Karavanda Ateşli Silah ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 121
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,872

Karavanda ateşli silah taşınmasını doğru buluyor musunuz ?

• Kullanılan toplam oy
    62

Etiketler
.

Yasalardan olay ve kişiye odaklı söz edilebilmesi için resmî yasal yorum gereksinimine karşın, yasaların kendisinden salt dikkat çekmek amacıyla herhangi bir kimseyi işaret etmeden konu edilmesi, umarım forum kuralları kapsamında olmalı ?

Bu açıdan; silah sahiplerinin değil bırakın onu kullanırken, sadece ona el atarken bile gereksinim dışı olan tehdit durumuna düşmemelerinin, her şeyden önce kendileri için önemli olduğunu yalnızca hatırlatmak isterim.
Umut Vakfı haklı olarak, Türkiye’de kursa bağlı olmayan silah ruhsatının bu sorunlu durumundan bahsetmekte. Tabi bir de ruhsatsız silah durumu var.
İlgili kanun açıklamasına buradan erişebilirsiniz..

Ülkemizde her sekiz silahtan birinin ruhsatsız olduğu düşünülürse, endişem anlamlı bulunur ve umarım bu açıdan zaten gerekli özeni gösteren hiçbir üyenin, gereksiz alınganlığına hedef olmam...
Söz böyle sorumlu kimselerin meclisinden dışarı olduğundan “Yazılanlar benim için söz konusu değil” diyenlere cevap vermenin de zaten bir anlamı olmamalı.

Forum, birbirimizi suçlamak, yakışıksız tanımlamak, kısıtlamak için değil, karşılıklı aydınlatmak ve dikkatini çekmek için var olmalı ?

...
* Ortak tedirginliğimiz için çalışan Umut Vakfı için söyleyeceklerinizi ise hala merakla bekliyorum...

* Belki yönetimce forum kurallarına uygun bulunmayan cevapların silinmesi yerine sadece üzerleri çizilseydi, örneğin duruşmalara dinleyici alınması gibi bu durumun eğitici ve açıklayıcı yanı ıskalanmazdı. Çünkü sorunu istinasız tamamıyla örterek konuyu yarım yamalak anlaşılır hale getiren bu durumun sonuçta, sonradan katılanlarca yazılanların doğru algılanmasını zorlaştırdığı, bazen haklıyı haksız gibi gösterebildiği inkar edilmemeli.
Tabi bu metodun da sorunları olduğunu kabul etmek lazım.
En gerçekçisi hatta doğrusu; sonuçta konuyu yönetime bırakmak galiba.
Zaten yazdığım sadece bir fikir jimnastiğiydi.

Ayrıca üyeler de seneler içinde bu güne kadar yazdıklarıyla tanınmakta..
“Arife tarif gerekmez” diyelim.

* Yine de silinen sayfaların görüntüsüne ulaşmak isteyenler, konunun devamının bir anlamı kalmayacağından bana sadece önümüzdeki üç gün içersinde özelden bildirebilir.

* Son olarak dikkate alınmayacağını bildiğim halde, yine de bir önerim var.
Forum kuralı olarak yazışmalarda “AdHominem”den uzak durulması rica edilmeli.. Gerçi politikacılar bile yapmıyor ama...

.

çok değerli ve tam yerinde tespitler , teşekkürler sayın @EvliyaCelebi2

TC sınırları içerinde geziyoruz ve araçta taşıma bulumdurma ruhsatlı av tüfeği var. Bir baktık Kapıkule'ye gelmişiz. Sınırdan geçip yola devam etsek silah sorun çıkarır mı?

TC sınırları içerinde geziyoruz ve araçta taşıma bulumdurma ruhsatlı av tüfeği var. Bir baktık Kapıkule'ye gelmişiz. Sınırdan geçip yola devam etsek silah sorun çıkarır mı?
Havaalaninda o tüfeği valizine koyup uçağa binebilirmisin ?
Arada fark yok ...hudut , sınır kapısı , liman hudut kapısı hepsinde uygulama aynı.
Sendeki bulundurma vs ülke sınırları içinde geçerli uluslarası değil ki.

HUAWEI TAG-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

Konu silah olduğu için bende yaşanılan 2 olaydan bahsetmek istiyorum.

İlk olay öldürülen eski patronum ile ilgili, ben eskiden unlu mamüller üzerine bir ekmek fırınında çalışıyordum. Patronu ato da meclis üyesi ve fırıncılar odası başkanı olmuş saygın bir kişiydi. Neyse işe bir çocuk almış ve çocuğun eniştesiyle fırında sohbet muhabbet çay kahve içmeye başlamış. Hatta arabasına alıp yemek yemeleri bir yerlere gitmeleri felanda olmuş. Aracında iş adamı olduğu için silah taşıyormuş, bu kişi silahı görmüş. Bir kaç gün işe çocuk sarhoş gelmiş ve bir gün içki şişesini kırıp hamur kazanına kırıkları karıştırmış, patronda doğal olarak bu sebeple onu kovmuş, Bu eniştesi olan kişi gelip olay çıkarmış ve patron onu kovmuş fırından. İt kopuk serseri diye tabir edilen birisiymiş, eşi bile polise gitmiş beni kurtarın bu öldürecek diye, ertesi gün eşiyle de kavga edip fırına tekrar gelmiş. patronda güzelce konuşalım hatta bin araca yemek yemeye gidiyorum yemekte konuşalım demiş. bu artık araçta ne konu konuşuldu bilmiyorum yolda almış silahı adamı kafasından vurmuş, peşine ise önce dolmuşla mahallesindeki polis karakoluna gitmiş sonra içeri gireceği anda kendisine sıkıp kendisinide vurmuş.

ikinci bir olayda ise ben kamptaydım ve bölgede jandarma dolaşıyordu. bir kaç el havaya ateş edildiğini duydum sonra çadırdan bir çıktım jandarma kuru sıkı silahı kişiden alıp işlem başlatıyordu bizimle gelmen lazım diyerek. Kuru sıkı bile olsa taşıyamazsın yasak ruhsat sadece bulundurma amaçlıdır diyordu. Taşıma ruhsatı ise yanlış bilmiyorsam kuyumculara vs verilmekte onda ise yanında altın yoksa yine bulundurmak yasak diye biliyorum.

av tüfeği pompalı tüfek silah kuru sıkı silah bunlar ap ayrı şeyler. av tüfeği bulundurabilirsiniz ama diğerlerini asla bulunduramazsınız.

ben örneğin aşırı sakin birisiyim beni sinirlendirmek çok zordur ama sinirlendiğimde ise aşırı sinirli olurum. eğer silahım olsaydı kesin vururdum bir kaç kişiyi. en basiti bu yaz sorun yaşadığım komşumu silah olsaydı garanti vurmuştum. ben bir önceki yazımda da belirttiğim gibi erkekliğin 10 da 9 u kaçmaktır diyorum ve beladan uzak durmaktan yanayım. evdeki çocukluğumdan kalma oyuncak silah dışıda hiç bir şekilde güvenlik ekipmanlarına yönelmiyorum. belki biber gazı elektroşok cihazı vs olabilir ama silah aşırı abartı olur.

tabi bunlar benim görüşüm

Arkadaşlar bazı belgeler uluslararası geçerliliğe sahiptir, Ehliyet gibi.. Bu silah kanuna uygun vaziyette sadece güvenlik amaçlı arabada bulunuyor ve Karadeniz gezinizde bir baktınız Gürcistan sınıra gelmişsiniz. Hazır Pasaportunuz var, vize de istemiyor. Ne yapalım silah var diye geri mi dönelim, yoksa devam mı edelim ? Benim öğrenmek istediğim bu.. Avlanmak vs böyle bir niyet yok ortada
GZL7P3

Arkadaşlar bazı belgeler uluslararası geçerliliğe sahiptir, Ehliyet gibi.. Bu silah kanuna uygun vaziyette sadece güvenlik amaçlı arabada bulunuyor ve Karadeniz gezinizde bir baktınız Gürcistan sınıra gelmişsiniz. Hazır Pasaportunuz var, vize de istemiyor. Ne yapalım silah var diye geri mi dönelim, yoksa devam mı edelim ? Benim öğrenmek istediğim bu.. Avlanmak
GZL7P3

Arkadaşlar bazı belgeler uluslararası geçerliliğe sahiptir, Ehliyet gibi.. Bu silah kanuna uygun vaziyette sadece güvenlik amaçlı arabada bulunuyor ve Karadeniz gezinizde bir baktınız Gürcistan sınıra gelmişsiniz. Hazır Pasaportunuz var, vize de istemiyor. Ne yapalım silah var diye geri mi dönelim, yoksa devam mı edelim ? Benim öğrenmek istediğim bu.. Avlanmak
GZL7P3
Kardeşim bende senin gibi arabasında ruhsatlı av tüfeğiyle dolaşan biriyim. Geçtiğimiz yaz karadeniz gezisi yapmadan önce bende bu konuyla alakalı araştırma yaptım. Gerek başka sitelerden aldığım bilgiler gerekse yukarıda yorum yazan @ince999 abinin yasak demesi üzerine silahsız olarak sarp sınır kapısından geçtim. Yine daha önceden aldığım uyarılar üzerine hanımın kullandığı ilaçları çöpe attım (sonra pişman oldum) üzerimde sustalı diye tabir edilen bıçak vardı onuda mutfak eşyalarının içine koydum. Sınırdan geçerken eğer elektronik bir sistemle arama yapmıyorlarsa aracımı hiç aramadılar ne girerken ne de çıkarken. Riski seviyorsan dene olmadı geri dönersin.

Kardeşim bende senin gibi arabasında ruhsatlı av tüfeğiyle dolaşan biriyim. Geçtiğimiz yaz karadeniz gezisi yapmadan önce bende bu konuyla alakalı araştırma yaptım. Gerek başka sitelerden aldığım bilgiler gerekse yukarıda yorum yazan @ince999 abinin yasak demesi üzerine silahsız olarak sarp sınır kapısından geçtim. Yine daha önceden aldığım uyarılar üzerine hanımın kullandığı ilaçları çöpe attım (sonra pişman oldum) üzerimde sustalı diye tabir edilen bıçak vardı onuda mutfak eşyalarının içine koydum. Sınırdan geçerken eğer elektronik bir sistemle arama yapmıyorlarsa aracımı hiç aramadılar ne girerken ne de çıkarken. Riski seviyorsan dene olmadı geri dönersin.

sayın @adigekuzeyli ,

pişman oldum demişsiniz , ilaç konusundamı yoksa Gürcistanda güvenliğnizi tehdit eden bir olay mı yaşadınız ?
ilaç reçete ve doktor raporunuz varsa sorun olmaması gerekirdi.

Bana da Yunanistan a giderken sakın yanında sigara götürme dediler
Burada on tl olan sigara orada 30-40 tl idi
Ayrıca sürekli içtiğim sigarayı orada bulamadım
Doğru düzgün çay içemedik
Su bile çok pahalıydı
Alkollü içki pahalı değil
Ancak su-kola-meyve suyu vb pahalı
Sınırda hiç arama olmadı
2 karton sigara götürmek sorun olmuyormuş
Bir daha gidersem yanımda sigara-su-kola-ayran-çay-şeker-ilaçlar ve reçeteleri yanımda götüreceğim

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bana da Yunanistan a giderken sakın yanında sigara götürme dediler
Burada on tl olan sigara orada 30-40 tl idi
Ayrıca sürekli içtiğim sigarayı orada bulamadım
Doğru düzgün çay içemedik
Su bile çok pahalıydı
Alkollü içki pahalı değil
Ancak su-kola-meyve suyu vb pahalı
Sınırda hiç arama olmadı
2 karton sigara götürmek sorun olmuyormuş
Bir daha gidersem yanımda sigara-su-kola-ayran-çay-şeker-ilaçlar ve reçeteleri yanımda götüreceğim

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 karton sigara 1 litre yüksek alköllü içki 1 litre de düşük alköllü içki ile sınırdan geçiş hakkı var , dediğiniz gibi alkollü içki yerine su götürmek daha akıllıca hem pahalı hemde tatsız sular.
ben sizin yaptığınızın tam tersini yaptım oradan sigara temin ettim ( freeshop tan ) burada bakkalda 16 tl olan , freeshopta 12 tl olan sigarayı oradan 8 tl ye aldım ( freeshop tan ) birde 3 karton sigara yanında kampanyadan 1 lt uzo hediye olarak veriliyor :smiley:
çok aşırı miktarda olmadığı sürece ne burada ne karşıda sorun çıkmaz . ilaç konusunda reçete veya doktor raporu muhakkak olması gerekir yoksa kapıda saatlerce izah etmek zorunda kalırsınız.
çay konusunda çok haklısınız muhakkak yanınızda çay bulundurun buradaki çay tadında çay bulmak imkansız.

Bir yanlışlık olmasın...Türkiyeden Yunanistana veya Bulgaristana girerken kişi başı 40 tek adet yani 2 paket sigaraya izin veriyorlar.
Gürcistan devleti kanun uygulama mantığında ikaz etme uyarma,af etme gibi kavramlar yok.Şayet gümrük kapısından geçerken bile ilaç bulunursa anında cezalandırma işlemine başlıyorlar.

Bir yanlışlık olmasın...Türkiyeden Yunanistana veya Bulgaristana girerken kişi başı 40 tek adet yani 2 paket sigaraya izin veriyorlar.
Sayın @ince999

Benim işim bu :smiley: yıllardır kapılarda gümrüklü bölgelerde çalışıyorum , mevzuat kişi başı 2 karton 20 pakete izin verir.

HUAWEI TAG-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.