Karavanda Araç İle Yaşam Aküsünün Bağlantı Metodları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 290
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 98,600

Etiketler
İyi günler, faydası olur mu bilmem ama AGM akülerin sarsıntılı oranda kullanımının uygun olmadığı, bu tür akülerin sabit ortamlardaki solar sistemlerde, UPS lerde daha uygun olduğu, karavan, camper araçlarda jel akülerin uygun olduğu bilgisini bir akü şirketinden öğrendim. Karavanda agm aküye garanti veremeyiz denmişti.
Gülüp geçiniz efendim. AGM akü tamamen araçlar için en uygun kurşun asit akü türüdür, asıl jel akü uygun değildir. Yeni nesil araçların marş akülerine bakabilirseniz görürsünüz.

Karavanda "Yaşam aküsü" için ben de daha önce agm akü lere olumlu bakıyordum ancak kullanma amacı, uzun ömür, sağlık, teknik destek imkanlarını araştırdığımda iyi verim almak için jel aküye karar verdim.

Selamlar benim bir sorum olacak. Yaşam aksüsü 200 Ah Gel. Bu aküyü şarj etme konusunda sorun yaşamıyorum 400 W solar panel MPPT şarj kontrol cihazı ile. Benim en büyük sorunum aracım ana aküsü araç genelde durduğu için marş basmıyor. Ben solar sistemimle araç aküsünü sürekli canlı tutabilecek ne yapabilirim?

Marş basmadığı zzaman yaşam aküsünden paralel atıp çalıştırıyorum. Hatta bu soğuklarda da paralel bağlantı çekili bıraktım. Ama içime sinmiyor. Araç sarj dinamosundan yaşam aküsü şarj etmemin bir gereği yok. Sadece araç aksüsünü solar sistemimle her zaman marşa hazır tutmak istiyorum. Akülerime bir zarar gelsin istemiyorum.

Sistem:

195W x 2 Mono solar panel,
200 Ah tek Gel akü
Maxz 30 Ah Şarj kontrol cihazı. Bir akü çıkışı ve bir lload çıkışı var. (İkinci akü çıkışı yok)

Araç aküsü standart sulu tip vidalı kapaklı 92 Ah. 2-3 aylık sıfır sayılır.

12v uzatma kablosu

Sorunu resimdeki gibi bir 12 v uzatma kablosu ile çözmek mümkün.

Solar şarj regülatöründen yaşam aküsüne giden kabloları keserek araya yukardaki kabloda görüldüğü gibi bir fiş ve bir priz bağlamak lazım. Yaşam aküsü şarj olurken bu fiş prize takılı olur. Araç aküsünü şarj etmek isteyince bu fişi uzatma kablosunun prizine, uzatma kablosunun fişini de çakmaklığa takarsınız. Araç boş dururken araç aküsünü böylece dolu tutabilirsiniz.

Uzatma kablosunun priz yakınlarına bir sigorta koymak ve uzatma kablosunun kalınlığını da uzunluğuna ve taşıdığı akıma göre seçmek gerektiğini bildiğinizi düşünsemde tekrar etmekte fayda var.:smiley:

https://www.amazon.de/Verlängerungskabel-Zigarettenanzünder-Lieferwagen-Schwerlast-Zigarettenanzünderbuchse/dp/B07JLPCCKL/ref=sr_1_6?dchild=1&keywords=12v+kabel+verlängerung&qid=1610830749&sr=8-6

Son düzenleme:

Ekli dosyayı görüntüle 634681
Sorunu resimdeki gibi bir 12 v uzatma kablosu ile çözmek mümkün.

Solar şarj regülatöründen yaşam aküsüne giden kabloları keserek araya yukardaki kabloda görüldüğü gibi bir fiş ve bir priz bağlamak lazım. Yaşam aküsü şarj olurken bu fiş prize takılı olur. Araç aküsünü şarj etmek isteyince bu fişi uzatma kablosunun prizine, uzatma kablosunun fişini de çakmaklığa takarsınız. Araç boş dururken araç aküsünü böylece dolu tutabilirsiniz.

Uzatma kablosunun priz yakınlarına bir sigorta koymak ve uzatma kablosunun kalınlığını da uzunluğuna ve taşıdığı akıma göre seçmek gerektiğini bildiğinizi düşünsemde tekrar etmekte fayda var.:smiley:

https://www.amazon.de/Verlängerungskabel-Zigarettenanzünder-Lieferwagen-Schwerlast-Zigarettenanzünderbuchse/dp/B07JLPCCKL/ref=sr_1_6?dchild=1&keywords=12v+kabel+verlängerung&qid=1610830749&sr=8-6
Pratik uygulama için teşekkür ederim. Solar kabloları kesmek verimi ciddi oranda düşürecek. Solar kontrol çıkışında load var. Sanırım 20-30 A çıkış verebiliyor. Burdan ikinci şarj konrol cihazına akım versek böylece ikinci şarj konrol cihazı bu load çıkışını sürekli güneş paneli olarak görse ve 13.8 float voltajı sürekli sağlar mı? Şarj kontrol cihazlarının geri akım koruması var zaten. Araç çalışırken geri akım kaçırmaz ve tam istediğm sistem olur gibi düşünüyorum teoride. Şu anda paralel bağladım bir sorun olmuyor ancak sürekli bu halde kullanmanın sıkıntılı olacağını düşünüyorum. Bu araca parallellemeyi yaşam aküsü ve araç aküsü arası pozitiften 6mm2 solar kablo ile yaptım mesafe yaklaşık 2,5- 3 metre. Negatifi yaşam aküsünden şasiye verdim. Güneşsiz havada 12.7 volt, Motor çalışırken 14.2 volt okuyor şarj konrol cihazı. Load çıkışından olmasa da aküden direk ikinci şarj cihazına da girebilir miyim. Mevcut sistemde paneller seri bağlı 24 v ve MPPT cihazla sürekli verebildiği max amperle 12 v olarak şarj yapıyoruım.

Aşağıdaki şemada siyah kırmızı mevcut durum şeması. Yeşil mavi düşündüğüm uygulamadırç
Siz araç akünüzü yenileyin, muhtelen sonu yaklaşmıştır. Bir de araç çalışmıyor iken araç aküsü, yaşam akusune bağlı olmasın, özellikle güneş paneli enerji üretmiyorken. Mevcut Mptt den Hüseyin Bey'in önerdiği gibi arada şarj edin araç aküsunu.

Son düzenleme:

Jel tipi aküler marş motorunu çalıştırmak için kullanılmaz. Çünkü marş motoru ani olarak çok yüksek değerde akım çeker, jel tipi aküler böyle aniden yüksek akım vermeye uygun yapıda değildirler. Siz jel akünüzü böyle marş motoru aküsü niyetine kullanırsanız yakın zamanda bu akünüzde bozulur heba olur.

Jel tipi aküler marş motorunu çalıştırmak için kullanılmaz. Çünkü marş motoru ani olarak çok yüksek değerde akım çeker, jel tipi aküler böyle aniden yüksek akım vermeye uygun yapıda değildirler. Siz jel akünüzü böyle marş motoru aküsü niyetine kullanırsanız yakın zamanda bu akünüzde bozulur heba olur.
Gerçi marş için kullanmadım aküyü hiç. Paralel bağlı bıraktım iyice doldu araç aküsü sonra marş yaptım 2 3 saat çalıştı araba. Bu arada antifriz falan doldurdum malum hava şartları. Bu arada araç aküsü sıfır ama soğuklarda araç hiç yol yapmadığından, evin önünde yatıp duruyor iveco daily, akü zayıflıyor. her gün de çalıştıramıyorum. Bu nedenle bitiyor. Dün için paralel bağladım ama zoruınluluktan. Sadece mevcut sistemden mantıklı bir şekilde sürekli araç aküsünü de şarj etmek istiyorum.

Solarpanel

Bir başka çözüm şekli.

Aracın içinde, güneş gören bir yerine koyacağınız küçük bir solar panelle aküyü çakmaklık üzerinden şarj ederek devamlı dolu tutmakta mümkün… Bu solar paneli her fırsatta kullanırım.

Son düzenleme:

Selamlar benim bir sorum olacak. Yaşam aksüsü 200 Ah Gel. Bu aküyü şarj etme konusunda sorun yaşamıyorum 400 W solar panel MPPT şarj kontrol cihazı ile. Benim en büyük sorunum aracım ana aküsü araç genelde durduğu için marş basmıyor. Ben solar sistemimle araç aküsünü sürekli canlı tutabilecek ne yapabilirim?

Marş basmadığı zzaman yaşam aküsünden paralel atıp çalıştırıyorum. Hatta bu soğuklarda da paralel bağlantı çekili bıraktım. Ama içime sinmiyor. Araç sarj dinamosundan yaşam aküsü şarj etmemin bir gereği yok. Sadece araç aksüsünü solar sistemimle her zaman marşa hazır tutmak istiyorum. Akülerime bir zarar gelsin istemiyorum.

Sistem:

195W x 2 Mono solar panel,
200 Ah tek Gel akü
Maxz 30 Ah Şarj kontrol cihazı. Bir akü çıkışı ve bir lload çıkışı var. (İkinci akü çıkışı yok)

Araç aküsü standart sulu tip vidalı kapaklı 92 Ah. 2-3 aylık sıfır sayılır.

aracınızın durduğu yere sürekli 220 volt alabiliyorsanız , bu akü şarj cihazını sürekli takılı tutabilirsiniz , akü şarj oldumu otomatik kendini açar ve kapatır

Sorununuzun konuyla ilgisi ancak dolaylı olduğundan, belki yeni bir başlık, benzeri sorunu olanların yazılanlara daha kolay elişimini sağlardı ?
Herneyse burada devam edelim. :yum:

Yukarıda yazılanlar bence de ilave gerektirmeyen doğrular. Sadece, çakmağınızın kontak açılmadığı zaman da bağlantısı olup olmadığını kontrol edin derim..

Konuya temel açıdan bakarsak, solar regülatörlerinin seçiminde sırasıyla önce:
1. Çok fazlı dolum kaabiliyeti,
2. 1 Amper değerinde bile olsa ikinci bir akü çıkışı olması ve en sonunda,
3. MPPT veya PWM yapısı önem kazanmakta.
Tabi sistemi kalitesini ispatlamış ürünlerle kurmak rizikoyu azaltmalı ?
Regülatörünüzün ikinci çıkışı olup olmadığınızı sanırım kontrol etmişsinizdir ?

Bu konuda MPPT regülatörlerine kanımca oldukça fazla değer biçilmekte. Özellikle mevsim gezginleri bence aslında daha az tedirgin olmalıydı..
Yazdıklarımı sizden çok, konuya ilgi duyanlar için de olduğunu kabul edebilirsiniz.

Son düzenleme:

Sorununuzun konuyla ilgisi ancak dolaylı olduğundan belki yeni bir başlık benzeri sorunu olanların yazılanlara daha kolay elişimini sağlardı ?
Herneyse burada devam edelim. :yum:

Yukarıda yazılanlar bence de ilave gerektirmeyen doğrular. Sadece çakmağınızın kontak açılmadığı zaman da bağlantısı olup olmadığını kontrol edin derim..

Konuya temel açıdan bakarsak, solar regülatörlerinin seçiminde sırasıyla önce
1. Çok fazlı dolum kaabiliyeti
2. 1 Amper değerinde bile olsa ikinci bir akü çıkışı olması ve en sonunda
3. MPPT veya PWM yapısı önem kazanmakta.
Tabi sistemi kalitesini ispatlamış ürünlerle kurmak rizikoyu azaltmalı ?
Regülatörünüzün ikinci çıkışı olup olmadığınızı sanırım kontrol etmişsinizdir ?

Bu konuda MPPT regülatörlerine kanımca oldukça fazla değer biçilmekte. Özellikle mevsim gezginleri bence aslında daha az tedirgin olmalıydı..
Yazdıklarımı sizden çok, konuya ilgi duyanlar için de olduğunu kabul edebilirsiniz.
Gerçi marş için kullanmadım aküyü hiç. Paralel bağlı bıraktım iyice doldu araç aküsü sonra marş yaptım 2 3 saat çalıştı araba. Bu arada antifriz falan doldurdum malum hava şartları. Bu arada araç aküsü sıfır ama soğuklarda araç hiç yol yapmadığından, evin önünde yatıp duruyor iveco daily, akü zayıflıyor. her gün de çalıştıramıyorum. Bu nedenle bitiyor. Dün için paralel bağladım ama zoruınluluktan. Sadece mevcut sistemden mantıklı bir şekilde sürekli araç aküsünü de şarj etmek istiyorum.
Birden fazla çözüm var en pratik uygulama Güneş pwm modülünün load kanalından hat çekin gündüz güneşli zamanlara denk gelecek şekilde 6 saat load kanalı kullanımı izni verin ( neden bunu yapıyoruz gece aküyü şarj etmek için jelleri kullanmasın ) akünüz dolu duracak diğer yöntem both anahtar denilen marinde kullanılan anahtar
Başka yöntem bir pwm regülatörü daha alın panelden gelen kabloyu paralel buna bağlayın akünüzü de buna bağlayın
Başka yöntem araç aküsü ile pwm modülü arasına watt şu diyod yöntemi tek yönlü besleme yapar
Daha başka sistemlerde kurulabilir teknikte yöntem çoktur

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR