çapı değil. 😉

Örnek
Karavanımızı ilk aldığımızda, delikli musluk başlığından tazzikle akan suyun etrafa sıçramasına belki alternatif olabilir diye suyu kapağı delikli yarım litrelik bir pet şişeyle kullanmayı denemek istemiş ve sonucun da beklenen işlevi hakkıyla ve tasarrufla yerine getirdiğine şaşırmıştık. Dolayısıyla bu yöntemi hemen benimsedik.
İkinci benzer bir pet şişesi içindeki 1-2 kapak sıvı sabunlu su da elleri teker teker yıkamaya ve benzeri gereksinimlere çözüm sunmakta.

Dişleri bezelye büyüklüğünde macunla susuz fırçalamayı profesyonel bilgime, sabahları yüz için sadece gözleri üstelik sabunsuz yıkamanın yeterliliği bilgisini de eşimin cildiye doktoruna borçlu olsak da zaten bunlar karavanla ilgili olmayan günlük rutin uygulamalarımız.

Mutfağın ana su tüketimi bulaşığa gelince. Kritik zamanlarda kullandığımız kağıt cinsleri dışında tabakları ıslak kağıtlı ön temizlik sonrası ve diğer bulaşıklarla beraber gereksiz köpürmeyen sadece birkaç damla deterjanla yıkamaktayız. Tüketim, tek kaplı öğünlerde bir iki litre arası !

Hepimiz gibi içme ve yemeklerde kullandığımız sular ise ayrı.

Kamperimizin yapısı dolayısıyla duşu dışarıda kampinglerde almamız depo büyüklüğünü etkileyen en büyük etken. Özgürlükle ilişkisinin ise maalesef bu sefer doğru orantılı olduğunu itiraf etmeliyim. 🥴

Yok mu başka konuya Kayserili yaklaşan ya da İskoç kalan ? 😋

Karavanda duş kabinim olsaydı bile duşu, suyunu ocakta ısıttığım kapakları delikli iki büyük pet şişesiyle alırdım diye düşünüyorum..

Son düzenleme:

.
Eğer bu başlığın; özgürlüğün, depoların hacımlarıyla ters orantılı olduğuna gönderme yaptığını düşünüyorsak, tüketim üzerine somut örnekleriyle konuşmak, konunun bam teli sayılmalı..

Tüketim, karavan depoları arasında kesim noktası (interface) durumunda. Yani bu noktanın çapı ne kadar küçükse, iki depo da o kadar küçük olmakta.
Tabi kastım, tüketim biçimimiz, boruların fiziksel çapı değil. 😉

Örnek
Karavanımızı ilk aldığımızda, delikli musluk başlığından tazzikle akan suyun etrafa sıçramasına belki alternatif olabilir diye suyu kapağı delikli yarım litrelik bir pet şişeyle kullanmayı denemek istemiş ve sonucun da beklenen işlevi hakkıyla ve tasarrufla yerine getirdiğine şaşırmıştık. Dolayısıyla bu yöntemi hemen benimsedik.
İkinci benzer bir pet şişesi içindeki 1-2 kapak sıvı sabunlu su da elleri teker teker yıkamaya ve benzeri gereksinimlere çözüm sunmakta.

Dişleri bezelye büyüklüğünde macunla susuz fırçalamayı profesyonel bilgime, sabahları yüz için sadece gözleri üstelik sabunsuz yıkamanın yeterliliği bilgisini de eşimin cildiye doktoruna borçlu olsak da zaten bunlar karavanla ilgili olmayan günlük rutin uygulamalarımız.

Mutfağın ana su tüketimi bulaşığa gelince. Kritik zamanlarda kullandığımız kağıt cinsleri dışında tabakları ıslak kağıtlı ön temizlik sonrası ve diğer bulaşıklarla beraber gereksiz köpürmeyen sadece birkaç damla deterjanla yıkamaktayız. Tüketim, tek kaplı öğünlerde bir iki litre arası !

Hepimiz gibi içme ve yemeklerde kullandığımız sular ise ayrı.

Kamperimizin yapısı dolayısıyla duşu dışarıda kampinglerde almamız depo büyüklüğünü etkileyen en büyük etken olsa da özgürlükle ilişkisinin maalesef bu sefer doğru orantılı olduğunu itiraf etmeliyim. 🥴

Karavanda duş kabinim olsaydı bile duşu, suyunu ocakta ısıttığım kapakları delikli iki büyük pet şişesiyle alırdım diye düşünüyorum..
Bu açıklamanın daha önceki bir basımını , ilk karavan gezi günlerimde kaydederek vakit kaybetmeden uygulamaya geçmiştim. Memnuniyetimiz devam ettiği için farklı bir arayışımız yok.

okul müsameresinde moliere 'in ''cimri'' sini canlandırdığım için sorunuzun kısmen bana hitap ettiğini düşünüyorum :smiley::smiley::smiley:

son zamanlarda mesajlarımda sıklıkla atasözlerini kullanıyorum. bu defa atasözünden değil atadan kalma bir kullanım şeklinden bahsedeceğim. ev, işyeri ya da karavan fark etmez nerde uygularsanız uygulayın en az %40 tasarruf garanti.

malumunuz halihazırda kullandığımız muslukların ağzı kıvrımlıdır ve suyu aşağı doğru yönlendirir. bu kullanım şeklinde su tazyikli de olsa çok fazla hissetmeyiz ve çoğunlukla farkına varmadan fazla su tüketiriz. geleneksel sokak çeşmelerinde ise musluk ağzı eğimli değil düzdür ve su karşıya doğru akar. su miktarı artarsa su daha uzağa gider ve bizi ıslatır. bu nedenle düz ağızlı muslukta istesek bile fazla su tüketimi yapamayız. bir hortum yardımıyla bu durumu test edebilirsiniz, hortumu aşağı yönlü tutarak suyu fazlaca açın ellerinizi yıkayın sonra musluk ayarını değiştirmeden hortumu üzerinize doğru tutarak elinizi yıkamaya çalışın. farkına varmadan eliniz musluğa gidecek ve suyu kısacaksınız. test edip cevap yazan olursa çok memnun olurum, hem su tasarrufunu gözüyle görmüş olur hem de bana destek olur.
Musluk
Sokak emesi

Norveҫ’te ҫok yerde evlerin önünde Norveҫ bayrakları gördüğümde, ülkelerini ҫok seviyorlar diye aklımdan geҫti.
Norveҫ yollarında aldığım aşağıdaki üҫ resmin ortak yönü olan karavan atık boşaltma yerleri de, Norveҫlilerin ülkelerine olan sevgilerini lafta bırakmadıklarının önemli bir delili.
Ekli dosyayı görüntüle 637998Ekli dosyayı görüntüle 637999Ekli dosyayı görüntüle 638000
Türkiye’deki belediyelere ve kara yolları yetkililerine bu resimleri göstermekte fayda var.
belediyeler bırakın bu tabelaları asmayı tüm karavanları il ve ilçelere sokmamak için belediye meclis kararı alıp sahillere sokmamaktadır

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri