Karavanda Araç İle Yaşam Aküsünün Bağlantı Metodları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 290
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 99,101
Verdiğiniz linkteki aleti biraz değişik kaynaklarda inceledim.Bu bir dolum makinesi değilde 20 ampere kadar sabit voltaj veren bir alet olarak gözüküyor.

Verdiğim linkteki bilgiler tekrar gözden geçirdim. Bu cihaz araç aküsünden aldığı akımın voltajını yükselterek yaşam aküsünü şarj ediyor. Şarj kapasitesi 20 amper. Linkte biraz aşağıda başka aletlerde var. Kalitelerine göre fiyatları da değişiyor. Isimleri Şarj dönüştürücü ve akü şarj cihazı.
https://goo.gl/w2uA4Q

Etiketler
Sevgili dostlar merhabalar,
Uzun süredir araç alternatöründen yaşam akülerini şarj etmek için araştırıyor ve okuyorum, tam bu konuya yer verildiği için de baştan sona her yazılanı okudum kendimce notlar aldım.Sonuç olarak yarı akıllı bir VSR (Voltage Sensitive Relay) ile işi kotarabileceğime karar verdim ama aklımda yine de bazı sorular oluştu. Şöyle ki VSR marş aküsüne bakıyor voltaj 13.3 v ise yaşam akülerini de sisteme dahil ediyor ve alternator şarjı yaşam akülerini de şarj etmeye başlıyor.Eğer kontak anahtarından bir sinyal bağlantısı da alırsanız bu işi sadece araç çalışırken(aslında kontak açıkken) yapıyor..bu da güzel..araç stop ettiğinde marş ve yaşam akülerini ayırıyor ki bir nedenle yaşam akülerinin bağlı olduğu karavan sistemi marş aküsünü boşaltmasın, bu da güzel.Kafamı kurcalayan ise şunlar:
1)Malum bizim jel akülerimiz yavaş dolup yavaş boşalmaya yatkın veya tasarlanmış, şimdi diyelim ki yaşam akülerimiz boşalmış,aracı çalıştırdık,ilk aşamada marş aküsü doldu ve voltajı 13.3 v. ulaştı, VSR bunu görüp yaşam akülerini de devreye alacak şekilde röleyi birleştirecek ve alternatörün üretimi 25-30 A gibi yaşam akülerine akmaya başlayacak, bizim JEL akülerimiz buna nasıl tepki verir? (VSR satış sitesinde bir kullanıcı yaşam akülerini kaynattığını yazmış ki çok korkuttu bu olasılık beni)
2)Yaşam akülerimiz bir taraftan güneş panellerinden, diğer taraftan da alternatörden beslendiğinde olumsuz bir çakışmaya neden olup da MPPT regülatöre filan zarar vermeyelim.

Konu hakkında değerli görüşlerinizi ve çözüm önerilerinizi yazarsanız çok sevinirim,sağlıcakla kalınız.
HTB1pZvHtqQoBKNjSZJnq6yw9VXai
b79c2687-b0bc-47fa-a4f4-6de78fe7fcc2
HTB1bP5HY9YBuNjy0Fgq6AxcXXaM

Bakın ŞEYTAN DETAYLARDA GİZLİDİR diye bir söz var.Sizde benim üstüne bastığım detaya takılmışsınız.Jel aküler özel dolum işlemi gerektirir.Ayni amperdeki jel akü sulu aküden daha küçük akımla ve daha uzun sürede ısınmadan ısıtmadan doldurulur.Durum böyle olunca nazik narin jel aküyü hiç bir tedbir almadan arabanın alternatöründen doldurursanız o jel akü kısa sürede bozulur.Derim ki :jel aküyü ne yaparsanız yapın kendine uygun bir usulde doldurun

Sevgili dostlar merhabalar,
Uzun süredir araç alternatöründen yaşam akülerini şarj etmek için araştırıyor ve okuyorum, tam bu konuya yer verildiği için de baştan sona her yazılanı okudum kendimce notlar aldım.Sonuç olarak yarı akıllı bir VSR (Voltage Sensitive Relay) ile işi kotarabileceğime karar verdim ama aklımda yine de bazı sorular oluştu. Şöyle ki VSR marş aküsüne bakıyor voltaj 13.3 v ise yaşam akülerini de sisteme dahil ediyor ve alternator şarjı yaşam akülerini de şarj etmeye başlıyor.Eğer kontak anahtarından bir sinyal bağlantısı da alırsanız bu işi sadece araç çalışırken(aslında kontak açıkken) yapıyor..bu da güzel..araç stop ettiğinde marş ve yaşam akülerini ayırıyor ki bir nedenle yaşam akülerinin bağlı olduğu karavan sistemi marş aküsünü boşaltmasın, bu da güzel.Kafamı kurcalayan ise şunlar:
1)Malum bizim jel akülerimiz yavaş dolup yavaş boşalmaya yatkın veya tasarlanmış, şimdi diyelim ki yaşam akülerimiz boşalmış,aracı çalıştırdık,ilk aşamada marş aküsü doldu ve voltajı 13.3 v. ulaştı, VSR bunu görüp yaşam akülerini de devreye alacak şekilde röleyi birleştirecek ve alternatörün üretimi 25-30 A gibi yaşam akülerine akmaya başlayacak, bizim JEL akülerimiz buna nasıl tepki verir? (VSR satış sitesinde bir kullanıcı yaşam akülerini kaynattığını yazmış ki çok korkuttu bu olasılık beni)
2)Yaşam akülerimiz bir taraftan güneş panellerinden, diğer taraftan da alternatörden beslendiğinde olumsuz bir çakışmaya neden olup da MPPT regülatöre filan zarar vermeyelim.

Konu hakkında değerli görüşlerinizi ve çözüm önerilerinizi yazarsanız çok sevinirim,sağlıcakla kalınız.
HTB1pZvHtqQoBKNjSZJnq6yw9VXai

b79c2687-b0bc-47fa-a4f4-6de78fe7fcc2
Ekli dosyayı görüntüle 511578

Bu konuda fikirler çok farklı. Bende biraz elektrik bilgimle (tam 50 yıl önce bıraktığım fizik öğretmenliğinden aklımda kalanlar), 30 yıla yakın bir zamandır karavanda akü şarjı ile deneyimlerim sonunda kendime bazı fikirler oluşturdum. Uzun yıllar sonra aşırı şarjdan bozulan akümü hatırlamıyorum ama uzun süre yeterli şarj edilmediği için bozulan çok aküm oldu.

Bu başlığın başında akülerin bağlantıları ile ilgili kesenize uyan bir sistemi seçebilirsiniz. Bence önemli olan, motor aküsü ile yaşam aküsü şarj için birbirlerine bağlandıkları anda, devredeki gerilimin akülerin geriliminin üstünde olması önemli. Böylece bir aküden diğerine elektrik akımı olmadan şarj başlıyor. Ben aküleri birbirine bağlama sisitemlerinin hemen hepsini denedim ve sonuçta en başta yaptığım en ucuz sisteme geri döndüm. Kullandığım pahalı, elektronik, aküleri ayıran cihazlar boşta dururken de elektrik sarfettikleri için araç bir süre çalışmayınca aküden fazla elektrik çekiyorlardı.

Yolda giderken alternatörden gelen akımın gerilimini gösteren digital voltmetreden (çakmaklığa takılı) araç aküsününün gerilimini her zaman görmem mümkün. Arkada yaşam aküsünde de bir voltmetre var. Yolda durunca bazan kontağı kapatmadan arkadaki yaşam aküsündeki voltmetreye de bakarım. Yaşam aküsünün gerilimi motor aküsünden genellikle 0.2 volt daha düşüktür. Yaşam aküsüne bağlı elektrikli fazla akım çeken cihazlar varsa bu fark daha da büyük olabilir. Bu nedenle benim için sorun yaşam aküsünün aşırı şarjı değil, yeterince şarj olmaması.

Son yıllarda bulduğum her fırsatta yaşam aküsünü kaliteli bir şarj aleti ile 1-3 gün şarj ederim. Ayrıca kullandığım solar şarj kontrol cihazıda aküyü tam dorldurabilecek kalitede.

Mutlaka benim fikirlerim doğru diye bir iddiam yok. Ama ben durumdan memnunum

Son düzenleme:

Sayın Evliya Çelebi
Ben uzun sürelerdir yat elektriği ile uğraşıyorum
Makinenin alternatöründen servis aküsünü şarj etmek için birçok yöntem var ben kendi karavanımda ve olarca teknede kullandığım mikro işlemcili sırf bu iş için geliştirilmiş 120 veya 240 A lik olarak piyasada bulabileceğiniz özel bir röle ile yapmaktayım ve yaklaşık 5 / 6 senedir kullandığım doğru monte edildiğinde son derece güvenli bir röleyi önereceğim
victron energy nin CYRIX-I
Cyrix-i Akü Birleştirici Seti - Victron Energy
Piyasada kit veya daha ucuz olarak yalnızca röle olarak satılanları vardır
bu cihazın kurulumu oldukça kolay fakat hangi aküyü hangi uca bağlayacağınızı ve akülerin birbirinden olan uzaklıkları nedeniyle kablo kesitlerine kesinlikle dikkat edilmeli
Bu cihaz voltaj duyarlı olarak çalışmakta ve araç çalışıp alternatör marş aküsünü 14 V a çıkarttında kontağını kapatır ve servis aküsü ile marş aküsünü birleştirir böylece servis akünüzde şarj olmaya başlar
Taki siz makineyi stop ettirip marş akü voltajı düşmeye başladığında kontağını ayırır ve marş akünüzün boşalmasını engeller
Eğer sistemde bir şarj aletiniz varsaki ben bunu tavsiye ediyorum
Aracınıza sahil enerjisini adınız ve şarj aletinizi çalıştırdınız ( şarj aleti yalnızca servis aküsünü besleyecek şekilde monte edilmiş olması lazım )
yukarıda olduğu gibi bu sefer önce servis akünüzü doyuma ulaştığını hissettikten sonra kontağını kapatıp marş akünüzüde şarj etmeye başlar
Aynı şey güneş panelinden şarj olurkende geçerlidir
Bence yüksek amperli kontaktan tahrikli röleler bir referans voltaj değerine göre çalışmadığından dolayı çok tehlikelidir ( hele birde kablo kesitlerini göz önünde bulundurulmadan yapılmış sistemlerle birlikte kullanılması daha da büyük risklerdir )
transporter aracimda bagaja ikinci bir aku koydum aku 85 amper aracin kendi akusude 85 amper aracin sarz dinamosunda 180 amper yaziyor sorum su cyrix 120 mi almaliyim yoksa cyrix 230 mu yardimci olursaniz sevinirim

cyrix 120 yeter, fazla bile gelir ama sigorta koymalisiniz .
Genelde kutup baslarina 30 amper cam sigorta konur.

cyrix 120 yeter, fazla bile gelir ama sigorta koymalisiniz .
Genelde kutup baslarina 30 amper cam sigorta konur.
peki bir kac sorum daha var
1 bu parcayi one yani arac akusunun yainda biryerleremi koymam gerek yoksa arka bagajdaki akunun yaninami
2 arkaya koyarsam akunun yaninda anfilerim var bunlara gelen kalın besleme kablosunu kullanabilirmiyim yoksa iki aku arasina yeni kablomu cekmem lazim
cevaplariniz icin tesekkur ederim

.

Yaşam aküsü dolumunda regüle edilmiş alternatör geriliminin doğuracağı bir sorun yok. Tabi bu regülasyonu yapan konjektörün bozulması hariç.

Diğer taraftan yüksek akımın sorun olabileceği haklı olarak düşünülse de pratikteki durum önlem alınmasını gerektirecek kadar bile dramatik değil. Zaten başta bütün profesyonel üreticiler olduğu gibi kimse de bunu sorun olarak görmemekte. Ben de toplamda 7 senede 30 ay üzeri ayni jel akü ile benzer sistemde gayet memnun ve sorunsuz yaşamaktayım.
Bu kuvvetli bir ispat bence..
(Bakım istemeyen kapalı marş aküm 90A ve AGM e göre yüksek dolum akımına daha sorunlu jel aküm de 140 Amper)

Durum tespitim:
Önce alternatör kapasitesi bizi korkutmamalı. Mesela 150A alternatör demek aletin devamlı 150 Amper ürettiğini değil, en yüksek turda sadece 150 Amper akımına kadar dayanabildiğini söylemekte diye biliyorum. Normal kullanımda da bu değerin altındaki bir sayıdan yola çıkmamız lazım. Aracın kendi ihtiyacı olan akımı çıkardıktan sonra geriye kalan fazla bir değer olmamalı. Bazen yanan kırmızı lamba da yetmeyen alternatör enerjisi için akünün desteğini gösteriyor galiba.

Alman Promobil dergisi booster aletler için yapmış olduğu bir ölçüm sırasında, oldukça boş bir aküde bu akım değerini ilk saatte ~22A olarak tespit etmiş. Bu zaten 180-200A akü için güzel bir değer. Fakat hemen ikinci saatte bu değer sadece ~11 Ampere kadar düşmüş.
Bu anlaşılır bir durum. Çünkü aküler doldukça artan iç gerilimlerinin yükselmesi yüzünden alabilecekleri akım düşmekte. Diğer bir deyişle; ayni gerilim bandı içinde akülere ne kadar akım verirseniz verin onlar ancak kendi iç gerilimlerinin müsaade ettiği kadar akım alabiliyorlar diye düşünmemiz lazım. Sonuçta akım aşağı yukarı bu aralıklarda ceryan etmeli.
(Ana kural; akımın oluşması için yukarıda değinildiği gibi enerji kaynağının geriliminin akünün geriliminden fazla olması)

Bir de solar nasıl güneşin kuvvetine bağlı ise, alternatör de tur sayısıyla orantılı akım üretebilmekte, yani her zaman yüksek değerlerde gezmeyen inişli çıkışlı bir durum söz konusu.

Bu noktada bir de “ayırıcılı” sistemin durumunu göz atalım.
Motor çalışmadığı zaman aküler ilişkisiz tüketim durumunda.
Fakat marşdan sonraki dakikalarda birleştirilmiş sistemde sadece aküleri konu edinmek eksik bir yaklaşım.
Oyunda alternatör de var hem de baş aktör olarak !
Alternatör gerilimi çoğu zaman diğer iki aküden de yüksek olduğundan ikisine de dolum yapmakta. Kısaca onun dediği dedik. Bu oyunda arka plandaki olası eşitlenme akımlarının rolü olmadığı zaten dediğim üzere pratikte de kanıtlanmış durumda.

Bu standart sistemde uygunsuz dolum ve akü kaynamasının pratikte imkansızlığına kesinlikle emin olsam da yazdıklarımla @ince999 u kaynatıp kaynatmadığımdan pek emin değilim. :yum:

Yukarıda dediğimi tekrarlayım, haklısınız ince ama sadece teoride..
Zararlı olabilecek yüksek akım (?) ancak kısa bir süre sahnede ve alternatör gerilim bandı da zaten taşkın dolguya yol açacak durumda değil.
Profesyoneller dahil herkez de bunun için yapılacak harcamanın pratikte amacını aştığını düşünmekte..

Belki B2B gibi DC->DC çevirici kullanılabilirdi. Fakat onlar da devamlı ve göreceli yüksek akım vermekteler. Zaten yeterli solarınız var ve gerekli sıklıkla şebeke dolumu yapabiliyor veya kısa zaman aralıklarıyla alternatörden faydalanma durumunda değilseniz, onlara bile ihtiyacınız olmamalı..

Tabi kitaba inançları sonsuz olanlar bunu kötü yola düşme olarak görebilirler ama ben bu sistemde cenneti seperatörde bulduğumu düşünüyorum.. ;)

İkisine de şüpheyle bakanlar için ise manuel sistem iç huzuru vermeli..:yum:
Tabi yeterli dikkat kapasiteleri varsa diyelim..

...
Bütün bilgilerim karavan pratiği, yarım asırı geçkin lise ve bilinen kalitesiyle internet kaynaklı olduğundan, düzeltilmelerine kayıtsız şartsız açığım.

.

Son düzenleme:

peki bir kac sorum daha var
1 bu parcayi one yani arac akusunun yainda biryerleremi koymam gerek yoksa arka bagajdaki akunun yaninami
2 arkaya koyarsam akunun yaninda anfilerim var bunlara gelen kalın besleme kablosunu kullanabilirmiyim yoksa iki aku arasina yeni kablomu cekmem lazim
cevaplariniz icin tesekkur ederim
Anfi işini ben bilmiyorum. Benim onerim sadece karavan kullanimindaki dusuk amperli clhazlar icindi. Onerimi geri aliyim.

.

@ap8422
Cevap verme kapasitesinde olanların işini kolaylaştırmak için, üzerinde uzaklık ve kesit bilgileri olan bir şema koysanız, iyi olurdu galiba..

Son düzenleme:

.

@ap8422
Cevap verme kapasitesinde olanların işini kolaylaştırmak için, üzerinde uzaklık ve kesit bilgileri olan bir şema koysanız, iyi olurdu galiba..
tamam anfi vs karistirmayalim cunku anfiler aracin kendi akusune bagli buradada bir sorun yok

olay soyle bagajimda 2. bir aku daha var kampa giderken bu akuyu diger akuye paralel bagliyorum yol boyunca doldurabildigi kadar dolduruyor kampta bu akuyu diger akuden ayiriyorum aksamlari led lambalarimi takip aydinlatma amaciyla kullaniyorum

bu tak cikar islemleri biraz sikintili bagajda yerimde var neden bu aku sureklu takili kalmasin diye dusundum bu sistemi nasil kurarim diye arastirma yapiyorken sitede cyrix ile ilgili yazdiginiz mesaji okudum
ve bu sistemi kurmaya karar verdim

simdi sorum su alternatorum 180 amper cyrix in iki modeli var 120 ve 230 diye benim max 180 a veren alternatorum cyrix 120 ye zarar verirmi bu arada akulerim 85 amper

Değerli karavancı arkadaşlar. Yaşam akülerimle araç elektrik tesisatını entegre etme fikrine karşıyım. En kesin ve sağlıklı çözüm 2.ci alternatör. İyi bir tornacıya yaptırabileceğiniz bir bracket e uygun bir alternatör takın. Doğal olarak kayışıda değiştireceksiniz. En verimli çözüm bence bu. Araç aküsüne ve elektrik tesisatına dokunmak hoş değil.saygılarımla

Çok doğru söylüyorsun kardeşim, katılıyorum.

Değerli karavancı arkadaşlar. Yaşam akülerimle araç elektrik tesisatını entegre etme fikrine karşıyım. En kesin ve sağlıklı çözüm 2.ci alternatör. İyi bir tornacıya yaptırabileceğiniz bir bracket e uygun bir alternatör takın. Doğal olarak kayışıda değiştireceksiniz. En verimli çözüm bence bu. Araç aküsüne ve elektrik tesisatına dokunmak hoş değil.saygılarımla
Geçen günlerde Yaban Tv de , bir ingiliz gezgin , defender ına 2.inci alternatör taktırmış ve yaşam aküsü de buradan şarj oluyor , dünyayı geziyor bir problem yaşamamış , aracın orjinalinde de başkaca hiç bir değişiklik yapmamış .

.

Bilmem neden dikkatten kaçıyor ?
Başlığın konusu:
Karavanda, araç ile yaşam aküsünün bağlantı metodları”
Araçtan enerji kazanımı yahut karşılaştırmalı kazanım metodları değil..

Bu şekilde başlık açabilmek umarım sorun değildir ?

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR